Προς το περιεχόμενο

Usb & firewire audio card..


npap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Aν κάποιος έχει κανει πρόσφατα μια έρευνα αγοράς για usb & firewire κάρτες ήχου, θα μπορούσε να με διαφωτίσει γιατί αυτό τον καιρό δεν προλαβαίνω ούτε να φάω??? (το καλό είναι ότι έχασα 4 κιλά..)

Κριτήρια επιλογής είναι..

Χαμηλό latency, ην δυνατόν direct monitoring και απαραιτήτως midi in out.

Ο ήχος σε δευτερη μοίρα καθότι προορίζεται για laptop που θα χρησιμοποιείται

για live.

Α! και όσο γίνεται μικρότερη τιμή (γιατί η Σοφία είναι χειρότερη από τον Αλογοσκούφη και με την τελευταία οικονομική απογραφή της στα tech έξοδά μου, μου πήρε και το πορτοφόλι..):wink:

Νετ διευθύνσεις για τα specs τους ευπρόσδεκτες

 

ΥΓ.Ευχαριστώ εκ των προτέρων

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

M-AUDIO Ozonic

Νομίζω ότι μετράει και είναι πρακτικό. Παίζει και με Pro Tools. 533Ε και βάλε απο thomann 460+φ.π.α απο elina.gr

 

 

Από την άλλη αν θυμάσαι από παλιά μας συζήτηση Tascam fw1884 μετράάάάέι. Αν και είναι πολλά τα 1329Ε απο thomann :( 1540+φ.π.α απο elina.gr :evil: (...και είναι η καλύτερη τιμή στην Ελλάδα από όσο ξέρω...!@#$%!$....:evil: ..) Τα αξίζει σίγουρα. Και αυτό πρέπει να είναι συμβατό με τα Pro Tools αλλά δεν θυμάμαι που το είδα.

 

firewire audiophile Οικονομική και έχει όσα χρειάζεσαι 199E απο thomann

 

(Οι τιμές είναι με 18% φ.π.α. από τον thomann χωρίς να είναι σίγουρος )

(Γ@μ1μ#$%32 Ελλάδα 19% στα Μούτρα σας.....άσχετο! )

uff P. *Μάγος*

~Hip-Hop Salonika~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys ok, το thomann εχει πολυ μα πολυ καλες τιμες, ψωνιζω απο εκει απο το 1999-2000, αλλα ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ:> !.

Λες και η διαφορα στις τιμες που εχει η ελινα στην m-audio ειναι τοσο μεγαλες.

 

Προσωπικα πριν 2 μηνες εστειλα ενα φιλο εκει και πηρε την solo της m-audio 200/210 euro με μια μικρη εκπτωση , το thomann την εχει 215 + shipping, + οτι αμα δεν σου κανει αντε τρεχε και στελνε πισω καρτες.

 

Τελος παντων εγω εχω να προτεινω/προσθεσω την motu traveller που κοστιζει γυρω στα 1000 euro αλλα ειναι καρτα που την περνεις και την κρατας για χρονια. 4 preamps, 24/192, low latency και πολυ καλο ad/da.

 

http://www.motu.com/products/motuaudio/traveler

 

Ριξε και μια ματια στην http://www.tascam.com/Products/US-122.html

Που φαινεται πλαστικουρα στο pic αλλα ειναι πολυ καλο build quality και εχει καλο ηχο.

Και η καρτες που αναφεραν τα παιδια ειναι ok(ειδικα η 410), απλος προσθετω και αυτες.

Happy shopping :>(παρε την traveller)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις... ο npap ζήτησε μία οικονομική κάρτα και κανείς σας δεν συμμερίζεται τον πόνο του και τη Σοφία :)

 

Για φτηνή και καλή λύση μάλλον η m-audio είναι ο δρόμος. Πολύ χαμηλό latency και καλός ήχος. Επειδή παίζεις και κιθάρα (αν θυμάμαι σωστά) θα θέλεις και Hi-Z είσοδο. Οπότε:

 

M-Audio Fast Track Usb (~109 Euros)

M-Audio FireWire Solo (~215 Euros)

Tascam US-122 (αναφέρθηκε πιο πάνω) (~205 Euros)

Mackie Spike (~385 Euros)

Focusrite Saffire (~535 Euros)

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tην solo την αναφερα, αλλα δεν εχει midi για αυτο δεν την προτεινα:> (οπως νομιζω και τα αλλα πιο φτηνα model m-audio)

 

Και η saffire εχει πολυ καλα specs αλλα δεν την εχω δοκιμασει και εως πριν λιγο καιρο που ρωτησα σε ενα φιλο στο bon δεν ειχε ερθει παραλαβη ακομα.

 

Ξεχασα και την behringer bca2000 την εχουν 2 φιλοι και ειναι μια χαρα καρτα,ειχε καποια προβληματα με τους drivers στην αρχη και εχανε συνεχεια το sync με asio,μεχρι και blue screens πεταγε, αλλα τωρα ποια ειναι μια χαρα απο οτι εχω δει.(200-260euro). 2preamp, 24/96, adat.

 

http://www.behringer.com/BCA2000/index.cfm?lang=ENG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κατ' αρχήν παιδιά σας ευχαριστώ όλους γιατί είναι μεγάλη βοήθεια να ψάχνεις σε συγκεκριμένα topics και γλύτωσα όντως αρκετό χρόνο :D

Τελικά κατέληξα σε πρώτη φάση στην φθηνότερη αξιοπρεπή λύση της audiophile.Βέβαια επειδή ο θεός αγαπάει τις γυναίκες, (μάλλον περισσότερο από τις tech ανάγκες των αντρών) ανακάλυψα ένα usb MIDEX που είχα παραπεταμένο και βρήκε η Σοφία συγιρίζοντας, οπότε χρησιμοποιώντας το σαν midi interface (αν δουλεύει ακόμα) θα το συνδυάσω με την Fast Track ελπίζοντας στην απροβλημάτιστη συνεργασία τους..(Δεν έχω και καλές αναμνήσεις από hardware της steinberg..)

 

ΥΓ.Γεράσιμε με την παρατηρησή σου κέρδισες την αμέριστη συμπάθεια της Σοφίας.. :wink:

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το MIDEX καλά παίζει, να κατεβάσεις drivers. Τώρα που μου το θύμησες, έχω και εγώ ένα πεταμένο κάπου...:) Θυμάμαι κάτι ψιλο-latencies αλλά δεν το είχα ψάξει και πολύ.

 

Ίσως να κοιτάξεις αν θα έχεις πρόβλημα με την τροφοδοσία ρεύματος μέσω USB από το laptop, καθώς θα έχεις 2 συσκευές...δε νομίζω βέβαια, αλλά έχε το υπόψη σου.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Thanx :)

Drivers κατέβασα ήδη γιατί το cd του μάλλον θα το χει κάνει σουβεράκι η Σοφία, αλλά έτσι κι αλλιώς σίγουρα δεν θάχε και για Xp..

Λόγω ημερών θα κάνω και την προσευχή μου για τα latency και το ρευμα..

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου