Προς το περιεχόμενο

Distortion Pedal ?


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι, ρωτούσα τον άλλο συνφορουμίτη, αλλά σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ο Wampler δεν έχει πολλά distortion σε στυλ Mesa αλλά μόνο ένα, το Triple Wreck, το οποίο είναι καλό μεν αλλά αρκετά τζιτζικοfuzzy και παραπέμπει περισσότερο σε αγχωμένο πεταλάκι παρά σε distortion ενισχυτή.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

το suhr riot το εχει κανεις? κι εγω στο ψαξιμο για distortion ειμαι αυτη την εποχη...

 

Θα συμφωνησω με οτι λεει ο bloody. Το Riot ειναι Marshall 80's προσανατολισμενο με καπως αγρια χροια, εγω ψαχνω για κατι με πιο γλυκια χροια. Το εχω πανω απο χρονο και δεν ειμαι τελειως ικανοποιημενος. Το κραταω ομως γιατι εχει μια ποιοτητα οπως ολα τα προιοντα του Suhr. Εκανα ενα τεστ πριν αρκετο καιρο με το Marshall Shredmaster, εχω τη πρωτη εκδοση του πεταλιου στο μαυρο μεγαλο κουτι. Το Shredmaster μαλλον εχει πιο πολυ gain, λεω μαλλον γιατι με το contour που εχει ειναι αρκετα πιο παραμετροποιησιμο. Διπλα στο Riot ομως ειναι νεκρο, εχει μηδεν αρμονικες και τελειως μονοδιαστατο ηχο. Το εχω 15 χρονια το συγκεκριμενο πεταλι και μου αρεσε πολυ αλλα καταλαβα πολλα με το Α-Β τεστ που εκανα.

 

Το καθε πεταλι ακουγεται διαφορετικο βεβαια σε καθε setup. Εγω εχω μια Orange 4x12 με Celestion Anniversary G12H μεγαφωνα και Fender Bandmaster/Bassman κεφαλες. Τα πεταλια παιζουν σε τελειως καθαρους ενισχυτες και δυστυχως κανεις απο τους ενισχυτες μου δεν εχει middle knob. Το επομενο μου πεταλι θα εχει σιγουρα three knob EQ, περιμενω να κυκλοφορησουν τα Bogner.

 

Μια καλη επιλογη ειναι τα δυο λαμπατα της Bad Cat, μονο καλα λογια εχω διαβασει για αυτα αλλα κοστιζουν καινουρια 400+ ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ευχαριστώ πολύ γι'αυτό μάγκα, το σημείωσα! Μένω Κύπρο τα τελευταία 10 χρόνια και είμαι εντελώς αποκομμένος από την Ελληνική αγορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά ,δεν μου πέφτει λόγος καθότι δεν ασχολούμαι με πετάλια ,αν και στο ξεκίνημα της ελάχιστης καριέρας μου -ερασιτεχνικής- είχα τη τύχη να παίζω με μια μοναδική για την εποχή πεταλιέρα αποτελούμενη από κομμάτια boss-δεν ήταν δικιά μου ;D-με βαλιτσάκι και τροφοδοτικό

 

Είχαμε κοινό ''στούντιο'' για πρόβες μαζί με ένα άλλο γκρουπ ,αυτό που μας ένωνε ήταν ο κοινός ντράμμερ και τα τύμπανά του και η συνεισφορά στο ενοίκιο του χώρου-σπιτιού που διαμορφώσαμε αρχές 80 σε στούντιο για πρόβες .

 

Χρόνια μετά έμαθα πως ο συχωρεμένος ο πατέρας μου την έστεινε στη γειτονιά και ρώταγε τους γειτόνους τι ρόλο βαράνε αυτά τα μούλικα που χώνωνται εκεί μέσα-Εξάρχεια γαρ  ;D ;D ;D

 

Ένα βασικό πρόβλημα που υπήρχε -για μένα ως κιθαρίστα- ήταν πως ο άλλος κιθαρίστας είχε μια Στράτο ,αστέρι τότε και μια πεταλιέρα επίσης μοναδική όπως προείπα ,τα οποία χρησιμοποιούσα κατά βούληση ,καθότι δεν είχα ,ούτε κιθάρα της προκοπής .

 

Όταν μετά από λίγο καιρό κατάφερα να βρω κι εγώ μια κιθάρα στα μέτρα μου-που υπάρχει και σήμερα σαν βασική ,ανακάλυψα τη τρύπα στο πράγμα..............ενισχυτής .

6-7 χρόνια μετά ,απόκτησα ένα αξιοπρεπή ενισχυτή ,που μέχρι τότε ,δεν είχα την ευκαιρία να παίζω ,γιατί ο έτερος καπαδόκης ,είχε ασχοληθεί μονοδιάστατα με το θέμα κιθάρα-πετάλια και από ενισχυτή είχε μια πατσαβούρα του πωπού ,που μπορεί να της προσδίδω και πολλά ;D.

 

Έκτοτε δεν ακούμπησα ποτέ μου πετάλι. Παρατήσαμε το ''στουντιάκι'',αλλά όπου πήγαινα για πρόβες ,ή και για συναυλίες κουβάλαγα το ταπεινό μου ενισχυτάκι .

 

Έχουν περάσει χρόνια πολλά με κάποιο τεράστιο κενό που παράτησα και τη κιθάρα και τον ενισχυτή  και τις μουσικές,όμως το σύστημα ενισχυτής-κιθάρα ,δεν το εξάντλησα και δεν το προβλέπω ,όσο ζω  ;D

 

Τότε όμως παίζαμε μουσική,βγάζαμε τραγουδάκια και διασκεδάζαμε ,δεν τσακωνόμασταν με τα πετάλια,ούτε μας έτρωγε η αγωνία αν αυτό βγάζει πιο πολλά μεσαία και πιο πολλά στρογγυλά γκάζια.

 

Τώρα ? Μεσήλικας και μοναχός τσακώνομαι με το μετρονόμο του DAW, όλα τα καλούδια του συστήματος-εκουαλάιζερ-μανουαλάιζερ-λέιζερ-φέιζερ κλπ κλπ.

 

Ρε ,άντε παίχτε κανά νταούλι να γουστάρετε που ασχολήστε με μπλιμπλίκια ,στη τελική γυρίστετο στα σύνθια ,σκ@τ@ κιθάρίστες είσαστε  ;D

 

Συγνώμη για τον αφορισμό  8)

 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία Νταξει . Με φαγατε. Δεν αγοράζω πεταλακι τελείωσε . Φίλε από πάνω , ενίσχυτη έχω . Το κακό με τους ενισχυτες είναι ότι βγάζουν 2-3 ήχους το πολύ και αυτό ίσως κάποια στιγμή κουράζει γιατί την ίδια χρονική περίοδο μπορεί να επιδιώξεις αρκετά διαφορετικά μουσικά παιξιματα και ίσως η μια και μοναδική πηγή ήχου να μην στο βγάζει όπως ακριβώς το έχεις στο μυαλό σου . Γενικά κι εγώ είμαι λάτρης της φάσης κιθάρα ενίσχυτης και τέλος αλλά καμία φορά καταλαβαίνεις .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία Νταξει . Με φαγατε. Δεν αγοράζω πεταλακι τελείωσε . Φίλε από πάνω , ενίσχυτη έχω . Το κακό με τους ενισχυτες είναι ότι βγάζουν 2-3 ήχους το πολύ και αυτό ίσως κάποια στιγμή κουράζει γιατί την ίδια χρονική περίοδο μπορεί να επιδιώξεις αρκετά διαφορετικά μουσικά παιξιματα και ίσως η μια και μοναδική πηγή ήχου να μην στο βγάζει όπως ακριβώς το έχεις στο μυαλό σου . Γενικά κι εγώ είμαι λάτρης της φάσης κιθάρα ενίσχυτης και τέλος αλλά καμία φορά καταλαβαίνεις .....

 

Άρη ,Άρη ..............Άρη ,εγώ δεν είμαι ειδήμων ,μια λαλακία είπα ,μη τη παίρνεις και στα σοβαρά  ;D

Κάνε ότι τραβάει η ψυχή σου .......και υπόψην ,δε ματιάζω ,δεν είμαι νηστικό μάτι για να το καταφέρνω  ;D

Είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα ,με ανταύγειες από αντικειμενικότητα  ;D.

 

 

Άτιμε Edge ,να σου καεί το τροφοδοτικό  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία Νταξει . Με φαγατε. Δεν αγοράζω πεταλακι τελείωσε . Φίλε από πάνω , ενίσχυτη έχω . Το κακό με τους ενισχυτες είναι ότι βγάζουν 2-3 ήχους το πολύ και αυτό ίσως κάποια στιγμή κουράζει γιατί την ίδια χρονική περίοδο μπορεί να επιδιώξεις αρκετά διαφορετικά μουσικά παιξιματα και ίσως η μια και μοναδική πηγή ήχου να μην στο βγάζει όπως ακριβώς το έχεις στο μυαλό σου . Γενικά κι εγώ είμαι λάτρης της φάσης κιθάρα ενίσχυτης και τέλος αλλά καμία φορά καταλαβαίνεις .....

 

Πάρε μια Line6 M13 να έχεις να παίζεις με εφέ και με ατελείωτους ήχους :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας φίλος μου πιο πριν έδωσε ιδέα,ΑΝ τελικά πας για πετάλι (που σου είπα πριν πως πρώτα να δοκιμάσεις να ρεγουλάρεις τον υπάρχον εξοπλισμό) γιατί δεν κοιτάς για ovredrive/distortion να το "παντρέψεις" με λίγο overdrive για να σου το στρογγυλέψει

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου