Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος όταν δεν αγγιζω τις χορδές.Τι είναι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Η στρατ που έχω δεν κάνει τπτ... μούγκα..εχει νοιζλεςς..

αλλά το θέμα ειναι οτι και ένα μπασο που ειναι ψιλοσκαφος με μονους μαγνητες, ξεκινησε να κανει ηχους..οταν δεν παιζω και το volume ειναι ανοιχτο..

Ξέρει κανεις πως μπορω να εντοπισω την γείωση και τι να δοκιμασω πρακτικα..χωρις να χρειαζεται μετρησεις και τετοια..δλδ το μονο που ξερω να κανω, ειναι να χρησιμοποιω κολλητηρι.. 8)

 

Αν έχεις πολύμετρο βάλτο στο μπίπερ ακούμπα το ένα σε μιά χορδή ή στην γέφυρα και το άλλο στο jack όχι μεσα τελείως λιγο στην άκρη της τρύπας.

Αν σου κάνει μπιπ σημαίνει ότι η γέφυρα με την άκρη της τρύπας του jack που είναι για γείωση έχουν επαφή άρα κάνει γείωση η γέφυρα.

 

Αν δεν έχεις πολύμετρο σου δείχνω κάτι φώτο που δείχνει το καλώδιο για την γείωση απλά εμένα είναι με τρέμολο δεν έχω σκέτη γέφυρα.

Δες το όμως για να πάρεις μια ιδέα.

 

Σου δείχνω την γέφυρα και γυρνόντας την από πίσω φαίνεται  από κάτω η συνέχεια αν θες πες το της γέφυρας,μετά ελατήρια και στην βάση που πιάνουν τα ελατήρια έχει ένα μαύρο καλώδιο αυτό πάει στην γείωση.

91195678_0083.thumb.jpg.6d377e61fa2e3f00c1e55d4cbba3d900.jpg

1256667470_0082.thumb.jpg.eee1edf1d386cf569731f845c331d5a8.jpg

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πρόσφατα άλλαξα μαγνήτες στην δικιά μου Tele και έχω το εξής "κουλό". Όταν ακουμπάω χορδές ή τη γέφυρα το hum παραμένει ενώ όταν ακουμπάω κάποιο από τα knobs εξαφανίζεται κανονικά. Να την πάω σε κάποιον που να ξέρει κάτι παραπάνω από το να κρατάει κολλητήρι να δει την γείωση ε;

 

Πάνε για έναν έλεγχο δεν είναι κάτι το δαπανιρό.

Το ποιο πιθανόν να σου πει ο μάστορας όταν τον πεις για λεφτά<τίποτα φύγε>  ;)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σε μια τελεκαστερ baja made in mexico.,εδω και κανα μηνα κανει αυτον τον ενοχλητικο θόρυβο οταν ειναι στον ενισχτυτή..αυτό ακουγεται οταν δεν ακουμπαω τις χορδες...στην αρχη νομισα πως είναι feedback απο τον ενισχυτή επειδη είμαι κοντα στο ηχειο...συνδεσα την τελε στο pc κανει παλι τον ιδιο θορυβο όταν δεν κραταω τις χορδες..

αν ξερει καποιος πως να το φτιάξω.. :)

 

Δεν έχεις κάποιο πρόβλημα "για να το φτιάξεις". Έτσι κάνουν όλες οι κιθάρες με μονούς μαγνήτες.

Πάντα έτσι έκανε, απλώς παλιότερα δεν το είχες παρατηρήσει. (Ή τώρα έβαλες κάποιο πετάλι και άρχισε να ακούγεται)

 

Επίσης, αντίθετα με ότι αναφέρθηκε, από αυτό που περιγράφεις δεν προκύπτει ότι έχεις κάποιο πρόβλημα με την ηλεκτρολογική εγκατάσταση στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις πολύμετρο βάλτο στο μπίπερ ακούμπα το ένα σε μιά χορδή ή στην γέφυρα και το άλλο στο jack όχι μεσα τελείως λιγο στην άκρη της τρύπας.

Αν σου κάνει μπιπ σημαίνει ότι η γέφυρα με την άκρη της τρύπας του jack που είναι για γείωση έχουν επαφή άρα κάνει γείωση η γέφυρα.

 

θα κοιτάξω γι αυτο που λες με το πολυμετρο...ευχαριστω μαν  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σε αυτό, το μαύρο είναι η "γείωση". Πηγαίνει στο σασί του ενισχυτή και πηγαίνει και στη γέφυρα της κιθάρας (και επομένως και στις χορδές που ακουμπάνε στη γέφυρα). Εκεί πηγαίνει και το ένα άκρο από κάθε μαγνήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις κάποιο πρόβλημα "για να το φτιάξεις". Έτσι κάνουν όλες οι κιθάρες με μονούς μαγνήτες.

Πάντα έτσι έκανε, απλώς παλιότερα δεν το είχες παρατηρήσει. (Ή τώρα έβαλες κάποιο πετάλι και άρχισε να ακούγεται)

καλα αντε η κιθαρα... το μπασο που δεν ειχε ουτε δυναμη να γραψει στο pc το σημα του..

εντελως ψοφιο... και τωρα κανει αυτο το hum.. οταν δεν ακουμπαω τις χορδες...

 

το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να αφηνω νοτες να παιζουν πρεπει να πιανω τις χορδες..μολις τελειωσει..και οταν βαζω delay..τοτε γινονται πολυ φευγατα πραγματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό, το μαύρο είναι η "γείωση". Πηγαίνει στο σασί του ενισχυτή και πηγαίνει και στη γέφυρα της κιθάρας (και επομένως και στις χορδές που ακουμπάνε στη γέφυρα). Εκεί πηγαίνει και το ένα άκρο από κάθε μαγνήτη.

 

ποιο μαυρο εννοεις..? ειναι 2 λεπτα καλωδια να ακολουθησω το μαυρο της εισοδου.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ιδεα το πως ειναι η τελε.. ποια να ειναι η γειωση?

 

απο την εισοδο φευγουν ενα ασπρο και ενα μαυρο καλωδιο..

Δεν φαίνεται να έρχεται από την γέφυρα κάποιο καλώδιο! Περίεργο.  ::)

Αν δεν υπάρχει να το περάσεις εσύ. Πρέπει να βγάλεις την γέφυρα, όμως.

 

Edit: Μιλάμε για Tele τόση ώρα! Είχε plate ο καινούργιος bridge μαγνήτης που έβαλες? Στις tele η γέφυρα γειώνεται και μέσω του plate που έχει ο κλασικός μαγνήτης Tele! Αν δεν έχει plate ο μαγνήτης πρέπει να περάσεις καλώδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου