Προς το περιεχόμενο

Κοστολόγιση μεταχειρισμένων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εν πάσει περιπτώσει αν θελήσεις να πουλήσεις ένα τέτοιο όργανο στείλε μου ένα πμ.

Θα το αγοράσω 30% πάνω απ'οσο το αγόρασες καινούριο,αλλά να ξέρεις οτι τότε δε θα με κλέβεις εσύ αλλά εγώ που θα στο παίρνω φτηνότερα απ'οσο αξίζει.  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καταρχην ειναι γενικα παρανομη οποιαδηποτε συναλαγη-αγοροπωλησια χωρις αποδειξη-φορολογιση αλλα αυτο ειναι ενα αλλο κεφαλαιο.

 

Τελος για την τιμη παιζει ξεκαθαρα λογο ο νομος της αγορας. Η ζητηση καθοριζζει την τιμη. Και 10.000ευρω να φτασει το μπασο σου αν δεν το θελει κανενας απλα δεν το πουλας. Αν παλι υπαρχει μεγαλη ζητηση δεν ειναι λαθος το να πιασεις καλη τιμη.

 

Η τιμη του καινουριου ειναι παντα η πρωτη αναφορα ως προς την εκτιμηση του μτχ και μιλαμε παντα για την σημερινη τιμη. Δλδ εγω που ειχα παρει μια epiphone το 98 για 280.000δρχ τωρα ποσο πρεπει να την δοσω? δεν μπορεις να κανεις τετοιους συσχετισμους...

 

Τελος η ηθικη εχει να κανει ξεκαθαρα την περιγραφη του προιοντως και οχι με την τιμη του...

 

Ολα τα παραπανω ειναι προσωπικες μου γνωμες και εμπειριες...

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα,

Ενας καλος οδηγος ειναι το ebay,αλλα δεν ειναι παντα κ ο απολυτος οδηγος...εξαρταται τι πουλαει καποιος,σε τι κατασταση ειναι το οργανο,κτλ,κτλ...

 

αν π.χ. σημερα τυχαινει να πουλας Gibson studio,λογικο ειναι οτι θα ριξεις κατα πολυ την τιμη (σε σχεση με την τιμη αγορας) προκειμενω να την διωξεις....αν λαβεις υποψιν κ τις αρκετα προσιτες studio που διαθετει ο Θωμας ( κ ειναι αρκετες κατω απο Χιλλιαρικο) τοτε ειναι δεδομενο η πτωση της τιμης...εγω ετσι εκανα για να πουλησω την studio,αλλιως ακομη θα την ειχα...btw ποιος ειπε οτι δεν ΄΄παντρευεσαι ΄΄ακομη κ τις Gibson....δυο χρονια εκανα να την διωξω με ηδη χαμηλομενη την τιμη... :P :P

 

αν ομως π.χ.ειναι vintage το οργανο κ εχει σταματησει να παραγεται το συγκεκριμενο εδω κ χρονια, ή βγαινει αλλα με διαφορετικα specs κτλ,κτλ,τοτε αυτα τα περι 30% κατω απο την τιμη αγορας κτλ απλα δεν ισχυουν...τοτε παιρνεις μια ιδεα απο το ebay κ προσπαθεις να προσαρμοσεις την τιμη για τα δεδομενα της αγορας που απευθυνεσαι...π.χ. στην μιζερη κ συρικνωμενη Ελληνικη αγορα του 2012,εχω δει να πωλουνται οργανα κατω απο 1000 ευρω,ενω στο αμερικανικο ebay( ακριβως τα ιδια μοντελα,ακομη κ σε χειροτερη κατασταση) δεν τα εχω δει ποτε κατω απο 2000 usd...το ιδιο εχω προσεξει σε ξενα φορουμ που αφορουν κυριως βορειες Ευρωπαΐκες χωρες...οι τιμες ειναι ιδιαιτερα αυξημενες ακομη κ στα used οργανα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή αυτούς που συστηματικά βρίσκουν όργανα που πωλούνται κοψοχρονιά και μετά τα πουλάνε σε υψηλότερη τιμή απ'ότι τα πήρανε αλλά χαμηλότερη απ'του καινούριου πως θα τους χαρακτηρίζατε?

 

(νομίζω πως σε διάφορα γνωστά φόρα έχουν μπαναριστεί τέτοια άτομα που κάναν συστηματικά αυτές τις αγοραπωλησίες)

 

ηθικά ούτε κι εμενα μου χτυπάει ωραία να πουλήσω κάτι ακριβότερα απ'ότι το πήρα (μιας και θα βγάλω κέρδος και δεν είμαι κατάστημα, ξεφορτώνομαι το όργανο για να πάρω κάτι καλύτερο, δεν είμαι έμπορος)

 

τα επιχειρήματα που φέρατε περί αγορών, ebay κτλ δεν μπορώ να τα αντικρούσω αλλά ο καπιταλισμός δεν έχει ηθική....μόνο νόμους....αν είσαι σύμφωνος με αυτούς δεν μπορεί να σου κάνει ΚΑΝΕΙΣ τίποτα....το αν θα περνάς στο δρόμο και θα σε φτύνουν είναι άλλη υπόθεση (και μιλάω γενικά)

 

oselifer τα περισσότερα επιχειρήματά σου είναι άκυρα (και στο λέω σε φιλικό επίπεδο, όχι για να τσακωθώ μαζί σου)

πως συγκρίνεις έναν χομπίστα που απλά ξεφορτώνεται ένα όργανο σε κάποια "λογική" τιμή με έναν μαγαζάτορα που είναι δουλειά του να βγάζει κέρδος απ'τις αγοραπωλησίες?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή αυτούς που συστηματικά βρίσκουν όργανα που πωλούνται κοψοχρονιά και μετά τα πουλάνε σε υψηλότερη τιμή απ'ότι τα πήρανε αλλά χαμηλότερη απ'του καινούριου πως θα τους χαρακτηρίζατε?

 

Γνήσιους θιασώτες του Φιλελευθερισμού.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας συμφωνω οτι δεν ειναι ηθικο να παιρνεις κατι φτηνα και μετα να το πουλας ακριβωτερα.

Αλλα οι συνθηκες τις αγορας στις αγγελιες πολλες φορες διαμορφωνουν και την εκαστοτε τιμη.

Επισης επειδη λετε για τον καπιταλισμο, δεν πιστευω οτι παιζει ρολο, δηλαδη αν ειχαμε σοσιαλισμο/κουμουνισμο ο γενικος γραμματεας θα επεβαλε κατωτατες τιμες στην αγοραπωλησια μεταξυ των πολιτων???  ;D ;D ;D ;D

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη αν ειχαμε σοσιαλισμο/κουμουνισμο ο γενικος γραμματεας θα επεβαλε κατωτατες τιμες στην αγοραπωλησια μεταξυ των πολιτων???  ;D ;D ;D ;D

 

Δε θα χρειαζόταν καν. Το Κόμμα θα είχε φροντίσει ο κάθε μουσικός που δικαιούται εξοπλισμό να τον έχει. Το τμήμα αγγελιών θα είχε χορταριάσει.  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα πει ηθικό; Θα μας τρελάνετε;

 

Αν γυρίσουμε στα λόγια του Ιησού που έλεγε να βγάζεις το ψωμί σου με τον ιδρώτα σου τότε πολλές απο τις δραστηριότητες του σύγχρονου ανθρώπου είναι ανήθικες..

Χίλια δυο πράγματα.

Πχ οι ποδοσφαιριστές που παίρνουν 1000ευρώ το λεπτό ενώ οι κινέζοι εργάτες παίρνουν 1000ευρώ στα 10 χρόνια.

ή οι επαγγελματίες παίκτες πόκερ που κερδίζουν χρήματα απο άλλους που μπορεί να είναι ακομη και εθισμένοι τζογαδόροι

ή ακόμη και οι βιομήχανοι που βγαζουν εκατομμύρια εκμεταλευόμενοι τον ιδρώτα των απλών εργατών που δουλεύουν για ένα κομμάτι ψωμί.

 

Σωστά όλα αυτά αν ζούσαμε στον παράδεισο,αλλά μου φαίνεται γραφικό ενήλικες άνθρωποι να ονειρεύονται τέτοιες ιδανικές καταστάσεις.

Καλώς ή κακώς αυτό που μας διαχωρίζει απο τη ζούγκλα είναι οι νόμοι.

Απο τη στιγμή που τηρούνται οι νόμοι τότε για μένα η ουσία τελειώνει.

 

Αλλά και αν θέλετε να μιλήσουμε για ηθικότητα,

στο παράδειγμα με την κιθάρα που έκανε 1000ευρώ καινούρια και τώρα πιάνει 2000 μεταχειρισμένη,

θεωρείτε οτι είναι ηθικό ο αγοραστής να πάρει την κιθάρα του άλλου 1000 ευρώ όταν πιάνει στην αγορά 2000;

Ποιός είναι πιο ανήθικος,

αυτός που πουλάει όσο αξίζει στην ελεύθερη αγορά

ή αυτός που εκμεταλεύεται την αγαθότητα του άλλου και του παίρνει στη μισή τιμή το όργανο του;

Εγώ πραγματικά θα ντρεπόμουν στη 2η περίπτωση σε αντίθεση με την πρώτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ'αρχάς...κάθε παράδειγμα που ανέφερες αφορά άλλους....

εκτός αν είσαι επαγγελματίας ποδοσφαριστής που παίρνεις 1000Ε/λεπτό, επαγγελματίας παίκτης πόκερ κτλ....

 

εγώ, όπως κι εσύ πιστεύω, μπορώ να μιλήσω για το τι κάνω και το τι μπορώ να κάνω εγώ....

ουσιαστικά,με αυτό που μου λες διαβάζω, "αφού το κάνουν οι άλλοι, γιατί όχι κι εγώ?"

 

δεν θα αναλύσω τους νόμους της αγοράς...δεν τα πάω καλά με αυτά τα πράγματα...

αλλά θα εκτιμήσω περισσότερο κάποιον που θα κινηθεί όπως ο warwickplayer πχ και πιστεύω θα εκτιμήσει κι αυτός μια αντίστοιχη κίνηση από μένα και αυτό μου φτάνει...

άσε που οι ενοχές πως "έκλεψα" κάποιον θα υπερφαλαγγίσουν το αίσθημα της βαριάς τσέπης από μία πώληση σύμφωνα με τα στατιστικά του εκάστοτε χρηματιστηρίου οργάνων...

 

και τέλος...για τα bolded...ο αγοραστής αν βρει ένα όργανο ΤΌΣΟ χαμηλά...είναι κωλόφαρδος και καλά θα κάνει να το προλάβει...δε φταίει αυτός που τα πράγματα το φεραν ετσι ωστε να βρει ένα όργανο να πωλείται 1500Ε φτηνότερα απ'ότι κάνει καινούριο...αν δεν θέλει να αισθάνεται ανήθικος ας προσπαθήσει να δώσει περισσότερα στον πωλητή...ο πωλητής όμως δεν θα αισθάνεται και δεν θα πρέπει να αισθάνεται κορόιδο αν ξέρει την αγορά αλλά και ξέρει γιατί πουλάει τόσο φτηνα....

δεν χρειάζεται να είσαι έρμαιο των καταστάσεων...μπορεις να τις αλλάξεις ανάλογα με τον ηθικό σου κώδικα και χωρίς να επικαλείσαι "αγορές" και χρηματιστήρια για να σαι σωστός....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου