Προς το περιεχόμενο

Επιλογη midi keyboard.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α! Οποτε μπορει ενα πληκτρο να ειναι ημι-βαρυκεντρισμενο αλλα στην οψη να μην ειναι σαν πιανου (πχ να μην ειναι σαν του axiom)?

 

Αν ισχυει το παραπανω οπως το εγραψα και καταλαβα καλα, δωσε και αν δεν σου ειναι κοπος ενα παραδειγμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Α! Οποτε μπορει ενα πληκτρο να ειναι ημι-βαρυκεντρισμενο αλλα στην οψη να μην ειναι σαν πιανου (πχ να μην ειναι σαν του axiom)?

Σαφώς, αυτό μπορεί να το συναντήσεις σε όλες τις κατηγορίες (ημι..., βαρυ..., κλπ).

Εξαρτάται από τον κατασκευαστή και τι εννοεί ο κατασκευαστής με τον όρο βαρυ-ημι... κατά την δική του άποψη.

Γι'αυτό, ο μοναδικός (κατ'εμέ) σωστός είναι: η γνώση, οι ανάγκες και ... το χέρι του μουσικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, ευχαριστω και παλι. Οποτε δοκιμαζω και βλεπω. Απλα αν πχ και το oxygen (τυχαιο παραδειγμα) εχει πληκτρα που εχουν μεγαλη ευαισθησια και μεγαλο ευρος velocity, τοτε οι οριζοντες μου ανοιγουν παραπανω και εχω περισσοτερες επιλογες σε keyboard.

 

Εν παση περιπτωσει, δοκιμαζω οτι ειναι και βλεπω.

 

Ευχαριστω ολους και συγνωμη αν σας κουρασα με ερωτησεις.

 

Περσυ πηρα ενα πιανο που μου το εδωσε γνωστος αλλα το εχω στο εξοχικο και δεν εχω παιξει ιδιαιτερα για να δω αν με κουραζει (θελει και κουρδισμα, ενα πολωνικο τοιχου ειναι αλλα μου διαφευγει η μαρκα).

 

θυμηθηκα και την μαρκα. Ειναι της Legnica.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν ισχυει το παραπανω οπως το εγραψα και καταλαβα καλα, δωσε και αν δεν σου ειναι κοπος ενα παραδειγμα..

Παράδειγμα:

Korg Pa3X

http://www.korgpa.com/en/products/arrangers/pa3x/pa3x-specifications.html

Στα χαρακτηριστικά είναι semi-weighted.

 

Οπτικά τα πλήκτρα από μπροστά είναι απλού synth.

http://www.thomann.de/gr/media_bdbmaxviewer_AR_266802.html?image=4660812&small=1

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως, για πληκτρα απλου synth φαινονται. Και αντε εγω να καταλαβω τι ευαισθησια εχει οτι παω να δοκιμασω, αφου τα περισσοτερα στα μαγαζια φανταζομαι θα τα δω χωρις ηχο αρα δεν θα μπορω να ακουσω την δυναμικη των πληκτρων τους (αν το λεω σωστα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και του cme έτσι είναι. Πάντως επειδή και εγώ παίζω χρόνια τώρα με yamaha psr (και λόγο χρόνου έχουν μαλακώσει και πολύ....) όταν τα είδα στο νάκα δεν κατάλαβα καμιά τρομακτική διαφορά με τα "απλά" του yamaha.

Guybrush Threepwood...mighty pirate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Οντως, για πληκτρα απλου synth φαινονται. Και αντε εγω να καταλαβω τι ευαισθησια εχει οτι παω να δοκιμασω, αφου τα περισσοτερα στα μαγαζια φανταζομαι θα τα δω χωρις ηχο αρα δεν θα μπορω να ακουσω την δυναμικη των πληκτρων τους (αν το λεω σωστα).

Ωπα... εδώ στάσου γιατί πήρες φόρα, να σε προλάβω  ;D

 

Για να σου το πω όσο πιό απλά μπορώ.

 

Η δυναμική που θες να ακούσεις εσύ δεν έχει να κάνει με την όψη ή την αίσθηση των πλήκτρων. Την αίσθηση των πλήκτρων την καταλαβαίνεις και με καθόλου ήχο. Δεν είναι ανάγκη να παίζει ένα όργανο για να καταλάβεις εάν έχει σωστό κλαβιέ ή όχι. Εννοώ την αίσθηση των πλήκτρων - το μηχανικό μέρος - την σωστή επαναφορά αυτό που λέμε touche.

 

Η δυναμική που εννοείς εσύ έχει να κάνει με το εύρος της δυναμικής που ακούει το κλαβιέ προς τον ήχο, ανάλογα το πόσο δυνατά παίζεις στα πλήκτρα. Αυτό αν θες είναι το εσωτερικό εύρος της δυναμικής του κλαβιέ (internal keyboard sensitivity range). Αυτό δεν εξαρτάται από το αν είναι ή όχι βαρυκεντρισμένο ένα κλαβιέ. Αυτό εξαρτάται καθαρά από τον τρόπο και από τα υλικά - αισθητήρες που "διαβάζουν" τα πλήκτρα και κατ'επέκταση μεταφράζουν κάποια πράγματα με ανάλογη ακρίβεια και εύρως προς το εσωτερικό του μηχανήματος ή προς το Midi. Ας μου επιτραπεί η έκφραση, είναι η μετάφραση του μηχανικού μέρους σε ηλεκτρονικό δεδομένα και από εκεί σε midi δυναμική (velocity) για να σου το πω κάπως πιό "μπακάλικα".

 

Επαναλαμβάνω, δεν έχει να κάνει καθόλου με την όψη ή το ημι-, βαρυ-. Αυτά τα δύο είναι και παραμένουν δύο διαφορετικά πράγματα.

Τέλος, μην συγκρίνεις κανένα κλαβιέ με τα κλαβιέ των PSR.

 

Συγνώμη αν έκανα κάποιο λάθος ή σου τα είπα λίγο πρόχειρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια χαρα τα ειπες και τα καταλαβα καλα.

 

Με τα παραπανω λοιπον που λες εχω να πω το εξης:

 

''Πιασε το αυγο και κουρευτο'' ;D

 

Αντε να βρω εγω τωρα ακρη που γιναν πιο περιπλοκα τα πραγματα...

 

Υπαρχει αυτο το ''internal keyboard sensitivity range'' στα χαρακτηριστικα του καθε keyboard?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Mια χαρα τα ειπες και τα καταλαβα καλα.

Πολύ ωραία.

 

Με τα παραπανω λοιπον που λες εχω να πω το εξης:

 

''Πιασε το αυγο και κουρευτο'' ;D

Άμα δεν ξέρεις. Θέλει ψάξιμο, ειδικά από σένα και με τα χεράκια σου. Ο καθένας ανάλογα τις εμπειρίες του θα σου λέει τα δικά του μεταξύ αυτών και εγώ  ;D

Εξαρτάται ο καθένας μας τι έχει παίξει, πως και με τι μηχανήματα.

 

Αντε να βρω εγω τωρα ακρη που γιναν πιο περιπλοκα τα πραγματα...

Άμα ψάξεις μαθαίνεις. Όχι άγχος, ηρεμία. Θα δεις ότι στο τέλος τα πράγματα είναι απλά ή πιό απλά.

 

Υπαρχει αυτο το ''internal keyboard sensitivity range'' στα χαρακτηριστικα του καθε keyboard?

No no no no no. Ωχ, σε μπέρδεψα.  ???

Αυτό το είπα ως παράδειγμα για να σου εξηγήσω. Αυτό είναι κάτι που δεν θα το δεις ούτε θα το διαβάσεις σε κανένα "απλό" όργανο. Σπάνια, πολύ σπάνια, σε ακριβά μοντέλα.

Όμως, είναι κάτι που θα το ακούσεις, όσο φθηνό κι αν είναι το όποιο κλαβιέ. Δηλαδή την ανταπόκριση που θα έχει σε εύρος δυναμικής ο ήχος σε σχέση με την δυναμική των χεριών σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου