Προς το περιεχόμενο

Tonelab SE vs. Stompboxes - blind test


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...δεν εχω ασχοληθει με το αν μια πεταλιερα προσομοιωνει ακριβως εναν ενισχυτη φτανει να ακουγεται καλα,αν θελω σωνει και καλα τον συγκεκριμενο ενισχυτη φροντιζω να τον βρω και να παιξω με το real thing

 

Σωστος ο Νικος

 

Και βεβαια δεν εχω την ιδια αισθηση οταν παιζω με την TL οπως οταν παιζω με τον JCM800 με ενα overdrive και το wah μπροστα, κι ας εχω και απο την TL το ιδιο setup (δηλ 80's, tube od) αλλα so what? Δεν το σκεφτομαι ποτε ετσι. Τον ΕΧΩ τον ηχο με το real thing. Με την TL εχω εναν πολυ ωραιο ηχο απο τους πασιγνωστους ενισχυτες TONELAB  ;D

 

Γιατι αλλωστε δεν σκεφτεστε το ΑΝΤΙΘΕΤΟ? Μπορει δηλ καποιος με ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ να βγαλει το feel και την αισθηση της TL? Ουτε αυτο με απασχολει αλλα πιστευω οτι θα ειναι ΠΙΟ δυσκολο

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ένα μεγάλο μπράβο και από μένα για την προσπάθεια!

 

Δεν βρίσκω νόημα να κάνω μαντεψιά, σε κάθε περίπτωση και οι δύο εκδοχές ακούγονται μια χαρά. Να το πω κι αλλιώς, θα ήταν εξίσου λειτουργικές (και καλαίσθητες) μέσα σε ένα τραγούδι. ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα όμως δεν είναι μόνο τί ακούγεται σε μια ηχογράφηση...

Είναι και τί αίσθηση έχουμε στα δάχτυλα μας όταν παίζουμε με κάτι...

 

Υ.Γ. Μπορεί να με χαρακτηρίσετε ρομαντικό, δεκτό. Σε καμία περίπτωση δεν είμαι αρνητικός στην εξέλιξη και την τεχνολογία, τη χρησιμοποιώ, τη χρειάζομαι και μ' έχει εξελίξει. Τώρα αν καμιά φορά λέω μέσα μου "που να' σαι ρε κυρ-Νίκο με τους θλιβερούς καφέδες σου, τότε που στα τραπεζάκια του καφενείου σου - τα Ναυτάκια - αλλάζαμε χορδές πριν την πρόβα"....

 

Συμφωνώ απολύτως!απλά κατά τη δική μου γνώμη χρειάζονται και τα δύο:και μια καλή πεταλιέρα για pc και μικρά μαγαζάκια-line συνδεση με κονσόλα και τα πεταλάκια για την πόρωση,για πειραματισμούς και για συναυλίες!απλά στο θέμα των πεταλιών είμαι της άποψης ότι αν είναι να υπερβαίνουν τον αριθμό των 10-καλύτερα να κατευθυνθεί κάποιος στη λύση της πεταλιέρας-γιατί έχουν βάρος,όγκο και είναι δύσχρηστη η εναλλαγή των εφέ(tap dancers :P)...όσο για το loss of tone ας μιλήσουν οι ειδικοί ;)

 

Υ.Γ. καλά πριν από πόσα χρόνια ήσουν γιάννενα ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. καλά πριν από πόσα χρόνια ήσουν γιάννενα ???

 

Τέλη το '80... but too young to die! ;)

 

Λεω και εγώ:καλάμια,καφενέδες,κυρ-νίκος.... :P!

Συγνώμη για το off-topic :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγχαρητηρια φιλε για το τεστ! ;)

ας πω κ εγω:

tremolo 1

drive 1

delay 2

univibe 2

phaser 1

reverd 1

vintage drive 2

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"που να' σαι ρε κυρ-Νίκο με τους θλιβερούς καφέδες σου, τότε που στα τραπεζάκια του καφενείου σου - τα Ναυτάκια - αλλάζαμε χορδές πριν την πρόβα"....

 

Έχεις δει πώς έχουν γίνει τα "Ναυτάκια" πλέον;

 

Αν όχι, ΜΗ ΤΟ ΔΕΙΣ!!!

 

Jethro σε ποιο σχήμα έπαιζες;

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ψηφίσω κι εγώ για πλάκα..(θα ασχοληθώ με τα drives)..

 

-drive...μου άρεσε καλύτερα το πρώτο ( το δεύτερο το άκουσα πιο φτωχό συχνοτικά και ίσως πιο compressed.)

 

-vintage drive...μου άρεσε καλύτερα το πρώτο..(γιατί έτσι!... ;D)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου