Προς το περιεχόμενο

Ableton vs Cubase vs the rest of the world


messalion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

 

Σε προσφατη συζητηση με εναν φιλο μου (DJ) ειχαμε καποιες διαφορες αποψεων για τα 2 αυτα προγραμματα εγγραφης μουσικης

 

Αυτος υποστηριζε οτι το ableton ειναι κλασεις ανωτερο απο το cubase αλλά για αυτους που φτιαχνουν ηλεκτρονικη μουσικη

 

Εχω προσπαθησει και παλιοτερα να δουλεψω το ableton με παταγωδη αποτυχια.Προβληματα συμβατοτητας με την πεταλιερα μου,με το midi keyboard μου,"αχρηστο" και "δυσχρηστο" (για μενα) interface.

Ισως βεβαια να φταιει και οτι δουλευω το cubase απο τοτε που βγηκε το SX 1

 

Εσεις τι πιστευετε ? ισχυει ? μπορει καποιος να το τεκμηριωσει ? ή ειναι θεμα μαρκετινγκ?

υπαρχει κατι που δεν μπορει να κανει το ενα και αντιστροφα ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίναι πολύ απλά τα πράγματα... πρόκειται για δυο DAWs με διαφορετική σχεδιαστική φιλοσοφία. Το ένα είναι loop-based και φτιαγμένο με σαφή προσανατολισμό προς ένα ζωντανό real time παίξιμο, όπως πχ. στην ηλεκτρονική μουσική που συζητούσατε, χωρίς πάντως να αποκλείονται και άλλες χρήσεις, και το άλλο είναι ένα παλιό sequencer με το κλασσικό και διαχρονικό interface που χρησιμοποιείται πολύ περισσότερο σε studio applications - κάθε είδους μουσικής. Όσον αφορά τις δυνατότητές τους, δεν μπορώ να πω πως τις έχω εξαντλήσει 100% για να ξέρω αν υπάρχει κάτι που το κάνει μόνο το ένα εξ αυτών, πάντως θα σε οδηγήσουν στο ίδιο αποτέλεσμα, απλά από διαφορετικούς δρόμους. Mπορείς επίσης να τα δουλέψεις παράλληλα. Κάτι που έχω κάνει αρκετές φορές για να εκμεταλλευτώ μερικά υπέροχα bundled εφφέ του Ableton είναι να το κάνω rewire στο Cubase.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και το άλλο είναι ένα παλιό sequencer με το κλασσικό και διαχρονικό interface...

 

Ε, δε φταιει το cubase που αντιγραψανε ολοι οι αλλοι το interface του  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έναs ντι τζέιs με το ableton μπόρει να κανει αριστουργήματα. Με το cubase θα κάνει...τίποτα B-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έναs ντι τζέιs με το ableton μπόρει να κανει αριστουργήματα. Με το cubase θα κάνει...τίποτα B-)

ενισταμαι !!!

 

ο συνηγορος του κατηγορουμένου εκμεταλευεται bandwidth για να προβαλει στοιχεια χωρις αποδειξεις  ;D

 

 

και αμα κρινετε και απο τη φατσα που εχει βαλει στο αβαταρ...........ο τυπος απλα δεν ξερει τι λεει :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ είμαι στη φωτο. Ηταν εισαγωγή αυτο -lesson 101.  :P  Eίμαι και από κινητό  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ αυτα τα "versus" θεματα...

 

Εγώ πιστευω ότι δεν τα πας καλα με το Ableton επειδη (πιθανολογω) ψάχνεις πως γίνονται στο Ableton αυτα που κάνεις στο Cubase κάνοντας ομως τις "ιδιες" κινησεις, ψαχνοντας παρομοιες συντομευσεις κλπ

 

Messalion δες τα 2 DAW σαν 2 γκομενες...η μια έχει μια φιλοσοφία και η άλλη διαφορετικη...αλλα κουμπια έχει η μια και άλλα η αλλη, αβυσσος η ψυχη της...(αυτο σημαινει οτι σου πήρε καιρο να μάθεις το Cubase) μη χωρίσεις λοιπόν για μια άλλη!

 

Πέρα απο την πλάκα...εγω δεν έχω ιδεα απο DAW περαν των πολυ πολυ βασικων. Ενα φιλαρακι ομως που δουλευει Ableton που εχει πει κ αυτος ότι είναι ιδανικο για ηλεκτρονικη μουσικη

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ αυτα τα "versus" θεματα...

 

Εγώ πιστευω ότι δεν τα πας καλα με το Ableton επειδη (πιθανολογω) ψάχνεις πως γίνονται στο Ableton αυτα που κάνεις στο Cubase κάνοντας ομως τις "ιδιες" κινησεις, ψαχνοντας παρομοιες συντομευσεις κλπ

 

Messalion δες τα 2 DAW σαν 2 γκομενες...η μια έχει μια φιλοσοφία και η άλλη διαφορετικη...αλλα κουμπια έχει η μια και άλλα η αλλη, αβυσσος η ψυχη της...(αυτο σημαινει οτι σου πήρε καιρο να μάθεις το Cubase) μη χωρίσεις λοιπόν για μια άλλη!

 

Πέρα απο την πλάκα...εγω δεν έχω ιδεα απο DAW περαν των πολυ πολυ βασικων. Ενα φιλαρακι ομως που δουλευει Ableton που εχει πει κ αυτος ότι είναι ιδανικο για ηλεκτρονικη μουσικη

δεν εχεις αδικο στις bold επισημανσεις ομως επειδη "οντως" ασχοληθηκα αρκετα πανω στο θεμα ableton βλεποντας τα χιλιαδες βιντεακια με το πως γινεται τι σε αυτο το προγραμμα σε πληροφορω οτι και παλι το interface του το θεωρω χωρις καμια λογικη

πραγμα που καθιστά αδυνατον καποιον που θελει να κανει μεταβαση απο το ενα στο αλλο

Ισως βεβαια ΞΑΝΑλεω ειναι απλως η δικια μου προοπτικη

 

Γιατι εσενα ο φιλος σου ειπε οτι ειναι ιδανικο για ηλεκτρονικη μουσικη ? που στοχευει ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου