Προς το περιεχόμενο

To LimeWire στο στόχαστρο της δισκογραφικής βιομηχανίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε μπαγάσα arpegios δε παίζεσαι. Θέλεις να με κουρδίσεις όντως ή τα εννοείς αυτά που λες;

 

α) Ξέρεις ότι το Wall δεν έχει κενά ανάμεσα στα τραγούδια διότι το είχες αγοράσει original. Αλλιώς δεν θα το ήξερες. Που διαφωνούμε; ¶λλα πράγματα που δεν έχεις αγοράσει original τα ξέρεις πολύ λιγότερο απ' ότι θα τα ήξερες αν τα είχες όντως αγοράσει όπως το Wall.

 

β) Σε σχέση με το επιχείρημά μου για τη κάρτα ήχου, τι δεν κατάλαβες; Σου λέω πολύ απλά αυτό που ξέρεις ήδη: ότι ακούς τη διαφορά που λες ότι δεν ακούς. Αλλιώς δεν θα σε ενδιέφερε να έχεις καλή κάρτα ήχου - εκτός αν δεν έχεις καλή κάρτα ήχου, οπότε δεν κατάλαβα από ποια θέση εκφέρεις γνώμη για τον ήχο των mp3. Δηλαδή, αν το δικό σου το pc δεν παίζει καλά ή αν τα παίζει όλα ίδια ή αν τα ηχεία σου είναι μάπες, αυτό δεν σε κάνει αρμόδιο να έχεις γνώμη για τον ήχο αλλά μη-αρμόδιο. Πες μας εσύ τι από τα δύο συμβαίνει, διότι όλη αυτή την ώρα μιλάς σαν αρμόδιος, αλλά στο τέλος μπορεί και να μας πεις ότι πάσχεις από μία ειδική πάθηση και ακούς μόνο από το ένα αυτί.

 

γ) Ναι, και ο δικηγόρος αυτό θα σου πει. Τι το θες αυτό το ευφυολόγημα, δεν πρόκειται κανείς μας να ρωτήσει δικηγόρο. Ούτε πρόκειται να φωνάξει κανείς το 100. Λέμε απλά ότι το σωστό είναι οι άνθρωποι να αμοίβονται για το κόπο τους. Αν έχεις άλλες αντιλήψεις πες το μας και μετά έλα να εργαστείς για εμένα και θα σου δίνω όταν έχω (όταν δεν έχω δε θα σου δίνω). :)

 

δ) Εντάξει, βρήκες πέντε ονόματα περιθωριακών (πλέον) αστέρων του Mtv. Σόρυ αλλά δε νομίζω ότι (ειδικά στην περίπτωσή τους) επρόκειτο για κάτι περισσότερο από πόζα. Την ίδια περίοδο μπορεί και η Αντζελα Δημητρίου να είχε την ίδια άποψη. Την ερώτηση για τη λίστα στην έκανα επίτηδες για να βεβαιωθώ ότι δεν ξέρεις τι λες. Υπάρχουν όντως καλλιτέχνες που το υποστηρίζουν αυτό που λες, αλλά όχι σε συνεντεύξεις - στη πράξη. Ψάξε να τους βρεις (στο wikipedia :) :) :))

 

ε) "Σκέψου το λιγάκι"; Δεν πας καλύτερα να το σκεφτείς εσύ πολλάκι; H ιδέα σου είναι εντελώς ανιστόρητη και ανάρμοστη, απολύτως ασύμβατη με τον τρόπο που λειτουργεί ολόκληρη η αγορά. Ούτε η Παπαρήγα (σόρυ ρε wasted αλλά δεν αντέχεται ο άνθρωπος) δεν θα τολμούσε ποτέ να προτείνει τέτοια σαχλαμάρα, και μάλιστα προκειμένου να εφησυχάσεις εσύ τις ενοχές σου για το ότι δεν έχεις λεφτά να πάρεις τους δίσκους που θέλεις.

 

Ακούτε μουσικοί, από εδώ και πέρα να στέλνετε βιογραφικά σαν υπάλληλοι στις δισκογραφικές, θα έχετε και προϊστάμενο και άμα δεν βγάζετε και χιτάκια θα σας απολύουν κιόλας (τι μου θυμίζει όλο αυτό, ρε τι μου θυμίζει... ;). Αλλιώς θα παίρνετε προαγωγή (μπρρρ).

 

Για τον παραληλισμό με τον αθλητικό χώρο, τι να πω, τέτοιο πράγμα δεν έχω ξαναδιαβάσει στη ζωή μου, άσε με να συνέρθω λίγο και το ξαναβλέπουμε.

 

Να τι εννοώ ιχνηλάτη όταν λέω ότι η πειρατεία σκοτώνει τον ακροατή.

 

Υ.Γ. Το ξένο λινκ που μας έβαλες θα το κοιτάξω αργότερα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

... το ίδιο ακριβώς πρέπει να γίνει και με τη μουσική' date=' 1-2 ακροάσεις ενός μικρού δείγματος λίγων δευτερολέπτων... [/quote']

 

Τις ελιές τις μασάς για "λίγα δευτερόλεπτα μόνο" ή ολόκληρες;

 

:wink:

 

Νομίζω πως δεν είναι ώρα να παίζουμε με τις λέξεις. Όταν θέλεις να αγοράσεις ελιές, δεν τρως 40 ελιές από το ίδιο δοχείο για να καταλάβεις αν σου αρέσουν οι συγκεκριμένες ή όχι, δοκιμάζεις 1 άντε 2 και καταλαβαίνεις τί παίζει. Το ίδιο ακριβώς πρέπει να γίνεται και με τα Cds, Ένα δείγμα μερικών δευτερολέπτων και καταλαβαίνεις τί παίζει. Αλλά, δεν τους συμφέρει τους κλέφτες και απατεώνες και όσους ισχυρίζονται ότι δεν έχουν χρήματα, να συμβεί κάτι τέτοιο, διότι μετά θα αναγκαστούν να αγοράζουν μουσική. Και οι κλέφτες που τολμούν να αποκαλούν εαυτούς καλλιτέχνες και έχουν ένα σωρό σπασμένα Software στην κατοχή τους, θα αναγκαστούν να δίνουν χρήματα για αγορά νόμιμου Software πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Ξέρεις ότι το Wall δεν έχει κενά ανάμεσα στα τραγούδια διότι το είχες αγοράσει original. Αλλιώς δεν θα το ήξερες. Που διαφωνούμε;

 

Είπα εγώ οτι διαφωνούμε σ'αυτό?Απλως σου είπα οτι η πληροφορία βρίσκεται αμα θέλει κάποιος' date=' και το γουολ αλλωστε είναι ειδική περίπτωση

όσον αφορα το (β) όντως κατάλαβες λάθος, αυτό που σου λέω είναι οτι η διαφορά όντως στο πισι μου δεν ακούγεται, μια soundblaster έχω. Το θέμα είναι οτι αρμόδιος για το πως ακούγεται η μουσική στο μηχάνημα που την παίζω ΕΓΩ είμαι φυσικά μόνον ΕΓΩ!!! όπως ξέρεις όμως, ο περισσότερος κόσμος έχει εξοπλισμό στον οποίο η διαφορα πάνω απο 224 αληθινό στέρεο δεν ακούγεται...

 

γ) Ναι, και ο δικηγόρος αυτό θα σου πει. Τι το θες αυτό το ευφυολόγημα, δεν πρόκειται κανείς μας να ρωτήσει δικηγόρο.

 

?? γιατί όχι?

 

Ούτε πρόκειται να φωνάξει κανείς το 100. Λέμε απλά ότι το σωστό είναι οι άνθρωποι να αμοίβονται για το κόπο τους. Αν έχεις άλλες αντιλήψεις πες το μας και μετά έλα να εργαστείς για εμένα και θα σου δίνω όταν έχω (όταν δεν έχω δε θα σου δίνω). :)

 

ΌΧΙ βέβαια δεν μιλάμε γι αυτό, έλεος!!!!!!Μιλάμε για το πως πρέπει και πως λειτουργεί η αγορά, και το αν ανακαλύπτει κανείς μουσική απο τα p2p!! εννοείται οτι πρέπει να αμοίβονται!!!

 

δ) [...snip...] Την ερώτηση για τη λίστα στην έκανα επίτηδες για να βεβαιωθώ ότι δεν ξέρεις τι λες.

 

...

 

ε) H ιδέα σου είναι εντελώς [ ανιστόρητη και ανάρμοστη ], απολύτως ασύμβατη με τον τρόπο που λειτουργεί ολόκληρη η αγορά.

 

Φυσικά.Έχω ξαναπει άλλωστε την άποψη μου για την αγορά.... Τώρα όσο για τα υπόλοιπα...

 

Ούτε η Παπαρήγα (σόρυ ρε wasted αλλά δεν αντέχεται ο άνθρωπος) δεν θα τολμούσε ποτέ να προτείνει τέτοια σαχλαμάρα, και μάλιστα προκειμένου να εφησυχάσεις εσύ τις ενοχές σου για το ότι δεν έχεις λεφτά να πάρεις τους δίσκους που θέλεις.

 

καλά τώρα το χεσες, εγώ κάνω συζήτηση κι εσύ μην πω τι κάνεις.... μίλα μόνος σου plonk!

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα, την μερα που δεν θα υπάρχει πειρατεία, εγώ θα πίνω καφέ στο Α του Κενταυρου.

 

Απλά sakis λές αυτά που άκουγα πρίν 13 χρόνια για την amiga. στο software.

 

Και πάλι δεν αντιδρώ στην άποψη σου , έχεις 1000 δίκια , αλλα κανείς δεν θα αναγκαστεί να αγοράσει τίποτα, θα το δείς, και να μας τιμωρήσουν εναν έναν , ζημιά στην αγορά θα κάνουν.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα' date=' την μερα που δεν θα υπάρχει πειρατεία, εγώ θα πίνω καφέ στο Α του Κενταυρου.

 

Απλά sakis λές αυτά που άκουγα πρίν 13 χρόνια για την amiga. στο software.

 

Και πάλι δεν αντιδρώ στην άποψη σου , έχεις 1000 δίκια , αλλα κανείς δεν θα αναγκαστεί να αγοράσει τίποτα, θα το δείς, και να μας τιμωρήσουν εναν έναν , ζημιά στην αγορά θα κάνουν.[/quote']

 

Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος;;; Ποια ακριβώς ζημιά θα προκαλέσουν στην αγορά;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σάκη' date=' ανεβάζουμε τους Αθλίους του Ουγκώ, και μας λείπει άτομο για το ρόλο του Ιαβέρη. Εισαι;[/quote']

 

ΕΓΩ ΕΓΩ ειμαι μεσα !!

Περα απο την πλακα τωρα...Εμεις που ασχολουμαστε καπως πιο σοβαρα με

οτι ακουμε,θα επρεπε να ειμαστε χαρουμενοι που εχουμε την δυνατοτητα να

ακουσουμε εναν δισκο ή καλλιτεχνη πριν αγορασουμε το cd του...Αν και εγω

προσωπικα δεν κατεβαζω(αν και κατοχος adsl),οτι μουσικη προμηθευομαι απο

γνωστους προερχεται απο p2p...

 

Djeli moussa Diawara,BONOBO,dj SPOOKY,TABLA BEAT SCIENCE και

πολλα αλλα δεν θα τα ηξερα καν αν δεν υπηρχε το παρανομο download...Σε

γενικες γραμμες προτιμω καποιος να κατακρινει την φανερη κλεψια σε μερικα

κομματια παρα την "κλεψια"μεσω νετ.

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σάκη' date=' ανεβάζουμε τους Αθλίους του Ουγκώ, και μας λείπει άτομο για το ρόλο του Ιαβέρη. Εισαι;[/quote']

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

 

Ρε μπαγάσα, Η ΑΤΑΚΑ ΤΟΥ ΜΗΝΑ!!! ΕΥΓΕ!!!

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8O 8O 8O 8O

 

έχω βρει ΕΝΑ ΚΑΡΟ καλλιτέχνες και μουσική που όχι απλώς υπάρχει πειρατικά' date=' αλλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΚΑΝ ΝΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ, μόνο απο κάτι ξεκάρφωτα ιντερνετομάγαζα εισαγωγη αν την κάνεις και άμα.... Απο κινέζικες μπαλάντες, σε γιαπωνέζικο ροκαμπίλυ και electronica, ινδική τζαζοροκ, ακόμη και Αμερικανούς καλλιτέχνες που εδώ είναι τελείως άγνωστοι!! Για να μην μιλήσω για ισπανο-λατίνους... άκου εκει δεν ανακαλύπτεις μουσικη.... Απίστευτο!!!ΌΛΟΙ όσοι κατεβάζουν απο limewire,soulseek etc μόνο απο κει ανακαλύπτουν μουσική, απο που αλλού θα ανακαλύψουν, απο την τηλεόραση και το ραδιόφωνο που τη βγάζουν με 50 και πολλά λεω αλμπουμ το χρόνο??

επίσης υπάρχουν και τα last.fm, pandora, και φυσικά η wikipedia που σε οδηγούν απο το ένα στο άλλο, αλλά ακόμα και χωρίς αυτά, σε κάθε keyword ή tag με το οποίο ψάχνεις, το πιο δημοφιλές αλμπουμ που βγαίνει πάντα σχεδόν έχει κάτι να δώσει... Και μετά σου λέω εγώ αν θα τρέξεις ή δε θα τρέξεις να αγοράσεις το cd που περίμενες να υπάρχει εδω για 1 και 2 χρόνια...[/quote']

 

Για έμφαση....

Απλώς υπενθύμιση σε μερικούς για να δούνε για τί μίλαγα με τον eye.... κατα τ'άλλα τέλειωσε η συμμετοχή μου στο θρεντ.

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι τι τα κατεβάζεις όλα αυτά?

 

Για να λές ότι έχεις κινέζικη τζάζ και μεξικάνικη ροκ κτλ και να το παίζεις ψαγμένος?

 

Το είπες μια δυο τρείς, αν πραγματικά ήθελες αυτή την μουσική για να την ακούς θα το κρατούσες για σένα! Έτσι δεν είναι?

 

Και αν πραγματικά υποστηρίζεις αυτά τα μικρά ονόματα NAI μπαίνεις στον κόπο να παραγγήλεις το cd τους κατευθίαν από την μικρή δισκογραφική τους στην άκρη του κόσμου! Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μαγεία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου