Προς το περιεχόμενο

Tonelab SE vs. Stompboxes - blind test


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλά μπράβο για τον κόπο σου! Λοιπόν

 

Drive: 2

Delay: 1

Univibe: 2

Tremolo: 2

Reverb: 2

Phaser: 1

Vint Drive: 1 (Ψυλλιάζομαι οτι είναι της ΤΛ γιατί το άλλο έχει περισσότερο θόρυβο ή έτσι μου φάνηκε)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Aποτελέσματα

 

Reverb

TL 5  / T-REX Room mate 4

 

Drive

Fulldrive II 7 / TL 5

 

Vintage drive

T-REX Alberta 7 / TL 4

 

Univibe

TL 4 / Effectrode Tube-vibe 8

 

Tremolo

TL 8 / Voodoo Lab Tremolo  2

 

Delay

TL  6  / T-REX Replica 6

 

Phaser

EHX Small Stone 7 / TL 2

 

 

 

 

Συμπεράσματα (τα δικά μου)

Προφανώς τα αποτελέσματα δικαιώνουν όσους υποστηρίζουν ότι η TL παίζει στα ίσια τα πεταλάκια. Μάλιστα αν ληφθεί υπόψη και η τιμή της σε σχέση με αυτή των πεταλακίων, τότε δεν μπορούμε να μην παραδεχτουμε ότι πρόκειται για μία πάρα πολύ καλή πεταλιέρα με τρομερό value for money. Κατά την ταπεινή μου άποψη, πέρα από το univibe και το phaser - όπου η TL προδίδεται από κάποια ψηφιακίλα - στα υπόλοιπα κλιπάκια οι διαφορές είναι τόσο αμελητέες που μάλλον δεν αξίζει καν να γίνεται λόγος.

 

Ωστόσο, όπως ανέφερα πριν κάπου στο thread, ενώ ο ήχος στα συγκεκριμένα κλιπάκια δεν έχει μεγάλες διαφορές, η διαφορά της αίσθησης στο παίξιμο είναι μεγαλύτερη απ'όσο ακούγεται. Αναφέρομαι βασικά στα drive, όπου τα πεταλάκια ανταποκρίνονται καλύτερα στις δυναμικές του παιξίματος απ' ότι η TL. Μάλιστα οι πιο παρατηρητικοί (και κατέχοντες καλά μόνιτορ), ίσως να παρατήρησαν στο drive clip ότι η TL ακούγεται ελαφρά πιο κομπρεσαρισμένη από το fulldrive.

 

Μία άλλη παρατήρηση, εξίσου επιστημονική ;D, είναι ότι ούτε εγώ ούτε οι φίλοι μου έχουμε καταφέρει να βγάλουμε κακό ήχο από τα συγκεκριμένα πεταλάκια σε αντίθεση με την TL από την οποία εγώ ιδίως κάποια εποχή έβγαζα κακούς ήχους με τη σέσουλα. Μάλλον επιβεβαιώνονται κάποιοι που λένε ότι η TL θέλει μία προσοχή κατά τον προγραμματισμό των patches.

 

Ευχαριστώ πολύ όσους ανταποκρίθηκαν  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς σε ευχαριστούμε!!!συμφωνω 100% με αυτά που είπες...και όντως με τα πεταλάκια όσο χάλιας και να είσαι κακό ήχο είναι σχεδόν αδύνατο να βγάλεις...όμως κάθε πεταλιέρα θέλει προσεκτικό ζύγισμα των παραμέτρων της!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα οι πιο παρατηρητικοί (και κατέχοντες καλά μόνιτορ), ίσως να παρατήρησαν στο drive clip ότι η TL ακούγεται ελαφρά πιο κομπρεσαρισμένη από το fulldrive.

 

Ευχαριστώ πολύ όσους ανταποκρίθηκαν  ;)

 

 

 

Καλά αυτό ακούγεται και απο τα ακουστικά των 20 ευρώ που χρησιμοποίησα... ;)

 

Ευχαριστούμε πολύ 12AX7...

 

δεν μπορούν βέβαια να βγουν συμπεράσματα απο τόσο μικρό δειγμα ψηφοφόρων..

 

(Αλλά και μεγαλύτερο να ήταν ο καθένας ακούει για τον εαυτό του)... ;)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άργησα αλλά ας πω και τις δικές μου προτιμήσεις (ποιο μου αρέσει περισσότερο κι όχι ποιο θα θεωρούσα προερχόμενο από πετάλι ή όχι - μια τέτοια σύγκριση πιστεύω ότι θα ήταν ανούσια):

 

 

 

Τρέμολο: το πρώτο (ΤL) έχει ωραιότερο και βαθύτερο παλμό. Kαι πάλι όμως, η ρύθμιση και των δυο ήταν υπόθεση υποκειμενική και όχι αντικειμενική, δλδ το πετάλι με μια μικρή ρύθμιση ίσως ακουγόταν τελικά καλύτερο.

 

Drive: καλύτερο, πιο ζωντανό και πιο μουσικό το πρώτο (Fulldrive II)

 

Delay: δεν μου αρέσει ούτε το ένα, ούτε το άλλο ιδιαίτερα. Ίσως η TL να υστερεί επειδή δεν έβαλες το ίδια repeats με το T Rex.

 

Univibe: το καθένα έχει τη δική του προσωπικότητα, το υπέροχο Effectrode ακούγεται όμως (ίσως πάλι λόγω ρύθμισης) πιο πλούσιο και εντυπωσιακό, με περισσότερα και ευρύτερα swirls.

 

Phaser: της TL μου άρεσε πολύ περισσότερο γιατί άφηνε τον χαρακτήρα της κιθάρας να ακουστεί, ενώ το EH το "μάσκαρε" πολύ. Αυτό ξέρω ότι δεν ήταν θέμα ρύθμισης γιατί αυτός είναι ο ήχος - σήμα κατατεθέν του διαχρονικού εκείνου πεταλιού της EH. Mια τέτοια διαφορά πάντως ίσως να μην ακουστεί ούτε κατά διάνοια σε λάιβ (όπως σε όλα τα κλιπς)

 

Reverb: της TL μου ακούγεται πιο ωραίο & πιο "λαμπερό", ίσως όμως γιατί είναι ρυθμισμένο με μεγαλύτερη "ουρά"/ decay, όπως ειπώθηκε και σε προηγούμενα ποστς στο θρεντ - αν έκανες το ίδιο με το T Rex ίσως να μην καταλάβαινα διαφορά. Δυστυχώς και πάλι υπεισέρχεται ο μη αντικειμενικός ανθρώπινος παράγοντας στις ρυθμίσεις του ενός και του άλλου.

 

Vintage Drive: το Τ Rex ακούγεται πιο μουντό αλλά "αναπνέει" πιο καλά. Της TL πιο πριμαριστό/hi fi αλλά χωρίς καλές αποκρίσεις...

 

Τέλος, τα συγχαρητήριά μου και (α) για την προσεκτική και πολύ καλή επιλογή των πεταλιών σου, (β) για την πολύ ωραία επιλογή ενισχυτή (ο λευκός 15ρης Vox handwired combo; ), ο οποίος εκτός από υπέροχo drive δείχνει ότι συνεργάζεται πολύ όμορφα με πετάλια, (γ) την επιλογή των ήχων προς σύγκριση οι οποίοι ήταν πράγματι ομοειδείς & που δείχνουν ότι η Ακατανόμαστη τα πάει πολύ καλά...  :)

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μας πεις ποια ακριβως πεταλια χρησιμοποιησες στην Tonelab? αυτα που εχουν πανω απο μια επιλογη...drive ...delay ...reverb κλπ πιο πολυ αλλα καλα θα ηταν να τα αποκαλυπτες ολα!  8)

 

 

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μας πεις ποια ακριβως πεταλια χρησιμοποιησες στην Tonelab? αυτα που εχουν πανω απο μια επιλογη...drive ...delay ...reverb κλπ πιο πολυ αλλα καλα θα ηταν να τα αποκαλυπτες ολα!  8)

 

 

 

delay - analog delay

reverb - plate II

drive - super od

vintage drive - tube od

 

Τα άλλα τρία εφέ έχουν μόνο μία επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου