Προς το περιεχόμενο

Engl Fireball 60 vs Evh 5150 III



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι εννοείς δεν έχει κουμπί που δίνει μεσαία? Δεν εχει bass middle treble οπως οι περισσότεροι ενισχυτές?

 

Αυτά τα έχει, το extra κουμπί "mid boost" εννοεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nai Ηρακλή αυτό που λέει ο metal mike νόμιζα ότι λες

. Στο συγκεκριμένο βίντεο ο fireball παίζει με τα μεσαία στο τέρμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα τόσο λίγα μεσαία? Αν δεν βελτιώνεται ρίχνοντας πριμα και μπάσα, και κρατώντας στο τέρμα τα μεσαία, μάλλον χρειάζεται όντως eq pedal.

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συγκεκριμένο βίντεο ο fireball παίζει με τα μεσαία στο τέρμα .

 

Δεν λέω ότι δεν τα ΄χεις βάλει τέρμα, αλλά αυτό που λές μου ακούγεται πολύ περίεργο. Επειδή έχω παίξει με τον συγκεκριμένο ενισχυτή (και έχω engl) κάτι τέτοιο δεν μου έχει τύχει ποτέ. Σκέψου το διαφορετικά, είναι ποτέ δυνατόν μια εταιρία σαν την engl να μην παρέχει ένα τόσο σημαντικό χαρακτηριστικό όπως επαρκές διαθέσιμο εύρος ενίσχυσης στο eq section; Κανονικά με τα μεσαία στο τέρμα θα έπρεπε να ακούγεται σαν, σαν,...., δεν ξέρω, δεν το έχω κάνει ποτέ  ;D

 

Μήπως έχει πρόβλημα ο ενισχυτής;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

octapus γιατί λές "ενισχυσης"? δεν εχει παθητικό equalizer ο ενισχυτης? πληροφοριακά ρωτάω!

 

πάντως έχω την εντύπωση πως τα passive eq λειτουργουν κόβοντας, οπότε λογικά θα παιρνει κανείς πιο πολλά μεσαία αν κοψει λίγο μπάσα και πριμα, δώσει λίγο ακόμα volume και κρατησει τα μεσαία ψηλα

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

octapus γιατί λές "ενισχυσης"? δεν εχει παθητικό equalizer ο ενισχυτης? πληροφοριακά ρωτάω!

 

Ναι μωρέ, whatever.  ;D Ενίσχυση, κόψιμο  ;D

Το πιάνεις το νόημα.

 

πάντως έχω την εντύπωση πως τα passive eq λειτουργουν κόβοντας, οπότε λογικά θα παιρνει κανείς πιο πολλά μεσαία αν κοψει λίγο μπάσα και πριμα, δώσει λίγο ακόμα volume και κρατησει τα μεσαία ψηλα

 

Δεν παίρνεις πιο πολλά μεσαία, απλά γίνονται πιο διακριτά. Αφήνεις χώρο που λένε.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως έχω την εντύπωση πως τα passive eq λειτουργουν κόβοντας, οπότε λογικά θα παιρνει κανείς πιο πολλά μεσαία αν κοψει λίγο μπάσα και πριμα, δώσει λίγο ακόμα volume και κρατησει τα μεσαία ψηλα

 

Tα passive eq (όπως και τα active) μπορούν να κόψουν ή να προσθέσουν. Εσύ κατά πάσα πιθανότητα μιλάς για eq που οι δυο ή τρεις μπάντες του είναι interactive και αλληλεπιδρούν, όπως πχ. σε Bad Cat και Vox. Εκεί ο κάθε διακόπτης δεν προσθέτει ή αφαιρεί αποκλειστικά στη δικιά του ορισμένη περιοχή αλλά επεκτείνεται και σε παραπλήσιες, τις οποίες ταυτόχρονα επηρεάζει και κάποιος άλλος. Αλλά αυτό δε νομίζω πως έχει σχέση με το αν είναι passive ή active, μιας και ένα interactive eq μπορεί να ανήκει και στις δυο κατηγορίες (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα τόσο λίγα μεσαία? Αν δεν βελτιώνεται ρίχνοντας πριμα και μπάσα, και κρατώντας στο τέρμα τα μεσαία, μάλλον χρειάζεται όντως eq pedal.

 

 

Koita ηρακλη η χαρα που σου δινει αυτος ο ενισχυτης ειναι τ;α τρομερα μπασα του... αν του τα κοψεις τοτε χανεις πολυ απο τον χαρακτηρα του... Σιγουρα ενα eq μπορει να κανει την δουλεια... Ενα πεταλακι ειναι δεν χαλασε και ο κοσμος...

 

Δεν λέω ότι δεν τα ΄χεις βάλει τέρμα, αλλά αυτό που λές μου ακούγεται πολύ περίεργο. Επειδή έχω παίξει με τον συγκεκριμένο ενισχυτή (και έχω engl) κάτι τέτοιο δεν μου έχει τύχει ποτέ. Σκέψου το διαφορετικά, είναι ποτέ δυνατόν μια εταιρία σαν την engl να μην παρέχει ένα τόσο σημαντικό χαρακτηριστικό όπως επαρκές διαθέσιμο εύρος ενίσχυσης στο eq section; Κανονικά με τα μεσαία στο τέρμα θα έπρεπε να ακούγεται σαν, σαν,...., δεν ξέρω, δεν το έχω κάνει ποτέ  ;D

 

Μήπως έχει πρόβλημα ο ενισχυτής;

 

οχι δεν εχει προβλημα ο ενισχυτης... Απλα ετσι ακουγεται... Ειναι μπασοπριμος ενισχυτης... και γενικα στα φορουμ του πλανητη συζητιεται το θεμα αυτο... Η ενγκλ γιαυτο στον 100αρι εβαλε και το mid boost που καλυτερευει καπως τα πραγματα...

 

στο παρακατω βιντεο ειναι ο ιδιος ενισχυτης με ενα ποστ eq . Σημειωτεων οτι ειναι ο δευτερος fireball60 Που εχω... Στο παρελθον το ειχα πλαι , το πουλησα , εκλεγα 1 μηνα και τον ξαναπηρα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου