Προς το περιεχόμενο

Προγράμματα και απαιτήσεις


double-high-c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαιρετώ όλη την παρέα!

 

αυτόν τον καιρό έχω αρχίσει να την ψάχνω με τα cubase κτλ και καθώς ο Η/Υ είναι ήδη 6-7 ετών σκέφτομαι να αγοράσω ένα νέο μηχάνημα.Ωστόσο,μετά από ένα χρόνο μάλλον θα φύγω στο εξωτερικό και δεν θα μου μείνει.Επιπλέον αυτό τον καιρό έχω έξοδα για την αγορά μουσικού εξοπλισμού.Με άλλα λόγια προσανατολίζομαι στην αγορά ενός Σεμπρον 3000 / 512 ΜΒ .Δεν έχω ιδιαίτερες αξιώσεις απλά θέλω να εξοικοιωθώ με το interface και τις δυνατότητες των προγραμμάτων και να φτιάχνω λούπες με ντραμς.¶ντε το πολύ πολύ μονοκάναλο recording και ένα εφέ από πάνω.Πιστεύετε ότι ένα τέτοιο μηχάνημα επαρκεί για την χρήση που θέλω;Από προγράματα θέλω να παίξω cubase,fl και bdf

 

ευχαριστώ και να'στε καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως το 1 gb ram πλεόν είναι must!

 

Και από την άλλη γιατί να περιορίζεις τον εαυτό σου με σκέψεις του τύπου "μονοκάναλη ηχογράφιση με ένα εφφέ"

 

Αν είναι να δώσεις λεφτά φτιάξε ένα μηχάνημα που και θα σου μείνει για 2-3 χρόνια αλλά και δεν θα σου κόψει τα φτερά όταν θα εξοικειωθείς με τα παραπάνω προγράμματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρόβλημα είναι ότι μετά από ένα χρόνο το πολύ το μηχάνημα θα το δώσω οπότε δεν θέλω να πάρω κάτι ακριβό τώρα :roll:

είμαι τελείως αρχάριος και θέλω να δω "τι παίζει" με αυτά τα προγράμματα

θέλω να φτιάχνω λούπες με ντραμς,να βάζω λίγο μπάσο και παράλληλα να παίζω/ηχογραφώ με την ηλεκτρική

δηλαδή μιλάμε για καθαρά ερασιτεχνική ενασχόληση

αν κολλήσω εννοείται ότι θα χρειαστώ ένα μηχανάκι της προκοπής

αλλά ένα τέτοιο φτηνό θα μου επιτρέψει τουλάχιστον να ψαχτώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fusion' date='εκεί στοχεύω :wink:[/quote']

 

Δαν μας αφήνεις και πολλά περιθώρια. Ο υπολογιστής που θέλεις να φτιάξεις δεν είναι κατάλληλος για μουσικές εφαρμογές. Το ότι σε ένα χρόνο θα αντικατασταθεί δεν έχει καμία σημασία, θα ήταν ακατάλληλος είτε τον χρησιμοποιούσες για ένα χρόνο, είτε τον χρησιμοποιούσες για μία ώρα, είτε τον χρησιμοποιούσες για δύο χρόνια.

 

Μπορείς να τρέξεις Cubase (ή κάτι παρόμοιο) αλλά δεν θα μπορέσεις να φορτώσεις κανένα "δυνατό" software synth, οπότε ίσα που θα ξύσεις την επιφάνεια. Αν σου κάνει αυτό, έχει καλώς.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα +φωνησω με τον Wow!.

Χρειαζεσαι μεγάλη μνημη και ενα καλο επεξεργαστη(προτεινω amd)

Γιατι κανεις δεν ανεφερε την καρτα ήχου;;;;;

:roll:

Ο ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ LARRY!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχετε δίκιο.

 

Πάντως δοκίμασα το cubase SX3 σε ένα πι-σι φίλου (1.6GHz ,512ΜΒ,on board audio) και πορώθηκα... μένει μόνο να δοκιμάσω αυτό που κυρίως με απασχολεί δηλαδή να παίζω κάποιο όργανο και να βάζω realtime effects.

για drum loops είμαι κατά fl μεριά αν και θα ήθελα να δοκιμάσω το bdf.

 

Οπότε για αρχή μπορεί να την παλέψω έτσι και ίδωμεν :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε για αρχή μπορεί να την παλέψω έτσι και ίδωμεν :oops:

 

Σου ευχόμαστε καλή επιτυχία. Εδώ θα είμαστε, αν χρειαστείς κάτι.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου