Προς το περιεχόμενο

Info για Maverick S5 Bass Guitar


juand

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας κ ειμαι κιθαρίστας κ δεν εχω την παραμικρή ιδέα απο τα συγκεκριμένα μπασσα θα ήθελα αν μπορεί κανένας να μου δωσει 2-3 πληροφορίες.

Στον νετ γενικα δεν βρηκα κ πολλα πραγματα.

Απο οτι ειδα ειναι όργανα απο Κορεα με speqs :

American Alder body

24 fret Canadian Maple neck

AAA Grade East Indian Rosewood board

 

To θεμα βασικα που εχω ειναι οτι δεν μπορω με τπτ να βρω χρονολογια κατασκευης ουτε μια μικρη ιδεα για το ποσο ηταν η αξια του οταν βρισκόταν στην αγορα.

Απο την αλλη δεν ειμαι κ σιγουρος γι αυτα που ηδη εχω διαβασει.Αν μπορει κανενας φιλος μπασιστας να βοηθησει θα τον ευχαριστούσα πολυ.

 

IMG_9081_zps8c55a6ae.jpg

"The eagle flies on Friday now, Saturday I'll go out to play"

B.B.Kin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

«These are no longer made, but the Maverick brands reputation was for selling guitars & basses that punched well above their pricepoint. This is in virtually as new condition - original new price £599

 

Από το basschat.co.uk

 

Στο e-bay ένα πουλήθηκε 180 λίρες. Οπότε βγάλε τα συμπεράσματα σου.

 

Προσωπικά δεν τα γνωρίζω.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«These are no longer made, but the Maverick brands reputation was for selling guitars & basses that punched well above their pricepoint. This is in virtually as new condition - original new price £599

 

Από το basschat.co.uk

 

Στο e-bay ένα πουλήθηκε 180 λίρες. Οπότε βγάλε τα συμπεράσματα σου.

 

Προσωπικά δεν τα γνωρίζω.

 

Αυτο ακριβως ειναι το θεμα μου.Το ειδα στο e-bay οπως ειδα κ ενα αλλο που εφυγε για 900 dollars...Επειδη ακριβως ειναι οτι ναναι η κατασταση κ προφανως ο καθενας πουλαει οσο ναναι κ οσο θελει γι αυτο ρωτησα για την αξια οταν ηταν στην παραγωγη κ οχι τωρα.(Καθως κ χρονολογια κατασκευης)

"The eagle flies on Friday now, Saturday I'll go out to play"

B.B.Kin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμαμαι διαφημησεις της Maverick απο παλια περιοδικα (παλια meaning 6-7 χρονια πριν). Το trademark τους ηταν τα roller ποτενσιομετρα και τα περιεργα contours, go figure. Ειχαν και μερικα μοντελα με ταστιερες μιση maple μιση rosewood. Oι τιμες τους ηταν θυμαμαι στα 500-700 ευρω αναλογα το μοντελο αλλα δεν ειχα ποτε την ευκαιρια να παιξω κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Lucky guess...

 

MAVERICK GUITARS (UK) LIMITED

 

Company Number

   04467800

Status

   Dissolved

Incorporation Date

   24 June 2002 (over 11 years ago)

Dissolution Date

   25 November 2003

Company Type

   Private Limited Company

Jurisdiction

   United Kingdom

Registered Address

 

       11 HIGH STREET, BOROUGHBRIDGE, YORK

       NORTH YORKSHIRE

       YO51 9AW

       United Kingdom

 

Αν είναι αυτοί... Ενδεχωμένος κάποιοι να έκοβαν «φασόν» σε ένα εργοστάσιο στην Κορέα (μπορεί να είναι της Cort) και τα έλεγαν Maverick. Σχόλασαν την εταιρία και πάπαλα. Οπότε ίσως να μιλάμε για κάπου στο 2000.

 

Η πρακτική «φασόν» στην Ασία και δικό μας brand name είναι παλιά ιστορία στην Βρετανία- βλέπε Shaftesbury από τα 70ς, Vintage από τα 90ς κλπ. Πιθανώς και το Maverick να είναι κάποια τέτοια ιστορία.

 

Τώρα περί τιμής τι να σου πω... Πόσο έχει ένα αντίστοιχο Κορεάτικο; Κάπου εκεί.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Το όργανο δεν είναι "δικό" μου έτσι κ αλλιώς. Είναι της γυναικάς μου,η οποία όμως μιας κ η δουλειά της είναι με την κιθάρα,δεν το χρησιμοποιεί πολύ κ σκεφτόταν να το δώσει (όταν είναι να παίξει μπάσο χρησιμοποιεί το κοντραμπάσο της κ οχι το συγκεκριμένο).

Εγώ βεβαία σαν κλασσικός ελληνας της είπα "αστο θα παίζω εγώ με αυτό,όταν μου την βαράει. Άλλωστε πάντα ήθελα ενα μπάσο μιας κ δεν είχα (κλασσική περίπτωση δλδ: μαζεύω όργανα,οσα πιο πολλά,τοσο πιο καλά :P )"

 

Έμενα προσωπικά μου φτάνει κ μου περισσεύει για να ασχολούμαι σπίτι. Καλή κατασκευή,ωραίος ήχος (κ είναι κ 5 strings να πουλάμε μούρη).

Άλλα έχω κ το κόλλημα να ξέρω τι,που,πως κ πότε με τα όργανα εξ ου κ έβαλα το ποστ μπας κ μάθω τπτ παραπάνω απο τα λίγα που βρήκα στο νετ.

 

Καλες μουσικές σε όλους σας κ σας ευχαριστώ κ πάλι.

 

Υ.γ : Και σαν κλασσικός παπ..ρας που ειμαι το έβαλα κ σε λάθος μέρος το ποστ.Αν μπορεί κάποιος να το μεταφέρει στο σωστό.

"The eagle flies on Friday now, Saturday I'll go out to play"

B.B.Kin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο bassline studio στον ταυρο, ειχε ενα πριν καμια 10-15 χρονια ενα 5χορδο

natural finish και το πουλαγανε ...

πριν κανα 6μηνο που ειχα περασει απο εκει

αν θυμαμαι καλα, ακομα στην βιτρινα ηταν!  :-\

 

εαν εισαι αθηνα και περασεις απο εκει, ρωτα για τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η maverick ήταν αδελφή εταιρία της Washburn (τότε η washburn έφτιαχνε μόνο Αμερική οπότε είχε την maverick για τα ασιατικά μοντέλα). Μέτρια οργανάκια που όμως παίζανε... Οι τιμές ήταν (γύρω στο 2002-03) από 300 εώς 700 ευρώ... Αν το έχεις το όργανο σήμερα δε νομίζω να το πουλήσεις πάνω από 150 ευρώ... Αν σκέφτεσαι να το αγοράσεις μη δώσεις πάνω από 150 ευρώ...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Lucky guess...

 

MAVERICK GUITARS (UK) LIMITED

 

Company Number

   04467800

Status

   Dissolved

Incorporation Date

   24 June 2002 (over 11 years ago)

Dissolution Date

   25 November 2003

Company Type

   Private Limited Company

Jurisdiction

   United Kingdom

Registered Address

 

       11 HIGH STREET, BOROUGHBRIDGE, YORK

       NORTH YORKSHIRE

       YO51 9AW

       United Kingdom

 

Αν είναι αυτοί... Ενδεχωμένος κάποιοι να έκοβαν «φασόν» σε ένα εργοστάσιο στην Κορέα (μπορεί να είναι της Cort) και τα έλεγαν Maverick. Σχόλασαν την εταιρία και πάπαλα. Οπότε ίσως να μιλάμε για κάπου στο 2000.

 

Η πρακτική «φασόν» στην Ασία και δικό μας brand name είναι παλιά ιστορία στην Βρετανία- βλέπε Shaftesbury από τα 70ς, Vintage από τα 90ς κλπ. Πιθανώς και το Maverick να είναι κάποια τέτοια ιστορία.

 

Τώρα περί τιμής τι να σου πω... Πόσο έχει ένα αντίστοιχο Κορεάτικο; Κάπου εκεί.

 

Πραγματικη ηταν βρετανικη εταιρια, μαλιστα ο παλιος μπασιστας (dave pybus) των βρετανων cradle of filth ειχε και signature 5χορδο μοντελο απο τη συγκεκριμενη εταιρια.

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου