Προς το περιεχόμενο

Engl Fireball 60 vs Evh 5150 III



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είπα σε καμία περίπτωση οτι ο ENGL είναι ίδιος με MARSH αλλά ότι είναι κάτι ενδιάμεσο σε MESA και MARSH..αλλά με πολύ δικό του χαρακτήρα.

Ο Blackmore που λες σίγουρα Marshalizei και είναι γαμώ τα κεφάλια!

Πάντως στα δικά μου αφτιά οι ENGL είναι οι πιο δυνατοί! Φοβερός ήχος!

Πάρε για παράδειγμα τα ρυθμικά των Hammerfall που άσχετα αν γουστάρουμε ή όχι τη μουσική τους από θέμα ήχου τα σπάνε!!Αυτοί γράφουν με MESA και ENGL.

Όπως ξαναείπα είναι καθαρά θέμα γούστου και τουλάχιστον στα δικά μου αφτιά ENGL και τίποτε άλλο!(εκτός απο DIESEL  :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν είπα σε καμία περίπτωση οτι ο ENGL είναι ίδιος με MARSH αλλά ότι είναι κάτι ενδιάμεσο σε MESA και MARSH..αλλά με πολύ δικό του χαρακτήρα.

Ο Blackmore που λες σίγουρα Marshalizei και είναι γαμώ τα κεφάλια!

Πάντως στα δικά μου αφτιά οι ENGL είναι οι πιο δυνατοί! Φοβερός ήχος!

Πάρε για παράδειγμα τα ρυθμικά των Hammerfall που άσχετα αν γουστάρουμε ή όχι τη μουσική τους από θέμα ήχου τα σπάνε!!Αυτοί γράφουν με MESA και ENGL.

Όπως ξαναείπα είναι καθαρά θέμα γούστου και τουλάχιστον στα δικά μου αφτιά ENGL και τίποτε άλλο!(εκτός απο DIESEL  :) )

 

Αν και ο ήχος των hammerfall δεν είναι σημείο αναφοράς πάραυτα για την ιστορία το γυρίσανε και παίζουν με marshall jvm . Και δηλώνουν και οι δυο κιθαριστες ότι δεν υπάρχει γυρισμος. Μην νομίζεις ότι δεν μου αρέσει ο engl μου . Ίσα ίσα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω για τον fireball 60...η αληθεια ειναι οτι δεν ηταν σε καμια περιπτωση οσο πετυχημενος ηταν ο powerball( που ειμαι και κατοχος) ειναι πολυ ευκολο να παρεις σκατα ηχο με τους engl...ενα παραδειγμα ειναι το εξης...gain πανω απο 4 master volume χαμηλα και channel volume ψηλα...o powerball τουλαχιστον δεν απευθηνεται σε πρωταριδες...αμα ξερεις τι κανεις και βαλεις και καλες λαμπες πανω εχεις κατι στο top 10 παγκοσμιως...φυσικα στο top 10 ειναι και ο 5150...φοβεροι ενισχυτες και οι δυο με το δικο τους κοινο...ισως μπορω να πω οτι εισαι υποχρεωμενος να εχεις και τους δυο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο engl μια χαρα μου φαινεται,αν και δεν ειναι καθολου του γουστου μου.

 

Απλα ο evh δειχνει να ειναι ενισχυτης με τα ολα του και να ειναι πιο "τσαμπουκαλεμενος"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω για τον fireball 60...η αληθεια ειναι οτι δεν ηταν σε καμια περιπτωση οσο πετυχημενος ηταν ο powerball( που ειμαι και κατοχος) ειναι πολυ ευκολο να παρεις σκατα ηχο με τους engl...ενα παραδειγμα ειναι το εξης...gain πανω απο 4 master volume χαμηλα και channel volume ψηλα...o powerball τουλαχιστον δεν απευθηνεται σε πρωταριδες...αμα ξερεις τι κανεις και βαλεις και καλες λαμπες πανω εχεις κατι στο top 10 παγκοσμιως...φυσικα στο top 10 ειναι και ο 5150...φοβεροι ενισχυτες και οι δυο με το δικο τους κοινο...ισως μπορω να πω οτι εισαι υποχρεωμενος να εχεις και τους δυο...

 

 

Ως πρώην κάτοχος του poweeball τείνω Να πω ότι ο fireball με τον poweeball έχουν παρόμοιο voicing ως ενισχυτες .παραυτα επίσης τείνω Να συμφωνήσω ότι είναι πολυ πλήρες ένα σετ ενός κιθαρίστα έχωντας στην γκάμα τους και τους 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου