Προς το περιεχόμενο

Ας αγοράζουμε από Ελλάδα πλέον!


stamkosk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και φυσικά το αντικείμενο σε τετοια μαγαζιά είναι απείρως μεγαλύτερο και πιο δύσκολο και με πιο γοργές εξελίξεις απο τα μουσικά όργανα.

Ναι αλλά η θεωρητική και φυσική πρόσβαση σε αυτό που εμπορεύεται, έχει μεγάλη διαφορά (πολύ πιο εύκολη πρόσβαση αν και συνεχώς ανανεούμενη) με το μουσικό αντικείμενο. Δε νομίζω ότι μπορεί απόλυτα να συγκριθούν.

 

Αν δεις αυτά που λέει ο Τερρυ και δεις και τον κόσμο που βρίσκεται στο Πλαίσιο και στον Νάκα (απλά προσπάθησα να βρω τον μεγαλύτερο) θα κατλάβεις και την διαφορά τζίρου/κερδοφορίας.

 

Θα μου πεις τι ρόλο παίζει. Πολύ μεγάλο. Καθότι ο επαγγελματίας/ιδιοκτήτης, αντιδρώντας πυροσβεστικά, σε στιγμές κρίσης, πιθανότατα θα διώξει πρώτα τον γνώστη υπάλληλο με την πείρα/added value που όμως στοιχίζει περισσότερο παρά τον νέο πιτσιρικά. Θα μου πεις "κακό του κεφαλιού του". Πάσο και δεν διαφωνώ.

 

Μην ξεχνάς ότι και στο Πλαίσιο υπήρχαν περίοδοι που ήταν χαρά να συζητάς με τους πωλητές και άλλες φορές κόλαση. Όπως και σε δεκάδες άλλες επιχειρήσεις.

 

Εγώ επιμένω να ψωνίζω αυτό που ξέρω ότι θέλω από εκεί που θεωρώ ότι θα έχω value for money για τα δικά μου κριτήρια. Από όπου και να είναι αυτό.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 307
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εντάξει δεν θα μπορούσε ένα μαγαζί μουσικών να χτυπήσει σε τίποτα ένα μαγαζί που ειδικεύεται στην πληροφορική και την τεχνολογία. Τουλάχιστον στην Ελλάδα είναι χαώδης η διαφορά εύρους πελατείας.

 

Για να πω και κάτι τελευταίο ορμώμενος από αυτό περί ασχετοσύνης που παρέθεσα προηγουμένως, η ασχετοσύνη που έχω συναντήσει έφτασε μέχρι το σημείο να μου φέρνει ενισχυτές κιθάρας πωλητής που του είχα ζητήσει ενισχυτή μπάσου. Εδώ νομίζω ότι τελειώνει η όποια κουβέντα. Είπαμε, δεν χρειάζεται να είσαι γκουρού της μουσικής τεχνολογίας αλλά ρε κιαρατά δε μπορείς να πουλάς μουσικά όργανα και να μη γνωρίζεις ότι εκτός από την κιθάρα υπάρχει ένα κάπως πιο μεγάλο όργανο που μοιάζει μαζί της και το λένε μπάσο και για κάποιον λόγο κυκλοφορούν ενισχυτές στο εμπόριο που είναι γιαυτό το όργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πω και κάτι τελευταίο ορμώμενος από αυτό περί ασχετοσύνης που παρέθεσα προηγουμένως, η ασχετοσύνη που έχω συναντήσει έφτασε μέχρι το σημείο να μου φέρνει ενισχυτές κιθάρας πωλητής που του είχα ζητήσει ενισχυτή μπάσου. Εδώ νομίζω ότι τελειώνει η όποια κουβέντα.

Και εγώ έχω γνωρίσει πωλητή που με ρώτησε τι "τιμές" έχουν οι πυκνωτές σε σημείο της τοπολογίας του λαμπάτου ενισχυτή μου και μου πρότεινε συγκεκριμένες αλλαγές που θα πλησίαζαν καλύτερα τον ήχο που έψαχνα.

 

Βρήκα και πωλητή που μπήκαν στο service to μαγαζιού και μαζί με τον τεχνίτη ψάξαν 15 λεπτά για να βρουν ένα nut να μου κάνει και τελικά μου τα χάρισαν (ναι ήταν 2).

 

Και άλλον που κατέβηκε στο υπόγειο και μου έφερε καινούρια στο κουτί μπασοκαμπίνα ενώ τα (σκληρά) παζάρια είχαν γίνει με προϋπόθεση την αγορά της demo καμπίνας γιατί (λέει) ήταν ντροπή να φύγω με παλιά καμπίνα.

 

Και έναν πωλητή σε εισαγωγέα αξεσουάρ μηχανών (ναι άσχετο αλλά και σχετικό) που με 6 λεπτά δουλειά (και τα κατάλληλα εργαλεία) με έσωσε από το να αγοράσω

ανταλλακτικό 45 ευρώ που πήγα για να πάρω από αυτόν.

(Ονόματα στη διάθεση των ενδιαφερομένων)

 

Και ξέρω δεκάδες άλλα γεμάτα βλακείες και σαχλαμάρες πωλητών αλλά και άλλα με προσπάθεια να πάνε ένα βήμα (και παραπάνω) στην εξυπηρέτηση.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σοβαροι εμποροι - που φυσικα υπαρχουν - ΔΕΝ εχουν αναγκη απο τετοια καραγκιοζιλικια για να προσελκυσουν πελατεια. Την κερδιζουν με το σπαθι τους ειτε αυτο ειναι τιμες, εξυπηρετηση, aftersales, ευγενεια, η οτιδηποτε αλλο.

Συμφωνώ, αλλά για ποια "καραγκιοζιλίκια" μιλάς?

 

Αλήθεια δεν ξέρω, γι΄αυτό ρωτάω….αν αγοράσω π.χ. κάτι από τον Θωμά, έχει help desk να με βοηθήσει πως θα το κάμνω να δουλέψει;

ENNOEITAI. Χώρια που το 90% των ερωτήσεων είναι τύπου RTFM, κάτι που τις κάνει εύκολα απαντήσιμες από τον οποιονδήποτε κι όχι κάποιον εξειδικευμένο, που κι αυτός εννοείται πως θα βρίσκεται σε ένα πόστο που η παρουσία του εκεί είναι στοιχειωδώς απαραίτητη. (Όταν λέμε "εξειδικευμένο" εννοούμε να γνωρίζει λεπτομέρειες χρήσιμες για το προϊόν, όχι πχ. να κάτσει να σου αναλύσει το θεώρημα Nyquist).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είπαμε, δεν χρειάζεται να είσαι γκουρού της μουσικής τεχνολογίας αλλά ρε κιαρατά δε μπορείς να πουλάς μουσικά όργανα και να μη γνωρίζεις ότι εκτός από την κιθάρα υπάρχει ένα κάπως πιο μεγάλο όργανο που μοιάζει μαζί της και το λένε μπάσο και για κάποιον λόγο κυκλοφορούν ενισχυτές στο εμπόριο που είναι γιαυτό το όργανο.

 

;D ;D ;D ;D ;D

 

Πάντως έτσι από καθαρή περιέργεια...

 

Αυτό έγινε στην Αθήνα ή σε μαγαζί της επαρχίας;

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω, ότι αν είσαι πωλητής, είναι δουλειά σου να ξέρεις τι πουλάς. Αλλιώς, μαλλον είσαι ένας κακός πωλητής. Επίσης, αν είσαι γκουρού και αντιμετωπίζεις τον πελάτη σαν βλάκα (ακόμα κι αν είναι λίγο βλάκας), πάλι είσαι κακός πωλητής. Τέλος, το χαμόγελο κάνει καλό στις πωλήσεις, ακόμα κι αν βγαίνει με το ζόρι. Νομίζω ότι τα προηγούμενα είναι αυτονόητα.

 

Και το γεγονός ότι στην πράξη ο Θωμάς δεν έχει πωλητές (για τις περισσότερες των περιπτώσεων) αποδεικνύει ότι μερικές φορές η απουσία πωλητή είναι καλύτερη από την παρουσία κακού. Και επειδή τα μαγαζιά δεν μπορούν να είναι self-service, ας φροντίσουν για ικανό προσωπικό.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στην τελική, ας κάνουν την κίνηση ματ και αφού βάζουν που βάζουν ανθρώπους που μπορεί να μην ξέρουν, ας βάζουν ωραίες γυναίκες που να μην ξέρουν.  ;D Εκεί να δείς πως θα ανέβουν οι πωλήσεις. Άλλωστε, το αγοραστικό κοινό των μουσικών οργάνων είναι κυρίως άντρες.  ;D

 

Άντε, εγώ πρέπει να τα σκέφτομαι όλα;  ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και στην τελική, ας κάνουν την κίνηση ματ και αφού βάζουν που βάζουν ανθρώπους που μπορεί να μην ξέρουν, ας βάζουν ωραίες γυναίκες που να μην ξέρουν.  ;D Εκεί να δείς πως θα ανέβουν οι πωλήσεις. Άλλωστε, το αγοραστικό κοινό των μουσικών οργάνων είναι κυρίως άντρες.  ;D

 

Άντε, εγώ πρέπει να τα σκέφτομαι όλα;  ;D

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Αν συνέβαινε αυτό ξέρω τουλάχιστον κάνα δύο «ψυχές» του forum μας, που θα σήκωναν τα μαγαζιά  ;D ;D ;D

 

 

ΥΓ: Δεν λέω ονόματα  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ: Δεν λέω ονόματα  ;)

 

Όχι τίποτε άλλο, θα μας τρέχουν και στα δικαστήρια.  ;)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απουσία πωλητή στο Θωμά είναι εντάξει εφόσον και ο αγοραστής ξέρει τι θέλει.

 

Βέβαια και ο άσχετος πωλητής καταστήματος εντάξει είναι, υπό τις ίδιες συνθήκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου