Προς το περιεχόμενο

Macbook 2009 και χρήση Logic Pro


dj_pns

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Στο πρότεινα σαν το πιο οικονομικό σενάριο.

 

Αν υπάρχει μεγάλος 1TB εξωτερικός δίσκος για backup, το ssd των 120GB (ή 128) φτάνει για λειτουργικό, κάποια vst και logic. Σημειωτέον ότι τα 50-60GB του Logic είναι σε μεγάλο βαθμό Vst, που μπορεί να μη χρειάζεσαι και να βάλεις στη θέση τους άλλα.

 

Ακόμη, είναι σημαντικό ότι ένα ssd αποδίδει άψογα ακόμη και όντας 95% γεμάτο.

 

Σίγουρα θα ήταν καλύτερα τα 256GB, αλλά είναι και θέμα budget.

 

Τέλος να σου πω ότι το MB που θέλεις να πάρεις έχει SATA II ελεγκτή και όχι III, οπότε δεν θα δεις τις ταχύτητες που δίνουν τα σημερινά SSD (500ΜΒ+) αλλά μάξιμουμ 300 κάτι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Oπότε εσωτερικός 1TB στα 7200 rpm και όχι 5400 όπως αυτός :)

 

Πάντως με τον 7200άρη που έβαλα εγώ δεν είδα τρελή διαφορά. Δεν σου λέω να μην τον πάρεις, πάντως μην τρελαίνεσαι. Παρεμπιπτόντως 2,5" @7200 1TB κυκλοφορεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί εννοείται οτι κυκλοφορεί... 750gb βασικά στα 7200 αλλα έχει και 1TB δεν εψαξα πολυ.

 

Απλα δέν ξέρω δέν θέλω να δώσω λευτά καί σε ssd καί σε εξωτερικό που χρειάζομαι ... γι αυτό σκεύτηκα την λύση του 750 ή 1TB εσωτερικού μια και καλή....

 

Καλα διαφορά δέν έχει και τόσο ο 5400 με τον 7200 αλλα όσο νά ναι κάτι καταλαβαίνεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πάντως η πρώτη γενιά momentus xt είχε πολύ χλιαρή υποδοχή και είχαν αναφερθεί και προβλήματα. Εγώ έχω πάνω στο 2009 unibody μου ένα ssd Intel 160GB και ένα WD Scorpio Blue 750 στις 5400, ωραιότατο drive.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α αυτο με το παχος δεν το ειχα παρατηρησει οποτε ακυρο. Μπα μαλλον για κανεναν 1TB κανονικο με βλεπω και όχι για SSD! Δεν είμαι για να ξοδευω λευτα λογο οτι θελω να μαζεψω για την σχολη που θα παω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια μιας και ειμαι και εγω new χρηστης σε περιβαλον mac μια μικρη παρενθεση:

σε imac μπορω να βαλω ssd σκληρο δισκο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου