Προς το περιεχόμενο

Wren & Cuff Box Of War


rouchlass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...αυτό το σάιτ είναι ένα από αυτά που περιγράφουν τις διαφορές με το Civil War στον ήχο και στο κύκλωμα αυτών των εναλλακτικών που αναφέρεις, οι οποίες είναι αρκετά περισσότερες (ειδικά το Π που αναφέρεις πρώτο - πολύ διαφορετικό ηχητικά, και το black russian απέχει κι αυτό - και τα δυο έχουν περάσει από τα χέρια μου). Αν το διαβάσεις πιο προσεκτικά, θα τις εντοπίσεις.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

προφανώς το έχω διαβάσει το site που παρέθεσα .

 

το γνωρίζω ότι το usa reissue έχει διαφορές - το χρησιμοποιώ συχνά, όπως και το black russian παλιότερα και τα έχω ακούσει συγχρόνως πολλές φορές (και προτιμώ το usa).

αλλά δεν άκουσα κάτι στα βίντεο (βάσει των οποίων ενθουσιάστηκε ο υποψήφιος αγοραστής) που να μην το έχω ξανακούσει από αυτά .

 

πάντως τα civil war, green russian και black russian είναι ίδια :

http://www.pisotones.com/BigMuffPi/psst/BMP_versions.htm

http://sovtek.webs.com/apps/photos/album?albumid=8662675

 

φυσικά, στην πράξη ενδέχεται να έχουν διαφορές λόγω των υλικών που είχε σε στοκ το εργοστάσιο, αλλά αυτές οι διαφορές υπάρχουν π.χ. και μεταξύ δύο civil war muff του ίδιου έτους παραγωγής....

shίζω μικρόφωνα, φτύνω ρίμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και υπάρχουν διαφορές ακόμη και σε πετάλια της ίδιας έκδοσης, αλλά αν διάβαζες προσεκτικά το λινκ που παραθέτεις, θα έβλεπες πως ισχυρίζεται ότι είναι ελάχιστες, και πως υπάρχουν διαφορές στον ήχο αλλά και στο κύκλωμα:

 

 

THE SOVTEK BLUE AND GRAY “CIVIL WAR” RUSSIAN BIG MUFF π - VERSION 7A

 

CIRCUIT - Identical to the first edition Red Army Overdrive, with dual capacitors in each of the first three circuit stages, usually unmarked, but having a value of 1n0K (two in series are equivalent to 500pF). This large filter cap value would remain on all Russian Muffs going forward, until it was changed to a single 470pF cap for the second edition Green Bubble Font Russian (Version 7C). The sound of these Sovtek Big Muffs was much smoother, darker, and lower gain than the USA Muffs. They were also bassier than most of the green Muffs and black V8 Muffs that would follow.

 

THE SOUND - Identical to the first edition Red Army Overdrive, just different graphics and colors. Sort of a mix between the V1 and V3 Muffs, but with a fatter bottom end, brighter and less scooped mids, and less gain. All of the 1990s Sovtek Muffs (Civil Wars, Green Russians, Black Russians) had very similar component values, and had very similar sounds to each other, but the Civil War tone was special. It was very dark and bassy, but with a smooth and clear mid range, and a very musical clarity. Those mids were still scooped out like a typical Big Muff, but the Sovteks had more mids than vintage USA models, so they stand out in a live band mix slightly better. They are noticeably smoother and have less grit than the later Green Russian and Black Russian Big Muffs, which is probably why they are the most favored and desireable of all the Sovtek Big Muffs.

 

THE SOVTEK “GREEN RUSSIAN” BIG MUFF π - VERSION 7C

 

CIRCUIT - First editions had the same circuit as the transition Green Civil War Big Muffs. Second and third editions changed the dual 1n0K capacitors in each of the first three circuit stages to a single 470pF cap. This cut some of the bass from the tone and made them slightly grittier and less smooth sounding than the Civil War Muffs, but more like the first edition Red Army Overdrive with 430pF caps. Component and transistor types varied from unit to unit. The NPN Russian Silicon transistors were usually unmarked, in black plastic T092 cases with white and green dots painted on top and sides. Some third editions had TO92 cased tranys marked 3102, or marked EF. Occasionally metal can TO18 cased transistors were used on the first editions, marked NPN KT3102E 9108. NPN 2N5089.

 

THE SOUND - The Tall Font Green Russians are identical to the previous Civil War versions described above. The second and third edition Bubble Font Green Russians have a bit more grit and bite, less bass, and most have more sustain than the Civil War version, but they are not as smooth sounding. Less gain, fatter bottom end, and brighter mids than most vintage USA Big Muffs. The bass and treble of the tone varies slightly from unit to unit, but the differences are usually minor.

 

THE SOVTEK “BLACK RUSSIAN” BIG MUFF π (LARGE BOX) - VERSION 7D

 

CIRCUIT - Same circuit and PCB trace as the third edition Bubble Font Green Russian Muffs. PCB #BM-1-01.00.001. Transistors were unmarked Russian Silicon, in black plastic T092 cases with white dots painted on top, and often on the the sides.

 

THE SOUND - The tone is the same as the last V7 Bubble Font Green Russian Big Muffs. Just different box color and graphics. The bass and treble of the tone varies slightly from unit to unit for each edition, but the differences are usually minor.

 

THE “BLACK RUSSIAN” BIG MUFF π (SMALL BOX) - VERSION 8

 

CIRCUIT - There were a few component value changes made from the previous version, and new PCB trace art. Transistors used were NPN BC549Cs or C547C type.

 

THE SOUND - Almost identical tone to the V7 Green Russian Muffs, but slightly less clarity and slightly less bottom end on the examples I have played. Most people would not notice the difference. The bass and treble of the tone varies slightly from unit to unit, but the differences are usually minor.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κοίταζες τα schematics θα έβλεπες ότι υπάρχουν κι άλλες 1-2 μικροδιαφορές εκτός από αυτή  :

 

"THE SOVTEK BLUE AND GRAY “CIVIL WAR” RUSSIAN BIG MUFF π - VERSION 7A

CIRCUIT - Identical to the first edition Red Army Overdrive, with dual capacitors in each of the first three circuit stages, usually unmarked, but having a value of 1n0K (two in series are equivalent to 500pF). This large filter cap value would remain on all Russian Muffs going forward, until it was changed to a single 470pF cap for the second edition Green Bubble Font Russian (Version 7C). "

 

...αλλά αν μπορείς να ακούσεις διαφορά μεταξύ ενός πυκνωτή 470 pf και ενός 500pf, εδώ τελειώνει ο όποιος κοινός τόπος συζήτησης, γιατί εγώ αδυνατώ (προσοχή : δεν ειρωνεύομαι - απλά το έχω προσπαθήσει ανεπιτυχώς).

 

πάντως, η μόνη εμφανής/παρατηρήσιμη διαφορά είναι τα διαφορετικά τρανζίστορ που είχαν στη διάθεσή τους, και που προφανώς η εταιρία που έκανε την επανέκδοση έψαξε να βρει τα "ιστορικώς σωστά" (με το αζημίωτο).

 

 

κατά τα άλλα, όταν είχα διαβάσει το κείμενο, είχα θεωρήσει σημαντικότερα αυτά :

"...but the differences are usually minor."

"Most people would not notice the difference."

για τους μύστες του big muff , υπάρχουν και τα υπόλοιπα  .

shίζω μικρόφωνα, φτύνω ρίμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να σου πω εκ των προτέρων αν θα μπορώ να ακούσω διαφορά μεταξύ ενός πυκνωτή των 470 κι ενός άλλου των 500. Εκ των προτέρων φαίνεται φυσικά υπερβολικό έως αστείο. Εξαρτάται όμως από πολλούς παράγοντες: αν είναι το ένα και μοναδικό στοιχείο που θα αλλάξει σε ένα κύκλωμα (ίδια πλακέτα, ίδια παραγωγή, ίδιες τιμές παντού κλπ), θα έχει διαφορετική συμπεριφορά ανάλογα με την πολυπλοκότητα του κυκλώματος, αν αυτό κλιπάρει, αν ο πυκνωτής βρίσκεται σε τονικά σημαντικό του σημείο ή όχι κλπ. Όμως, πιστεύω πως το να ξεχωρίσεις ένα Civil War από τα υπόλοιπα Muffs δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο, και από τα αμερικάνικα, και από τα late russian (προσοχή: εννοώ να το έχω μπροστά μου και να το δοκιμάσω αυτοπροσώπως σε καθαρό ενισχυτή, με blindfold κλπ).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σημερα εφτασε στα χερια μου το πεταλι κ μετα απο 3 ωρες μαζι του εχω να πω το εξης:

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ MUFF ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ!

Δεν ειναι τοσο μεγαλο οσο δειχνει στο youtube (9cm μηκος - 14,5 cm πλατος), ιδανικο σχημα για να μην αγγιζει το ποδι καθολου τα knobs κ σας χαλαει τον ηχο κ πολυ γερη κατασκευη.

Ο ηχος του ΓΕΜΑΤΟΣ  κ ηπιος (δεν εχει την αγριαδα του Musket για παραδειγμα), ειναι τονισμενα τα μπασα  του κ sustain που διαρκει κ διαρκει κ διαρκει...Συνεργαστηκε αψογα με το overdrive μου (Mad Professor Little Green Wonder-το χειροποιητο) κ με την προσθηκη του EQ μου (Home Brew Electronics Detox EQ) επιασα τον πολυποθητο ηχο των Kyuss που κυνηγουσα τοσο καιρο.Καθαριζει πανεμορφα με το volume της κιθαρας (κ με το Ernie Ball VP Jr.) προσφεροντας πολυ γλυκο fuzzy overdrive, ενω με το wah, τo vibe,το delay κ το reverb μου (Fulltone Clyde Deluxe - Fulltone MDV 2 - Strymon El Capistan κ Strymon BluSky Reverbarator ) εχει σχεσεις παθους.Εν ολιγης,το παντρευτηκα κ δε θα βγει ΠΟΤΕ απο το pedalboard μου!

Το πεταλι ενδεικνυται για Sabbath-ικους κ stoner-ομανης τυπους!!!Αυτα τα ολιγα απο μενα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούγεται πραγματικά γαμάτο! Για να μην πω και για την υπόλοιπη πεταλο-συλλογή... Με έκανες και τρέχαν τα σάλια μου!  :o Πάιζει να δούμε και καμιά φωτο του board...? Έτσι, για έμπνευση... ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου