Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει (γενικά) καχυποψία προς τα νέα μέλη?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μίλησα για κακοπροαίρετες διαθέσεις αλλά για επανάληψη της παρατήρησης ενώ ταυτόχρονα όλοι έγραφαν την άποψή τους στα "πεθαμένα" θέματα... δεν είναι λίγο οξύμωρο;;;

 

Γενικά οποίο νέο μέλος μπαίνει στο φόρουμ πρεπει να το ξενερωσουμε . Αυτο ειναι χρόνια ιστορία . Δεν ειναι τωρινή . Πρεπει με το που μπει κάποιος μέσα να τον πλακωσουμε  στις παρατηρήσεις . Και όχι οι moderators . Οχι . Ολοι οι υπόλοιποι . Το έχουμε αυτο οι έλληνες . Μόλις παλιοσουμε τέρμα πρεπει να επιβάλουμε την τάξη .

 

Για εμένα καλά πολυ καλα έκανες και αναισθησες όσα θέματα ήθελες φίλε μου και προχωρά ακάθεκτος ανοίγοντας όσα θέματα θες . Ρωτά τα ίδια και τα ίδια . Γράψε ότι σε ευχαριστεί . Το φόρουμ υπάρχει για να προσελκύει κόσμο και όχι για να διώχνει . οποίος δεν θέλει να συμμετάσχει σε ένα θέμα με το σκεπτικό ότι έχει συζητηθεί και βαριεται απλώς μπορεί να απέχει . Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 131
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Γενικά οποίο νέο μέλος μπαίνει στο φόρουμ πρεπει να το ξενερωσουμε . Αυτο ειναι χρόνια ιστορία . Δεν ειναι τωρινή . Πρεπει με το που μπει κάποιος μέσα να τον πλακωσουμε  στις παρατηρήσεις . Και όχι οι moderators . Οχι . Ολοι οι υπόλοιποι . Το έχουμε αυτο οι έλληνες . Μόλις παλιοσουμε τέρμα πρεπει να επιβάλουμε την τάξη .

 

Για εμένα καλά πολυ καλα έκανες και αναισθησες όσα θέματα ήθελες φίλε μου και προχωρά ακάθεκτος ανοίγοντας όσα θέματα θες . Ρωτά τα ίδια και τα ίδια . Γράψε ότι σε ευχαριστεί . Το φόρουμ υπάρχει για να προσελκύει κόσμο και όχι για να διώχνει . οποίος δεν θέλει να συμμετάσχει σε ένα θέμα με το σκεπτικό ότι έχει συζητηθεί και βαριεται απλώς μπορεί να απέχει . Καλημέρα

Εμένα γιατί δεν μου την είπε κανείς?!  ;D :P

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Ρωτά τα ίδια και τα ίδια . Γράψε ότι σε ευχαριστεί . Το φόρουμ υπάρχει για να προσελκύει κόσμο και όχι για να διώχνει . ..

 

Δυστυχώς δεν είναι έτσι Άρη μου. Αν εσύ είχες μαγαζί και ήθελες "να προσελκύσεις κόσμο" θα άφηνες ένα ημίγυμνο κάγκουρα να φωνάζει και να ανεβαίνει στις καρέκλες?

 

Το θέμα της "προσέλκυσης κόσμου" (όπως το λες) είναι δευτερεύον. Η αισθητική προστασία και η ηρεμία των ήδη παρόντων είναι πολύ σημαντικότερη.

Παρακαλώ ας μην πιάνουμε off-topic κουβέντα σε ένα θέμα όπως αυτό που είναι κατά βάση θέμα "reference" και όχι συζήτησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν είναι έτσι Άρη μου. Αν εσύ είχες μαγαζί και ήθελες "να προσελκύσεις κόσμο" θα άφηνες ένα ημίγυμνο κάγκουρα να φωνάζει και να ανεβαίνει στις καρέκλες?

 

Το θέμα της "προσέλκυσης κόσμου" (όπως το λες) είναι δευτερεύον. Η αισθητική προστασία και η ηρεμία των ήδη παρόντων είναι πολύ σημαντικότερη.

Παρακαλώ ας μην πιάνουμε off-topic κουβέντα σε ένα θέμα όπως αυτό που είναι κατά βάση θέμα "reference" και όχι συζήτησης.

 

Αγαπητέ χάρη αν σε λένε χάρη ... Οπως ξέρεις η έχεις αντιληφθεί κάνω παρέα με πολλά παιδιά απο το φόρουμ , ίσως ειναι γύρω στους 30 συνολικά . Ισως και παραπάνω . Αυτο το οποίο έχουν παράπονο οι περισσότεροι including me , ειναι το γεγονός της αστυνόμευσης απο άσχετους που προσπαθούν να επιβάλουν την τάξη εντός του φόρουμ .

 

Εμένα προσωπικά δεν με νοιάζει όπως έχεις αντιληφθεί , διότι παρολες τις επιθέσεις που έχω φάει κατα καιρούς είμαι δω . Απο την άλλη όμως πολυ κόσμος απο το φόρουμ πλέον δεν μπαίνει στο δικό μας φόρουμ και μπαίνουν σε ξένα φόρουμ για να πάρουν τις απαντήσεις που θέλουν .

 

Για εμένα λοιπόν και για το δικό μου το μυαλό δεν μου χωράει να διωχνουμε το κόσμο και να βρίσκει απαντήσεις σε αγγλικά αμερικάνικα γαλλικά φόρουμ . Κάτι τέτοιο ας πούμε ειναι με τις ευλογίες της διοίκησης του φόρουμ ; Το λέω διότι εγω προσωπικα που ενθουσιαζομαι με το καθετί που μου προσφέρει να βλέπω συμφορουμιτες με χιλιάδες ποστ να απευθύνονται σε ξένα φόρουμ λόγω απαντήσεων του παρελθόντος του στυλ google is your friend .

 

Εξάλλου επειδή όπως ξέρετε αγαπώ το φόρουμ και την δουλειά που έχει γίνει όλα αυτά τα χρόνια , δεν θεωρώ τόσο κακό κάποιος νέος στο φόρουμ που θα μπει ενθουσιασμένος να ανοίξει μερικά Θρεντ να κάνει κάποιες ερωτήσεις . Δεν πω για πράγματα που έχουν συζητηθεί πρόσφατα . Ξέρεις υπάρχουν θέματα που χρονολογούνται 2 χρόνια οπότε απο τότε αν και το θέμα ειναι τυπικά απαντημενο απο τότε η τεχνολογίας έχει προχωρήσει .

 

Δεν αντιτιθεμαι σε κάτι . Εξάλλου εσείς είστε η διοίκηση και εσείς κρίνεται πως θέλετε να το λειτουργησετε . Απο την άλλη στεναχωριαι όταν μιλάω με άτομα του φόρουμ και μου λένε ότι δεν μπαίνουν πια στο δορουμ γιατι δέχονται ενοχλητική κρητική . Εσείς θα ξέρετε καλύτερα ποσά παλαιά μέλη του φόρουμ δεν μπαίνουν πια .για εμένα στεναχωρο . Εσείς ξέρετε . Απλά αυτή ειναι η άποψη μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μετέφερα τη συζήτηση σε χωριστό θέμα, όχι γιατί θεωρώ ότι είναι συζήτηση ουσίας, αλλά για να μη γεμίζει άσκοπα το άλλο θέμα.

 

Μου είναι δύσκολο να απαντήσω σε αυτά που γράφεις συγκεκριμένα γιατί είναι σε λάθος βάση (βλ. παρακάτω).

 

 

Κράτα όμως κατά νου τα εξής:

1. Η λειτουργία του forum δεν είναι να δίνει απαντήσεις. Το κάνει και αυτό, αλλά δεν είναι ο σκοπός ύπαρξής του.

 

2. Σε σχέση με το

..."προχωρά ακάθεκτος ανοίγοντας όσα θέματα θες . Ρωτά τα ίδια και τα ίδια . Γράψε ότι σε ευχαριστεί..."

 

Ακόμα και σε αυτή του τη λειτουργία, (του να δίνει απαντήσεις) το flooding από μισοσωστές-μισολάθος ή ελλιπείς απαντήσεις είναι αρνητικό στοιχείο. Όχι μόνο γιατί μπορεί να μπερδέψει αυτόν που προσπαθεί να πάρει μια απόφαση αλλά και γιατί αποθαρρύνει τους πιο έμπειρους (και πιο ειδικούς) από το να απαντήσουν. Παρατήρησε τα διάφορα θέματα και θα δεις ότι σε κάποιες πολύ βασικές ερωτήσεις υπάρχουν 2-3 σελίδες με πρόχειρες μισοαπαντήσεις από ανθρώπους που δεν γνωρίζουν ούτε τα βασικά και μετά.... τίποτα.

Ποιος από τους "έμπειρους" θα πάει να απαντήσει μετά από 2 σελίδες κάψιμο του θέματος?

 

3. Σε σχέση με το

Γενικά οποίο νέο μέλος μπαίνει στο φόρουμ πρεπει να το ξενερωσουμε . Αυτο ειναι χρόνια ιστορία . Δεν ειναι τωρινή . Πρεπει με το που μπει κάποιος μέσα να τον πλακωσουμε  στις παρατηρήσεις

 

Το φαινόμενο ένα νέο μέλος να δέχεται απαξιωτικά σχόλια έχει πράγματι παρατηρηθεί αλλά πρόκειται για ένα πολύ μικρό ποσοστό. Συνήθως έχει να κάνει με προσωπική αντιπαράθεση του νέου μέλους με κάποιο παλιότερο όπου η δικτυακή "παρέα" του παλιότερου προστρέχει σε συμπαράσταση. Αντιλαμβάνεσαι ότι δεν είναι οργανωμένο. Έτσι λειτουργούν και οι κανονικές παρέες και συναναστροφές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει ξεκινησει ενα θεμα εδω,το οποιο ηταν αφορμη ενος δικου μου ποστ στο gear list,στο οποιο δε εγινε επικολληση η δικη μου απαντηση η οποια ηταν αυτη:

 

Για σχεδον ολα τα παραπανω μηνυματα που γραφτηκαν με αφορμη το δικο μου,μαλλον κανεις δεν ειδε τις αστειες φατσουλες,ή μηπως  επρεπε να τις βαλω με αναλυση 4000*3000???οκ ελλειψη χιουμορ το καταλαβαινω!!!

 

 

ομως καποια παιδακια οπως ο Αρης δε λενε να καταλαβουν με τπτ και συνεχιζουν μια ασκοπη συζητηση...!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μάλλον κάτι θα κέρασες και δεν το γνωρίζουμε  8)

 

Μπαααα δεν έχω κεράσει κάτι συνονόματε!Άμα είναι θα έρθω στην επόμενη συνάντηση του φόρουμ ώστε να το φροντίσω αυτό!  ;D 8)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοκρατία δεν σημαίνει ότι η δικιά μου άγνοια είναι ισότιμη με την δικιά σου γνώση.

Ισαακ Ασίμοφ

 

...και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έγινε;Τι έχασα; ;D

 

Mετά τον Fender Twin πλακωθήκαμε και για τις κοκκάλινες πένες;

 

Στο θέμα τώρα..

Δεν νομίζω ότι υφίσταται θέμα προκατάληψης εναντίον νέων μελών.

 

Κάποιοι παλιοί ή μοντεράτορες μπορεί να έχουν ένα στυλάκι,να τα λένε κάπως,

αλλά δεν είναι λόγος αυτός να γράφουμε σεντόνια παραπόνων και να χαλιόμαστε.

 

Απλά,τα χώνουμε και εμείς όσο προλάβουμε,μέχρι να πέσει λουκέτο.. ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου