Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος όταν δεν αγγιζω τις χορδές.Τι είναι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πωπω ακόμα κι εγώ κάνω καλύτερες κολλήσεις. Σαν τη μάχη των Δερβενακίων είναι - εκτός και αν είναι θέμα φωτογραφίας.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν ησουν Θεσσαλονικη πολυ ευχαριστως να στις εφτιαχνα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω Dimsonic.Αν ημουν Θεσσαλονικη ευχαριστως να μου τις εφτιαχνες!!!Ζω μονιμα Χανια και που και που ανεβαινω Αθηνα (οπως τωρα).Πιστευεις οτι θα μπορουσε να προερχεται απο εκει το hum.Εχω προχειρα εδω διπλα μου ενα κολλητηρι και καλαι...αν ειναι να τις παλεψω μια μια...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλά ξεκινάνε από εκεί.

Επίσης το πως διακλαδώνονται και διασταυρώνονται τα καλώδια παίζει ρόλο (ιδίως όταν ανεβαίνει το gain).

Μια καλή κόλληση πρέπει να έχει μορφή μπίλιας (όταν γίνεται σε επίπεδη επιφάνεια και κώνου όταν γίνεται σε ακροδέκτη ή πλακέτα)

Δες στο internet για το πως γίνεται η καλή και σωστή κόλληση.

Χρειάζεσαι όμως κολλητήρι με ψιλή μύτη και όχι πάνω από 15-20 βατ.

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

επίσης όταν θες να κολλήσεις γειώσεις πάνω στο σώμα του ποτενσιόμετρου, εκεί θέλει πολύ ζέσταμα, συνεπώς ίσως και 40άρι κολλητήρι.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρομερο βιντεακι.Ξεκιναω ξανα τις κολλησεις επι τοπου.Εχω και θερμοσυστελλομενο.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι που παρατηρησα τωρα.Το οτι μολις ακουμπαω τα tuners φευγει (σε μεγαλο βαθμο ο θορυβος) αλλα ταυτοχρονα αισθανομαι ενα ανεπαισθητο "γαργαλητο" στα δαχτυλα και σαν να υπαρχει τριβη καθως και κατι crackling noises που βγαινουν απο τον ενισχυτη (αν κανω πχ οτι παιζω πληκτρα πανω στα μεταλλικα μερη) σημαινει κατι;Ειναι στατικος ηλεκρισμος η θα τιναχτω στον αΓερα καμια ωρα;Οταν βγαζω το καλωδιο την κιθαρας φευγει και το γαργαλητο και η τριβη.Δεν ξερω καν αν εγινα κατανοητος...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις κάποια διαρροή.

Ο ενισχυτής σου ποιός είναι και τι φις έχει?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωρινα για οσο ειμαι Αθηνα εχω δσνειστει εναν Febder bullet reverb της πλακας μονο και μονο για να τεσταρω την κιθαρα.Βγαζει θορυβο και χωρις να του συνδεσω τιποτα!!!Η κιθαρα μου προσθετει!Εχει το φις με τα 3 πινακια.Αρα εχει και γειωση.(παντως οταν τη δοκιμασα σε γνωστο κιθαρομαγαζο της Αθηνας οταν την παρελαβα απο ολα αυτα που ειπα πιο πριν...στον ειδικα διαμορφωμενο χωρο που ειχε το μαγαζι σε εναν fender prosonic με τσιτα το vol και σε clean και σε γκαζια ηταν εντελως αθορυβη...δεδομενων των εντασεων.Να φανταστεις δεν επαιξα περα απο δυο νοτες...μονο αγγιζα και αφηνα τα μεταλλικα μερη και σολιταρα απο διπλους σε μονους να δω για θορυβους)

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜEGAΑΚΥΡΟ!!!!ΤΟ ΦΙΣ ΜΕ ΤΡΟΛΑΡΕ.Ενω ειναι το χοντρο το εβγαλα απο την προζα να το σιγουρεψω οτι ειναι τριπινο και τελικα ειναι δυο!Στο τριτο σημειο αντι για ποδαρακι εχεθ τρυπα.Αρα αφου δε γειωνεται ο ενισχυτης δε γειωνεται και η κιθαρα σωστα;Εχει να κανει με το hum αυτο;

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου