Προς το περιεχόμενο

V-machine ως rack και άλλα


Ligant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Εγώ προσωπικά σαν μουσικός κάποτε προσπάθησα αλλά δεν μου έκατσε. Ήθελα να φορτώσω κάποια VST αλλά με κάποια από αυτά υπήρχε ασυμβατότητα. Θυμάμαι τότε υπήρχε κάποιος περιορισμός, κάποια λίστα με τα VST που μπορούσες να φορτώσεις.

Ίσως να έφταιγε το λειτουργικό του, απ'ότι με ενημέρωσαν αργότερα, που όντως κυκλοφόρησε μετά κάποιο update.

Μετά το παράτησα και δεν ασχολήθηκα.

 

Όπως λες cyclops, είναι αυτή η στραβή που άμα σου τύχει και ειδικά στο live...

Είσαι αναγκασμένος να κουβαλάς και κανονικό όργανο. Αυτό ισχύει για όσους επαγγελματίες έχουν "ψυχολογικά" με τα software. Θα μου πεις και πως να μην έχουν, και micro και soft ;D

 

Βέβαια, τότε δεν ήταν και τόσο της "μόδας" τα iPad και ούτε υπήρχαν οι εφαρμογές που υπάρχουν σήμερα για iPad. Δεν ξέρω αλλά τον τελευταίο καιρό όλο και με κερδίζουν. Επίσης αρκετοί πελάτες μου τα ζητάνε και κάποιες εταιρίες ήδη έχουν μπει σ'αυτό το νέο trip  ;)

Apple είναι αυτή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βέβαια, τότε δεν ήταν και τόσο της "μόδας" τα iPad και ούτε υπήρχαν οι εφαρμογές που υπάρχουν σήμερα για iPad. Δεν ξέρω αλλά τον τελευταίο καιρό όλο και με κερδίζουν. Επίσης αρκετοί πελάτες μου τα ζητάνε και κάποιες εταιρίες ήδη έχουν μπει σ'αυτό το νέο trip  ;)

Apple είναι αυτή...

Ορκίσου ότι δεν σε έβαλα εγώ να τα γράψεις... ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ορκίσου ότι δεν σε έβαλα εγώ να τα γράψεις... ;D

Ορκίζομαι  ;D ;D ;D

 

Άλλωστε υπάρχουν και αποδείξεις:

Roland

Korg

Yamaha

και όχι μόνο  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το SuperNatural δεν αφορά μόνο τον ήχο, δηλαδή το "δείγμα". Αφορά και άλλα πράγματα.

Επίσης μην ξεχνάμε κάτι πολύ βασικό. Αν για παράδειγμα βάλουμε κάποιον x μουσικό να παίξει σε ένα V-Piano και κάποιον πιανίστα να παίξει σε ένα non SuperNatural πιάνο, ο δεύτερος θα βγάλει καλύτερο αποτέλεσμα. Έχει πολύ μεγάλη σημασία τι παίζεις και πως παίζεις. Το ίδιο ισχύει για όλα τα όργανα.

 

Ναι συμφωνώ..ο Ιάπωνας γνωρίζει και κάνει τον ψιλομούφα ήχο όμορφο..

 

Όσο για της εφαρμογές ναι..υπάρχει μια λίστα συμβατότητας αλλά και εγώ έχω ακούσει ότι έχει φτιάξει πολύ το πράγμα..

 

@cyclops έχω σκεφτεί κάτι παρόμοιο..να έχεις ένα midi keyboard και να στέλνει το σήμα σε ένα laptop και σε ένα v-machine ή κανονικό rack.. έτσι αν γίνει η στραβή το αλλάζεις κατευθείαν..

 

αλλά χωρίς πλάκα ρε παιδιά..πόσο πιθανό είναι να κολλήσει ένα καλοστημένο pc-mac;

μήπως αυτά είναι κατακάθια του παρελθόντος και τώρα έχει αλλάξει λίγο το πράγμα;

(βέβαια ένα επαγγελματίας δεν μπορεί να στηρίζεται σε πιθανότητες;)

Το v-machine όμως δεν λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο που λειτουργεί το ψηφιακό synth? Και τα δύο δεν ειδικεύονται στα "vst";

 

Τι καλό έχει η apple; Vstακια που συνδέεις το ipad σου και τα παίζει;...ενδιαφέρον..αλλά κοστίζει 400 ευρώ min

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά χωρίς πλάκα ρε παιδιά..πόσο πιθανό είναι να κολλήσει ένα καλοστημένο pc-mac;

Νομίζω ότι δεν μπορεί να κολλήσει με τίποτα. Για τον απλό λόγο του ότι ένας επαγγελματίας δεν κάνει ότι κάνουμε εμείς οι υπόλοιποι. Δηλ, δεν βάζει σπασμένα, δεν δοκιμάζει σε live να ενεργοποιήσει καμμιά 10ρια plugins που δεν το έχει κάνει καμμιά 100στή φορά στις πρόβες...και το κυριότερο...παραδίπλα έχει ένα ακριβώς ίδιο να κάθεται.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ναι συμφωνώ..ο Ιάπωνας γνωρίζει και κάνει τον ψιλομούφα ήχο όμορφο..

Όχι ακριβώς. Δεν είναι όλα τα ίδια.

 

Όσο για της εφαρμογές ναι..υπάρχει μια λίστα συμβατότητας αλλά και εγώ έχω ακούσει ότι έχει φτιάξει πολύ το πράγμα..

Μάλλον, δεν το έχω δοκιμάσει.

 

@cyclops έχω σκεφτεί κάτι παρόμοιο..να έχεις ένα midi keyboard και να στέλνει το σήμα σε ένα laptop και σε ένα v-machine ή κανονικό rack.. έτσι αν γίνει η στραβή το αλλάζεις κατευθείαν..

Τότε κουβαλάς μόνο το rack και είσαι σίγουρος ότι δεν θα έχεις στραβή, αρκεί να σου κάνουν οι ήχοι του rack. Τόσο απλά.

 

αλλά χωρίς πλάκα ρε παιδιά..πόσο πιθανό είναι να κολλήσει ένα καλοστημένο pc-mac;

PC ή MAC, γιατί έχει μία μικρή διαφορά. Είναι τα PC, και ο MAC. Δεν ξέρω αν το κατάλαβες.

 

μήπως αυτά είναι κατακάθια του παρελθόντος και τώρα έχει αλλάξει λίγο το πράγμα;

Αρκετά από αυτά σίγουρα αλλά παρ'όλα αυτά υπάρχει διαφορά. Διότι, όλα αυτά τα χρόνια η άλλη "όχθη" δεν κοίταζε... Γι'αυτό σήμερα υπάρχει το iPad με όλα αυτά που κυκλοφορούν γι'αυτό. Να σημειώσω ότι είναι το μόνο tablet που έχει συνδεσιμότητα Midi (hardware) και το υποστηρίζουν όλοι οι μουσικοί κατασκευαστές και όχι μόνο.

 

(βέβαια ένα επαγγελματίας δεν μπορεί να στηρίζεται σε πιθανότητες;)

Είπες την πιό σωστή κουβέντα. Εξαρτάται που τοποθετείς τόσο τον εαυτό σου όσο και την δουλειά που θες να κάνεις - παρουσιάσεις.

 

Το v-machine όμως δεν λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο που λειτουργεί το ψηφιακό synth? Και τα δύο δεν ειδικεύονται στα "vst";

Καμία σχέση. Άλλη τεχνολογία, άλλο OS (Operating System). Το hardware synth ξέρει να κάνει πάρα πολύ λιγότερα πράγματα αλλά τα κάνει σωστά. Είναι κατασκευασμένο(α) για συγκεκριμένο σκοπό - συγκεκριμένη χρήση και αφορά κατά πολύ μεγάλο ποσοστό μουσικούς και μουσική.

 

Τι καλό έχει η apple;

Μήπως λειτουργικό με ότι αυτό σημαίνει; (σταθερότητα - αξιοπιστία). Είναι το όλο πακέτο (hardware & software).

 

Vstακια που συνδέεις το ipad σου και τα παίζει;...ενδιαφέρον..

Δεν είναι Vstακια αλλά applications βασισμένα σε συγκεκριμένο OS. Όλα τα iPad όλου του κόσμου φοράνε το ίδιο hardware configuration και το ίδιο OS.

Το ίδιο συμβαίνει και στα hardware synth. Για παράδειγμα όλα τα XV-5080 φοράνε το ίδιο hardware και το ίδιο OS. Αν βρεθεί έστω σε ένα από αυτά κάποιο πρόβλημα - bug στο λειτουργικό, τότε ισχύει το ίδιο και για όλα τ'άλλα. Οπότε το update που θα βγάλει ο κατασκευαστής ισχύει για όλα. Όλα είναι κυριολεκτικά τα ίδια και όλα ακούγονται το ίδιο.

 

αλλά κοστίζει 400 ευρώ min

Τι να σου πω, ότι πληρώσεις...

 

Και κάτι τελευταίο.

Δες πόσο κοστίζει ένα Vstακι για κανονικό Η/Υ και πόσο για ένα iPad. Άσε που πολλά application είναι Free και Original. Βέβαια υπάρχουν αρκετά VST που οι κατασκευαστές τους δεν τα έχουν βγάλει για iPad... ακόμα  :)    Πιστεύω πως είναι θέμα χρόνου.

 

Πάλι θα μου κάνει παρατήρηση ο yameth  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ πως το iPad, παει να γινει, αν οχι must, τότε super trend στους on the road mουσικους ;D Πως το μιλάω ετσι το αγγλικο.

 

Και σε αυτό συμβαλλουν κινήσεις όπως της Alesis με το iDock.

 

Και η τιμή ενός iPad, με ενα controller και ενα iDock, δεν ξεφευγει απο αυτή ενός καλού all around μηχανήματος.

 

Προσωπικά, χωρις να αποκλείω τίποτα, προς το παρόν προτιμώ το hardware synths, με τους οποιους περιορισμους του.

 

Βεβαια, για τι περιορισμους μιλάμε όταν εχεις σε ενα rack ενα V-synthΧΤ και ενα Integra (επομενος στόχος μου), δεν ξερω ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(και το V-Machine ουσιαστικά ένας generic υπολογιστής είναι, σε αντίθεση με τα synthesizers που είναι πολύ εξειδικευμένοι υπολογιστές, φτιαγμένοι να κάνουν μία δουλειά, και να την κάνουν άριστα) \

 

To V είναι καπου αναμεσα στις 2 κατηγοριες. Η κατασκευή του και το λογισμικό του ειναι εξειδικευμένα για αναπαραγωγή vst, οπότε είναι ενα σκαλί πανω, ακόμα κι από ένα καλοσεταρισμένο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@neeq: Σαφώς κι έχεις περιορισμούς μόνο με rack modules, ακόμα και μ' αυτά τα δύο που αναφέρεις. Παράδειγμα, σε ορχηστρικούς ήχους δεν αλλάζω με τίποτα τη Symphobia. Πιστεύω ότι με τίποτα δε θα μπορούσα να την υποκαταστήσω, παρά μόνο με ένα laptop φορτωμένο με ελάχιστα πράγματα, ίσως μόνο με την ίδια βιβλιοθήκη και το Kontakt. Εντάξει, και τα απαραίτητα παρελκόμενα (ένα audio/MIDI interface κι ένα keyboard). ;)

 

To V είναι καπου αναμεσα στις 2 κατηγοριες. Η κατασκευή του και το λογισμικό του ειναι εξειδικευμένα για αναπαραγωγή vst, οπότε είναι ενα σκαλί πανω, ακόμα κι από ένα καλοσεταρισμένο pc.

Ναι, αλλά λείπει ένα πολύ βασικό συστατικό: άνετο user interface. Ίσως εδώ πάνω πατάει η Apple, και γι' αυτό βλέπουμε τόσες πολλές μουσικές εφαρμογές για το iPad, γιατί όλα είναι εκεί μπροστά, σε ένα καλοστημένο περιβάλλον multitouch. Όσο κι αν κράζω το γεγονός ότι η Roland δεν έβγαλε ακόμα PC editor Integra-7, εντούτοις με συνεπαίρνει η εικόνα του iPad πάνω στο Fantom-G μου, ώστε από δύο τεράστιες οθόνες δίπλα-δίπλα να ελέγχω δύο καταπληκτικά μηχανήματα πανεύκολα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ακριβώς. Δεν είναι όλα τα ίδια.
Τι εννοείς;Ότι δεν είναι ίδια όλα τα  vst?γιατί αυτό εννοείται

 

Τότε κουβαλάς μόνο το rack και είσαι σίγουρος ότι δεν θα έχεις στραβή, αρκεί να σου κάνουν οι ήχοι του rack. Τόσο απλά.
Άμα είναι να σου κάνουν οι ήχοι του rack δεν θα το συζητούσαμε καν..άλλα άμα θες τους ήχους ενός συγκεκριμένου vst τότε μόνο με pc ή v-machine(ή κάτι σε muse receptor) κάνεις τη δουλειά σου...

 

Είναι τα PC, και ο MAC. Δεν ξέρω αν το κατάλαβες.
Τι ακριβώς εννοείς;

 

Γι'αυτό σήμερα υπάρχει το iPad με όλα αυτά που κυκλοφορούν γι'αυτό. Να σημειώσω ότι είναι το μόνο tablet που έχει συνδεσιμότητα Midi (hardware) και το υποστηρίζουν όλοι οι μουσικοί κατασκευαστές και όχι μόνο.
Μήπως να παρατήσω το v-machine να πάω με +200 ευρώ για κανά ipad?(Μου το συστήνεις με βάση αυτά που έχω πει ως τώρα;) Δεν ήξερα ότι έχει προχωρήσει τόσο το πράγμα..

 

Μήπως λειτουργικό με ότι αυτό σημαίνει; (σταθερότητα - αξιοπιστία). Είναι το όλο πακέτο (hardware & software).
Δεν εννοούσα αυτό..εννούσα από άποψη apps αλλά με καλύψαν;)

 

Δες πόσο κοστίζει ένα Vstακι για κανονικό Η/Υ και πόσο για ένα iPad. Άσε που πολλά application είναι Free και Original. Βέβαια υπάρχουν αρκετά VST που οι κατασκευαστές τους δεν τα έχουν βγάλει για iPad... ακόμα  Smiley    Πιστεύω πως είναι θέμα χρόνου.
Συμφωνώ..επίσης υπάρχουν και δυνατότητες που δεν έχει ένας υπολογιστής..δείτε

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου