Προς το περιεχόμενο

Engl Fireball 60 vs Evh 5150 III



Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Eφτιαξα συτο το βιντεο μετα απο μυνηματα που ειχα στο youtube απο συμφορουμιτες που με ξερουν αλλα και απο youtubers που βλεπαν στο δωματιο μου και τους 2 ενισχυτες... Οποτε νατο... Ακουστε και πειτε την αποψη σας !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

EVH ακούγεται πολύ πιο ωραίος !!

ο fireball κατά την γνώμη μου ακούγεται σαν ένα ταπεινό metal zone (χωρίς παρεξηγήσεις,γούστα είναι αυτά)..

 

iced earth rules !!

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να τονισω κι εγω με τη σειρα μου οτι ο 5153 εχει και φοβερο crunch καναλι που προσωπικα μου θυμιζει πολυ το σολντανο που εχω και το θεωρω πολυ ανωτερο του lead...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ο fireball κατά την γνώμη μου ακούγεται σαν ένα ταπεινό metal zone (χωρίς

 

ωχ τωρα εδωσες τροφη για αρνητικα σχολια στον αντι-engl τυπο του φορουμ. Δηλαδη ο συγκεκριμενος οταν μιλαει για engl κανει σαν τη ελενη λουκα !!!!Για τον blakie λεω  ;D

 

να τονισω κι εγω με τη σειρα μου οτι ο 5153 εχει και φοβερο crunch καναλι που προσωπικα μου θυμιζει πολυ το σολντανο που εχω και το θεωρω πολυ ανωτερο του lead...

 

κομπλεξαρα , το τεστ του καναλιου 2 ( και οχι crunch , καθως δεν υπαρχει σε κανενα μανιουαλ αυτος ο χαρακτηρισμος για το 2ο καναλι ) θα ακολουθησει εντος των επομενων ημερων... ααα και δεν σε παιρνω τηλεφωνο αλλη φορα γιατι δεν το σηκωνες πριν...

 

Γκομενικα !!!!!!

 

 

Α... και κατι ακομα.. Το συγκεκριμενο βιντεο να ανεβασα για να μου πειτε πως σας φενεται το καινουριο τριποδακι του iphone... Πως σας φενεται ? τελειο ?  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα πάλι ίδιοι μου φαίνονται ;D

 

εντάξει, ο fireball στο βιντεο εχει λιγότερα μεσαία... αλλά έχει και ένα κουμπί που ανεβάζει τα μεσαία

 

μόνο αυτός που παίζει καταλαβαίνει ακριβώς τις διαφορές των ενισχυτών, και σε άλλα επίπεδα εκτός απο αυτό του equalizer. (Δυανμικές, σαστειν πχ)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα πάλι ίδιοι μου φαίνονται ;D

 

εντάξει, ο fireball στο βιντεο εχει λιγότερα μεσαία... αλλά έχει και ένα κουμπί που ανεβάζει τα μεσαία

 

μόνο αυτός που παίζει καταλαβαίνει ακριβώς τις διαφορές των ενισχυτών, και σε άλλα επίπεδα εκτός απο αυτό του equalizer. (Δυανμικές, σαστειν πχ)

 

 

Ο 60αρης δεν έχει το κουμπί που δίνει μεσαία . Γενικά το συμπέρασμα είναι ότι η καμπίνα και τα μεγάφωνα παίζουν τεράστιο ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα . Για να μην μπω και το μικρόφωνο . Προσωπικά θεωρώ τον fireball πολύ καλό ενισχυτη με πολύ πολυ καλά καθαρά και βρώμικα . Το πρόβλημα είναι η έλλειψη μεσαίων που ο περισσότερος κόσμος του προσαπτει Ενώ είναι κάτι που τόσο εύκολα λύνεται με ένα eq στην λουπα . Κάποια στιγμή θα φτιάξω ένα τέτοιο βίντεο . Επίσης όταν γραφείς εξίσου πολυ εύκολα μπορείς να κανείς ένα πόστ eq και να τον φέρεις εκεί που θες . Ο 5150 είναι εξίσου ένας πολυ πλήρης και versatile ενίσχυσης και εκεί είναι που υπερτερεί  θεωρω . Κόβει και πολυ καλά σε μίξη και λάθη . Οπότε να το αποτέλεσμα .σημειωτεων ότι και οι δυο παίζουν πολυ καλύτερα από ότι στο βίντεο όμως εγώ δεν ξέρω να ηχογράφω . Δηλαδή το μπέρδεμα μου είναι πόσο δυνατά πρέπει να βάζω το βολιουμ της κάρτας ήχου στη είσοδο του μικροφώνου και πόσο δυνατα τον ενίσχυτη . Γιατί έχω παρατηρήσει ότι άμα παίζω με τον ενίσχυση πολυ δυνατα τότε πρέπει να χαμηλώνω το μικρόφωνο . Ο ήχος τότε όμως δεν είναι και τόσο γεμάτος όσο θα έπρεπε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου