Προς το περιεχόμενο

Πόσοι ήταν οι 12 θεοί του Ολύμπου?


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

[quote author=freerock1974 link=topic=195156.msg686966#msg686966

Οπως και στη σελ. 15 που μιλαει για τις γυναικες,στις τελευταιες 4 σειρες λεει το ιδιο:''Πολλες αλλες...''

 

Αν κατάλαβα καλά, η σελίδα 15 , του βιβλίου, γράφει για εμένα.  

Αν ναι, καλα λέει. ''Πολλες αλλες...''

Δεν είναι σωστό να αναφέρουμε ονόματα και να εκθέτουμε κόσμο....

 

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τοτε καλυτερα ειναι να μεινουμε σε αυτο

 

που ειναι και το πλεον σωστο  ;)

Βασικά δεν μπορούμε να καταλήξουμε σε κατι συγκεκριμένο μιας και μιλάμε για μυθολογία που δεν μπορει να απαντήσει στο "γιατι".

Guitars:

Yamaha EG112

Yamaha PAC120

Epiphone Les Paul Custom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δίας

2. Ήρα

3. Αθηνά

4. Ποσειδώνας

5. Απόλλων

6. Άρτεμις

7. Δήμητρα

8. Ήφαιστος

9. Ερμής

10. Άρης

11. Πλούτωνας

12. Αφροδίτη

 

Το παραπάνω είναι το δωδεκάθεο. Εστία και Διόνυσος που αναφέρθηκαν, είναι κατώτερης κλάσης θεοί (made in mexico) και δεν ανήκουν στη δωδεκάδα.

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίας, Πλούτωνας, Ποσειδώνας, Εστία, Δήμητρα και Ήρα ήταν τα παιδιά του Κρόνου και της Ρέας. Τα τρία αγόρια ήταν η "ισχυρή τριανδρία" αλλά και οι γυναίκες, αν και προερχόμενες από την Κρόνια θρησκεία και ως εκ τούτου "καλύπτουν" μόνο βασικές ανάγκες (γη, σπίτι, γάμος)  δεν θα μπορούσαν να πηγαίνουν πίσω σε σπουδαιότητα.

 

Μπορεί να κάνω λάθος αλλά προσωπικά δεν έχω δει καλύτερο καλύτερο βιβλίο από το The Greek Myths του Robert Graves αναφορικά με την αρχαιοελληνική μυθολογία.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Θεοί στο βιβλίο της ιστορίας ε; Τυχαίο;

 

Τι περιμενες,στα Βαλκανια ανηκουμε οποτε μοιραιo εiναι.....ενα σημαντικο μερος της...διδασκομενης ιστοριας μας να ανηκει στην.....μυθολογια... ;D...μετα αφου μεγαλωσουμε καποιοι την ψαχνουμε λιγο παραπανω και μαθαινουμε και τα πραγματικα γεγονοτα...

 

Παλι καλα να λες ,που να δεις τουρκικα,αλβανικα και σερβικα σχολικα βιβλια...‘ιστοριας‘ ;D  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11. Πλούτωνας

Oχι Σπυρο,οχι Κωστα..

 

Ειναι αλλο πραγμα οι 12 Θεοι του Ολυμπου και αλλο οι ''Ολυμπιοι''(κατοικοι του Ολυμπου ή με στενη συγγενεια με τον...πολυγαμο Δια...)

Ο Πλουτωνας ηταν Ολυμπιος(αδερφος του Δια),αλλα ζουσε στον κατω κοσμο.

 

Αν δεχτουμε δε οτι η Εστια ειναι στους 12(ηταν σιγουρα)ποιον αντρα βγαζετε εξω?Τον Κουτσο γιατι ηταν αμπαλος? ;D

 

Επισης,προς Νικολα,το τι εχει γραψει ο καθε ιστορικος ας μη συγχεεται με το ΤΙ ειναι αποδεκτο με το (να το κανει Διας);D Παιδαγωγικο Ινστιτουτο...

Και βεβαια θα ψαξουμε,θα ερευνησουμε,θα εχουμε ενστασεις,αλλα εδω η ερωτηση ειχε να κανει με το βιβλιο της Γ' ταξης.Νομιζω. :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ κι εγώ με το Σταύρο. Ο Πλούτωνας δεν υπολογίζεται στους 12 θεούς του Ολύμπου. Η Εστία είναι στη θέση του στον πίνακα που παρέθεσε ο Jazzjoker παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Πλουτωνας ηταν Ολυμπιος(αδερφος του Δια),αλλα ζουσε στον κατω κοσμο.

Δεν λέω κάτι διαφορετικό

 

Αν δεχτουμε δε οτι η Εστια ειναι στους 12(ηταν σιγουρα)ποιον αντρα βγαζετε εξω?Τον Κουτσο γιατι ηταν αμπαλος? ;D

Δεν αποδέχθηκα πουθενά το όριο των 12  ;)΄

 

Μόνο 12 και Ολύμπιοι είναι μία προσπάθεια (Αμερικανιά) απλοποίησης ενός πολύπλοκου θεολογικού/μυθολογικού ιστού........ me thinks :)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ο Πλούτωνας (αδελφός του Δία και του Ποσειδώνα παρεμπιπτόντως) είναι μέσα και η Εστία έξω. Ρώτησα και μια φίλη φιλόλογο καθώς και την ανιψιά μου που τα έχει σχετικά πρόσφατα. Τώρα τι να πω. Μπορεί να τα έχουμε διδαχτεί λάθος.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το λέω από τη μεριά του δασκάλου. Στην Τρίτη τάξη στους 12 θεούς που μαθαίνουν τα παιδιά είναι μέσα η Εστία και όχι ο Πλούτωνας. Τώρα το αν είναι σωστό αυτό ή όχι δεν ξέρω. Αλλά απ' ότι θυμάμαι και από τα μαθητικά μου χρόνια, στους 12 θεούς μαθαίναμε την Εστία και όχι τον Πλούτωνα.

 

Τώρα τι να πω. Μπορεί να τα έχουμε διδαχτεί λάθος.

Είναι κι αυτό μια πιθανότητα.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου