Προς το περιεχόμενο

Κοστολόγιση μεταχειρισμένων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Όπως πολλοί γνωρίζουμε η Warwick έχει προβεί τα τελευταία 2 χρόνια σε τεράστιες αυξήσεις τιμών.Το πώς και γιατί δεν με ενδιαφέρουν και δεν θέλω να πάει το θέμα εκεί.

 

Η Warwick είναι μια εταιρία με σταθερές τιμές τα τελευταία 25 χρόνια

Ενδεικτικές τιμές ήταν οι παρακάτω.

 

Corvette $$:1400 ευρώ

Thumb bo:1500 ευρώ

Thumb NT:2800 ευρώ..

 

Οι σημερινές τιμές των οργάνων είναι

 

Corvette $$:1900 ευρώ

Τhumb bo:2600 ευρώ

Τhumb NT:4000 ευρώ

 

Οπότε σε τι τιμές πρέπει να κινηθεί η αγορά μεταχειρισμένων στα συγκεκριμένα μπάσα?

Αν δηλαδή ο Χ πωλητής αγόρασε το μπάσο του 2800 πριν από 15 χρόνια και θέλει το πωλήσει,με ότι αυτό συνεπάγεται,θα το δώσει,λέω εγώ 3000 ευρώ σήμερα?

Περιμένω απόψεις...

 

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γνώμη μου είναι, ότι από τη στιγμή που πουλάμε ένα μεταχειρισμένο όργανο πρέπει να το δώσουμε φθηνότερα από ότι το αγοράσαμε.

Εξαίρεση αποτελούν προφανώς κάποια συλλεκτικά κομμάτια που αντί να μειωθεί η τιμή τους, πολλαπλασιάζεται.

 

Τώρα στην περίπτωση που παραθέτεις, νομίζω ότι έγκειται στη ορθότητα του πωλητή η τιμή που θα θέσει.

Γιατί κακά τα ψέματα όταν βλέπουμε την τιμή ενός μεταχειρισμένου προϊόντος, σπεύδουμε κατευθείαν να δούμε πόσο κοστίζει καινούριο, χωρίς να γνωρίζουμε πόσο κόστιζε όταν αγοράσθηκε για πρώτη φορά.

 

Οπότε κατά τη γνώμη μου, δεν είναι ηθικά σωστό (για τη δική μου ηθική τουλάχιστον) να πωληθεί για παράδειγμα το μπάσο που είπες 3000 ευρώ, ενώ έχει αγοραστεί 2800 πριν τόσα χρόνια (και εφόσον δεν είναι κάποιο συλλεκτικό κομμάτι).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν είναι ηθικά σωστό να πουλήσεις όσο αγόρασες;

Όταν χάνουμε ένα σωρό λεφτά στα μεταχειρισμένα είναι σωστό και όταν δε χάνουμε δεν είναι;

Με αυτή τη λογικη έπρεπε οι les paul του '60 να πουλιούνται 200$,όσο είχαν τότε.

 

 

Η γνώμη μου είναι οτι πρέπει να πουληθεί όσο ακριβώς πιάνει στην αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπιταλισμό έχουμε (δυστυχώς)... Αν κάποιος θέλει να πουλήσει ένα όργανο 50000000000 ευρώ και βρεθεί κάποιος να το αγοράσει είναι όλα καλά... Αν πιαστεί κορόιδο ο αγοραστής δεν είναι θέμα του πωλητή... Στην τελική για να δώσεις τόσα λεφτά θεωρητικά ΣΚΑΜΠΑΖΕΙΣ από όργανα οπότε μπορείς να ζυγίσεις την κατάσταση...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν είναι ηθικά σωστό να πουλήσεις όσο αγόρασες;

Όταν χάνουμε ένα σωρό λεφτά στα μεταχειρισμένα είναι σωστό και όταν δε χάνουμε δεν είναι;

Με αυτή τη λογικη έπρεπε οι les paul του '60 να πουλιούνται 200$,όσο είχαν τότε.

 

 

Η γνώμη μου είναι οτι πρέπει να πουληθεί όσο ακριβώς πιάνει στην αγορά.

Έγραψα ότι εξαίρεση αποτελούν κάποια συλλεκτικά κομμάτια, όπως η LP που γράφεις π.χ.  ;)

Επίσης αν είναι να πάρω μεταχειρισμένο όσο ένα καινούριο, ποιος ο λόγος να μην αγοράσω το καινούριο;

Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο με τη φράση "όσο ακριβώς πιάνει στην αγορά".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγοράζω ένα Thumb BO μεταχειρισμένο στα 800-850 ευρώ που κοστολογούνταν στις αγγελίες και το πουλάω 2000 επειδή σήμερα έχει 2666...Λογικό?

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγοράζω ένα Thumb BO μεταχειρισμένο στα 800-850 ευρώ που κοστολογούνταν στις αγγελίες και το πουλάω 2000 επειδή σήμερα έχει 2666...Λογικό?

Αν κάποιος βρεθεί να το αγοράσει ρε φίλε ποιος φταίει? Εσύ ή ο άλλος? Εντάξει ηθικά μπορεί να φταις αλλά επί του πρακτέου φταίει ο αγοραστής!!! Στα warwick θα μάθει ηθική η ανθρωπότητα?  :-X

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι, ότι από τη στιγμή που πουλάμε ένα μεταχειρισμένο όργανο πρέπει να το δώσουμε φθηνότερα από ότι το αγοράσαμε.

Εξαίρεση αποτελούν προφανώς κάποια συλλεκτικά κομμάτια που αντί να μειωθεί η τιμή τους, πολλαπλασιάζεται.

 

 

+1

 

Τώρα το τι είναι ιθικό και τι όχι εκλαμβάνεται διαφορετικά από τον καθένα...δυστυχώς.Αν όλοι είχαμε τον ίδιο κώδικα  ιθικής, κοινωνία μας θα ήταν υγιέστερη,αλλά

Στα warwick θα μάθει ηθική η ανθρωπότητα?  :-X

;D

@Warwickplayer μάλλον έχεις facebook ..Μότζο εδώ  ;)

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι η μεγαλύτερη ανηθικότητα της κοινωνίας να ήταν η ακριβότερη μεταπώληση.  ;)

 

Ένα χρηματιστήριο είναι και τα μουσικά όργανα.Έχουν την αξία τους που ανεβοκατεβαίνει αναλόγως των περιστάσεων.

Το να πουλάς όσο αγοράζει η αγορά είναι εντελώς θεμιτό κατα τη γνώμη μου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου