Προς το περιεχόμενο

Επιλογη midi keyboard.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, καταλαβα τι λες. :) Απλα λεω να καταληξω σε 2-3 και να παω στα εν λογω μαγαζια που τα εχουν να τα δω ή να τα βρω σε καποια αγγελια. Βεβαια θα παω να κοιταξω σε μαγαζια απο Δευτερα και μεχρι τοτε...τι να κανω, ψαχνω στο ιντερνετ και στα διαφορα review για το καθε ενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Κοίτα να δεις, στα review όλα είναι μιά χαρά.

Το θέμα είναι να πάρεις κάτι (άσχετα από το οικονομικό) να ευχαριστηθείς τα χρήματα που θα δώσεις και να κάνεις την δουλειά σου έτσι όπως πρέπει. Σ'αυτό το σημείο κάποιος μπορεί να σου πει 'ότι πληρώνεις παίρνεις'. Πες το κι έτσι που κατά πολύ μεγάλο ποσοστό ισχύει αυτό. Άλλωστε θα το δεις και από την εγγύηση που δίνει ο κάθε κατασκευαστής.

 

Όπως και ν'άχει πάντως, προσπάθησε να πάρεις κάτι που να έχει υποστήριξη και να το αγοράσεις από κατάστημα που καταλαβαίνουν το αντικείμενο και δεν πουλάνε κουτιά. Αργότερα, μπορεί και σύντομα να χρειαστείς κάποια βοήθεια, μην τρέχεις δεξιά κι αριστερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Και κάτι ακόμα.

Επειδή στην αρχή κάτι ανέφερες για πιάνο που για μένα σημαίνει 88άρι βαρυκεντρισμένο και μετά έμπλεξες τα μικρά (61 πλήκτρα κλπ), ξεκαθάρισέ το.

Προσπάθησε να παίξεις τον καλύτερο ήχο πιάνου (MIDI) από ένα μικρό κλαβιέ (61 πλήκτρα κλπ) και πες μου τις εντυπώσεις σου. Βέβαια, εάν έχεις σχέση με πιάνο, με το κλαβιέ του πιάνου.

Το touche η επαναφορά κλπ, έχουν άμεση σχέση στην αίσθηση αλλά και στο παίξιμο. Ο κατασκευαστής και η χώρα προέλευσης είναι το Α και το Ω και δεν είναι καθόλου τυχαίο.

Σου τα λέω αυτά διότι ένα βαρυκεντρισμένο έχει τα λεφτά του που ξεκινάνε από κοντά στο χιλιάρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα επαιζα αρμονιο απο μικρος. Ποτε πιανο. Περσυ πηρα ενα πιανο που μου το εδωσε γνωστος αλλα το εχω στο εξοχικο και δεν εχω παιξει ιδιαιτερα για να δω αν με κουραζει (θελει και κουρδισμα, ενα πολωνικο τοιχου ειναι αλλα μου διαφευγει η μαρκα). Οποτε πιανιστας δεν ειμαι, θελω κατι για να παιζω ναι μεν πιανο vst και να εχω καλυτερο sensitivity αλλα και να μην με κουραζει διοτι με το ιδιο keyboard θα παιζω και leads, synths, βιολια κλπ και για αυτο κοιταω τα ημι-βαρυκτρισμενα. Οσον αφορα αυτο που λες περι 1000 ευρω με βαρυκεντρισμενα, το fatar vmk88 δεν ανοικει σε αυτη την κατηγορια? Γιατι λενε πως εχει πολυ καλο clavie με βαρια πληκτρα αλλα εχει πολυ πιο κατω απο 1000 ευρω.

 

Ποιες χωρες να εχω υπ'οψην?

 

Kαι πανω σε αυτο που λες, να προσπαθησω να παιξω με μικρο clavie, με τετοιο επαιζα τοσο καιρο (yamaha psr 2000 με απλα πληκτρα) και μια χαρα ημουν απλα τωρα θελω παραπανω ευαισθησια. Η οκταβες δεν με απασχολουν οταν ειναι πανω απο 5 ειμαι οκ και να σου πω την αληθεια και στο psr που επαιζα πιανο, σπανια χρησιμοποιουσα την πρωτη οκταβα και την τελευταια. Ισως μονο καποιες νοτες απο το τελος της πρωτης και την αρχη της τελευταιας και με εχει βαλει σε σκεψη μηπως και με ενα 49αρι ειμαι οκ, που βρισκω και μεγαλυτερη ποικιλια και ειναι και πιο φθηνα. Βεβαια δεν μπορω να παρω το ρισκο και για αυτο λεω 61 να ειμαι σιγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παντα επαιζα αρμονιο απο μικρος. Ποτε πιανο. Περσυ πηρα ενα πιανο που μου το εδωσε γνωστος αλλα το εχω στο εξοχικο και δεν εχω παιξει ιδιαιτερα για να δω αν με κουραζει (θελει και κουρδισμα, ενα πολωνικο τοιχου ειναι αλλα μου διαφευγει η μαρκα). Οποτε πιανιστας δεν ειμαι, θελω κατι για να παιζω ναι μεν πιανο vst και να εχω καλυτερο sensitivity αλλα και να μην με κουραζει διοτι με το ιδιο keyboard θα παιζω και leads, synths, βιολια κλπ.

ο.κ. κατάλαβα.

 

... και για αυτο κοιταω τα ημι-βαρυκτρισμενα.

Οπότε, ειδικά εσύ και γι'αυτό που θες, μπορείς να κάνεις την δουλειά σου και με ένα μη βαρυκεντρισμένο.

 

Οσον αφορα αυτο που λες περι 1000 ευρω με βαρυκεντρισμενα, το fatar vmk88 δεν ανοικει σε αυτη την κατηγορια?

Εκ πρώτης όψεως, με απλά κριτήρια και για έναν entry level χρήστη, ανοίκει.

 

Γιατι λενε πως εχει πολυ καλο clavie με βαρια πληκτρα αλλα εχει πολυ πιο κατω απο 1000 ευρω.

Διότι αυτοί που το λένε δεν έχουν σχέση με κλαβιέ πιάνου (ή κοροϊδεύουν) και κατ'επέκταση δεν έχουν δοκιμάσει καλό - σημερινό βαρυκεντρισμένο.

 

Ποιες χωρες να εχω υπ'οψην?

Εντελώς προσωπική μου γνώμη.

Άσχετα από τον κατασκευαστή και τα μοντέλα του, πρώτη είναι η Ιαπωνία, πολύ μετά η Ιταλία και τέλος με πολύ μεγάλη διαφορά η Κίνα. Επαναλαμβάνω, εντελώς προσωπική μου γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι, προσωπικη αποψη αλλα καλα εκανες και την ειπες για να την ακουσω και εγω και βλεποντας και κανοντας.

 

Εκανα και ενα edit και προσθεσα και κατι ακομα στο προηγουμενο μου ποστ (σε περιπτωση που δεν το ειδες, οχι για να πεις κατι επ'αυτου).

 

Σε ευχαριστω και παλι για τις βοηθειες και το χρονο σου. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Kαι πανω σε αυτο που λες, να προσπαθησω να παιξω με μικρο clavie, με τετοιο επαιζα τοσο καιρο (yamaha psr 2000 με απλα πληκτρα) και μια χαρα ημουν απλα τωρα θελω παραπανω ευαισθησια. Η οκταβες δεν με απασχολουν οταν ειναι πανω απο 5 ειμαι οκ και να σου πω την αληθεια και στο psr που επαιζα πιανο, σπανια χρησιμοποιουσα την πρωτη οκταβα και την τελευταια. Ισως μονο καποιες νοτες απο το τελος της πρωτης και την αρχη της τελευταιας και με εχει βαλει σε σκεψη μηπως και με ενα 49αρι ειμαι οκ, που βρισκω και μεγαλυτερη ποικιλια και ειναι και πιο φθηνα. Βεβαια δεν μπορω να παρω το ρισκο και για αυτο λεω 61 να ειμαι σιγουρος.

Τώρα το είδα αυτό !!!

 

Το βαρυκεντρισμένο τι το θες;

 

Αυτό που λες πιό πάνω με την ευαισθησία του κλαβιέ που θες - ζητάς από το βαρυκεντρισμένο, επειδή το PSR δεν ήταν και τόσο καλό από άποψη ευαισθησίας, ναι το καταλαβαίνω. Αυτό όμως δεν έχει να κάνει με την έκταση ή ακόμα περισσότερο με το βαρυκεντρισμένο που θες να αγοράσεις. Έχεις λάθος εντύπωση από τα μικρά κλαβιέ διότι είχες PSR αρμόνιο με κλαβιέ PSR και όχι π.χ. αρμόνιο κάποιας άλλης γνωστής εταιρίας.

Το κλαβιέ του(των) PSR δεν είναι ότι καλύτερο και μην το παίρνεις σαν σημείο αναφοράς.

Με αυτή τη λογική, το όποιο "χάλια" κλαβιέ (κατ'εμέ) άλλης εταιρίας θα σου φανεί πολύ πιό μπροστά  :)

 

Όπως και να έχει, δοκίμασέ τα μόνος σου και θα καταλάβεις την διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το ημι-βαρυκεντρισμενο που ζηταω εγω το κατατασεις στα βαρυκεντριοσμενα?

 

Σωστο και αυτο, οτι εχω δηλαδη ως σημειο αναφορας το psr οποτε μπορει οποιο αλλο και να δω (καλο - κακο) να μου φανει σουπερ... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Και το ημι-βαρυκεντρισμενο που ζηταω εγω το κατατασεις στα βαρυκεντριοσμενα?

Όχι, σε καμία περίπτωση. Είναι κάτι μεταξύ και στο περίπου.

Υπ'όψη ότι υπάρχουν δύο ειδών ημι-βαρυκεντρισμένα. Αυτά που "φοράνε" πλήκτρα τύπου synth και αυτά που "φοράνε" πλήκτρα τύπου πιάνου, οπτικά. Αν τα δεις από την μπροστινή πλευρά, θα καταλάβεις την διαφορά των δύο. Επίσης διαφέρει και το μάκρος (βάθος) των πλήκτρων, όχι όμως σε όλα αλλά στα περισσότερα. Το πλήκτρο του πιάνου σε βάθος είναι πιό βαθύ (μακρύ) απ'ότι των synth.

 

Σωστο και αυτο, οτι εχω δηλαδη ως σημειο αναφορας το psr οποτε μπορει οποιο αλλο και να δω (καλο - κακο) να μου φανει σουπερ... :)

Ακριβώς, αρκεί να σου κάνει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου