Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μαγνητών σε Dean Evo ΧΜ bass. Αξίζει τον κόπο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

 

Το οτι ειναι λιγο μουντο παιζει να φταιει επειδη ειναι short scale.

 

Αυτό φοβάμαι πιο πολύ από όλα. Ελπίζω να μην ισχύει

 

Από χορδές πιστεύω οτι είμαι οκ. Παίρνω κάτι fender που έχει ο Θωμάς για shortscale.

 

Setup έγινε όταν αγοράστηκε. Ηχητικά δεν άλλαξε κάτι

 

Μιας και από ότι φαίνεται από τη στιγμή που πέσαν οι Wilkinson τόσο νωρίς στις απαντήσεις και δεδομένου οτι όλοι είστε πολύ ευχαριστημένοι, δεν θα πέσουν άλλες επιλογές, και αφού το κόστος τους είναι super, λέω να τους δοκιμάσω (αφού δω πρώτα οτι ταιριάζουν οι διαστάσεις) και θα σας πω εντυπώσεις αν θέλετε.

 

Τους βρήκα και εδώ:

http://www.dhgate.com/wilkinson-4-string-j-bass-pickup-soap-bar/p-ff80808130978ec40130df032107391c.html

 

που με βολεύει πιο πολύ γιατί δεν έχω paypal (ναι το φοβάμαι ;D) και σ'αυτό μπορώ να αγοράσω με πιστωτική (τη φοβάμαι λιγότερο ???). Εχει ψωνίσει κανείς από αυτό; Ειναι αξιόπιστο;

 

Και πάλι ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Το DHgate ειναι κινεζικο online shop τυπου e-bay. Αν καποιος εχει ψωνισει ας σε κατατοπισει περαιτερω αλλα εγω δεν θα αγοραζα απο εκει απευθειας με πιστωτικη για κανενα λογο.

 

2) Και με το paypal, την πιστωτικη σου χρησιμοποιεις απλα η συνδιαλλαγη γινεται με πολυ πιο αξιοπιστο και ασφαλη τροπο. Αν σκοπευεις να κανεις αγορες γενικα μεσω ιντερνετ, κανε λογαριασμο αμεσα.

 

3) Aλλαξε και τα ηλεκτρικα. Το κοστος ειναι μικρο και θα δεις μεγαλη διαφορα τοσο στον ηχο οσο και την αξιοπιστια και ευελιξια του οργανου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Το DHgate ειναι κινεζικο online shop τυπου e-bay. Αν καποιος εχει ψωνισει ας σε κατατοπισει περαιτερω αλλα εγω δεν θα αγοραζα απο εκει απευθειας με πιστωτικη για κανενα λογο.

 

2) Και με το paypal, την πιστωτικη σου χρησιμοποιεις απλα η συνδιαλλαγη γινεται με πολυ πιο αξιοπιστο και ασφαλη τροπο. Αν σκοπευεις να κανεις αγορες γενικα μεσω ιντερνετ, κανε λογαριασμο αμεσα.

 

3) Aλλαξε και τα ηλεκτρικα. Το κοστος ειναι μικρο και θα δεις μεγαλη διαφορα τοσο στον ηχο οσο και την αξιοπιστια και ευελιξια του οργανου.

 

Πολύ σωστός ο odis13! Συμφωνώ ότι είναι μάλλον προτιμότερο να πάρεις από ebay με paypal (δέχονται αρκετοί πωλητές).

  Mέτρησες όμως πρώτα ότι ταιριάζουν σε διάσταση στο μπάσο σου? Γιατί δε λέει να τους πάρεις να μην χωράνε στο σώμα... Γράφουν στο ebay τις διαστάσεις. Εγώ τους έβαλα σε άλλο μπάσο όπως είπα και δε γνωρίζω αν χωράνε στο dean.

  Επίσης, πάρε από ebay και καναδυο pots, δε χάνεις τίποτε. Απλά κοίτα να είναι δυο των 500K λογαριθμικά(log) και ενα 500Κ γραμμικό(linear).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off topic, μην πινετε και πολυ νερο στο ονομα του paypal, ρωτηστε και κανα καμμενο (οχι τον πολιτικο...) ;)

 

On topic, συμφωνω οτι ειναι πολυ καλυτερο το paypal απο απευθειας online αγορα με πιστωτικη απο κινεζικο καταστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ρε γμτ!!  :(

 

Οι Wilkinson δεν ταιριάζουνε στο μπάσο. Είναι και κοντύτεροι και φαρδύτεροι!!

 

*Οι μανίσιοι μαγνήτες είναι 110x32mm, τα καπάκια δηλαδή για να είμαι ακριβής. Από μέσα δεν ξέρω τι γίνεται και δεν βοήθησε το google searching.

 

Οπότε πείτε καμιά άλλη πρόταση ή αν ξέρει κανείς τι υπάρχει κάτω από τα καπάκια. Βγαίνουν ή θα το χαλάσω;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω ρε αδερφέ τι π :-Xστιά ήταν αυτή  >:(.

 

Εριξα μια ματιά σε κάτι παλιούς jackson που έχω και είναι φιξ δεν πάει μαγνήτης και καπάκι.

 

Αν το γυρίσεις από πίσω θα φανεί αν είναι ένα ή δύο κομάτια,αλλά ψάξτο καλά μην ακούσεις μόνο εμένα.

 

Πολύ ξενέρωμα θα σου έριξε το γ :-X :-Xμένο.

 

Καλό και εύκολο ξεμπέρδεμα.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ρε γμτ!!   :(

 

Οι Wilkinson δεν ταιριάζουνε στο μπάσο. Είναι και κοντύτεροι και φαρδύτεροι!!

 

*Οι μανίσιοι μαγνήτες είναι 110x32mm, τα καπάκια δηλαδή για να είμαι ακριβής. Από μέσα δεν ξέρω τι γίνεται και δεν βοήθησε το google searching.

 

Οπότε πείτε καμιά άλλη πρόταση ή αν ξέρει κανείς τι υπάρχει κάτω από τα καπάκια. Βγαίνουν ή θα το χαλάσω;

 

 

 

 

Τα καπάκια τους δε βγαίνουν και ο χώρος που έχει το μπάσο είναι ίσα ίσα για τους μαγνήτες που φορά. Άρα δύσκολο να μπει νέος soapbar χωρίς σκαψιματάκι.

Μιας και θέλεις έξτρα output και πρίμα, δε δοκιμάζεις ένα tone booster που θα δώσει πιο εύκολα τον ήχο που ψάχνεις? Μπαίνει εύκολα επάνω στο μπάσο χωρίς τρύπες, έχεις πολύ χώρο μέσα στο cavity για μπαταρία 9V και κοστίζει λίγα.

http://www.ebay.com/itm/Artec-VTB1-Vintage-FET-Tone-Booster-On-Board-Circuit-for-Electric-Guitar-Bass-/160823819767?pt=Guitar_Accessories&hash=item2571d8bdf7#ht_2570wt_840

Η artec Korea έχει κι άλλα καλά εφφέ Onboard για μπάσο:

http://www.artecsound.com/pickups/electronics/wiringbook.html

http://www.ebay.com/itm/Artec-BCU-Band-Control-Unit-Board-Circuit-Electric-Guitar-Bass-/150886102489?pt=Guitar_Accessories&hash=item23218335d9#ht_3439wt_840

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και θέλεις έξτρα output και πρίμα, δε δοκιμάζεις ένα tone booster που θα δώσει πιο εύκολα τον ήχο που ψάχνεις? Μπαίνει εύκολα επάνω στο μπάσο χωρίς τρύπες, έχεις πολύ χώρο μέσα στο cavity για μπαταρία 9V και κοστίζει λίγα.

http://www.ebay.com/itm/Artec-VTB1-Vintage-FET-Tone-Booster-On-Board-Circuit-for-Electric-Guitar-Bass-/160823819767?pt=Guitar_Accessories&hash=item2571d8bdf7#ht_2570wt_840

 

Sottos σε ευχαριστώ πολύ.

 

Απλά μήπως δεν έχει νόημα; Το λεω γιατί αν δεν παίρνει ο μαγνήτης τις συχνότητες που θέλω, τι θα boostάρει αυτό; Με το output, βέβαια, δίνει λύση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φίλε μου μάλλον πρέπει να κάνεις το αυτονόητο: Αυτό το μπάσο δεν σε καλύπτει  ;)

 

Από το να το ρίξεις στις ατελείωτες μόντες, πούλα το και πάρε ένα όργανο που να σου κάνει.

 

Άσε δε, που στο τέλος θα σου έρθει και πιο φτηνά  :) 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sottos σε ευχαριστώ πολύ.

 

Απλά μήπως δεν έχει νόημα; Το λεω γιατί αν δεν παίρνει ο μαγνήτης τις συχνότητες που θέλω, τι θα boostάρει αυτό; Με το output, βέβαια, δίνει λύση.

 

 

Δυστυχώς δε μπορώ να σκεφτώ άλλες νορμάλ λύσεις πέρα απ ένα εύκολο active κυκλωματάκι (emg, artec). Μετά πας για μόντες στο όργανο (σκάψιμο π.χ.) που δεν αξίζει αν το χαλάσουν.

Όπως σωστά αναφέρθηκε, μάλλον πρέπει να επιλέξεις κάποιο άλλο μπασάκι να σε καλύπτει πλήρως. Προσωπικά εμένα με καλύπτει το dean με τους ενισχυτές μου αλλά γούστα είναι αυτά. Φυσικά, πρέπει να σε καλύπτει και ο ενισχυτής σου 100% πριν αρχίσεις άλλες μεγάλες αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου