Προς το περιεχόμενο

Bugera 6262(Head) vs Blackstar HT-5RH


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει τωρα αυτο δεν γίνεται ρεμαγκα. Πως να περιγράψεις ένα ήχο .πρεπει κάτι να κανείς κι εσυ .πηγαινε σε κανένα μαγαζι να ακούσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 143
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Φίλε μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ για ό,τι έγραψες,έχεις δίκιο σε όλα (ακόμα και στο ότι έχω ζαλιστεί λιγάκι).Θα προτιμούσα να πάρω κεφαλή-καμπίνα κυρίως γιατί μέχρι τώρα έπαιζα με combos και θέλω να πειραματιστώ λιγάκι.Εκεί προκύπτει το θέμα με το κουβάλημα γιατί όντως δε μπορώ να τα κουβαλάω όλα αυτά συνέχεια.Από τα προϊόντα που αναφέρεις μου αρέσει πάρα πολύ ο Bugera και ίσως τον ''παντρέψω'' με την καμπίνα της Jet City.Ως ''πεταλιέρα'' χρησιμοποιώ ένα POD Xt,αλλά δε θα με χάλαγε αν η κεφαλή έχει καλά γκάζια.

 

Καλά τα πειράματα (και εγώ περίπου με το ίδιο σκεπτικό πήγα σε v55head) αλλά να ξέρεις ότι γενικότερα καμιά φορά η καλύτερη λύση είναι η πιο απλή...και ο νοών νοείτο..Τωρα αν σώνει και καλά θες να πας προς τα κει νομίζω ότι η λύση που σου πρότεινα με τον 333 και την 2επι 12 καμπίνα είναι ιδανική. Απαντώντας σε διάφορα που διάβασα πάλι να πω  πως κατα τη γνώμη μου με 500 ευρώ σημερα στη μουσική αγορά κάνεις παπάδες και παίρνεις πολύ καλά πράγματα, γιατί όχι και καλό ήχο για μέταλ. Εξάλλου σε ένα λάιβ-προβα μεταλάδικης μουσικής, ελάχιστοι θα καταλάβουν τη διαφορά είτε παίζεις με Line 6 spider των 100 ευρώ είτε με mesa (εντάξει ίσως υπερβάλλω λίγο αλλα κράτα το νόημα εσύ) και σε μία παραγωγή πιο πολύ μετράει η τεχνική του ηχολήπτη τεχνικού παρά το αν ο ενισχυτής σου έχει 2 ή 5 ή 15 λάμπες ή είναι ένας απλός valvestate..Πίστεψέ με αν οι Metallica και οι κάθε τέτοιοι δεν είχαν λαμπρά μυαλά πίσω απο την κονσόλα θα ακούγονταν σαν συλλογή απο τενεκέδες...

Τωρα στο θέμα το ht5r συγκεκριμένα θα προσθέσω ότι εγώ δεν θα τον έπαιρνα για εκτός σπιτιού γιατί εγώ θέλω ο ενισχυτής μου να παίζει ΑΝΕΤΑ. Αυτός θα ζοριστεί πολύ και δεν θα το ευχαριστηθείς στη σκηνή. Ακου τον 6262 και τον 333 δες ποιος σου αρέσει περισσότερο και χτύπα τον. Δεν νομίζω ότι τυχαία όλοι αυτοί οι ενισχυτές είναι sold out στο Τομαν πάλι....τελευταία μου πρόταση που θα σου λύσει και το θέμα του κουβαλήματος και της μέσης:

 

http://www.thomann.de/gr/bugera_6262212.htm

ειναι κόμπο τον έχεις μόνιμα στο στούντιο και τον κουβαλάτε παρέα με ροδάκια σε κάθε λάιβ μονο και με τα υπόλοιπα που σου μένουν παίρνεις ένα μεταχειρισμένο ht1r και κάνεις και γαμω τις μελετες στο δωμάτιό σου (+ του ότι έχεις και ένα διαφορετικό ήχο αλλη φάση απο τον bugera καβάντζα για μια ηχογράφηση κτλπ)

ANTE ME ΓΕΙΕΣ!!!! ;D ;D ;D

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα πειράματα (και εγώ περίπου με το ίδιο σκεπτικό πήγα σε v55head) αλλά να ξέρεις ότι γενικότερα καμιά φορά η καλύτερη λύση είναι η πιο απλή...και ο νοών νοείτο..Τωρα αν σώνει και καλά θες να πας προς τα κει νομίζω ότι η λύση που σου πρότεινα με τον 333 και την 2επι 12 καμπίνα είναι ιδανική. Απαντώντας σε διάφορα που διάβασα πάλι να πω  πως κατα τη γνώμη μου με 500 ευρώ σημερα στη μουσική αγορά κάνεις παπάδες και παίρνεις πολύ καλά πράγματα, γιατί όχι και καλό ήχο για μέταλ. Εξάλλου σε ένα λάιβ-προβα μεταλάδικης μουσικής, ελάχιστοι θα καταλάβουν τη διαφορά είτε παίζεις με Line 6 spider των 100 ευρώ είτε με mesa (εντάξει ίσως υπερβάλλω λίγο αλλα κράτα το νόημα εσύ) και σε μία παραγωγή πιο πολύ μετράει η τεχνική του ηχολήπτη τεχνικού παρά το αν ο ενισχυτής σου έχει 2 ή 5 ή 15 λάμπες ή είναι ένας απλός valvestate..Πίστεψέ με αν οι Metallica και οι κάθε τέτοιοι δεν είχαν λαμπρά μυαλά πίσω απο την κονσόλα θα ακούγονταν σαν συλλογή απο τενεκέδες...

Τωρα στο θέμα το ht5r συγκεκριμένα θα προσθέσω ότι εγώ δεν θα τον έπαιρνα για εκτός σπιτιού γιατί εγώ θέλω ο ενισχυτής μου να παίζει ΑΝΕΤΑ. Αυτός θα ζοριστεί πολύ και δεν θα το ευχαριστηθείς στη σκηνή. Ακου τον 6262 και τον 333 δες ποιος σου αρέσει περισσότερο και χτύπα τον. Δεν νομίζω ότι τυχαία όλοι αυτοί οι ενισχυτές είναι sold out στο Τομαν πάλι....τελευταία μου πρόταση που θα σου λύσει και το θέμα του κουβαλήματος και της μέσης:

 

http://www.thomann.de/gr/bugera_6262212.htm

ειναι κόμπο τον έχεις μόνιμα στο στούντιο και τον κουβαλάτε παρέα με ροδάκια σε κάθε λάιβ μονο και με τα υπόλοιπα που σου μένουν παίρνεις ένα μεταχειρισμένο ht1r και κάνεις και γ*** τις μελετες στο δωμάτιό σου (+ του ότι έχεις και ένα διαφορετικό ήχο αλλη φάση απο τον bugera καβάντζα για μια ηχογράφηση κτλπ)

ANTE ME ΓΕΙΕΣ!!!! ;D ;D ;D

 

Επιμένεις να μην καταλαβαίνεις πως το παλικάρι έχει πρόβλημα με τη μέση του (δες --> http://www.noiz.gr/index.php?topic=195257.msg688633#msg688633) και δε μπρορεί να κουβαλάει τέτοιες κεφαλές και 2x12 καμπίνες και η λύση που δίνεις σε αυτό είναι εντελώς άκυρη γιατί τον θέλει για το σπίτι (όπου θα πρέπει να τα ανεβοκατεβάζει 2 ορόφους χωρίς ασανσερ) και για live, όχι να τον έχει αραγμένο στο studio! Έχει συγκεκριμένο budget και του λες να πάρει και άλλο ενισχυτή για το σπίτι! Έξω από το παιχνίδι όλα εύκολα είναι! Επίσης ο HT-5R Combo μια χαρά μπορεί να χρησιμοποιηθεί για live μαζί με ένα μικρόφωνο, δεν θα έχει κανένα πρόβλημα έντασης, εκτός του ότι είναι λαμπάτος και θα παίζει καλύτερα τσιτωμένος! Είναι η καλύτερη ηχητικά λύση στα λεφτά αυτά; Όχι, είναι όμως η ιδανικότερη, τηρουμένων όλων των αναλογιών!

 

Καλό θα είναι οι απαντήσεις μας να βρίσκονται όσο πιο κοντά γίνεται στις ανάγκες/απαιτήσεις/ικανότητες του ανθρώπου που ρωτάει τη γνώμη του και να μην γράφει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόβλημα μέσης και 120βατ μπουγκέρα+καμπίνα δεν πάνε μαζί. Σόρυ.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα πειράματα (και εγώ περίπου με το ίδιο σκεπτικό πήγα σε v55head) αλλά να ξέρεις ότι γενικότερα καμιά φορά η καλύτερη λύση είναι η πιο απλή...και ο νοών νοείτο..Τωρα αν σώνει και καλά θες να πας προς τα κει νομίζω ότι η λύση που σου πρότεινα με τον 333 και την 2επι 12 καμπίνα είναι ιδανική. Απαντώντας σε διάφορα που διάβασα πάλι να πω  πως κατα τη γνώμη μου με 500 ευρώ σημερα στη μουσική αγορά κάνεις παπάδες και παίρνεις πολύ καλά πράγματα, γιατί όχι και καλό ήχο για μέταλ. Εξάλλου σε ένα λάιβ-προβα μεταλάδικης μουσικής, ελάχιστοι θα καταλάβουν τη διαφορά είτε παίζεις με Line 6 spider των 100 ευρώ είτε με mesa (εντάξει ίσως υπερβάλλω λίγο αλλα κράτα το νόημα εσύ) και σε μία παραγωγή πιο πολύ μετράει η τεχνική του ηχολήπτη τεχνικού παρά το αν ο ενισχυτής σου έχει 2 ή 5 ή 15 λάμπες ή είναι ένας απλός valvestate..Πίστεψέ με αν οι Metallica και οι κάθε τέτοιοι δεν είχαν λαμπρά μυαλά πίσω απο την κονσόλα θα ακούγονταν σαν συλλογή απο τενεκέδες...

Τωρα στο θέμα το ht5r συγκεκριμένα θα προσθέσω ότι εγώ δεν θα τον έπαιρνα για εκτός σπιτιού γιατί εγώ θέλω ο ενισχυτής μου να παίζει ΑΝΕΤΑ. Αυτός θα ζοριστεί πολύ και δεν θα το ευχαριστηθείς στη σκηνή. Ακου τον 6262 και τον 333 δες ποιος σου αρέσει περισσότερο και χτύπα τον. Δεν νομίζω ότι τυχαία όλοι αυτοί οι ενισχυτές είναι sold out στο Τομαν πάλι....τελευταία μου πρόταση που θα σου λύσει και το θέμα του κουβαλήματος και της μέσης:

 

http://www.thomann.de/gr/bugera_6262212.htm

ειναι κόμπο τον έχεις μόνιμα στο στούντιο και τον κουβαλάτε παρέα με ροδάκια σε κάθε λάιβ μονο και με τα υπόλοιπα που σου μένουν παίρνεις ένα μεταχειρισμένο ht1r και κάνεις και γ*** τις μελετες στο δωμάτιό σου (+ του ότι έχεις και ένα διαφορετικό ήχο αλλη φάση απο τον bugera καβάντζα για μια ηχογράφηση κτλπ)

ANTE ME ΓΕΙΕΣ!!!! ;D ;D ;D

φίλε μου ευχαριστούμε που μας μορφώσεσ πάλι...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ ΕΠΙΜΕΝΩ να καταλαβαίνω μια χαρά τον ελληνικό γραπτό λόγο...

Γνωρίσω τι σημαίνει μέση και προβλήματα μέσης λόγω αθλητισμού καθώς έχω ακριβώς τα ίδια και μετά απο 15 χρόνια γυμναστική και μουσική μαζί ξέρω ότι είναι δύσκολος συνδιασμός...Γιαυτό του προτείνω αυτό που θεωρώ σωστό και το θεωρώ τόσο σωστό που το ίδιο κάνω και εγώ. Δεν μπορώ να κουβαλάω πολλά πολλά και έχω διαφορετικούς ενισχυτές για άλλη χρήση. Του τα έβαλα όλα μεσα στο μπάτζετ του και ούτε γατα ούτε ζημιά. Αν στη τελική δεν του αρέσει η γνωμη μου ας την απορρίψει.

ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ λοιπόν, πως με τα 5 βατ του blackstar που κατα τα άλλα λατρευω ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΛΑΙΒ. Επισης γράφω στο παλικάρι πως μπορούν να κουβαλήσουν παρέα έναν ενισχυτή με καποιο άλλο μελος της μπάντας του. Δεν είναι δα και επιστήμη, το κάνουν τόσοι τόσα χρόνια.

Και για να ικανοποιήσω και το δικό σου γούστο (αλλα μεταξύ μας και το δικό μου), επειδή θεωρώ υπερβολή τα 120 βατ και τα 30κιλά, όπως εξαρχής αρχής του τόπικ πρότεινα, στο θυμίζω σε περίπτωση που δεν το διάβασες, του πρότεινα λιιιγη υπομονή ακόμη και αυτό

http://www.thomann.de/gb/blackstar_ht_studio_20_head.htm

είτε σε κεφάλι είτε σε κόμπο. 12 κιλά το κεφάλι και http://www.thomann.de/gb/blackstar_ht_studio_20_head.htm

21 ο κόμπο. 90 ευρω παραπάνω και έχεις ένα ALL AROUND μηχάνημα. Αυτά...δεν έχω να προτείνω κάτι άλλο..κάτι θα πρέπει να θυσιάσει, κατι θα πρέπει να κερδίσει...πάντα έτσι είναι οι αγορές εκτός αν είσαι ο Βαρδινογιάννης και δεν σε νοιάζει το χρήμα ;)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου ευχαριστούμε που μας μορφώσεσ πάλι...

 

Ως προς τι ειρωνία?

Παλι?

Εγώ λεώ τη γνώμη μου και οποιος δεν θελει πολυ απλα δεν την ακούει.

Τουλάχιστον εγω τη λέω ενυπόγραφα όχι κρυμμένος πίσω απο nicknames...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

? ???

τίποτα γραψε λάθος... Απλά συνιστώ λιγότερη εγωπαθη σιγουριά όταν προτείνουμε κάτι διότι μια και μοναδική σωστή λύση δεν υπάρχει. Δεν σου κάνω επίθεση , απλά το λέω. Αν με θεωρείς λάθος ζητώ συγνώμη... Απλά ένιωσα λίγο σαν μαθητουδι σε κάποια φάση... Κατά τα αλλά όπως έγραψα και παραπάνω συμφωνώ με κάποιες από τις προτάσεις σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τίποτα γραψε λάθος... Απλά συνιστώ λιγότερη εγωπαθη σιγουριά όταν προτείνουμε κάτι διότι μια και μοναδική σωστή λύση δεν υπάρχει. Δεν σου κάνω επίθεση , απλά το λέω. Αν με θεωρείς λάθος ζητώ συγνώμη... Απλά ένιωσα λίγο σαν μαθητουδι σε κάποια φάση... Κατά τα αλλά όπως έγραψα και παραπάνω συμφωνώ με κάποιες από τις προτάσεις σου...

 

Ok no problem

Απλα καταλαβαίνεις ότι η παραπάνω απάντησή σου ουδεμία σχέση έχει με την προηγούμενη...Γιατί να νοιώσεις έτσι ?Εντάξει γνώμες λέμε εδώ. Δεν είπε ποτέ κανείς ότι η δική μου ειναι η σωστή και των άλλων η λάθος. Απλα προτείνουμε και ο ενδιαφερόμενος κρίνει τι θα κρατησει απο όλα αυτα και τι οχι. Και ειδικά για μένα, μόνο ειδήμων δεν θεωρώ τον εαυτό μου σε θέματα ήχων ενισχυτών κτλπ καθώς δεν έχουν περάσει πανω απο 5 απο τα χέρια μου όλα αυτα τα χρόνια. Κάθε μέρα μελετάω και μαθαίνω. Διαβάζω και ανταλλάσω απόψεις και βελτιώνομαι..τι θα πει δασκαλος και μαθητης εδω μεσα? Τσουτσέκια είμαστε όλοι..δάσκαλος είναι μόνο ο Jimmy Page... ;D

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου