Προς το περιεχόμενο

Πριν καταστρέψω μια gibson les paul!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαρά εφικτό είναι από τον Ρώσο τεχνίτη του φόρουμ μας, τον Yuriy Shiskov... (αλλά τώρα τελευταία δεν πολυμπαίνει).

 

βασικά ψάχνω κάτι που να είναι εφικτό από εμενα. κάτι που να μπορώ να κάνω και μονος μου! αν δεν είναι και τόσο εφικτό τότε θα τη αφήσω ως έχει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ήλπιζα ότι κάποιος θα το έλεγε! έχεις να m προτείνεις μια λύσει πάνω στο πρόβλημα μου? πχ το ιδανικό θα ήταν να τη έβαφα τοπικά! αλλα δη ξέρω κατά ρώσο είναι εφικτό αυτό

 

Άμα θέλεις τοπικά και δεν έχεις γνώση ή ψάξτο καλά ή πάν'την σε μάστορα.

 

Το λέω αυτό γιατί θα βαφτεί το επίμαχο σημείο και με τά σιγά σιγά θα πρέπει να το "σβίσει στο παλιό χρώμα" δεν ξέρω αν το είπα και πολύ σωστά.

 

Αυτό γίνεται ώστε να μην είναι πολύ μεγάλη(μηδαμινή) η διαφορά μεταξύ καινούριου και ''παλιού'' χρώματος(και δεν χρειάζεται να είναι παμπάλαιο)άμα βαφτεί χωρίς αυτό τον τρόπο που σου λέω θα φανεί μπάλωμα(πολύ-λίγο ανάλογα το χρώμα και πως θα το περάσει άμα ρίξει μια οκά θα σκουρένει).

 

Αυτά που σου λέω είναι λόγια βαφέα και εγώ έχω βάψει πολλές φορές όχι κιθάρα βέβαια,αλλά για μπάλομα που ήθελα και γω ρώτησα μάστορα.

 

Γιατί το μπάλωμα θέλει επειρία(πως να αραιώσει το χρώμα πως να το απλώσει στο παλιό και να σβίνει  κτλ.)γι'αυτό και δεν το έπιασα μόνος.

 

Αν και δεν διακρίνω κάτι τέτοιο από την φώτο αλλά μπορεί να θέλει και στοκάρισμα(από κοντά θα φανεί).

 

Αυτά που σου λέω είναι για να γίνει μια σωστή δουλειά,όπως ξέρεις μπορεί να γίνει και πιο απλή δουλειά,το θέμα είναι πως θες να γίνει.

 

Εμένα για παράδειγμα εκεί που θέλει μπάλωμα πλεόν δεν με ενοχλει δεν το έκανα ακόμα(φαντάσου είναι και μπροστά).

 

Ήθελε να ξυλώνω floud κτλ για να σβίσει όπως σου είπα το χρώμα και βαριούμουν να ξυλώνω.

 

Τον ρώτισα αν γίνει απλά και μου είπε ότι θα φαίνεται(λίγο ή πολύ),αλλά εμένα δεν θα με ενοχλούσε,γι'αυτό και σου λέω πως είναι θέμα τι προτιμάς.

 

Καλό ξαμπέρδεμα! ;)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά ψάχνω κάτι που να είναι εφικτό από εμενα. κάτι που να μπορώ να κάνω και μονος μου! αν δεν είναι και τόσο εφικτό τότε θα τη αφήσω ως έχει!

 

Κι η δικιά μου lp studio απ τα τέλη '90 έχει το ίδιο περίπου σπάσιμο. Το πιο ανησυχητικό είναι ότι την έφτιαξες 3 φορές... Εγώ με την 1η κι έχει μείνει χρόνια μια χαρά. Ίσως δεν βάζει τόσο καλή/δυνατή κόλλα ο μάστορας? Σ' ένα φίλο είχε τύχει να φτιάξει 2 φορές σε μια ακουστική το ίδιο σπάσιμο και την 3η φορά της βάλαμε εποξική 2συστατικών. Έκτοτε έδεσε τέλεια. Θέλει πολλή προσοχή σε τέτοιες επισκευές.

 

Από εμφάνιση, δεν καταστράφηκε καθόλου. Τόσες και τόσες gibson έχουν τέτοια σπασίματα... είναι κλασσικό φαινόμενο και δε χρειάζεται να το φτιάξεις μόνος γιατί δεν είναι κι εύκολο. Ψάξε το βέβαια καλά στο web αλλά τ αποτέλεσμα ίσως δε βγει όπως το θέλεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια απο οτι ξερω απο επισκευες μπουζουκιων  το τελος του μανικου και το τελος  απο το κεφαλαρι ειναι κομενα πχ  φαλτσο με καποιες μοιρες και απο πάνω ερχετε και πατάει  η ταστιέρα και σφιγγει , σε αυτό το σπάσιμο  για να γινει σωστή δουλεια  θα πρεπει να βγεί η ταστιέρα να φτιαχτεί αλλο κεφαλαρι να γινει το φαλτσο και να ξαναμπει η ταστιερα να πατήσει σωστα και γερά , επισεις tip>  να μην βαλεται κολλα εποξική  αλλα καποια ειδική τυπου tidebond γιατι ειναι ελαστική , ενώ με την εποξική αν χτυπισει καπου είναι κουτσουρο και θα ξανασπάσει. παρολαυτα ομως παρτε και μια δευτερη γνωμη  ;)

υπάρχει η δυνατοτητα να βγάλεις και την ταστιερα με προσοχή  και αν δεν εχει πολυ radius η ταστιερα να χτυπισεις και ταστα μονος σου  για να γλυτωσεις χρηματα γιατι αμα πας σε μαστορα γιαυτη την δουλεια χέσε μέσα σε κοβο για κανα 300αρι

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πισεις tip>  να μην βαλεται κολλα εποξική  αλλα καποια ειδική τυπου tidebond γιατι ειναι ελαστική , ενώ με την εποξική αν χτυπισει καπου είναι κουτσουρο και θα ξανασπάσει. παρολαυτα ομως παρτε και μια δευτερη γνωμη  ;)

 

 

Ναι, η εποξική είναι ~4 φορές σκληρότερη από τους αρχικούς διαμοριακούς συνδέσμους του ξύλου... Αλλά αυτό την κάνει απίστευτα ανθεκτική για να κρατά κούρδισμα και να μη "χάνει" .

Απ΄την άλλη, αν δεν την προσέχεις(Μέγα σφάλμα!) τότε θα σπάσει σε άλλο σημείο και όχι στο ίδιο που είχε σπάσει πριν. Με μια softer κόλλα πιθανόν να έσπαγε στο ίδιο σημείο ξανά. Προσωπικά, έχω δει κιθάρες φίλων που έσπασαν 2-3 φορές από ελαφρύ χτύπημα επειδή είχαν επισκευαστεί με χαλαρή κόλλα. Κάθε φορά βέβαια έφευγαν 60-150 ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλαω για ακουστικά οργανα πραγμα που σημαινει οτι στα ακουστικά παιζει ρόλο ο παλμος /sustain παιζει σημαντικο ρολο , βλεπεις διαφορά ακομα και στο κολημα του καπακιου  πχ με ψαροκολλα κτλ  επισεις και με ηλεκτροκοληση να κολησεις η κιθαρα ασκει περιπου 120 kg πιεση χορδων  , πιστευω αν δε πατησει η ταστιερα πανω στο φαλτσο είναι ζητημα χρονου να ξανασπασει δεν αντέχει , ιδιες μοντες εκανε και ενα φιλαρακι και εκει που επεζε στο παλκο του  εφυγε το headstock σαν σφεντονα  ;D

υ.π η tidebond ειναι κόλα οργανοποιιας και οχι η κλασικη ξυλοκολλα 

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου