Προς το περιεχόμενο

Distortion Pedal ?


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως το High Gain κανάλι είναι ''μανούλα'' για leads.  ;)

 

Σε αυτό το βίντεο πάντως φαίνονται καλύτερα και οι ''metal'' ιδιότητες του (και ειδικά απο το 2:00 μέχρι το 3:00 όπου φαίνεται πως να παίρνεις πιο ''σύγχρονο'' high gain ήχο, χωρίς να ''ξουρίζει'' ή να είναι πολύ κάφρικος).

 

Με ενδιαφέρει και μένα να έχω δυνατό ήχο,πλούσιο αλλά να μην σε χτυπάει στο τύμπανο και να έχει και την "κυρίλα" να το πω.

 

Αν δεν έχει και πολλά τζιτζίκια θα είναι κορυφή.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προσωπικά σιχαίνομαι τους ξυραφάτους ήχους της κλασσικής μέταλ, σε σημείο που παρόλο που παίζω σε (υπότίθεται) μέταλ μπάντα, συχνα κόβω πολύ απο το volume της les paul μου για να στρογγυλέψει λίγο ο ήχος. Αν θυμάσαι εγώ είμαι blackstat fan οπότε την απάντησή μου τη ξέρεις. Όμως παρόλο που έχω 3-4 πετάλια παραμόρφωσης και κατέληξα σε αυτό, επειδή με τρώει ο κ....ς μου, σκέφτομαι να παρω και το digitech hardwire το οποίο πρέπει να είναι πραγματικά...μέλι! Δεν το κοιτάς - ακούς απο κοντά? Μπορεί να ε βολέψει και να μας πεις και εμάς τι παίζει! ;D ;D

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.Για να ξεμπερδευεις μια και καλη παιρνεις το κορυφαιο. Fat Foot Telegun.Αν παιξεις μια φορα με αυτο θα καταλαβεις γιατι πεταλι μιλαμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά σε όλους! Πρώτο post σ'αυτό το forum.

 

 

Προσπάθησα να διαβάσω το thread και... κατακόπηκα από τα ξυράφια! ;D Δεν είμαι 100% σίγουρος αν έχω καταλάβει τί ακριβώς ψάχνει ο Aris αλλά, αν το έπιασα καλά το θέμα, κάτι το οποίο να έχει αρκετά mids για να κόβει καλά σε lead παίξιμο, ελεγχόμενα πρίμα και όχι πολύ έντονες χαμηλές, εμένα μου πηγαίνει ο νους πιο κοντά σε Marshall JCM800 ήχους. Μπορεί να κάνω λάθος, πάντως κανένα βιντεάκι με τον ήχο που θες να πετύχεις φίλε, σίγουρα θα βοηθούσε.

 

Αν όντως είναι κάτι τέτοιο, τότε πετάλια σαν το MI Audio Crunch Box, Suhr Riot ή και το Hardwire που παίζει πιο πάνω, είναι σίγουρο ότι θα πετύχουν αυτό που θες. Έχει να κάνει και με το budget σου βέβαια. Στις αγγελίες έχει κάποιον που πουλά Crunch Box clone για 40 γιουρια (όχι, δεν έχω καμία σχέση...), δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις. Είχα το CB για μια 3-ετία και το λάτρευα, πραγματικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρη, δοκίμασε κι αυτό αν έχεις την δυνατότητα...

 

blackmagic.jpg

 

Έχω την εντύπωση ότι ταιριάζει σε αυτά που περιγράφεις.

 

+ πολλά

 

Άνετα από τα καλύτερα od/distortion που έχω ακούσει, με φοβερή ευελιξία και ελληνικό φυσικά. Αν έψαχνα distortion, θα πήγαινα καρφί εκεί.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτης που εχεις Αρη παιζει οτι θελεις...πρεπει απλα να τον ρυθμισεις...

Κοψε μεσσαια,κοψε γκαζι,βαλε πρεσενς θα βγαλεις τον ηχο που θελεις...

Ειναι θεμα ρυθμισης...

α...

και ανοιγματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτης που εχεις Αρη

 

Οι τυπικοτητες σε μαρανανε... Αν δεν με πεις μαλακα , δεν το χαιρομαι...

 

Αυτο που ζηταω ειναι το eq του fireball και το tone sense του 5150... Με αλλα λογια εναν ηχο 5150 χωρις τοσο attack... Οχι παντα... καποιες στιγμες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που του OP "δεν του χρησιμεύουν" τα προηγούμενα διστορσιοθρεντς, και μέχρι στιγμής έχουν αναφερθεί ακριβώς τα ίδια επιχειρήματα και πετάλια...

 

Μετα παμε σε πολυ πιο ακριβη λυση αλλα μη λαμπατο κατι σε wampler,που εχουν ΤΡΟΜΕΡΑ distortion σε στυλ mesa boogie.

 

To έχεις δοκιμάσει ο ίδιος, και σε τι σετάπ?

 

@Alter: Αν ψάχνεις για μπόλικο gain σε στυλ brown ήχου του Van Halen και 80s hair metal, είναι ό,τι πρέπει. Και σαν riff machine και σε leads. Έχει αυτόν τον "liquid" ήχο που δεν παραπέμπει στο γνωστό καφροdouble-tracked Mesa Rectifier ύφος (όχι ότι έχει κάτι κακό, απλά είναι πιο vintage ήχος, χωρίς βέβαια να λέει όχι και σε... αγριότητες). Όμως θα παίξει έναν ρόλο και μόνο αυτόν, και δεν θα διακριθεί για την ευελιξία του.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

To έχεις δοκιμάσει ο ίδιος, και σε τι σετάπ?

 

 

Αν ρωτάς για τα Wampler, είναι όντως απίστευτα φίλε. Έχω το Sovereign, που είναι έκδοσή του μόνο για Αμερική και από ότι καταλαβαίνω δεν διαφέρει και τόσο πολύ από τα Pinnacle και Plextortion, είναι λίγο πιο ρυθμισμένο να θυμίζει περισσότερο distortion πεταλιού και όχι συγκεκριμένου ενισυτή. Αυτό αντικατέστησε και το Crunch Box που ανέφερα πιο πάνω στο board μου. Βασικά κάνει ό,τι έκανε και το CB (στις ίδιες ρυθμίσεις ακούγονταν πολύ παρόμοια, απλά το Sovereign διατηρεί πάντα και πολύ σφιχτές χαμηλές, ενώ το CB τις έχανε...) και επιπλέον κάνει και εκπληκτικούς rhythm ήχους, αν κόψεις λίγο τα μεσαία (που το CB ούτε κατά διάνοια...). Και ακούγεται γαμάτο σε όλα την έκταση του gain, που δεν είναι καθολου συνηθισμένο, όπως θα ξέρεις.

 

Setup, αφού ρωτάς, παίζω με μια Gibson LP Studio, με αλλαγμένους μαγνήτες λίγο πιο hot-PAFs από τους εργοστασιακούς, σε έναν Blackstar HT-1R (αφού παίζω μόνο στο σπίτι).

 

Αλλά, δεν πρότεινα Wampler γιατί θές 250 ευρώπουλα να τα φέρεις από το Αμέρικα... Αλλά αν υπάρχουν, τότε... ΤΥΦΛΑ! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου