Προς το περιεχόμενο

Κοστολόγιση μεταχειρισμένων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μοναδική μη ηθική κίνηση σε μια αγοραπωλησία είναι η απόκρυψη ελαττωμάτων, η λάθος και εκ πονηρού περιγραφή, η δόλια παραποίηση αντικειμένου.

 

Η κοστολόγηση σε μια ελεύθερη αγορά δεν μπορεί να είναι ανήθικη εκτός και αν μιλάμε για μονοπώλιο ανελαστικού προϊόντος

 

Για όργανα, η τελική τιμή πώληση καθορίζεται από την αγορά (που με τη σειρά της καθορίζεται από πολλές παραμέτρους) στο συγκεκριμένο αντικείμενο, την γνώση των εμπλεκομένων για το συγκεκριμένο αντικείμενο και η ένταση της επιθυμίας των εμπλεκομένων για την αγορά / πώληση.

 

Εφόσον, όπως προείπα, υφίσταται σωστή και τίμια περιγραφή αλλά και γνώση του αντικειμένου, ανήθικες τιμές δεν υπάρχουν. Ανόητες ίσως.

Όπως αντιστοίχως και πωλητές/αγοραστές.

 

O Funky τα είπε πιο απλά αλλά εξίσου σωστά.  ;D

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οκ...εγώ δε νιώθω πως συμμετέχω σε κάποιο χρηματιστήριο...γι'αυτό και δεν κοιτάζω πιο όργανο θα έχει καλύτερη μεταπωλητική αξία...γι'αυτό και δε με νοιάζει να το γρατζουνίσω, χαράξω ή οτιδήποτε...(κατά λάθος, δε μιλάμε για relicing! ;D )

 

όταν έρθει η ώρα να πουληθεί...το κοιτάζω...το αξιολογώ και το πουλάω....

 

διαφορετικές οπτικές...είμαστε όλοι νόμιμοι...κανείς δε μπορεί να μας πει τίποτα...αν βρεις κάποιον να κάνεις τη συμφωνία γιατί σκάμε?  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ'αρχάς...κάθε παράδειγμα που ανέφερες αφορά άλλους....

εκτός αν είσαι επαγγελματίας ποδοσφαριστής που παίρνεις 1000Ε/λεπτό, επαγγελματίας παίκτης πόκερ κτλ....

 

εγώ, όπως κι εσύ πιστεύω, μπορώ να μιλήσω για το τι κάνω και το τι μπορώ να κάνω εγώ....

ουσιαστικά,με αυτό που μου λες διαβάζω, "αφού το κάνουν οι άλλοι, γιατί όχι κι εγώ?"

 

 

Αφού θες να μιλήσουμε για μας,τότε γιατί δέχεσαι να παίρνεις έστω 1000ευρώ το μήνα τη στιγμή που ένας κινέζος παίρνει 50 για την ίδια εργασία;(υποθέτω,δε σε ξέρω προσωπικά  ;) )

Και γιατί δέχεσαι να είσαι χορτάτος όταν στην αφρική πεινάνε;

Δεν είναι ανήθικο αυτό;

 

Που σταματάει το ηθικό και που αρχίζει το ανήθικο;Έχεις κάποια λίστα;

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι αυτό που έγραψα και παραπάνω.

Έχοντας πέσει σε αυτό τον άδικο κόσμο αναγκαζόμαστε να κάνουμε ότι μπορούμε για να σώσουμε το κεφάλι μας.

Αυτό που μας διαχωρίζει το σωστό απο το λάθος είναι οι νόμοι.

Εγώ αυτό πιστεύω και σταματώ εδώ γιατί προφανώς δε θα συμφωνήσουμε.

 

Πάντως επι της ουσίας αυτό που μπορει να κανει ο πωλητής για να είναι και 100% ηθικά καλλυμένος είναι να γράψει στην αγγελία του οτι αγόρασε την κιθάρα πριν 10 χρόνια στην τάδε τιμή.Έτσι ο αγοραστής γνωρίζει τα πάντα και ΑΜΑ θέλει προχωράει στην αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανήθικες τιμές δεν υπάρχουν. Ανόητες ίσως.

 

Τρανο παραδειγμα το προσφατο Oberheim OB12 στα 2500€ :D

 

Αν ειχα δια ζώσης επαφή με ατομα που ξερουν απο συνθς, θα γελουσαμε πολυ με αυτη την ιστορια :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή αυτούς που συστηματικά βρίσκουν όργανα που πωλούνται κοψοχρονιά και μετά τα πουλάνε σε υψηλότερη τιμή απ'ότι τα πήρανε αλλά χαμηλότερη απ'του καινούριου πως θα τους χαρακτηρίζατε?

 

εμπορα  :)

 

για μενα καλα κανουν!

 

σιγουρα καποιος απο εμας ειχε ενα οικοπεδακι η μονοκατοικια το οποιο κληρωνομισε απο την γιαγια του η οποια το ειχε παρει πολυ φτηνα η και τσαμπα και το εδωσε αντιπαροχη και εγινε με δυο σπιτια ενα να μενει και ενα να νοικιαζει.

 

αυτο ειναι ηθικο?

 

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμπορα  :)

 

για μενα καλα κανουν!

 

Το μόνο θέμα που υπάρχει με αυτούς είναι οτι αφου το κάνουν συστηματικά θα έπρεπε να φορολογούντε για τα κέρδη που έχουν,δηλαδή να κόβουν απόδειξη,κάτι που δεν κάνουν άρα παρανομούν.

Χωρίς να είμαι βέβαιος για το νόμο,έτσι νομίζω οτι έιναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρανο παραδειγμα το προσφατο Oberheim OB12 στα 2500€ :D

 

Αν ειχα δια ζώσης επαφή με ατομα που ξερουν απο συνθς, θα γελουσαμε πολυ με αυτη την ιστορια :D

 

;D ;D ;D

η μεγαλύτερη πλάκα το σχολιό του...ΝΟ COMMENT!!!

υπερήρωας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@oselifer

αυτό που συζητάμε είναι καθαρά υποκειμενικό....γι'αυτό και δε μπορεί να γίνει κάτι νομικά...πράττεις όπως αισθάνεσαι σωστότερα και νιώθωντας πως δεν αδικείς κάποιον...από κει και πέρα...live and let live...

 

εμπορα  :)

μόνο που 1ον, απαγορεύονται οι έμποροι στις αγγελίες,

2ον, οι αγγελίες είναι ένας χώρος που κατά βάση συναλλάσσονται τα μέλη του φόρουμ για διευκόλυνση, συγκέντρωση των αγγελιών για να μην ψαχνόμαστε στα διάφορα ricardo,xe κτλ...

εγώ θα τον έλεγα "εξυπνάκια" με τη χειρότερη έννοια της λέξης...

(μιλώντας πάντα γι'αυτόν που μπαίνει στις αγγελίες με μόνο σκοπό να βγάλει μεροκάματο απ'τις αγοραπωλησίες...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(μιλώντας πάντα γι'αυτόν που μπαίνει στις αγγελίες με μόνο σκοπό να βγάλει μεροκάματο απ'τις αγοραπωλησίες...)

 

Για αρπαχτή πρόκειται... Με το μεροκάματο κουράζεσαι τουλάχιστον....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως επι της ουσίας αυτό που μπορει να κανει ο πωλητής για να είναι και 100% ηθικά καλλυμένος είναι να γράψει στην αγγελία του οτι αγόρασε την κιθάρα πριν 10 χρόνια στην τάδε τιμή.

Πχ:

"Πωλειται το workstation Yamaha MOΧ6 σε αριστη κατασταση, 1500 ευρω.

Αγοραστηκε πριν 2 χρονια στην τιμη των 850 ευρω.

H κατασταση του ειναι αψογη.

Παρακαλω μονο σοβαρες προτασεις!" ;D

(ουρες οι αγοραστες την αλλη μερα...)

 

Αυτό που μας διαχωρίζει το σωστό απο το λάθος είναι οι νόμοι.

Αυτο μου θυμισε το κλασσικο "Οτι ειναι νομιμο ειναι και ηθικο".... 8)

boylgarakis.jpg

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου