Προς το περιεχόμενο

Bugera 6262(Head) vs Blackstar HT-5RH


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ούτε ποσοστά επι των πωλήσεων παίρνω, ούτε δικαιώματα απο τη διαφήμιση...απλά ως παθών κιθαρίστας/αθλητής με παθολογική (κυριολεκτικά και μεταφορικά) απέχθεια στο κουβάλημα βρήκα τη χαρά μου στο εν λόγω κεφαλάκι....την πρώτη φορά που τον πήγα για πρόβα, η υπόλοιπη μπάντα νόμιζε οτι τους δούλευα...είναι 5 (ολογράφως : πέντε) κιλά μαζί με την (υπέροχη) θήκη/τσάντα μεταφοράς του..

Το κακο με τον Tubemaster ειναι ότι δεν ειναι full λαμπα αλλα υβριδικός. Η τιμη του ειναι τόσο υψηλή επειδη έχει ένα built in πέταλι, χωρις αυτο και με τις 2 λάμπες στον προ ενίσχυτη δεν θα έπαιζε ούτε blues.

Guitars:

Yamaha EG112

Yamaha PAC120

Epiphone Les Paul Custom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 143
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το κακο με τον Tubemaster ειναι ότι δεν ειναι full λαμπα αλλα υβριδικός. Η τιμη του ειναι τόσο υψηλή επειδη έχει ένα built in πέταλι, χωρις αυτο και με τις 2 λάμπες στον προ ενίσχυτη δεν θα έπαιζε ούτε blues.

 

Να υποθέσω οτι τον έχεις ακούσει, τον έχεις δοκιμάσει επισταμένως και δεν σου έκανε...πάσο  8) Δέν πιστεύω να αναπαράγεις αηδίες που διάβασες στα ιντερνέτς???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω οτι τον έχεις ακούσει, τον έχεις δοκιμάσει επισταμένως και δεν σου έκανε...πάσο  8) Δέν πιστεύω να αναπαράγεις αηδίες που διάβασες στα ιντερνέτς???

Το να τον ακούσεις για 5 λεπτα χωρις να παίξεις δεν το θεωρώ δοκιμή, άρα όχι στην ουσία δεν τον έχω δοκιμάσει ούτε ακούσει . Απλα το ανάφερα επειδη ψάχνει για full tube το παιδι. Πάντως έχω διαβάσει καλές κριτικές.

Guitars:

Yamaha EG112

Yamaha PAC120

Epiphone Les Paul Custom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους που ασχοληθήκατε με το δυσεπίλυτο πρόβλημά μου.Η αλήθεια είναι ότι η λύση του metalmike μου αρέσει αρκετά,διότι τα 2 επόμενα lives μου θα είναι σε μέρος με monitors και από εκεί και μετά θα βρω γρήγορα τα χρήματα για να πάρω μια καμπίνα ώστε να τη συνδυάσω με το combo.Θα ακούσω βέβαια οποιαδήποτε πρόταση,αλλά έχω ήδη αρχίσει να κλείνω προς τα εκεί.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον: αν ο ΗΧΟΣ που παίρνεις είναι ΑΥΤΟ που γουστάρεις, σε ενδιαφέρει ειλικρινά αν είναι 100% ή 95% λάμπα??

Δεύτερον : ο tubemeister είναι 100% λαμπάτος (όχι οτι τραβάω κανά ζόρι αν δεν ήταν)...στείλε ένα email στην εταιρεία και πιστεύω πως θα καλυφθείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακο με τον Tubemaster ειναι ότι δεν ειναι full λαμπα αλλα υβριδικός. Η τιμη του ειναι τόσο υψηλή επειδη έχει ένα built in πέταλι, χωρις αυτο και με τις 2 λάμπες στον προ ενίσχυτη δεν θα έπαιζε ούτε blues.

 

Συγνώμη, 2 12ΑΧ7 και 2 EL84 έχει ο εν λόγω ενισχυτής, τι υβριδικός μας λές ότι είναι;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πρώτον: αν ο ΗΧΟΣ που παίρνεις είναι ΑΥΤΟ που γουστάρεις, σε ενδιαφέρει ειλικρινά αν είναι 100% ή 95% λάμπα??

Δεύτερον : ο tubemeister είναι 100% λαμπάτος (όχι οτι τραβάω κανά ζόρι αν δεν ήταν)...στείλε ένα email στην εταιρεία και πιστεύω πως θα καλυφθείς...

Το μόνο μου θέμα είναι ότι δεν τον έχω ακούσει και δε νομίζω να μπορώ να τον ακούσω (από κοντά πάντα).Απ'ότι άκουσα από youtube δεν ξετρελάθηκα.Προς θεού,δεν αμφισβητώ την επιλογή σου,απλά αλλιώς είναι από κοντά και ίσως να έχουμε άλλα γούστα!  :)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον: αν ο ΗΧΟΣ που παίρνεις είναι ΑΥΤΟ που γουστάρεις, σε ενδιαφέρει ειλικρινά αν είναι 100% ή 95% λάμπα??

Δεύτερον : ο tubemeister είναι 100% λαμπάτος (όχι οτι τραβάω κανά ζόρι αν δεν ήταν)...στείλε ένα email στην εταιρεία και πιστεύω πως θα καλυφθείς...

 

 

Βρε παίδες, μη τσακώνεστε για το τι είναι υβριδικό και τι όχι. Είναι απλός ο ορισμός: αν ο ενισχυτής χρησιμοποιεί στο μονοπάτι σήματος των καναλιών του λυχνίες και τρανζίστορς ή τσιπάκια, τότε είναι υβριδική υλοποίηση (ss και tube). Σε τι βαθμό/ποσοστό είναι υβριδικό κύκλωμα, εξαρτάται απ τον κατασκευαστή. Δε μίλησα καθόλου για ΗΧΟ/tone εδώ αλλά για τοπολογία και κύκλωμα.

  Για παράδειγμα, οι περισσότεροι γνωρίζουμε ότι με μία 12ΑΧ7 στον προενισχυτή όπως έχουν οι champ600, epiphone valve junior, δε βγάζεις metal gain... Άρα τι κάνεις τότε? Το γεμίζεις τσιπάκια και φτιάχνεις το γκάζι όπως θέλεις.

  Με 2 λυχνίες 12ΑΧ7 μπορείς να βγάλεις γκάζι, όχι όμως όταν η μία από τις 2 είναι καθαρά για την οδήγηση του τελικού, δηλαδή μετά το master volume. Πως έχεις λοιπόν τόσο gain με την 1η 12ΑΧ7, που βρίσκεται πριν το master vol, και παίζει με γκάζι και με το master χαμηλά? Απλό: με τσιπάκια που υλοποιούν ένα OD/dist κύκλωμα.

  Δεν εκφέρω καθόλου γνώμη για το πως ακούγονται τα παραπάνω (είχα την τιμή ν΄ακούσω άριστα μηχανήματα, all tube, ss και hybrid). Μιλώ καθαρά ως ηλεκτρονικός για τις τοπολογίες για να μη μπερδευόμαστε.

 

(OFF topic φυσικά)

 

On topic, ας επιλέξει ο ΟΡ όποιον ενισχυτή του αρέσει περισσότερο καθώς εκείνος θα το χρησιμοποιήσει. Εμείς έχουμε όλοι μία γνώμη, συχνά διαφορετική. Είναι καλό φυσικά που έχουμε πολυφωνία και ιδέες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους που ασχοληθήκατε με το δυσεπίλυτο πρόβλημά μου.Η αλήθεια είναι ότι η λύση του metalmike μου αρέσει αρκετά,διότι τα 2 επόμενα lives μου θα είναι σε μέρος με monitors και από εκεί και μετά θα βρω γρήγορα τα χρήματα για να πάρω μια καμπίνα ώστε να τη συνδυάσω με το combo.Θα ακούσω βέβαια οποιαδήποτε πρόταση,αλλά έχω ήδη αρχίσει να κλείνω προς τα εκεί.

 

Ωπα κατι δεν περνάει απο τον επεξεργαστή μου....

Αν κατάλαβα καλά κλείνεις προς τον 5w Blackstar. Καλώς! Στα λάιβ θα έχεις μόνιτορ (μήν ξεχάσεις να πεις στον ηχολήπτη όμως να σου βγάλει κιθάρα απο τα μόνιτορ...και όχι όλα τα άλλα όργανα αφού έχεις τον ενισχυτή σου δίπλα σου....) οπότε τρίκαλως! Αυτό με την καμπινα που λες παρακάτω δεν το πιανω....θα αγοράσεις τον ΗΤ5R που έχει 12ρι ηχείο και μετά θα του βάλεις μεγαλύτερη καμπίνα για να έχεις πιο πολύ ένταση στα λάιβ? Αν εννοείς αυτό δεν ξέρω αν θα σου δωσει κάτι παραπάνω, δεν το έχω κάνει ποτέ, λογικά όμως κάτι θα πάρεις σε όγκο και ένταση, ας μας πουν οι τεχνικοι της παρέας. Πάντως external cabinet output πρεπει να έχει σίγουρα...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ωπα κατι δεν περνάει απο τον επεξεργαστή μου....

Αν κατάλαβα καλά κλείνεις προς τον 5w Blackstar. Καλώς! Στα λάιβ θα έχεις μόνιτορ (μήν ξεχάσεις να πεις στον ηχολήπτη όμως να σου βγάλει κιθάρα απο τα μόνιτορ...και όχι όλα τα άλλα όργανα αφού έχεις τον ενισχυτή σου δίπλα σου....) οπότε τρίκαλως! Αυτό με την καμπινα που λες παρακάτω δεν το πιανω....θα αγοράσεις τον ΗΤ5R που έχει 12ρι ηχείο και μετά θα του βάλεις μεγαλύτερη καμπίνα για να έχεις πιο πολύ ένταση στα λάιβ? Αν εννοείς αυτό δεν ξέρω αν θα σου δωσει κάτι παραπάνω, δεν το έχω κάνει ποτέ, λογικά όμως κάτι θα πάρεις σε όγκο και ένταση, ας μας πουν οι τεχνικοι της παρέας. Πάντως external cabinet output πρεπει να έχει σίγουρα...

Ναι,αυτό ακριβώς που λες θέλω να κάνω.Δεν καταλαβαίνω γιατί να μη μου δώσει παραπάνω όγκο και ένταση.Δηλαδή τo mini stack της Blackstar πώς έχει όγκο?Αν δεν έχω καταλάβει κάτι διορθώστε με γιατί έχει πάρα πολύ μεγάλη σημασία! http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht5rs_mini_stack.htm

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου