Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή έχω κι εγώ στραβό διάφραγμα θα ήθελα κάποιες λεπτομέρειες για την επέμβαση... Νοσηλεία (;), διαδικασία, αποκατάσταση, κόστος, χρόνος...

 

Me toο σε όλα.

 

Λέτε να πάμε όλοι μαζί να μας κάνουν καλύτερη τιμή; :)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επιγραμματικά:

 

Το κόστος της επέμβασης καλύπτεται από τα περισσότερα ασφαλιστικά ταμεία, εκτός από τις περιπτώσεις πλαστικής (π.χ. για τον theoctapus που θέλει να αποκτήσει 'γαλλικού τύπου' μύτη).

 

Απαιτείται ολική νάρκωση για την χειρουργική επέμβαση, άρα και 1 διανυκτέρευση στο νοσοκομείο. Θα έλεγα ότι έως ότου αποκατασταθεί πλήρως η όσφρηση σε βαθμό 'σαν να μην είχα ποτέ το πρόβλημα' χρειάστηκαν περίπου 2 εβδομάδες. Στο ενδιάμεσο θα επισκεφτείτε κανα-δυο φορές τον ΩΡΛ για καθαρισμό, ενώ μέσα στη μέρα θα κάνετε συχνά πλύσεις με φυσικό ορό (βοηθά πολύ και η κολύμβηση σε θαλασσινό νερό).

 

Α, ξέχασα: τα περί πόνου είναι πλέον μύθος. Ελάχιστη δυσφορία (κυρίως επειδή με είχαν προετοιμάσει ακαταλλήλως για την διαδικασία διάφοροι που την είχαν κάνει 'σε άλλες εποχές') κατά την αφαίρεση των γαζών την επόμενη του χειρουργίου, και από εκεί και πέρα no problems whatsoeva.

 

Καλή επιτυχία σε όσους ετοιμάζονται να την κάνουν, και καλό κατευόδιο σε όσους το σκέφτονται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(π.χ. για τον theoctapus που θέλει να αποκτήσει 'γαλλικού τύπου' μύτη)

 

Πως το 'ξερες βρε γατόνι.  ;D Μετά θα αλλάξω και το nick σε Cesare.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιγραμματικά:

 

Το κόστος της επέμβασης καλύπτεται από τα περισσότερα ασφαλιστικά ταμεία, εκτός από τις περιπτώσεις πλαστικής (π.χ. για τον theoctapus που θέλει να αποκτήσει 'γαλλικού τύπου' μύτη).

 

Aκριβώς, αλλα σε περίπτωση που κάποιος έχει ιδιωτική ασφάλεια, ας ρωτήσει γιατι μπορει να υπάρχουν "λούμπες", εγώ παραλίγο να την πατήσω γιατι πήγαν να μην μου το καλύψουν, σαν "αισθητική" επέμβαση, μέχρι που προσκόμισα ακτινογραφία οπου ήταν εμφανές ότι είχε προηγηθεί κάταγμα στο παρελθόν και σχετική γνωμάτευση

 

Απαιτείται ολική νάρκωση για την χειρουργική επέμβαση, άρα και 1 διανυκτέρευση στο νοσοκομείο. Θα έλεγα ότι έως ότου αποκατασταθεί πλήρως η όσφρηση σε βαθμό 'σαν να μην είχα ποτέ το πρόβλημα' χρειάστηκαν περίπου 2 εβδομάδες. Στο ενδιάμεσο θα επισκεφτείτε κανα-δυο φορές τον ΩΡΛ για καθαρισμό, ενώ μέσα στη μέρα θα κάνετε συχνά πλύσεις με φυσικό ορό (βοηθά πολύ και η κολύμβηση σε θαλασσινό νερό).

 

Στη δική μου περιπτωση ειχα αντιβίωση για 10μέρες, και αφού αφαιρέθηκαν οι γάζες, χρήση αποσυμφορηντικού σπρέι και αλοιφής για να παραμένει οο βλενογόνος σε υγρασία. Αυτά για 3 εβδομάδες απο τη στιγμή που εβγαλα τις γάζες, θα μπορούσε να κρατήσει και λιγότερο.

 

Α, ξέχασα: τα περί πόνου είναι πλέον μύθος. Ελάχιστη δυσφορία (κυρίως επειδή με είχαν προετοιμάσει ακαταλλήλως για την διαδικασία διάφοροι που την είχαν κάνει 'σε άλλες εποχές') κατά την αφαίρεση των γαζών την επόμενη του χειρουργίου, και από εκεί και πέρα no problems whatsoeva.

 

Ελάχιστη δυσφορία καθώς οι πρώτες γάζες που αφαιρούνται είναι ξερές και "γδέρνουν" λίγο. Αλλα όσο πιο μέσα πάει ειναι ποτισμένες με βαζελίνη και βγαίνουν εύκολα. Δεν υπάρχει λόγος να φοβάται κάποιος, δεν ειναι τίποτα. Αν και ο γιατρός μου ήταν oldschool  ;D δεν είχα πρόβλημα.

 

Πάντως αξίζει νομίζω να προσθέσω ότι ενώ μπήκα στο χειρουργείο με τη μύτη άχρηστη, όταν βγήκαν οι γάζες σχεδόν δηλητηριάστηκα απο το πολύ οξυγόνο! Παίρνεις ανάσα απο τη μύτη και την αισθάνεσαι στις αμυγδαλές :P . Και ας σημειωθεί ότι η πραγματική αναπνοή γίνεται αντιληπτή μετά απο κανα μήνα απο τη επέμβαση όπου η μύτη έχει καθαρίσει απο τις εκρίσεις και ότι υπήρχε εκει μέσα τόσα χρόνια, όπως και απο τις αλοιφές και όλα αυτά που βάζουμε.

 

Καλή επιτυχία σε όσους ετοιμάζονται να την κάνουν, και καλό κατευόδιο σε όσους το σκέφτονται!

 

Το αυτό. ;)

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το γοργόν και χάριν έχει πήγα σήμερα σε ΩΡΛ και ευπειθώς αναφέρω (για το διάφραγμα πάντα):

 

Η εγχείριση παίρνει 45' και περιλαμβάνει και ό,τι πρέπει να γίνει και στις κόχες, μπαίνεις πρωί, κάνεις κάτι εξετάσεις, τελειώνεις το μεσημέρι, σου βάζουν κάτι σαν ταμπόν στα ρουθούνια, ο πόνος είναι μηδενικός (κατά τον χειρούργο), μένεις μέσα τη νύκτα μόνο και μόνο γιατί έχουν παρατηρήσει λέει πως πολλοί αγνοούν οδηγίες διατροφής και κάνουν γκάφες οπότε σε κρατάνε μέσα για να είναι σίγουροι πως θα φας σαν πουλάκι το βράδυ.

 

Όλα αυτά σε ιδιωτική κλινική όπου πληρώνεις 350 κλινική, 300 αναισθησιολόγο και 700 γιατρό+βοηθό

 

Αν είσαι από τους θεοπάλαβους που θέλουν απόδειξη, ο αναισθησιολόγος σου παίρνει 500 και σου δίνει απόδειξη για 500 (και κάτι παρόμοιο σίγουρα ισχύει και για τον χειρούργο)

 

Αφού του είπα πως είμαι από τους θεοπάλαβους που δεν αρέσκονται στα παραπάνω ταχυδακτυλουργικά και θα πάω σε δημόσιο νοσοκομείο, μου είπε να βεβαιωθώ πως ο γιατρός "κάνει μύτες", γιατί δεν κάνουν όλοι μύτες.

 

Ο τύπος φάνηκε αξιόπιστος, αν κανείς θέλει του δίνω με ΠΜ στοιχεία.

 

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα λογικά με καλύπτει η ασφάλεια των γονιών μου.Είναι εκπαιδευτικοί στο δημόσιο.(και να μην με κάλυπτε δεν θα τα 'βαζα εγώ αλλά τέλος πάντων)  ;D

 

Thanks for the info.

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Been there too. Απερίγραπτες οι θετικές αλλαγές μετά την επέμβαση! Στην αναπνοή, στο τραγούδι, στο ευ ζην γενικώς! Το μόνο κακό είναι ότι εγώ την έκανα με τοπική νάρκωση και υπήρχε πράγματι πόνος. Πάνε και 8-9 χρόνια βέβαια...

 

Συμπέρασμα; Βουρ με χίλια, γίνεσαι άλλος άνθρωπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

πορώθηκα με αυτά που διαβάζω.. όμως είμαι 32! Υπάρχει η επιλογή της αφαίρεσης κρεατακιών σε αυτή την ηλικία? Αναρωτιέμαι πως μπορώ να ψάξω για καλούς χειρούργους για τη συγκεκριμένη επέμβαση!!

 

Επίσης δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να πάω για εγχείρηση στα κρεατάκια ή και κάτι άλλο (πχ στραβο διάφραγμα)! Όταν ήμουν μικρός ο γιατρός μου χε πει ότι πρέπει να αφαιρέσω τα κρεατάκια. Το στραβό διάφραγμα είναι ορατό και εξωτερικά?

 

Εγώ το θέλω για το γενικότερο ευ ζην της υπόθεσης, για την άθληση, αλλά γιατί όχι και για το τραγούδι! Όποιος έχει καμιά ιδέα ας την καταθέσει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πορώθηκα με αυτά που διαβάζω.. όμως είμαι 32! Υπάρχει η επιλογή της αφαίρεσης κρεατακιών σε αυτή την ηλικία? Αναρωτιέμαι πως μπορώ να ψάξω για καλούς χειρούργους για τη συγκεκριμένη επέμβαση!!

 

Επίσης δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να πάω για εγχείρηση στα κρεατάκια ή και κάτι άλλο (πχ στραβο διάφραγμα)! Όταν ήμουν μικρός ο γιατρός μου χε πει ότι πρέπει να αφαιρέσω τα κρεατάκια. Το στραβό διάφραγμα είναι ορατό και εξωτερικά?

 

Εγώ το θέλω για το γενικότερο ευ ζην της υπόθεσης, για την άθληση, αλλά γιατί όχι και για το τραγούδι! Όποιος έχει καμιά ιδέα ας την καταθέσει.

 

 

 

Πορώθηκες για εγχείριση;  ;D

 

Γιατί δεν πας σε έναν ΩΡΛ ο οποίος θα λύσει όλες σου τις απορίες αλλά και θα αποφανθεί αν πάσχεις από κάτι και αν χρειάζεσαι επέμβαση ή όχι;

 

Εμείς τι να σου πούμε; Ποιο μικρόφωνο για φωνή συνδυάζεται καλύτερα με τα κρεατάκια;  ;D

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι μωρέ, οι ερωτήσεις μου έχουν να κάνουν με το "αν έχετε ακούσει" ή αν έχετε εμπειρία σχετική οι ίδιοι. Θα πάω και σε ΩΡΛ, απλά μου μπήκε σήμερα η ιδέα και διάβασα και αυτά που γράφετε εδώ και ήταν ενθαρρυντικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου