Προς το περιεχόμενο

Σύνθεση και ουσίες ( ή η ουσία της σύνθεσης )


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα με την ευγενική συνεπικουρία των συνδαιτυμόνων εδώ και ακριβώς επειδή η σύνθεση είναι μια λέξη σύνθετη να προσεγγίσουμε όσο αυτό είναι δυνατό και μέσα στα πλαίσια που το  forum επιτρέπει την συμβολή των διαφόρων ουσιών παραγομένων εντός του σώματος  ή όχι  στο δημιουργικό μέρος μιας παραγωγής, στην δημιουργία ενός πνευματικού έργου ή στην εκτέλεση αυτού. 

Και τελικά αν αυτή η διάθεση για δημιουργία μπορεί να επιβληθεί με κάποιο τρόπο σε ένα σταθερό καθημερινό πλαίσιο.

Από αυτές ας μην αποκλειστούν οι ουσίες  αυτές που συχνά μπερδεύουμε με μούσες. 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον θέμα φιλολογικού περιεχομένου που φοβάμαι πως άνετα θα εκτραπεί  ;D

 

Ουσίες πλην αλκοόλ δεν χρησιμοποίησα ποτέ στη ζωή μου ,οπότε περιορίζομαι σε αυτό και λέω πως ναι με έχει βοηθήσει κάποιες φορές ,αλλά με έχει φρενάρει και κάποιες άλλες καθότι η ευδιαθεσία από τη μέθη ,δεν απέχουν και πολύ ,ειδικότερα σε νεώτερη ηλικία  ;D

 

Ένας αποτυχημένος έρωτας ,ένας έρωτας που δεν ήρθε ,μια δύσκολη στιγμή της ζωής ,μια εικόνα στο δρόμο ,ένα παλιό σχηματάκι που όταν το δοκίμασα σε μια πρόβα πρόσθεσε κάτι ο μπασσίστας ,έβαλε ένα τέμπο διαφορετικό ο ντράμμερ, ένας στίχος που άκουσα τυχαία ,ένα σχηματάκι που προέκυψε ακούσια ενώ έκανα εξάσκηση και πάει λέγωντας ,είναι τόσα πολλά που μπορούν να σε εμπνέυσουν.

 

Σε καθημερινή βάση? Ποτέ δεν είχα τη πολυτέλεια να παίζω σε καθημερινή βάση ,πόσο μάλλον να εμπνέομαι κιόλας -αν μου συμβαίνει αυτό το πράμα δλδ και δεν είναι απλά ιδέα μου ;D ;D ;D

 

Υποθέτω πως δεν μπορείς να ΄κάνεις τπτ για να έχεις κατά παραγγελεία και ανά πάσα ώρα και στιγμή έμπνευση .

Το μόνο που μπορεί να έχει κάποιος που ασχολείται καθημερινά είναι βελτίωση των δυνατοτήτων του και άρα καλύτερη έκφραση τις στιγμές έμπνευσης .

Παραδείγματος χάρην παιδεύω τόσο καιρό ένα τραγουδάκι ,κάτι η άγνοια χρήσης του DAW ,κάτι η άγνοιά μου και στο κυρίως όργανό μου τη κιθάρα ,με καθυστερούν αφάνταστα στο να το φτάσω σε ένα επίπεδο που εγώ εμπνεύστηκα και φαντάστικα .

Η έμπνευση είναι στιγμή, δεν την προκαλείς, σου έρχεται ,η υλοποίηση ,είναι κάτι που γίνεται καθημερινά και με πρόγραμμα και καμιά φορά επιτείνεται και με τη βοήθεια κανενός ποτηριού τσίπουρου  ;D

Νομίζω  ;)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω πως δεν μπορείς να ΄κάνεις τπτ για να έχεις κατά παραγγελεία και ανά πάσα ώρα και στιγμή έμπνευση .

Υπάρχουν επαγγέλματα που ακριβώς έτσι δουλεύουν...πχ οι λογιστές ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με μια medium rare μπριζολα και μια μπυρα ειμαι μια χαρα απο ουσιες παντως.... ;D

 

Οσον αφορα τη συνθεση εγω κανω μουσικη ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ σαν να.... πηγαινω κανονικα στη δουλεια.....

 

οπως αλλωστε και το ειδωλο μου

 

http://forums.nickcaveandthebadseeds.com/viewtopic.php?t=589&highlight=smoke+drink+tea

 

δεν  μπορω να φανταστω τον εαυτο μου να....περιμενει τη....μουσα να του χτυπησει την πορτα....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι όταν έχω πιει αλκοόλ (αρκετό), είμαι εντελώς άχρηστος και εκτελεστικά και συνθετικά οπότε και αποφεύγω να κάνω οτιδήποτε σχετικό με μουσική πλην της ακρόασης.

 

Άλλες ουσίες που έχω δοκιμάσει με μουσική είναι υδατάνθρακες (σε υπερβολική ποσότητα), άμυλο, πρωτεϊνες και τέλος νικοτίνη και καφεϊνη. Μόνο η τελευταία μου δίνει συνήθως μια δημιουργική ώθηση η οποία δυστυχώς διακόπτεται από τις συχνές επισκέψεις στο μέρος.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν  μπορω να φανταστω τον εαυτο μου να....περιμενει τη....μουσα να του χτυπησει την πορτα....

...έχετε την ίδια μούσα?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

οπως αλλωστε και το ειδωλο μου

 

http://forums.nickcaveandthebadseeds.com/viewtopic.php?t=589&highlight=smoke+drink+tea

 

Κοίτα το είδωλό σου έχει και μια ιστορία με τις ουσίες ,πριν αρχίσει τα τσάγια και τις βόλτες στη παραλία  :P

αλλά και το δικό μου τι να λέμε ,η επιστήμη σηκώνει χέρια και πόδια ψηλά για τις καταχρήσεις ουσιών του .

Τέλος πάντων εσύ σαν επαγγελματίας έχεις να προσφέρεις περισσότερα στη κουβέντα απ ότι εγώ ,οπότε πάω μπάσσο  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν επαγγέλματα που ακριβώς έτσι δουλεύουν...πχ οι λογιστές ;)

 

Η αλήθεια είναι πως υπάρχουν μουσικοί που λειτουργούν επιτυχημένα με βάση τη λογιστική  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κι εγώ με μπύρα ασχολούμαι... και με μουσική σύνθεση...

 

Όταν πιω και γίνω ντάρλα, μετά μου κατεβαίνουν κάτι γαμάτες ιδέες, και νιώθω καλύτερος απ'τον Beethoven. Μετά κοιμάμαι και όταν ξυπνήσω καταλαβαίνω είτε ότι δε θυμάμαι τίποτα, είτε ότι ήταν μάπα το καρπούζι...

 

Δε θυμάμαι να έχω κάνει κάτι αξιόλογο μεθυσμένος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου