Προς το περιεχόμενο

Multitrack recording σε PC


petersp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερες! Περα απο το software τυπου Cubase και ενα δυνατο PC, τι αλλο χρειαζομαι για να γραψω ταυτοχρονα πολλα καναλια, τα οποια βεβαια θα γραφτουν ξεχωριστα. Πχ θελω να ηχογραφησω μια full μπαντα και μετα να μπορω να επεξεργαστω το καθε καναλι ξεχωριστα. Υπαρχει USB audio interface που το κανει αυτο ή πρεπει να ειναι firewire?

Ευχαριστω προκαταβολικα και συγνωμη για την αγνοια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο γρηγορος και απο την σκια σου Κωστα!

Δε με ενδιαφερει για κουβαλημα. Θελω να γραφω κατευθειαν στο PC απλα θελω πολλα καναλια ταυτοχρονα. Το Zoom αν συνδεθει στο PC το κανει αυτο αμεσα, σαν πολυκαναλο auio interface?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το R16 είναι πολύ καλό όλα-σε-ένα μηχανάκι, ευέλικτο και ματζέβελο, με αρκετές δυνατότητες πέραν της απλής εγγραφής, δίνει εξαιρετικά ηχητικά αποτελέσματα για τα λεφτά του (και όχι μόνο), και δουλεύει και σαν πολυκάναλο audio inteface. Γενικά είναι χρησιμότατο.  

 

Όμως αν:

  • δεν σε ενδιαφέρει το κουβάλημα ή είσαι βέβαιος ότι δεν θα χρειαστεί να γράψεις πουθενά αλλού εκτός από το χώρο που έχεις τον υπολογιστή
  • θέλεις μόνο raw tracks που θα τα επεξεργαστείς στο DAW σου
  • έχεις τα χρήματα,

ίσως είναι καλύτερα να πάρεις ένα dedicated πολυκάναλo audio interface (υπάρχουν και USB και firewire), που πιθανότατα θα έχει καλύτερους προενισχυτές και μετατροπείς.

Για το ποιο θα είναι αυτό, αν κάνεις μια αναζήτηση στο noiz ή και αλλού υποθέτω ότι θα βρεις αρκετά σχετικά θέματα.        

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάρη με έχει ψησει κ εμενα πολύ ρε συ το r-16.

 

Το r-16 κάνει για "pro" drum tracking? Εννοώ να γράψω τα τυμπανα στο χώρο μου ή και άλλα όργανα τα οποία όμως θα μιξαριστουν από επαγγελματια

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους. Εχετε να μου προτεινετε καποιο πολυκαναλο με λογικο κοστος, πχ μεχρι 600 - 700 euro?

 

http://www.thomann.de/gr/phonic_phhb24u.htm

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το r-16 κάνει για "pro" drum tracking? Εννοώ να γράψω τα τυμπανα στο χώρο μου ή και άλλα όργανα τα οποία όμως θα μιξαριστουν από επαγγελματια

Σπύρο, κατά τη γνώμη μου και πολύ λακωνικά, ναι.

 

Τώρα, το "pro" είναι δύσκολη λέξη. Αν θέλεις τα αποτελέσματα που θα είχες σε ένα επαγγελματικό στούντιο, με καλή ακουστική, καλούς ηχολήπτες/παραγωγούς και στέιτ-οφ-δι-αρτ εξοπλισμό, το zoomάκι φυσικά δεν μπορεί να συγκριθεί.

 

Από τη μικρή μου όμως εμπειρία με αυτό (δεν έχω δικό μου, είχα δανειστεί του Οντιοκώστα), νομίζω ότι με λίγο ψάξιμο και πειραματισμό μπορείς να κάνεις μια αξιοπρεπέστατη εγγραφή τυμπάνων που, θα τολμήσω να πω, στα χέρια ενός γάτου μείκτη-παραγωγού μπορεί να είναι κατάλληλη και για δισκογραφία.     

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ να γράψω τα τυμπανα στο χώρο μου ή και άλλα όργανα τα οποία όμως θα μιξαριστουν από επαγγελματια

 

Μια χαρα ειναι! Λιγο προσοχη στο Level των track θελει λογο του οτι δεν εχει μεγαλη

αναλυση στα vu.

 

Εχετε να μου προτεινετε καποιο πολυκαναλο με λογικο κοστος, πχ μεχρι 600 - 700 euro?

 

Για ποσα καναλια μιλαμε?

Θες απαραιτητα usb?

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπύρο, κατά τη γνώμη μου και πολύ λακωνικά, ναι.

Τώρα, το "pro" είναι δύσκολη λέξη.

 

Καλά εννοείται γιαυτό άλλωστε το έβαλα σε ""

 

Αν θέλεις τα αποτελέσματα που θα είχες σε ένα επαγγελματικό στούντιο, με καλή ακουστική, καλούς ηχολήπτες/παραγωγούς και στέιτ-οφ-δι-αρτ εξοπλισμό, το zoomάκι φυσικά δεν μπορεί να συγκριθεί.

 

Καλά φυσικά και δε μιλάω για κάτι τέτοιο.

 

Από τη μικρή μου όμως εμπειρία με αυτό (δεν έχω δικό μου, είχα δανειστεί του Οντιοκώστα), νομίζω ότι με λίγο ψάξιμο και πειραματισμό μπορείς να κάνεις μια αξιοπρεπέστατη εγγραφή τυμπάνων που, θα τολμήσω να πω, στα χέρια ενός γάτου μείκτη-παραγωγού μπορεί να είναι κατάλληλη και για δισκογραφία.     

 

Ουσιαστικά το θέλω γιατί θέλω να γράφω τυμπανα "με την ησυχία μου". Να μην έχω το άγχος του να τελειώσω το drum tracking σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα σε κάποιο στουντιο.

 

Audiokostas τί έχεις να πείς?

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου