Προς το περιεχόμενο

Ποιο οργανο/synth εχει καλο πιανο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα Μάνο και φοβερή παρέα. (Συγνώμη αλλά τον Μάνο τον ξέρω... λίγο :-). Το περίεργο είναι, ότι μου έδωσαν όλο το Live,  την ημέρα που ανακάλυψα ένα θέμα που το μιλούσε για ανταλλαγές ήχος μεταξύ "Φαντομάδων". Και το βραδάκι, βλέποντας το συγκεκριμένο live, πέφτει το μάτι μου πάνω στο G-8. Κατανόησα για τι πράγμα μιλούσατε και από κει και πέρα μου "έκατσε". Τώρα, αν είναι μαμίσιοι οι ήχοι, αν τους πειράζει, δεν ξέρω. Λίγη σημασία έχει. Είναι χάρμα οφθαλμών και ώτων. (προσωπικά πάντα) Αφού, κανείς δεν μπορεί και δεν πρέπει να πείσει τον άλλον για το αν του αρέσει το χ ή το ψ όργανο.

 

Με εκτίμηση στην ωραία σας παρέα. Γιώργος Τ.

We will walk on the land....

Peter Gabriel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδιά, δε νομίζω ότι έχει τόσο χάλια πιάνο το Fantom-G.

Επίσης, όσον αφορά τον Rudess, απ' ό,τι ξέρω πάντα ασχολείται με τα μηχανήματα που βγαίνει onstage, έτσι κι εδώ, αποκλείεται να βγήκε να παίξει με preset ήχους, οι οποίοι ειδικά στην κατηγορία πιάνο δεν είναι και οι καλύτεροι. Άρα ή πείραξε τους ήδη υπάρχοντες, ή πολύ απλά έβαλε πιο ποιοτικά πολυδείγματα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο λεπτό δεν ξέρω, αλλά σίγουρα ασχολείται πολύ, καθώς αυτά που απαιτεί από τα μηχανήματα που χρησιμοποιεί είναι πολύ συγκεκριμένα, ιδίως όταν τελευταία χρησιμοποιεί μόνο ένα πλήκτρο onstage. Και σαφώς δε μπαίνει στα φόρουμ να ζητάει πακέτα ήχων που έχουν φτιάξει άλλοι (βλ. «λαϊκοί ήχοι για Korg»)... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιον απο τους δυο Μανους αναφερεσαι ομως?  8)

Έτσι γενικά που το έγραψα, έχεις δίκιο. Στον Μανόλη Χναράκη αναφερόμουν  :)

Στο θέμα μας όμως, νομίζω ότι ένα βίντεο από το Youtube δεν είναι και το κατάλληλο άκουσμα για κάποια κριτική, ιδίως σε έναν τομέα όπως αυτός του ήχου. Και στο BlueRay που  έχω, ακούγεται όντως εντυπωσιακό, αλλά και πάλι, άλλη εκτίμηση θα κάνει κάποιος, αν το παίζει ο ίδιος. Και πάντα με το σκεπτικό ότι πρόκειται για live.

We will walk on the land....

Peter Gabriel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνισω μαζι σου μονο στο εξης...σιγουρα η δοκιμη απο πρωτο χερι και κυριως αν παιξεις τον ηχο εσυ..ειναι το καλυτερο κριτηριο..παρ'ολα αυτα ομως σε μια τετοια παραγωγη που ειναι επεξεργασμενη (απο ΕΙΔΙΚΟΥΣ)  νομιζω οτι μπορεις να κρινεις κατα μεγαλο ποσοστο τον ηχο..γιατι στην τελικη αν βαζαμε τον ιδιο ηχο στο δικο μας ΡΑ δε νομιζω οτι θα παιζε τοσο καλα..  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι δεν διαφωνούμε. Απλά, κρατώ και μία "πισινή", αφού όπως πολύ σωστά αναφέρεις, στο δικό μας P.A. πιθανόν να μην έπαιζε τόσο καλά.

Τέλος πάντων, ωραία πράγματα και μακάρι να ήταν οι καταστάσεις αλλιώς, να μπορούσαμε να τα χαρούμε, λίγο πιο ανέμελοι. :) (αν είναι εφικτό κάτι τέτοιο). 

We will walk on the land....

Peter Gabriel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου