Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα για παλαίωση.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Σκεφτόμουν πρότινος (και βλέποντας και κάποιες δημοπρασίες) , ότι αν είναι να πάρεις μια κιθάρα με σκοπό να την κρατήσεις για να την παλιώσεις (για να γίνει vintage - όχι για να πιάσεις καλές τιμές και ιστορίες, αλλά ως ένα «άξιο λόγου συλλεκτικό κομμάτι» ύστερα από καμία 30 με 40 χρόνια ), καλό ίσως θα ήταν να αποφύγεις τόσο τα standard μοντέλα, όσο και τα reissue.

 

Φυσικά οι επιλογές σου έτσι λιγοστεύουν.

 

Σύγχρονος εκφραστής αυτής της άποψης μου νομίζω ότι είναι π.χ. η Baja tele.

 

Τι λέτε εσείς που το ξέρετε το θέμα καλλίτερα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ύστερα από καμία 30 με 40 χρόνια

Ρε συ χασοδίκη...θα μας τρελλάνεις πρωί-πρωί? Σε 40 χρόνια θα είσαι...120 χρονών!!!! ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες να την παλιώσεις, εννοείς αποκλειστικά να την κρατήσεις για καιρό, ελπίζοντας ότι κάποια στιγμή θα τσιμπήσει η τιμή της? Ή μιλάμε και για φυσικό relicing? Ρωτώ γιατί το δεύτερο είναι δύσκολο στην baja, μιας και δεν βοηθά το φινίρισμά της. Κατά τα άλλα, μου φαίνεται λίγο long shot να έχει μια κιθάρα αγορασμένη σήμερα πιθανότητες ανατίμησης στην vintage αγορά του 2030, καθότι η παραγωγή είναι πλέον μαζική (ειδικά στις fender). Εαν ήθελα να παίξω το στοίχημα, σε χρήματα εκτός ήδη vintage οργάνων (50's, 60's fender), ίσως κοιτούσα κατασκευαστές που κάποια στιγμή θα σταματήσουν να παράγουν όργανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ρε συ χασοδίκη...θα μας τρελλάνεις πρωί-πρωί? Σε 40 χρόνια θα είσαι...120 χρονών!!!! ;D ;D

 

Legacy ρε για το εγγόνια μου….ή μάλλον για τα ανίψια μου.  ;D ;D ;D ;D ;D

 

Όταν λες να την παλιώσεις, εννοείς αποκλειστικά να την κρατήσεις για καιρό, ελπίζοντας ότι κάποια στιγμή θα τσιμπήσει η τιμή της? Ή μιλάμε και για φυσικό relicing? Ρωτώ γιατί το δεύτερο είναι δύσκολο στην baja, μιας και δεν βοηθά το φινίρισμά της. Κατά τα άλλα, μου φαίνεται λίγο long shot να έχει μια κιθάρα αγορασμένη σήμερα πιθανότητες ανατίμησης στην vintage αγορά του 2030, καθότι η παραγωγή είναι πλέον μαζική (ειδικά στις fender). Εαν ήθελα να παίξω το στοίχημα, σε χρήματα εκτός ήδη vintage οργάνων (50's, 60's fender), ίσως κοιτούσα κατασκευαστές που κάποια στιγμή θα σταματήσουν να παράγουν όργανα.

 

Όχι δεν είναι θέμα η τιμή. Αν κάποτε βέβαια πιάσει κάποια λεφτά, καλώς.

 

Ούτε χρειάζεται να είναι ρελικαρισμένη….αν τύχει και πάθει κάτι …καλώς επίσης.

 

Άρα δεν είναι αυτοσκοπός ούτε το pricing ούτε το relicing.

 

Θα διατυπώσω αλλιώς το ερώτημα.

 

Αν σας έλεγε κάποιος, ποια κιθάρα θα παίρνατε για να την κρατήσετε για μια ζωή (αλλά ταυτόχρονα η παλαίωση αυτή) να έχει και κάποια αντικειμενικά ποιοτικά χαρακτηριστικά άξια λόγου.

Ποια θα διαλέγατε;

 

Ναι αυτό το

ίσως κοιτούσα κατασκευαστές που κάποια στιγμή θα σταματήσουν να παράγουν όργανα
…είναι πιο κοντά σε αυτό που θέλω να πω.

 

Αν και κάποια στιγμή ούτε η baja  π.χ.  θα βγαίνει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα μοναδικά που θα αποκτήσουν μια κάποια επιπλέον αξία (κι αυτά όχι πάντα!) είναι τα πολύ μικρής κυκλοφορίας όπως μερικά κανονικά ή one offs του Custom Shop, ή μερικά κανονικά που η παραγωγή τους διακόπηκε σχετικά γρήγορα. Η Baja είναι το ακριβώς ανάποδο μιας και ως best seller έχει πουληθεί σε άπειρα κομμάτια, και συνεχίζει. Δεν σημαίνει πως οτιδήποτε δεν φέρει το όνομα Standard ή Reissue θα γίνει συλλεκτικό. Θα πρέπει να απομακρυνθείς ΠΟΛΥ από τις consumer σειρές για να βρεις κάτι τέτοιο, πιθανότατα θα είναι πανάκριβη, και δεν είναι βέβαιο πως θα δεις χειροπιαστή αύξηση στην αξία της πριν περάσουν τουλάχιστον 10-15 χρόνια (και λίγα λέω).

 

Παράδειγμα: αυτή εδώ http://www.modernguitars.com/archives/001081.html

 

...είχε όλες τις προδιαγραφές: είναι κόπια ιστορικής κιθάρας από το Custom Shop που ανήκε σε πασίγνωστο best seller κιθαρίστα με universal appeal και μεγάλο πρεστίζ στην συλλεκτική αγορά, βγήκε σε λίγα κομμάτια (175) που μοιράστηκαν σε Αμερική κι Ευρώπη, οι συλλέκτες σκοτώθηκαν να την αγοράσουν μέσα σε δυο-τρεις μέρες προς $12000 έκαστη το 2005, και εν έτει 2012 πωλείται με το ζόρι ακόμη $9000 (http://www.ebay.com/itm/Gibson-335-Clapton-signed-Cream-Crossroads-Custom-Shop-2005-Unplayed-1-250-/140846420208?pt=Guitar&hash=item20cb19d0f0).

 

Κατά τα άλλα, http://www.noiz.gr/index.php?topic=182219.0 και http://www.noiz.gr/index.php?topic=165902.0 (κοινώς, προσωπικά δεν θα αγόραζα καν καινούργια)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@bloody

Ανεξάρτητα από την εμπορική επιτυχία της Baja, την ανέφερα ως ένα παρεκκλίνον από τη σειρά παραγωγής όργανο…π.χ 4πλος επιλογέας, out of phase δυνατότητα κ.λ.π

 

Επίσης το να αυξηθεί γεωμετρικά η αξία της, δεν είναι το ζητούμενο (δηλαδή, δεν μιλάω με όρους επενδυτικούς) .

 

A, και δεν είναι απαραίτητο να μιλάμε μόνο για fender (το παράδειγμα της baja απλά ήταν το πρώτο που μου ήρθε στο κεφάλι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε συ, κάνε μια πολύ απλή σκέψη: βγαίνει με τα... κοντέινερ και την έχει μέχρι και η κουτσή Μαρία. ΠΩΣ γίνεται να αποκτήσει συλλεκτική αξία? Απλή κοινή λογική... (ίσως πάρει κάτι ελάχιστο μετά από 30 χρόνια, αλλά αν θες να επενδύσεις κάπου θα ήταν καλύτερο να κοιτάξεις αλλού)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Βρε συ, κάνε μια πολύ απλή σκέψη: βγαίνει με τα... κοντέινερ και την έχει μέχρι και η κουτσή Μαρία. ΠΩΣ γίνεται να αποκτήσει συλλεκτική αξία? Απλή κοινή λογική...

 

Καλά ας την baja…αν θες θεώρησέ την και άστοχο παράδειγμα.

Ρωτάω , ποιο σημερινό μοντέλο (όχι μόνο fender)  , πιθανόν να αξίζει να αγοραστεί τώρα, για να γίνει “vintage” ("άξιο παλαίωσης", ας το ονομάσω)

Πάντως ως αξία, υπολογίζω και λόγους ιστορικούς, συναισθηματικούς, κ.λ.π,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οι anniversary (π.χ. telebration) σειρές εμπίπτουν στην κατηγορία one-οff sales/περιορισμένα κομμάτια κλπ. Επίσης, οι masterbuilt (by τάδε τάδε) εμπίπτουν επίσης στην κατηγορία κάποτε-θα-σταματήσουν-να-τις-βγάζουν για ευνόητους λογους. Πάντως το θέμα που εγείρεις είναι και ένας από τους λόγους που θα προτιμήσω να κρατήσω την haar μου, ακόμη και αν σταματήσω να παίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

. Πάντως το θέμα που εγείρεις είναι και ένας από τους λόγους που θα προτιμήσω να κρατήσω την haar μου, ακόμη και αν σταματήσω να παίζω.

 

Και αυτό εννοώ (ακριβώς- ήταν μια παράμετρος της σκέψης μου) …..να κρατήσει κάποιος μια μόνο κιθάρα……ακόμα και αν δεν του χρειάζεται….έτσι για την ιστορία (αν θέλετε) χωρίς η αξία να παίζει τον πρώτο ρόλο (που ως προείπα , αν για κάποιο λόγο ανεβεί ..καλώς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου