Προς το περιεχόμενο

Κοστολόγιση μεταχειρισμένων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγοράζω ένα Thumb BO μεταχειρισμένο στα 800-850 ευρώ που κοστολογούνταν στις αγγελίες και το πουλάω 2000 επειδή σήμερα έχει 2666...Λογικό?

 

Λογικοτατο.

Αγοραζεις ενα σπιτι σε μια υποβαθμισμενη περιοχη 30000 ευρα, και μετα 10 χρονια η περιοχη αναβαθμιζεται και το σπιτι παει αντικειμενικη αξια 250000 ευρα, Εσυ ποσο θα το δωκεις?? 25 χιλιαρικα?? Επειδη το αγορασες 30??

 

Αυτο ομως που δεν εχω καταλαβει σαν μελος του φορου και αναγνωστης του θεματος που ανοιξες, ειναι η "ηθικη" τι ακριβως ρολο παιζει στην ολη υποθεση.

Ανηθικο ειναι να σου ταξει καποιος ενα πραγμα και να σου πουλησει αλλο, η να στο πουλησει χαλασμενο και να σε παραπλανησει, η, η, η.......κλπ κλπ.

Σε μια συναλλαγη που αγοραζεις αυτο που θες, εσυ θα καθορισεις και με τους δικους σου ορους το τιμημα που θα πληρωσεις στον αλλον??

Εξηγησε μου σε παρακαλω πως μπορει να μπαινει ο ορος "ηθικη" σε μια τετοια ιστορια??

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σε μια συναλλαγη που αγοραζεις αυτο που θες, εσυ θα καθορισεις και με τους δικους σου ορους το τιμημα που θα πληρωσεις στον αλλον??

Εξηγησε μου σε παρακαλω πως μπορει να μπαινει ο ορος "ηθικη" σε μια τετοια ιστορια??

Δηλαδή με την λογική σου είναι σωστό να δώσεις όργανο αγορασμένο στα 850 ευρώ 2000..Ε συγνώμη εγώ αυτό δεν το συμμερίζομαι και πιστεύω ούτε ο περισσότερος κόσμος εδώ μέσα.Αν δε κάποιος πάει να μου πουλήσει ένα τέτοιο όργανο σ αυτή την τιμή το πρώτο που θα ζητήσω είναι το serial number.Θα πάω στη σελίδα της warwick,http://www.warwick.de/modules/support/serials.php?katID=22701&cl=EN,και θα δω την ημερομηνία κατασκευής.Αν λοιπόν διαπιστώσω ότι είναι κατασκευασμένο προ πενταετίας θα ακούσει και αυτά που του αναλογούν περί Ελληναρά κουτοπόνηρου κλπ.Όσο για το άλλο σκέλος του post σου επέτρεψε μου να μην σχολιάσω γιατί δεν έχω καμία όρεξη να τσακωθώ για ληγμένα θέματα...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε συγνώμη εγώ αυτό δεν το συμμερίζομαι και πιστεύω ούτε ο περισσότερος κόσμος εδώ μέσα

 

Ποτε να μην προσπαθεις σε ενα φορο να εκμαιευσεις αυθαιρετα γνωμες και στασεις αλλωνων, να μιλας παντα για τον εαυτο σου (κοινως να μην ανακατευεσαι εκει που δεν σε σπερνουν), γιατι μπορει να βρεθεις προ εκπληξεων και δεν σε συμφερει.

Εσυ ειπες τη γνωμη σου, εγω ειπα τη δικη μου, εσυ θα τον πεις κουτοπονηρο και Ελληναρα, και γω θα σεβαστω την επιθυμια του και το δικαιωμα του να πουλησει το οργανο του οσο αυτος θελει...... απλα εγω δεν αγοραζω.

 

δεν έχω καμία όρεξη να τσακωθώ για ληγμένα θέματα...

 

Δεν το καταλαβαινω αυτο!! Ουτε και γω εχω ορεξη για τσακωμους με παιδια μεσα δω, απλα ρωτησα ο ορος "ηθικη" που μπαινει στο ολο σκηνικο..  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή με την λογική σου είναι σωστό να δώσεις όργανο αγορασμένο στα 850 ευρώ 2000..

Αν για καποιο λογο η τιμη του στην αγορα μεταχειρισμενων (eBay πχ) εχει πιασει τα 2000 και παραπανω, φυσικα και θα το πουλησεις συμφωνα με αυτες τις τιμες. Δεν εχει καμια σχεση ποσο το αγορασες εσυ. Το ιδιο συμβαινει και με την αναποδη, αν το μπασο σου το αγορασες 2000 και τωρα στο eBay το πουλανε 500, εσυ παλι θα ακολουθησεις τις τιμες της αγορας μεταχειρισμενων και θα το πουλησεις σε αναλογη τιμη.

 

Η ηθικη δεν εχει σχεση με το ολο θεμα. Θεμα ηθικης ειναι "να σου ταξει καποιος ενα πραγμα και να σου πουλησει αλλο, η να στο πουλησει χαλασμενο και να σε παραπλανησει, η, η, η.......κλπ κλπ" οπως εγραψε κι ο Thomsot.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν καποιος ειχε την τυχη να αγορασει ενα οργανο το οποιο ανατιμηθηκε προς τα πανω φυσικα και θα το πουλησει πιο ακριβα απ'οτι το αγορασε...Αλλωστε δεν λεμε οτι μια καλη μεταχειρισμενου οργανου ειναι το 60% περιπου της τιμης του φθηνοτερου πωλητη?Αρα αν ο φθηνοτερος πωλητης το πουλαει πλεον 2500ε βαλε το 60% να δεις ποσο βγαινει...ο τυπος ειναι τυχερος και το οργανο του απεκτησε αξια...αλλωστε που να ξερω εγω ποσο ειχε πριν 5 χρονια!!!

 

Υ.Γ Ουτε εγω μπορω να καταλαβω πως μπαινει θεμα ηθικης εδω περα!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις περισσοτερες φορες που αγοραζουμε καινουριο κατι απο μουσικο εξοπλισμο και προσπαθουμε να το πουλησουμε μετα απο 1-2-5 πχ χρονια,ηδη η τιμη του εχει κατρακυλησει και η "χασουρα" απο την πλευρα του πωλητη θεωρειται δεδομενη.

 

Για παραδειγμα,αγορασα εναν ενισχυτη 1000 ευρω και σε 6 μηνες που σκεφτηκα να τον πουλησω (με μια λογικοτατη απωλεια 300 ευρω -αν και σχεδον αμεταχειριστος),εσκασε σε προσφορα καινουριος κατω απο 500 ευρω. Φυσικα και εγκατελειψα την πωληση του,και ειπα "τι να γινει,ατυχια".

Αν συνεβαινε το αντιθετο,δηλαδη να πηγαινε η τιμη του 2000 ευρω,δεν θα ενιωθα ιδιαιτερες τυψεις αν τον πουλουσα οσο τον αγορασα (ή και λιγο ακριβοτερα). Αλλα που τετοια τυχη...  ;D

 

Ε,αν τυχει και μια τετοια περιπτωση που κατι ανεβασε την τιμη του ως καινουριο,χαλαλι,σταθηκε τυχερος αυτος που το αγορασε τοτε που ηταν φτηνο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν και το thread γράφει... Warwick  :o θα κάνω την καρδιά μου πέτρα  ;D

 

Λοιπόν και εδώ ισχύουν οι γνωστοί κανόνες ζήτησης- προσφοράς.

 

Όταν πχ βλέπεις στις αγγελίες κάποια όργανα με τα καντάρια, αυτό θα διαμορφώσει τις τιμές.

 

Από εκεί και πέρα: Το timing παίζει τον ρόλο του- όταν η αγορά είναι στα κάτω της, υπάρχει υπέρ προσφορά και ελάχιστη ζήτηση, αν θες να πουλήσεις, θα πουλήσεις σε ελκυστική τιμή.

 

Αν θες να πουλήσεις εδώ και τώρα, τότε βάζεις μια τιμή που ο άλλος δεν μπορεί να αντισταθεί στην αγορά.

 

Τι πουλάς; Αν αυτό που δίνεις μακροπρόθεσμα θα ανεβάσει τιμή, είναι vintage όργανο (πες με Fender)  ;D τότε μπορεί να ζητήσεις ένα τίμημα που θα αντικατοπτρίζει την «επένδυση» που θέλει να κάνει ο υποψήφιος αγοραστής.

 

Τώρα αν κάποιος νομίζει ότι πουλάει το όργανο από «τίμιο ξύλο» και θέλει και εγώ δεν ξέρω τι, τότε θα το κάνει κορώνα στο κεφάλι του, γιατί δεν βλέπω να το πουλάει.

 

 

Πάντως, έτσι για την ιστορία, πριν κάποιους μήνες ένα φιλαράκι ήταν σε δίλημμα: Warwick ή Dingwall; Μιλάμε για ένα ακριβό Warwick (δεν θυμάμαι μοντέλο) και για ένα πολύ πιο ακριβό Dingwall που θα το έπαιρνε όμως στην τιμή του Warwick.

 

Φυσικά του είπα... Dingwall  ;D Το σκεπτικό μου ήταν, με το Warwick θα χάσεις λεφτά σε περίπτωση που κάποια στιγμή θες να το πουλήσεις, με το Dingwall όχι. Το σκέφτηκα αμιγώς εμπορικά και όχι με βάση την παικτική αξία του οργάνου. 

 

Και φυσικά αυτός πήρε το... Warwick  :P ;D (Δεν του έκατσε καλά ο ιδιαίτερος ήχος του Καναδού και εκεί πάω πάσο).

 

Αλλά αν πάει κάποια στιγμή να το πουλήσει, θα με θυμηθεί  ;)     

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν για καποιο λογο η τιμη του στην αγορα μεταχειρισμενων (eBay πχ) αν το μπασο σου το αγορασες 2000 και τωρα στο eBay το πουλανε 500, εσυ παλι θα ακολουθησεις τις τιμες της αγορας μεταχειρισμενων και θα το πουλησεις σε αναλογη τιμη.

 

Η ηθικη δεν εχει σχεση με το ολο θεμα. Θεμα ηθικης ειναι

Αρά τώρα έχουμε ένα άξονα.Το ebay.Τώρα έχουμε κάπου να σταθούμε και κάποιο μέτρο σύγκρισης.

Όσο για την ηθική.Εμένα δεν μου κάνει καλά να δώσω ένα όργανο που πήρα 800ευρώ 2000...Δεν ξέρω...Μου κάνει ανήθικο και σαν να κλέβω τον άλλο...Πάντα για μένα..

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόμοιο ανεξήγητο κατ'εμε κράξιμο έφαγα σε ένα άλλο φόρουμ όταν πήγα να πουλήσω ένα προιόν τεχνολογίας που έιχα αγοράσει προ 3μήνου σε προσφορά,σε τιμή μεγαλύτερη απο την αγορά.

Τι να κάνω δηλαδή; Επειδή πέτυχα τότε την προσφορά να μην το πουλήσω σήμερα όσο αξιζει; και μιλάμε για μόλις 20 ευρώ πάνω.

 

Βέβαια τίθεται και το θέμα την νομιμότητας καθώς κάποιοι λένε οτι αν πουλήσεις ακριβότερα απ'ότι αγόρασες πρέπει να κόψεις απόδειξη,αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει παραθέσει κάποιος το νόμο που να το αποδεικνύει.

 

 

Όσο για την ηθική.Εμένα δεν μου κάνει καλά να δώσω ένα όργανο που πήρα 800ευρώ 2000...Δεν ξέρω...Μου κάνει ανήθικο και σαν να κλέβω τον άλλο...Πάντα για μένα..

 

Αν είχες μαγαζί δηλαδή θα πούλαγες σε τιμές κόστους; Θες να πεις οτι και τα μαγαζιά μας κλέβουν;

Αν είχες βγει στην κοινωνία να χτυπηθείς για ένα κομμάτι ψωμί δε νομίζω να είχες τέτοιες απόψεις.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τι να κάνω δηλαδή; Επειδή πέτυχα τότε την προσφορά να μην το πουλήσω σήμερα όσο αξιζει; και μιλάμε για μόλις 20 ευρώ πάνω.

 

Τι να πω...Αλήθεια δεν μπορώ να μοιραστώ την λογική σου

 

 

Βέβαια τίθεται και το θέμα την νομιμότητας καθώς κάποιοι λένε οτι αν πουλήσεις ακριβότερα απ'ότι αγόρασες πρέπει να κόψεις απόδειξη,αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει παραθέσει κάποιος το νόμο που να το αποδεικνύει.

 

 

Αυτό δεν το ξέρω,καλό είναι κάποιος που γνωρίζει να μας ανοίξει τα μάτια αλλά αν ισχύει εμένα μου κάνει λογικό

 

Αν είχες μαγαζί δηλαδή θα πούλαγες σε τιμές κόστους; Θες να πεις οτι και τα μαγαζιά μας κλέβουν;

ΔΕΝ έχω όμως μαγαζί ούτε είμαι μαυραγορίτης

 

Αν είχες βγει στην κοινωνία να χτυπηθείς για ένα κομμάτι ψωμί δε νομίζω να είχες τέτοιες απόψεις.  ;)

Τώρα αυτό το αφήνω ασχολίαστο...Και που ξέρεις εσύ εγώ τι κάνω στη ζωή μου?

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου