Προς το περιεχόμενο

Κοστολόγιση μεταχειρισμένων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαρίζεται Gibson Les Paul του '59 που μου έφερε ο Αη Βασίλης, όταν πίστευα οτι υπάρχει.

Θα δοθεί σε άνθρωπο με ήθος, δεκτές ανταλλαγές με στρογγυλά βότσαλα ή άλλα αντικείμενα που αποκτήθηκαν δωρεάν.

Γουατ αμπάουτ α φρη λαντς ?

Έχω κι εγώ ένα αχρησιμοποίητο από Α. Βασίλη.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

χαρίζεται Gibson Les Paul του '59 που μου έφερε ο Αη Βασίλης, όταν πίστευα οτι υπάρχει.

Θα δοθεί σε άνθρωπο με ήθος, δεκτές ανταλλαγές με στρογγυλά βότσαλα ή άλλα αντικείμενα που αποκτήθηκαν δωρεάν.

 

ΟΧΙ ΠΑΖΑΡΙΑ.

 

Σε ενδιαφέρει ανταλλαγή με γνήσιο πίνακα του πικάσσο;

Δυστυχώς τον έκανε δώρο στον παππού μου και έτσι δεν έχω δικαίωμα πώλησης του.

Μου δίνουν κάτι εκατομμύρια αλλά δε μπορώ να τους κοροιδέψω έτσι.

 

;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πουλάω Gibson les paul standard του 2012 στα 1000 ευρώ..

Την έχω αγοράσει 300 ευρώ γιατί μου χρωσταγε χάρη ο thomann.

 

Ενδιαφέρεται κανείς;

 

Μάλλον όχι,αφού βγάζω 700ευρώ...Μλκς ψάχνω;  ;D

 

Do u get the point?  ;)

 

δεν υπάρχει κάποιο πόιντ γιατί μιλάς για εξειδικευμένη περίπτωση...

και, μάλλον, για να στο άφησε 300 θα σου είχε χρεωστικό από άλλη αγοραπωλησία..οπότε τα λεφτά έχουν βγει απ'την τσέπη σου έτσι κι αλλιώς...

και έτσι να μην είναι....στη ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΗ περίπτωση...βάλε μια Α τιμή κάτω απ'την τωρινή τιμή πώλησης και σχετική με τις φθορές και θα σαι οκ....είναι απλό...

 

απ'την άλλη....θες να την πουλήσεις και 2000? κάν'το! και μακάρι να βρεις και αγοραστή...αν μετά νιώθεις καλά...τι συζητάμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απλά θα ήθελα να έχω στα χέρια μου αυτά τα δύο όργανα: Το ένα http://www.thomann.de/gr/warwick_thumb_5_nt_natural_oil.htm

 

 

και το άλλο http://www.thomann.de/gr/warwick_ps_thumb_bo5_natural_hg.htm

 

δηλαδή την ακριβή και φτηνή (1550 ευρώ) και να τα παίξω, να τα γράψω να τους βγάλω το λάδι...

 

Γιατί πραγματικά θα ήθελα να ακούσω την διαφορά των σχεδόν 3000 ευρώ  ;D

 

Είναι εύκολο να ξεχνάμε πως η εκάστοτε εταιρία κοστολογεί το προϊόν της εκεί που πιστεύει πως θα έχει την μέγιστη κερδοφορία, και πως από ένα σημείο τιμής και πάνω η ανταπόδοση σε ποιότητα, specs, "λούσο" και ήχο αυξάνεται ελάχιστα. Το ποιος την επιθυμεί είναι άλλη ιστορία, και ορισμένες φορές (αλλά φυσικά όχι πάντα) μπλέκεται με την έννοια του συλλεκτικού, του είδους που προσδίδει στάτους, ή είδους πολυτελείας.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 σελιδες για ποιο λογο  ??? ??? ???

 

Καθενας πουλαει οσο μπορει, και αγοραζει οσο μπορει. Τα περι ηθικης, ειδικα οταν μιλαμε για μεταχειρισμενα μουσικα οργανα, ειναι απιστευτα κουραφεξαλα! Ουτε ψωμι για τους φτωχους ειναι, ουτε κουβερτα για αστεγο. Ημαρτον δηλαδη  >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είναι εύκολο να ξεχνάμε πως η εκάστοτε εταιρία κοστολογεί το προϊόν της εκεί που πιστεύει πως θα έχει την μέγιστη κερδοφορία, και πως από ένα σημείο τιμής και πάνω η ανταπόδοση σε ποιότητα, specs, "λούσο" και ήχο αυξάνεται ελάχιστα. Το ποιος την επιθυμεί είναι άλλη ιστορία, και ορισμένες φορές (αλλά φυσικά όχι πάντα) μπλέκεται με την έννοια του συλλεκτικού, του είδους που προσδίδει στάτους, ή είδους πολυτελείας.

 

Μαζί σου με 1000 και my point exactly  :)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως αν έβρισκα ένα μεταχειρισμένο όργανο και πίστευα πως αξίζει τα λεφτά του δε θα έδινα καμία σημασία στο πόσο το αγόρασε ο πωλητης.

 

Αν πχ το "παλιο μοντελο" που είχε τιμή πωλησης 2000€ μου έκανε πιο πολύ από το "καινούργιο" που έχει τιμή πώλησης 4000€ και έβρισκα το παλιό σε μεταχειρισμένο σε πολυ καλή κατάσταση κ ο πωλητής το έδινε 3000€ θα το έπαιρνα αν τα είχα.

 

Δε θα καθομουνα να πιάσω κουβεντα "ηθικης" με τον πωλητη κλπ. Δε θα οδηγουσε πουθενα κ στο τελος θα μου έλεγε "τόσο το δίνω και αν το θες".

 

Κάποιος έδωσε ένα παράδειγμα με τα διαμερίσματα και είναι απόλυτα σωστό. Όπως κ το καλαμπούρι με τον Α.Βασίλη είναι φοβερο  ;D

 

Με αυτή τη λογική λοιπόν ένα διαμέρισμα που κάποτε το αγορασες 30.000€ θα πρέπει να το πουλησεις 20.000€ ασχετα αν η αντικειμενική του αξια του έχει φτασει τα 100.000  ::)

 

Όσον αφορά τα "συλλεκτικά" που αναφέρθηκαν παραπάνω απευθύνονται σε συλλέκτες και όχι παίχτες...Κάποιες τιμές συλλεκτικών ειδικά στο ebay ειναι για κλάμματα. Όταν αγοράζεις ένα όργανο το αγοράζεις γιατι ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ. Το συλλεκτικό ουτε καλυτερα θα σε κάνει να ακουστείς ούτε "κυρος" θα σου δώσει.

 

Και επίσης με την ίδια λογική την κιθάρα που σου κάνανε δώρο δεν θα πρέπει να την πουλησεις αλλα να την χαρίσεις  ::)

 

Αυτή τη στιγμή λοιπόν η αντικειμενική αξία των παλιών μοντέλων της Warwick έχει ανέβει και το έχει προκαλέσει η ιδια η εταιρία. Οπότε τα παράπονά σου πρεπει να τα κάνεις στη Warwick.

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βγω λίιιιγο OFF TOPIC σχετικά με τα συλλεκτικά...

 

Κοίταζα στο ebay διαφορα συλλεκτικά περί Metallica...

 

Master Of Puppets 2008 Test Press 5.000$

 

Kill Em All με υπογραφές συν του Burton 2.800$

 

Και η απολυτη μούφα...το απλό CD του Master σε μια μεταλλικη κασσετίνα 52αντιγραφο απο τα 100 800$ Ουσιαστικά 800$ για μια συλλεκτική μεταλλική κασσετίνα.

 

Τί να τα κάνεις τα παραπάνω να τα έχεις κ να τα κοιτάς...αντε να βαλεις βινύλιο στο πικαπ σου να παίξει που το εχεις παρει 5000  :P

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Η σύγκριση πάντως που έγινε μερικές σελίδες πριν με ακίνητα είναι άστοχη. Άλλο το πώς διαμορφώνεται η τιμή ενός μεταχειρισμένου ακινήτου αλλιώς ενός κινητού. Εντελώς διαφορετικές οι μεταβλητές εκεί.

 

Τώρα το θέμα ''ηθικής'' που λέει ο νηματοθέτης (και ας με διορθώσει αν κάνω λάθος), το αντιλήφθηκα όχι με την έννοια αυτή καθεαυτή αλλά με την έννοια της ηθικής στις συναλλαγές, που διαφέρει από της έννοια της ανθρώπινης ηθικής (όπως την αντιλήφθηκαν οι περισσότεροι). Και εξηγούμαι:

 

Αγγελίες στην Ελλάδα: π.χ.: vox tonelab (μεταχειρισμένη) se 250 euro, boss gt-8 230-250 (είδα πρόσφατα), η μεν πρώτη κοστίζει τώρα 330 η δεύτερη πριν γίνει discontinued 300 ευρώ (αν θυμάμαι καλά). Κοιτάς στο ebay και τις βάζουν στην Αγγλία και στην Αμερική 130-150 ευρώ. 130 πουλήθηκε πρόσφατα μία tonelab se . Πως γίνεται στις αγγελίες στην Ελλάδα να έχει ο καθένας τη νοοτροπία (γιατί είναι καθαρά θέμα νοοτροπίας) ότι επειδή κάποτε έσκασε το Χ ποσό να αγοράσει κάτι, να θεωρεί ότι θα το ξαναπουλήσει χάνοντας πχ 50 ευρώ στα 300. Βλέπω πχ esp ec1000, να δίνεται 800 και 850 ενώ κάνει καινούργια 900.

 

Και μη μου πείτε ''ωραία ρε φίλε μην το αγοράσεις'' - εκτός του ότι δε θα το αγοράσω, ο νηματοθέτης πιστεύω ήθελε απλώς να σχολιάσει τη νοοτροπία που επικρατεί στις περισσότερες αγγελίες και σε αυτήν αναφέρομαι και εγώ και κατά τη γνώμη μου είναι ευκαιριακή και λανθασμένη.

 

Και γενικότερα, όπως σωστά ειπώθηκε, εάν κάτι δεν είναι πχ limited ή discontinued (που και εκεί παίζεται γιατί συνήθως βγαίνει η εξέλιξη του discontinued μοντέλου), η τιμή ενός μεταχειρισμένου σε τέτοια κινητά πράγματα αυτού του εύρους τιμών και είδους διαμορφώνεται συνήθως σε κάτι παραπάνω από τη μισή τιμή αγοράς (εφόσον είναι σε οκ κατάσταση)..

 

Το μόνο θέμα που υπάρχει με αυτούς είναι οτι αφου το κάνουν συστηματικά θα έπρεπε να φορολογούντε για τα κέρδη που έχουν,δηλαδή να κόβουν απόδειξη,κάτι που δεν κάνουν άρα παρανομούν.

Χωρίς να είμαι βέβαιος για το νόμο,έτσι νομίζω οτι έιναι.

 

Δε ρίχνω flames, αλλά αφού δεν είσαι βέβαιος για το νόμο, γιατί λες θα έπρεπε?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου