Προς το περιεχόμενο

Distortion Pedal ?


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Όσο αφορά τον ήχο κάτι σαν του metal zone από το βίντεο θέλεις?

 

βασικα αυτο θελω να αποφυγω ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θέλει ψάξιμο με eq πολλών περιοχών ώστε να βρεθεί μια βέλτιστη ρύθμιση.

 

εχω ενα boss eq ?  Αλλα το εχω δανεισει σε ενα φιλο... Λες να γινει δουλεια η εννοεις 10 και , περιοχων ? Εχεςι καμια προταση για ρυθμηση , ωστε να ξεκινησω απο καπου οταν το παρω στα χερια μου να μην ψαχνω απο το μηδεν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θελω καποια προταση σχετικα με distortion pedal...

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ GAIN τυπου crunch κτλ... Απλα πιο στρογγυλο , οχι τοσο κοφτερο , νυστερι οπως του evh... Μου αρεσει ο 5150 πολυ αλλα καποιες στιγμες χρειαζομαι κατι πιο μαλακο...

 

HardWire SC-2 Valve Distortion

 

Πεταλάκι distortion με 2 modes ( crunch & saturated), true bypass.

 

Και σε πολύ καλή τιμή για τον εξαιρετικό ήχο που προσφέρει.

 

Λογικά εσύ θα χρησιμοποιείς μόνο το saturated κανάλι. Αυξάνωντας τα low και μειώνοντας τα high, θα έχεις τον ήχο που επιθυμείς. Δεν θα σου λείπει το distortion καθόλου, και από την άλλη δεν θα σε ''ξυρίζει''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα αυτο θελω να αποφυγω ;D

 

Ωχ,ναι?  ;D ;D ;D

 

Απλά άμα δεις το επόμενο της ΕΗΜ έχει λίγο πιο τσιμπιμένα πρίμα και ξυρίζει λίγο πιο πολύ.

 

εχω ενα boss eq ?   Αλλα το εχω δανεισει σε ενα φιλο... Λες να γινει δουλεια η εννοεις 10 και , περιοχων ? Εχεςι καμια προταση για ρυθμηση , ωστε να ξεκινησω απο καπου οταν το παρω στα χερια μου να μην ψαχνω απο το μηδεν ?

 

Το boss το είχα και εγώ ωραίο πεταλάκι.

 

Ο ενισχυτής είναι ξυραφάτος.αλλά ψάξου λίγο με τα EQ του να δεις τι θα γίνει και μετά πάνε σε πετάλι EQ.

 

Το boss αν θυμάμαι καλά έχει τρεις υψιλές συχνότητες,αν τελικά το χρησιμοποιήσεις μπορείς να παίξεις έτσι ώστε να έχεις πρίμα αλλά σε συχνότητα που δεν ξυρίζει.

 

Αλλά το πρώτο βήμα(για μένα)είναι να ασχολιθείς με τον ενισχυτή και αν δεν τότε πάνε παρακάτω,σου είπα και πριν σε high gain κάποια σαπίλα θα την έχεις λίγο ή πολύ.

                                                      8)

                                                   8)   8)

                                                      8)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πεταλάκι distortion με 2 modes ( crunch & saturated), true bypass.

 

Και σε πολύ καλή τιμή για τον εξαιρετικό ήχο που προσφέρει.

 

Λογικά εσύ θα χρησιμοποιείς μόνο το saturated κανάλι. Αυξάνωντας τα low και μειώνοντας τα high, θα έχεις τον ήχο που επιθυμείς. Δεν θα σου λείπει το distortion καθόλου, και από την άλλη δεν θα σε ''ξυρίζει''.

 

Μου άρεσε πολυ ο crunch

+ 1 στο συγκεκριμένο για το crunch του.

 

Αν και μηλάμε για high gain εγώ κολλησα με το crunch του συγκεκριμένου  :D

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαμπατο σε αυτο που λες,και σε παρα πολλα αλλα,ειναι το blackstar dual εφοσον θες μονοκαναλο πας για Blackstar DistX

Μετα παμε σε πολυ πιο ακριβη λυση αλλα μη λαμπατο κατι σε wampler,που εχουν ΤΡΟΜΕΡΑ distortion σε στυλ mesa boogie.

Αλλιως τελος πας στο G-spot που ειναι λαμπατο με πολλα γκαζια αλλα υψηλη τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσε πολυ ο crunch

+ 1 στο συγκεκριμένο για το crunch του.

 

Αν και μηλάμε για high gain εγώ κολλησα με το crunch του συγκεκριμένου  :D

 

Μου άρεσε πολυ ο crunch

+ 1 στο συγκεκριμένο για το crunch του.

 

Αν και μηλάμε για high gain εγώ κολλησα με το crunch του συγκεκριμένου  :D

 

Ναι και το crunch είναι ωραίο...με fender, αν δεν βάλεις και πολύ ψηλά το gain έχει αυτό το ''καθαρό'' crunch...

 

Πάντως το High Gain κανάλι είναι ''μανούλα'' για leads.  ;)

 

Σε αυτό το βίντεο πάντως φαίνονται καλύτερα και οι ''metal'' ιδιότητες του (και ειδικά απο το 2:00 μέχρι το 3:00 όπου φαίνεται πως να παίρνεις πιο ''σύγχρονο'' high gain ήχο, χωρίς να ''ξουρίζει'' ή να είναι πολύ κάφρικος).

 

 

Από κοντά ακούγεται πολύ καλύτερο βέβαια..ακούγεται σαν λάμπα κανονικά. (εξού και το ''valve distortion).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

το suhr riot το εχει κανεις? κι εγω στο ψαξιμο για distortion ειμαι αυτη την εποχη.. μεχρι και το mad professor κοιταω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και το crunch είναι ωραίο...με fender, αν δεν βάλεις και πολύ ψηλά το gain έχει αυτό το ''καθαρό'' crunch...

 

Πάντως το High Gain κανάλι είναι ''μανούλα'' για leads.  ;)

 

Σε αυτό το βίντεο πάντως φαίνονται καλύτερα και οι ''metal'' ιδιότητες του (και ειδικά απο το 2:00 μέχρι το 3:00 όπου φαίνεται πως να παίρνεις πιο ''σύγχρονο'' high gain ήχο, χωρίς να ''ξουρίζει'' ή να είναι πολύ κάφρικος).

 

Από κοντά ακούγεται πολύ καλύτερο βέβαια..ακούγεται σαν λάμπα κανονικά. (εξού και το ''valve distortion).

 

Θα το τσεκάρω όταν θα βρω χρόνο γιατί το crunch μου άφησε μια από τις καλύτερες εντυπώσεις.

 

Για να φανταστείς αν κάποιος ζητίσει crunch θα του προτείνω αυτό.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου