Προς το περιεχόμενο

Tonelab SE vs. Stompboxes - blind test


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή το 75σέλιδο thread για την tonelab είπα να κάνω ένα τεστάκι, συγκρίνοντας διάφορα εφέ που έχω σε καλά πεταλάκια (δεν είναι όλα αναλογικά ;D) σε σχέση με τα αντίστοιχα εφέ της tonelab. Θεωρώ ότι είναι μία ευκαιρία αφενός να γίνει σύγκριση δίπλα - δίπλα κάποιων προϊόντων για να σχηματίσουν άποψη υποψήφιοι αγοραστές και αφετέρου να εκφραστούν οι φανατικοί υποστηρικτές της μιας ή της άλλης λύσης επί συγκεκριμένου δείγματος και όχι στον αέρα ("η tonelab είναι το όγδοο θαύμα του κόσμου" ή "η tonelab δεν πιάνει μία μπροστά στα καλά αναλογικά πετάλια")

 

Η διαδικασία του τεστ έχει ως εξής :

- ηχογραφήθηκαν κάποια κλιπάκια direct στην κάρτα ήχου και μετά ξαναηχογραφήθηκαν (reamping), μία φορά περνώντας μέσα από την tonelab και μία μέσα από stompboxes. Αυτό έγινε για να είναι τα παιξίματα πανομοιότυπα και να μην επηρεάσουν οι δυναμικές την κρίση για την ποιότητα των εφέ.

- τα εφέ έχουν χωριστεί κατα ζεύγη και βέβαια η σειρά tonelab - stompboxes είναι τυχαία σε κάθε ζεύγος

- σε κάθε ζεύγος ακούγεται μόνο ένα εφέ, για να γίνεται η σύγκριση πιο εύκολη

- δεν εξετάστηκαν προσομοιώσεις της tonelab, πολύ απλά γιατί δεν έχω προσομοιώσεις σε πετάλια

- τα ζεύγη έχουν περίπου ίδιο rms, ώστε να μην  επηρεάζει την κρίση η αίσθηση του loudness

- οι ρυθμίσεις στα εφέ έγιναν κατά τρόπο, ώστε να είναι ηχητικά όσο πιο κοντά γίνεται τα συγκρινόμενα εφέ

 

Εσείς καλείστε να πείτε ποιο εφέ προτιμάτε σε κάθε ζεύγος (1 ή 2), χωρίς βέβαια να γνωρίζετε ποιό είναι ποιό, αλλιώς δε θα ήταν blind test.

 

Eννοείται πως είναι ευπρόσδεκτες οι όποιες παρατηρήσεις - ενστάσεις για τα τεχνικά ζητήματα του τεστ. Καμμία παρατήρηση που να αφορά στα παιξίματα δεν είναι ευπρόσδεκτη  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κατ' αρχήν ας είμαι ο πρώτος που θα σε ευχαριστήσει για τον κόπο σου...  :)

 

Κατά δεύτερον, νομίζω (αν κάνω λάθος διόρθωσέ με) ότι δεν χρησιμοποίησες πουθενά μικρόφωνο, και το σημαντικότερο από όλα, λαμπάτο ενισχυτή. Τα πετάλια αυτά είναι φτιαγμένα ("voiced" αγγλιστί) ως επί το πλείστον  για να λειτουργούν παρέα με κιθαριστικούς ενισχυτές συγκεκριμένης και περιορισμένης συχνοτικής απόκρισης, και από ότι αντιλαμβάνομαι και η Ακατανόμαστη δείχνει τον καλύτερό της εαυτό όταν την βάλεις να συνεργάζεται με λαμπάτο ενισχυτή.

 

Γενικά (και μη το πάρεις προσωπικά) τέτοιες συγκρίσεις και A/B test είναι πάντα πολύ δύσκολο να εφαρμοστούν σωστά, λόγω των πολλών παραμέτρων που πρέπει να παραμείνουν ελεγχόμενες ή ίδιες για να βγει ένα κάποιο συμπέρασμα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα παντως μου αρεσουν ηχητικα ολα ;)

 

το univibe της TL ειναι το 2ο ετσι δεν ειναι??

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Να σ' ευχαριστήσω κι εγώ για τον κόπο σου, αλλά συμφωνώ με τον bloody_sunday. Τα blind test γίνονται υπό ιδανικές συνθήκες αν θέλουμε να έχουμε άμεση σύγκριση.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα τα κλιπάκια περάσαν από τον vox ac-15 hhtv και ηχογραφήθηκαν με SM-57.

προσπάθησα επίσης οι ρυθμίσεις των εφέ να φέρνουν όσο πιο κοντά γίνεται.

 

Προσπαθώ να ανεβάσω τέσσερα ακόμα κλιπάκια, αλλά δεν με αφήνει, γιατί;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

> Delay: Δεν μπόρεσα να επιλέξω γιατί το 2ο είχε πιο δυνατό delay από το 1ο (μίξη wet/dry & feedback) και δεν ήταν πολύ αντιπροσωπευτική η σύγκριση. Αν είναι να δώσω μια απάντηση με το "ζόρι", θα πω το 1ο.

> Drive: το 2ο κλιπ

> Tremolo: μου άρεσαν το ίδιο (αν και μάλλον το 1ο είναι stompbox γιατί έχει λίγο παραπάνω θόρυβο)

> Univibe: Μου αρέσει το 2ο κλιπ

 

ΥΓ: Παλιά που είχα κάνει αντίστοιχο "blind" τεστ με το Boss SD1 και την αντίστοιχη εξομοίωση της TL, είχαμε καταλήξει/καταντήσει να μαλλιοτραβιόμαστε (λες και παίρνουμε ποσοστά από τις αντίστοιχες εταιρείες)...

Εύχομαι αυτή τη φορά να πούμε κάτι πιο ουσιαστικό από βρισιές και κραξίματα...

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η όλη σου διαδικασία στα χαρτιά είναι πολύ καλή και οφείλω να το ομολογήσω. Πρέπει να δώσω στα κλιπάκια τη δέουσα προσοχή! Αλλά είμαι στη δουλειά οπότε λέιτερ.

 

Σε τι ένταση ήταν ο ενισχυτής; Σε τέτοια που να κερδίζουν οι λάμπες το "παντεσπάνι" τους ή σε δωματίου; Παίζει κι αυτό ρόλο... Βέβαια θα βρεθεί κόσμος που θα πει "δεν έχεις καλά πετάλια", "δεν τη σέταρες καλά την πεταλιέρα", "δεν έβαλες extreme settings για να δούμε τι μπορεί να κάνει το καθένα" κι άλλα τέτοια.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε τι ένταση ήταν ο ενισχυτής; Σε τέτοια που να κερδίζουν οι λάμπες το "παντεσπάνι" τους ή σε δωματίου;

 

Hταν σε ένταση που ίσα-ίσα να "σπάει" η λάμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία κλιπάκια και κατάλληλα παιξίματα για κάθε ήχο! Μπράβο! :)

 

Εμένα μου άρεσε σε όλα τα κλιπάκια το πρώτο version( Μιλάω για τα 4 πρώτα κλιπάκια) Ίσως όμως αυτό να είναι ψυχολογικό γιατί αυτό έσκαγε πρώτο  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου