Προς το περιεχόμενο

To LimeWire στο στόχαστρο της δισκογραφικής βιομηχανίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν μερικοί από εμάς ( ξέρουν πολύ καλά ποιοι είναι αυτοί ) πάψουν να συμπεριφέρονται σαν ανεγκέφαλα όντα - κοινώς σαν ζώα - και καταλάβουν ότι τίποτα δεν γίνεται χωρίς χρήματα και για όλες τις υπηρεσίες που μας παρέχονται θα πρέπει να πληρώνουμε' date=' τότε και μόνο τότε η αστυνόμευση θα είναι περιττή.[/quote']

 

8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O

Jawol herr Sakis!

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ θα ρωτήσω και πάλι τον sakis_music γιατί δεν μπορώ να καταλάβω.

 

Ρε παλικάρι μου' date=' γιατί τα έχεις πάρει τόσο στο κρανίο; Μπας και έχεις βγάλει κανένα δίσκο που πήγε άπατος αλλά φιγουράρει πρώτη μούρη σε όλα τα torrent trackers; Μπας και έχεις εταιρία software που της έχουν κρακάρει όλα τα προγράμματα; Τι να πω, μου έχεις κάνει εντύπωση!

 

[/quote']

 

 

Έχω βγάλει δίσκο, δίσκους μάλλον και δυστυχώς δεν έχω ούτε ένα αντίγραφο, μιας και έχουν πωληθεί όλα. Πιθανότατα να γίνει επανακοπή του τελευταίου, οπότε και θα σου στείλω έναν για να με θυμάσαι.

Όχι, δεν έχω εταιρία software που της έχουν κρακάρει όλα ή κάποια από τα προγράμματά της.

 

Έχω, όμως, κάτι που δεν έχουν ορισμένοι... ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ

 

( Όσοι δεν έχετε τη λέξη "συνείδηση" στο λεξικό σας, ανοίξτε κάποιο λεξικό, έστω και ηλεκτρονικό, ελπίζω όχι σπασμένο, καλό θα σας κάνει )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ρωτήσω και πάλι τον sakis_music γιατί δεν μπορώ να καταλάβω.

 

Ρε παλικάρι μου' date=' γιατί τα έχεις πάρει τόσο στο κρανίο; Μπας και έχεις βγάλει κανένα δίσκο που πήγε άπατος αλλά φιγουράρει πρώτη μούρη σε όλα τα torrent trackers; Μπας και έχεις εταιρία software που της έχουν κρακάρει όλα τα προγράμματα; Τι να πω, μου έχεις κάνει εντύπωση!

 

[/quote']

 

 

Έχω βγάλει δίσκο, δίσκους μάλλον και δυστυχώς δεν έχω ούτε ένα αντίγραφο, μιας και έχουν πωληθεί όλα. Πιθανότατα να γίνει επανακοπή του τελευταίου, οπότε και θα σου στείλω έναν για να με θυμάσαι.

Όχι, δεν έχω εταιρία software που της έχουν κρακάρει όλα ή κάποια από τα προγράμματά της.

 

Έχω, όμως, κάτι που δεν έχουν ορισμένοι... ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ

 

( Όσοι δεν έχετε τη λέξη "συνείδηση" στο λεξικό σας, ανοίξτε κάποιο λεξικό, έστω και ηλεκτρονικό, ελπίζω όχι σπασμένο, καλό θα σας κάνει )

 

 

@ Sakis.....

 

spongebobcrazy.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αφού έχουν πουληθεί όλα τότε τι σε στενοχωρεί;
..... τόσο κυνικό που δεν μπορείς παρα να το θαυμάσεις !! :D :!:

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βγάλει δίσκο' date=' δίσκους μάλλον και δυστυχώς δεν έχω ούτε ένα αντίγραφο, μιας και έχουν πωληθεί όλα. Πιθανότατα να γίνει επανακοπή του τελευταίου, οπότε και θα σου στείλω έναν για να με θυμάσαι.

Όχι, δεν έχω εταιρία software που της έχουν κρακάρει όλα ή κάποια από τα προγράμματά της.

 

Έχω, όμως, κάτι που δεν έχουν ορισμένοι... [u']ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ[/u]

 

( Όσοι δεν έχετε τη λέξη "συνείδηση" στο λεξικό σας, ανοίξτε κάποιο λεξικό, έστω και ηλεκτρονικό, ελπίζω όχι σπασμένο, καλό θα σας κάνει )

 

1. Ευχαριστώ για την ομολογουμένως ευγενέστατη προσφορά ενός αντίγραφου της εργασίας σου. Πάντως σε διαβεβαιώ ότι δεν είχα σκοπό να το "κλέψω" αν δεν μου το προσέφερες.

 

2. Το γεγονός ότι δεν σε έχουν βλάψει στο παραμικρό οι πειρατές είναι άκρως ευχάριστο (σοβαρολογώ) αλλά και πάλι δεν δικαιολογεί τη συνείδηση που επικαλείσαι. Αφού δεν σε πείραξε κανείς, προς τι αυτή η υστερία απέναντι στην πειρατεία;

 

3. Όλοι εμείς που δεν επιθυμούμε το ενδεχόμενο να μπουκάρει η αστυνομία στο σπίτι μας είμαστε ασυνείδητοι κατά την άποψή σου; Πόσο ωραίο θα ήταν να γίνεται το ίδιο και για οποιοδήποτε αδίκημα, χωρίς ανάγκη για εντάλματα ε; Και όχι, δεν φοβάμαι την αστυνομία επειδή είμαι παράνομος γιατί αυτό θα σκεφτείς! Απλά τρέμω στην ιδέα ότι υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν την κρατική τρομοκρατία την οποία όλοι απευχόμαστε...

 

4. Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να σκέφτεσαι εσύ με λάθος τρόπο μιας και υπάρχει τόσος κόσμος που δεν γουστάρει την πειρατεία αλλά δεν καταφεύγει στις δικές σου ακραίες ιδέες για την αντιμετώπισή της;

 

Φιλικά και ευγενικά... :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο πραγματάκια:

 

Δεν καταλαβαίνω αυτή την ταύτιση της ηθικής με την λογική "εγώ δουλεύω και πληρώνω για να απολαύσω". Αυτή είναι μια απόληξη ενός συγκεκριμένου οικονομικού συστήματος. Σε μια άλλη ιστορική στιγμή, μπορεί τα πάντα να προσφέρονται αφειδώς σε όλους.

 

Η λογική "δουλεύω= απολαμβάνω" είναι ένα κατασκεύασμα. Τίποτε παραπάνω. Μη μπλέκετε οικονομία με ηθική.

 

Από κει και πέρα, τα πνευματικά δικαιώματα είναι ένα ζήτημα. Εγώ, για παράδειγμα, επενδύω τη ζωή μου (και καλά!) στον ακαδημαϊκό χώρο.

 

Όποια είναι τέλος πάντων η παραγωγή μου, δεν είναι προς πώληση, αλλά ένα πνευματικό προϊόν που (λέμε τώρα!) προάγει τον επιστημονικό (ή τεχνικό) πολιτισμό. Αυτά είναι ιδεατά πάντα, και δεν αφορούν ντε και καλά εμένα, απλά έτσι υποτίθεται πως δουλεύουν τα πράγματα.

 

Ομοίως λοιπόν και η μουσική, καθώς και η σχέση μου με αυτή ως μουσικός. Τι να κάνουμε δηλαδή, είναι γνωστό τοις πάσι πως όσοι ασχολούνται με μη υλικά αντικείμενα, είναι δύσκολο να ποσοτικοποιήσουν το έργο τους. Πολλώ δε όταν υπάρχει υπερ- προσφορά (περισσότεροι ακαδημαϊκοί και μουσικοί παρά υδραυλικοί!).

 

Και το κόστος; Οι αμοιβές; Ωραία λοιπόν, πόσα ευρώ από τα 20 πάνε στο κόστος και τις αμοιβές των εμπλεκομένων (κι όχι παρατρεχάμενων);;; Είναι δυνατόν να πληρώνει κανείς 20Ε για προχειροδουλειές στο Cubase ή τις άθλιες συνθέσεις που ακούγονται κατά κόρον;

 

Όταν σε κλέβουν... κάνεις το ίδιο. Και στην τελική, πάρτε το χαμπάρι: Το να αγοράσει ο άλλος το CD είναι κάτι το οποίο στις μέρες θα του το εμπνεύσεις- δε μπορείς να τον αναγκάσεις, γιατί ήδη τον κλέβει η δισκογραφική σου (όπως και κλέβει εσένα ως μουσικό).

 

Αν θέλεις λεφτά, c u on the road baby. Θα μας πούνε τώρα πως πεινάνε κι από πάνω- έλεος!

 

Θα επαναλάβω το εξής: για τη συμμετοχή μου στην ακαδημαϊκή έρευνα παίρνω @@. Αλλά όταν αγαπάς κάτι, όπως τη μουσική, δεν κλαίγεσαι, ούτε κοροϊδεύεις τον κόσμο για το μεγαλείο του δημιουργήματος σου (ειδικά σήμερα που σε 24 ώρες ηχογραφείς 12 κομμάτια).

 

Η υποκρισία να έχει και κάποια όρια- αλλιώς καθίσταται απροκάλυπτη η πλεονεξία και η αμετροέπεια.

 

Από την άλλη, βιώνουμε μια επανάσταση. Κάποιοι θίγονται- αλλά όταν η συντριπτική πλειοψηφία ενός πληθυσμού αποφασίζει και συμφωνεί πάνω στην διακίνηση των πνευματικών δημιουργημάτων, ουδέν αμιγώς οικονομικό συμφέρον μπορεί να σταθεί εμπόδιο. Είπαμε, επανάσταση...

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αφού έχουν πουληθεί όλα τότε τι σε στενοχωρεί;

 

 

Αυτό που με στενοχωρεί είναι η κατάντια του Έλληνα να προσπαθεί να αποκτήσει αυτό για το οποίο δούλεψαν και έχυσαν ιδρώτα κάποιοι άλλοι, χωρίς να δώσει ούτε ένα ευρώ.

Εσένα θα σου άρεσε να πηγαίνεις στη δουλειά και το αφεντικό σου να μη σε πληρώνει; Το πραγματικό αφεντικό του κάθε μουσικού δεν είναι ούτε ο διευθυντής της Χ εταιρίας, ούτε ο Χ manager, αλλά, ο κόσμος. Και όταν ο κόσμος δεν πληρώνει, αυτός πώς θα ζήσει και πώς θα ξαναβγάλει δίσκο;

Ειλικρινά έχω φτάσει σε σημείο που πραγματικά χαίρομαι όταν η όποια Βίσση και ο όποιος Σφακιανάκης χτυπάνε στα ύψη τις τιμές στα μαγαζιά όπου εμφανίζονται. Καλά τους κάνουν τους Έλληνες, που δεν πληρώνουν με άλλο τρόπο. Ε, εκεί στο μαγαζί θα τα πληρώσουν όλα ( και το CD που δεν αγόρασαν νόμιμα κλπ κλπ ) και μάλιστα με το παραπάνω. Κι αν όχι στο μαγαζί, σε κάποια συναυλιούλα των 2 ωρών σίγουρα. Τελικά, υπάρχει και Θεός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Σακη σε κατανοω πληρως..Πιστεψε με.Σε τελικη αναλυση ομως

το ξαναλεω:Μπορει να βρει κανεις διαμαντια στο διαδικτυο που ισως

να μην εβρισκε ποτε σε δισκαδικα...Τονιζω παλι οτι ειναι ΜΕΓΑΛΟ πλεονεκτημα το να μπορεις να ακουσεις κατι πριν το αγορασεις και να

ξερεις τι παιζει...Οπως το καθε"συστημα"εχει τα καλα και τα κακα του.

Δεν σημαινει οτι δεν σεβομαι τον καλλιτεχνη αν ακουσω τον δισκο του

πριν τον αγορασω...Απλα σαν ακροατης ειμαι επιφυλακτικος...Και θελω

να ξερω τι ακουω.Εννοειται πως αμα σου αρεσει κατι που ακους και θες

να υποστηριξεις τη μπαντα αυτη,παιρνεις το CD τους σαν ελαχιστο τροπο

εκτιμησης του εργου της...

:lol:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά έχω φτάσει σε σημείο που πραγματικά χαίρομαι όταν η όποια Βίσση και ο όποιος Σφακιανάκης χτυπάνε στα ύψη τις τιμές στα μαγαζιά όπου εμφανίζονται. Καλά τους κάνουν τους Έλληνες' date=' που δεν πληρώνουν με άλλο τρόπο. Ε, εκεί στο μαγαζί θα τα πληρώσουν όλα ( και το CD που δεν αγόρασαν νόμιμα κλπ κλπ ) και μάλιστα με το παραπάνω. Κι αν όχι στο μαγαζί, σε κάποια συναυλιούλα των 2 ωρών σίγουρα. Τελικά, υπάρχει και Θεός.[/quote']

 

Sorry ρε μεγάλε αλλά για τα φράγκα του Σφακιανάκη και της Βίσση χτυπιόμαστε; Δηλαδή θα τρελαθούμε τελείως! 8O

 

Εσύ λες ότι αν πουλάγανε τα διπλά CD θα είχαν τις μισές τιμές στα μαγαζιά που τραγουδάνε οι "φίρμες" δηλαδή; Φίλε μου, ή είσαι βαθιά νυχτωμένος ή προσπαθείς να ερμηνεύσεις με άκυρο τρόπο την ακρίβεια των μπουζουκομάγαζων.

Στο εξωτερικό που δεν έχουν μπουξίδικα τι να κάνουν οι δύσμοιροι; Ξέρω, συναυλιούλες των 2 ωρών! Λες και οι συναυλίες γίνονται για να βιοπορίζονται οι καλλιτέχνες και όχι για να προωθούνται οι μουσικές τους...

 

Εγώ προσωπικά δεν θα βγάλω ποτέ δίσκο με δισκογραφικές και τα σχετικά (υποθέτω τουλάχιστον, δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει) αλλά ίσως μετά από κάποιο καιρό παραθέσω κι εγώ ένα link απ' όπου θα μπορεί να ακούσει κανείς δωρεάν τα κομμάτια μου όπως π.χ. έχει κάνει ο φίλτατος skatemporas. Έτσι, γιατί είμαι large τύπος και χέστηκα για τα φράγκα που τόσο λείπουν από το Σφακιανάκη και τη Βίσση...

 

 

 

ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ, δεν ήταν πολύ αστείο αυτό το τελευταίο;

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου