Προς το περιεχόμενο

Η "αλήθεια μου" για τις κιθάρες


Silot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με τετοιους χαλια μαγνητες πως να μην ειναι σιδερωμενη :lol: (ευτυχως ομως με ενα σετακι μαγνητες 52 tele γινονται μια χαρα κιθαρες (εχω σωσει πολλες απο το σκουπιδοντενεκε ετσι..),εκτος βεβαια και αν ειναι απο ash οποτε μιλαμε για 10 κιλα κιθαρες που δεν σωζονται με τιποτα.. :lol:

 

μη νομιζεις αλλωστε οτι εχουν και καμμια ιδιαιτερη διαφορα απο τις am std/series οι ιδιες κιθαρες με ακομα χειροτερους μαγνητες & με φιλετο & ...περλιδια :lol: ειναι..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σαφώς αλλά με μιά μικρήηηηηηηηηη διαφορά ότι στην deluxe ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ σαφώς ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ, άριστη πολλάκις, στα τάστα (που είναι και τρελό ζητούμενο σε μία κιθάρα) και φυσικά ΑΨΟΓΑ κομμένο nut! και αυτές οι λεπτομέρειες κατασκευαστικά κοστίζουν σε ώρες εργασίας, τώρα για το αν οι μαγνήτες είναι χάλια και ακούγονται σαν καρακομπρεσαρισμένες του κερ@τα, Ε! τι να πούμε οι Cobalt noiseless & samarium & σαμαρείτες ή όπως αλλιώς τους λέει η Fender ΣΑΦΩΣ και δεν είναι η ακουστική επιλογή μου σε pasive pickups, ΣΑΦΩΣ και "κόβουν" συχνότητες από δώ και από κει λόγω του..... noiseless... :lol: και συμφωνώ με σας και βάλε, απλά να συμπληρώσω ότι κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι πιό recording picups και αυτό είναι ΑΛΗΘΕΙΑ άλλωστε κάτι τέτοιο ήθελε και η Fender οπότε περί ορέξεως.... να ορίστε και 852.000 διαφορετικά σετ να κοτσάρεις άμα δεν σ' αρέσουν τα "μαμά" μαγνητάκια.... αλλά εξηγήστε μου τούτο... ΓΙΑΤΙ ΠΑΡ' ΑΥΤΑ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ να ΕΙΝΑΙ και όχι να θυμίζουν Fenderila στον ήχο? γιατί αν βάλεις τους "τρισαπαίσιους" noiseless μαγνήτες σε άλλες "στρατ" δεν θα πάρεις το ίδιο?

Θέλω να πώ μία Am strat strd είναι Am strd & μία Am Deluxe είναι deluxe! ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ κατά την κρίση μου είναι ΑΡΙΣΤΑ όργανα και δεν έχεις παρά να "διαλέξεις" να σου κάτσει μία στο τομέα του playability. Τα χρήματα πολλά ή λίγα δεν ξέρω αλλά και στις δύο περιπτώσεις Fender ΗΧΟ θα πάρεις είτε κομπρεσαρισμένο είτε ξεκομπρεσαρισμένο (το οποίο και δεν πολυκατάλαβα :lol: , μιάς και τώρα είμαι στο κεφάλαιο Β' περί κουρδισμένου maple με νερά και χωρίς νερά :lol: :lol: ). Το θέμα είναι να καταλάβουμε3 ότι οι συγκεκριμμένες κιθάρες είναι bolt on κατηγορία και το "κομπρεσάρισμα" που λέτε είναι μιά ΦΥΣΙΚΗ εξέλιξη (αν υπάρχει ενοώ κομπρεσάρισμα) της ίδιας της εταιρείας στην πορεία της . Αλοίμονο κιθάρες όπως το '57 και το '72 σαφώς ΔΕΝ φτιάχνει πια :lol: :lol: Πιστεύω ότι ο χαρακτήρας παραμένει ΩΣ έχει, με την διαφορά ότι στο deluxe μοντέλο αγοράζεις μιά πιό "προσεγμένη" ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ.

όσο για τα υπόλοιπα του θέματος συμφωνώ με τα περισσότερα μιάς και η τραγική :lol: αλήθεια βρίσκεται στο κεφάλι - αυτιά - χέρια κάθε κιθαρίστα. Παρεπιπτώνως όμως να τονίσω ότι υπάρχουν διαφορές μεταξύ entry lvl - mid range lvl - high lvl & high end lvl κιθάρων τώρα αν αυτό αντικατοπτρίζεται και από την τιμή λογική ή παράλογη αυτό είναι στην κρίση του κάθε ένα μας αλλά και να μην εθελοτυφλούμε και θα πω το χαρακτηριστικό ότι κατά κόρον το φτηνό κρέας το τρώνε οι σκύλοι και ΑΥΤΟ ΔΕΝ είναι τυχαίο, απλά καμιά φορά υπάρχουν σπάνιες εξαιρέσεις, και καλό θα ήταν όπως κάνουμε μέχρι τώρα να τις καταγράφουμε και να τις συζητάμε.

ουφ το βγαλα το θηρίο :lol:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι να καταλάβουμε3 ότι οι συγκεκριμμένες κιθάρες είναι bolt on κατηγορία και το "κομπρεσάρισμα" που λέτε είναι μιά ΦΥΣΙΚΗ εξέλιξη (αν υπάρχει ενοώ κομπρεσάρισμα) της ίδιας της εταιρείας στην πορεία της . Αλοίμονο κιθάρες όπως το '57 και το '72 σαφώς ΔΕΝ φτιάχνει πια

 

μπα,τις ΙΔΙΕΣ κιθαρες φτιαχνει ακριβως (η κατασκευη δεν διαφερει καθολου μια και δεν γινεται να διαφερει καθολου, παντα ενα μπρατσο βιδωμενο πανω σε μια σανιδα θα ειναι οι Fender :D ) το "κομπρεσσαρισμα" εκτος απο τους διπλους μαγνητες οφειλεται στις πολυ πιο βαριες γεφυρες & τρεμολο που χρησιμοποιει η Fender στα συγκεκριμενα μοντελλα (στα vintage reissue χρησιμοποιει το ιδιο hardware με αυτο που χρησιμοποιουσε το 50 :wink: ).

γενικα οσο πιο βαρια ειναι η γεφυρα τοσο πιο σιδερωμενος,με περισσοτερο sustain & πριμος ειναι ο ηχος.

αν αλλαξεις σε μια am std το τρεμολο & βαλεις ενα 6βιδο ελαφρυ vintage ο ηχος σου θα ανοιξει και θα γινει κλασσικος ηχος strat :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Μ' αυτό που θα γράψω τώρα θα αρχίσει το... κυνήγι ο Freedom, αλλά δεν μπορώ, πρέπει να το βγάλω απο μέσα μου !! :lol: :lol: :lol: )

 

 

Το μεγάλο πρόβλημα του compression στις καινούριες "σιδερωμένες" Fender είναι προϊόν των noiseless μαγνητών - η μεγάλη πλάκα όμως είναι πως γι'αυτό ευθύνεται αποκλειστικά το twisting που η ίδια η εταιρία κάνει στην παραγωγή των μαγνητών. Βλέπετε, οι μαγνήτες αυτοί είναι designed by Bill Lawrence, αλλά αν πάρεις direct τον μαγνήτη απο τον Lawrence, εκτός του οτι πωλείται κατα 30% φθηνότερα, ειναι και ελάχιστα κομπρεσαρισμένος σε σχέση με το αδερφάκι του που φτιάχνει η Fender...

 

Είναι λίγο κουλό αυτό, δεν είναι ??? :D

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως καμμια σχεση οι εκπληκτικοι μαγνητες του www.billlawrence.com με τις μπουρδες που φορανε οι τωρινες deluxe (αν & ειναι καλυτεροι απο τους τραγικους Noiseless :lol: )

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι απλα δεν εβαζαν καποια απο τα 280/290 μοντελλα του (οι μονοι nosieless μαγνητες που εχω ακουσει και ο ηχος τους θυμιζει κατα 99% μονους)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Μ' αυτό που θα γράψω τώρα θα αρχίσει το... κυνήγι ο Freedom' date=' αλλά δεν μπορώ, πρέπει να το βγάλω απο μέσα μου !! :lol: :lol: :lol: )

[/quote']

 

Οχι βρε, τι να κυνηγήσω και για ποιον λόγο... :?:

 

Κανένα απολύτως πρόβλημα... :D

 

Οτι είχα να πώ, το είπα... :wink:

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Nα σας πω κ την δικη μου εμπειρια

Ξεκινησα με μια απομιμηση stratocaster μια Samick.

Στη συνεχεια θυμα marketing αφου πηρα μια Fender Stratocaster USA  1995 μοντελο χαρισα την SAmicκ. Η Samick ειχε maple ταστιερα ενω η original ειχε rosewood. Στη Samick ηταν λες κ ειχα περασει τη ταστιερα με βαζελινη. Τοσο πολυ γλιστραγε. Μακαρι να την ειχα ολα αυτα τα χρονια.

Μετα παλι θυμα marketing (or.floyd rose,custom pickguard, μαγνητες , τελικα εφτιαξα ενα set noiseless Kinman) πεταλια (απο 12ε Behringer dist+od se ts-9,ds-1,isp decimator,mplampla ~110ε το ενα me mods)

Ηοly grail ηχο δεν ειχα στο μυαλο μου, απλα ηθελα εναν καλο ηχο χωρις πολυ noise.Ο ηχος μου σκιζει , αλλα θα προτιμουσα να ειχα αναβαθμισει τη Samick γιατι ειχε maple ταστιερα κ γλιστρουσαν τα δακτυλα.

Το βασικο ελατωμα της Strato μου ειναι οτι παντα ο λαιμος ηταν καμπανα ευθεια ισως καποιο καιρο κ πιο σφιγμενη , κ χρειαζεται relief ο λαιμος της. Μετα απο τοσα χρονια συνιθισα τα ψευτοτρυξιματα στη μι-λα μπασες κ δεν ασχολουμαι. Ουτως η αλλως δε βγαινουν στον ενισχυτη, μονο οταν παιζω unplugged (καθημερινα δηλαδη ^^).

Διαφορετικο ηχο δεν εβλεπα διαφορες στις unplugged ωρες μου οσους μηνες ειχα κ τις 2. Οτι ψευτοδιαφορα κ αν υπηρχε plugged in θα ειχα τον ιδιο ηχο (απο τις ρυθμισεις του Q) αλλα με τη maple θα επεζα πιο ξεκουραστα κ ισως λιγο πιο γρηγορα. Η original ομως ειναι πιο tuned in οργανο , σωστα ζυγισμενο οπου την αφηνεις καθεται (ζωνη ορθιος) κ πιο βαρυ (+καλο +κακο)

 

ΠΣ: Oτι διαφορα κ ΑΝ θα μπορουσαν να εχουν στον ηχο τα ξυλα μιας κιθαρας , στην τελικα αυτη η διαφορα δεν υφισταται εφοσον αλλαζουμε τις ρυθμισεις του Q κ τις κανουμe (οσο μπορει ο καθενας με το gear του) οτι θελουμε

 

EDIT : NA METAΦΕΡΘΕΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΑ ΞΥΛΑ ΧΑΘΗΚΑ ΣΟΡΡΥ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, πιστευω πως, σα γενικος κανονας, ο,τι πληρωνεις παιρνεις. Όπως και να το κανουμε, η squier affinity tele δεν ειναι tele baja, και η tele baja δεν ειναι tele hot rod (μερικοι μπορει να διαφωνησουν σ'αυτο αλλα δεν πειραζει, εμενα αυτο εισεπραξαν τα αυτια μου και τα κουλα χερια μου  :P )

Σαφως υπαρχουν και οι εξαιρεσεις του κανονα, αλλα....

 

Περι gear και κατα ποσο ενδιεφερε τους παλαιους κιθαριστες: πιστευω αξιζει να σημειωθει πως γενικα δεν υπηρχαν τοσες επιλογες οσες σημερα. Ουτε κινεζικες, ουτε suhr, ουτε samick, ουτε prs. Ουσιαστικα υπηρχαν 4-5 αμερικανικες ηλεκτρικες κιθαρες και 4-5 (αμερικανικοι ή βρετανικοι) ενισχυτες να διαλεξεις. Επισης, οταν καλουν εναν κιθαριστα να μιλησει στην τηλεοραση ή στο ραδιοφωνο, σε κοινο δηλαδη οχι αμιγως "κιθαριστικο", ειναι λογικο να μην αναφερεται πολυ στο gear του, οσο gear head και αν ειναι. Κι εγω θεωρω τον εαυτο μου μεχρι ενα σημειο gear head, αλλα αν συζητησω για μουσικη με τη μανα μου δεν θα κατσω να της αναλυσω γιατι προτιμαω 11αρες στη les paul και 10αρες στην tele ή τι διαφορες εχει στον ηχο μια κιθαρα με μονους απο μια κιθαρα με διπλους, γιατι προφανως χεστηκε πατοκορφα  :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα η γνωμη μου...εστω και ... καθυστερημενα, ειναι οτι  ΟΛΕΣ οι ΚΑΛΕΣ (και επωνυμες συνηθως) κιθαρες, boutique η οχι , εχουν λογο υπαρξης. ( αλλα και κατοχης κατα το δοκουν ;D... απο ολους τους κιθαριστες). Μην ξεχναμε εξ αλλου οτι κιθαριστες, με χαρακτηριστικες και ¨μοναδικες¨κιθαρες,(Rory Gallagher ... κλπ) ειχαν  και αρκετες, εως πολλες "αλλες" κιθαρες στον εξοπλισμο τους!  Προσωπικα εξ αλλου, δεν ξερω ας πουμε, ηλεκτρολογο με ΕΝΑ κατσαβιδι, υδραυλικο με ΕΝΑ κλειδι, και μαγειρα με ΜΙΑ κατσαρολα!!! ;D ;D ;D  Ας μην εχουμε κολημματα,και προπαντων...τυψεις!!! ;)

Μην παιζεις πιο γρηγορα απ`οσο σκεφτεσαι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος μου είχε πει κάποτε σε κουβέντα για αμάξια "το λιγάκι  καλύτερο το πληρώνεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ακριβότερα"

κάπως έτσι,λογικά, πρεπει να ειναι και στις κιθάρες και στα αξεσουάρ τους (από χορδές μέχρι εφέ).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου