Προς το περιεχόμενο

VST, VSTi, VSTeffect, VST πατάτες τηγανητές


sakis_music

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παληκάρια... βάλτε μια τάξη στον όρο VST, για μας που τώρα μπαίνουμε στα χωράφια των PC. Τί σημαίνουν τα αρχικά VST; Πόσων ειδών VST υπάρχουν ;;; Τί είναι τo/τα VST;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε βαριέσαι, τσέκαρε τα εξής:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Virtual_Studio_Technology

 

www.widisoft.com/english/vst.html

 

www.tweakheadz.com/software_plugins.htm

 

Αν βαριέσαι κάπως, διάβασε τα παρακάτω επιγραμματικά και λίγο...μπακαλίστικα:

 

Όπως (ενδεχομένως) έχεις καταλάβει, υπάρχουν κάποιες μικρές "εφαρμογές" (δεν είναι ακριβώς εφαρμογές, αλλά τέλος πάντων) οι οποίες δεν μπορούν να τρέξουν μόνες τους (δεν είναι δηλαδή stand-alone), αλλά χρειάζονται κάποιο host πρόγραμμα που θα τις "φιλοξενήσει". Αυτά λέγονται plugin ("πρόσθετα").

 

Αυτά τα "πρόσθετα" μπορεί να είναι α) κάποιο εφέ (delay, chorus, modulation, distortion) το οποίο εφαρμόζεις σε ένα audio σήμα ή β) ένα εικονικό όργανο (instrument) το οποίο ελέγχεις μέσω midi.

 

Έτσι έχουμε FX plugins και Instruments αντίστοιχα.

 

Η Steinberg έχει αναπτύξει μια δική της τεχνολογία συνεργασίας των plugin με το εκάστοτε πρόγραμμα, η οποία τεχνολογία ονομάζεται Virtual Studio Technology (VST). Υπάρχουν κι άλλα τέτοια πρωτόκολλα συνεργασίας, τα οποία έχει δημιουργηθεί και βελτιωθεί από άλλες εταιρείες.

 

Οπότε, εν τέλει, έχουμε τα VST Effects και τα VST Instruments (ή VSTi εν συντομία).

 

Αυτά για αρχή... :D

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ sakis_music, πριν μερικές μέρες όταν σε καλωσορίσαμε στο noiz ξεκίνησες με την ερώτηση για το ποιο είναι και πόσο στοιχίζει το τέλειο pc. Σήμερα μας αποκαλύπτεις ότι δεν γνωρίζεις τι είναι VST, το οποίο δεν είναι βέβαια κακό (ούτε εγώ ήξερα κάποτε), αλλά δεν μπορώ παρά να υποδείξω αυτή την αντίφαση διότι κατά τη γνώμη μου είναι ακριβώς αυτή η άγνοια των στοιχειωδών πληροφοριών που σε ώθησε σε αυτή την ερώτηση για το "τέλειο" PC.

 

Επανέρχομαι λοιπόν στις αρχικές μου τοποθετήσεις και σε ενθαρρύνω να εξοικειωθείς πολύ περισσότερο με αυτά τα πράγματα πριν αγοράσεις οτιδήποτε και ειδικά πριν αγοράσεις αυτό που κάποιος επιτήδειος θα επιχειρήσει να σου πουλήσει σαν το τέλειο PC.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε sakis music

 

 

ενα vst ειναι πολυ απλα μια εφαρμογη που προσομοιονει ειτε ενα συνθ/drum machine/fx/sampler και ειναι μια τεχνολογια/πρωτοκολλο την οποια εισηγαγε απο οσο ξερω πρωτη η Steinberg με το cubase και αργοτερα το υιοθετησαν και αλλες εταιριες του χωρου...ετσι πχ εχεις το v-station σε software το οποιο ειναι προσομοιωση του k-station της novation κλπ...επισης τα vst μπορουν να ειναι και οργανα/fx/drum machine/samplers τα οποια δεν υπαρχουν στην πραγματικοτητα...αυτα οσο πιο απλα γινεται...

 

επισης τα παιδια εχουν δικιο...καλο ειναι να μην κανεις καποια αγορα αμεσα αλλα να δεις απο πριν για τι προκειται και στο κατω κατω μπορει να μην σε ενδιαφερει...στο internet υπαρχουν απειρα freeware vst οποτε δεν χανεις τιποτα να τα δοκιμασεις...επισης να σου πω οτι δεν χρειαζεται και οτι τελευταιο για να κανεις πολυ καλες παραγωγες αλλα αγαπη και πολυ διαβασμα και επιμονη με τις εταιριες χε χε...

 

και να θυμασαι οτι ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ηξερε τι ειναι το καθε τι αλλα μονο με επιμονη και δικο σου ψαξιμο θα καταφερεις να βρεις ακρη...παντως το σπορ ειναι γενικα ακριβο...

 

hope that helps a bit...

 

cheers

Panos

ead, Follow or Get out of the way !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ sakis_music' date=' πριν μερικές μέρες όταν σε καλωσορίσαμε στο noiz ξεκίνησες με την ερώτηση για το ποιο είναι και πόσο στοιχίζει το τέλειο pc. Σήμερα μας αποκαλύπτεις ότι δεν γνωρίζεις τι είναι VST, το οποίο δεν είναι βέβαια κακό (ούτε εγώ ήξερα κάποτε), αλλά δεν μπορώ παρά να υποδείξω αυτή την αντίφαση διότι κατά τη γνώμη μου είναι ακριβώς αυτή η άγνοια των στοιχειωδών πληροφοριών που σε ώθησε σε αυτή την ερώτηση για το "τέλειο" PC.

 

σε ενθαρρύνω να εξοικειωθείς πολύ περισσότερο με αυτά τα πράγματα πριν αγοράσεις οτιδήποτε[/quote']

 

Αντί να κάνεις παντελώς άσχετα σχόλια, μπορείς να δώσεις μια συγκεκριμένη και σαφή απάντηση στην ερώτηση που έκανα; Αν όχι, άσε κάποιον που μπορεί και θέλει, να το κάνει.Είσαι 100% ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ!

Eyeprotocol, αν ήξερα τα πάντα για τα PC, δεν θα έμπαινα στη διαδικασία να ρωτώ τί είναι το ένα και τί είναι το άλλο. Και επαναλαμβάνω για τελευταία φορά ( κάπου έχω κουραστεί να το λέω ξανά και ξανά ), ότι παρόλο που δεν γνωρίζω τα πάντα για τα PC δεν με ενδιαφέρει να ξεκινήσω με ένα μέτριο προς καλό μηχάνημα. Θέλω ό,τι καλύτερο υπάρχει και να στρωθώ στη μελέτη και στην πλήρη κατανόηση του hardware και software που θα έχω αγοράσει. Το ότι δεν γνωρίζω σήμερα τα πάντα για τα PC, αυτό δεν θα ισχύει και μετά από 6 μήνες. Έχω την ευτυχία ή την δυστυχία, όταν πέφτει ένα μηχάνημα στα χέρια μου, να κάνω το Manual του τον καλύτερό μου φίλο. Οπότε, αφού θα στρωθώ και που θα στρωθώ στο διάβασμα, δεν με ενδιαφέρει να μάθω πχ το Fruity Loops, αλλά, πάω κατευθείαν στο Cubase 3 ή το Nuendo 3.2, το ίδιο ισχύει και για τα υπόλοιπα μέρη ( hard kai soft ) του PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lost_Highway, ειλικρινά σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου και τα links σου. Ήσουν απόλυτα κατατοπιστικός και δεν αναλώθηκες σε άλλα θέματα, όπως έκανε ο Eyeprotocol, πλην της ερώτησης που έκανα. Έτσι μου αρέσει να μου απαντούν. Εσύ έπρεπε να είσαι πωλητής. Ή μήπως είσαι ήδη; Σε ποιο κατάστημα είσαι; Σε ευχαριστώ και πάλι. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι μου αρέσει να μου απαντούν. :)

 

Σάκη, καλά κάνεις και με/μας ενημερώνεις για το πως σου αρέσει να σου απαντούν, αλλά μην γράφεις με επικριτικά κεφαλαία γράμματα μόνο και μόνο επειδή έχω το θράσος να σε ενημερώνω για το πως μου αρέσει να με ρωτούν!!! Σε τελευταία ανάλυση, έχω ακριβώς τα ίδια δικαιώματα με εσένα και μπορώ και εγώ να λέω τη γνώμη μου.

 

Εδώ δεν είναι το επίσημο φόρουμ τεχνικής υποστήριξης κάποιας εταιρείας. Εδώ είναι μία παρέα ανθρώπων που είτε ξέρει, είτε δεν ξέρει πρέπει να γουστάρει για να σας απαντήσει και συνεπώς φροντίστε να ρωτάτε με τρόπο συνεπή και κόσμιο. Δεν είμαι υπάλληλος καμίας εταιρείας για να κάθομαι να σιγοντάρω τις προσπάθειες εκμάθησης ημιμαθών και αρχαρίων που ΔΕΝ έχουν το θάρρος να παραδεχτούν ότι είναι ημιμαθείς και αρχάριοι.

 

Τι σου είπανε ρε Σάκη και αρπάχτηκες; Ότι είσαι άσχετος. Ε, ναι είσαι ΑΣΧΕΤΟΣ και το χειρότερο είναι ότι συμπεριφέρεσαι και σαν ΑΣΧΕΤΟΣ. Είναι πουθενά γραμμένο ότι πρέπει να καθόμαστε να εξηγούμε τι είναι VST (σιγά τη σπάνια πληροφορία, άμα δεν ήσουνα ΤΟΣΟ άσχετος θα ήξερες που να ψάξεις να τη βρεις αντί να ρωτάς) όταν πριν δύο εβδομάδες μας την έλεγες πάλι επειδή είχαμε το θράσος να σου λέμε ότι "φίλε, μη κουράζεσαι να ψάχνεις το τέλειο pc, δεν είναι σωστή αφετηρία για τη συζήτηση".

 

Μήπως ήρθαμε σπίτι σου να σου τα πούμε; Εσύ δε ρώτησες; Που νομίζεις ότι ρωτάς, στο υπηρετικό σου προσωπικό που θα πρέπει στο πληθυντικό να απαντάνε στις βλακείες σου;

 

Επειδή λοιπόν δεν είμαι υπάλληλος καμίας εταιρείας ώστε να σου ΧΡΩΣΤΑΩ οποιοδήποτε επίπεδο τεχνικών συμβουλών και υποστήριξης σου λέω ξεκάθαρα (και χωρίς κόκκινα γράμματα) ότι είσαι αγενής και ότι η συμπεριφορά σου είναι ανάρμοστη.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι μου αρέσει να μου απαντούν. :)

 

Σάκη' date=' καλά κάνεις και με/μας ενημερώνεις για το πως σου αρέσει να σου απαντούν, αλλά μην γράφεις με επικριτικά κεφαλαία γράμματα μόνο και μόνο επειδή έχω το θράσος να σε ενημερώνω για το πως μου αρέσει να με ρωτούν!!! Σε τελευταία ανάλυση, έχω ακριβώς τα ίδια δικαιώματα με εσένα και μπορώ και εγώ να λέω τη γνώμη μου.

 

Εδώ δεν είναι το επίσημο φόρουμ τεχνικής υποστήριξης κάποιας εταιρείας. Εδώ είναι μία παρέα ανθρώπων που είτε ξέρει, είτε δεν ξέρει πρέπει να γουστάρει για να σας απαντήσει και συνεπώς φροντίστε να ρωτάτε με τρόπο συνεπή και κόσμιο. Δεν είμαι υπάλληλος καμίας εταιρείας για να κάθομαι να σιγοντάρω τις προσπάθειες εκμάθησης ημιμαθών και αρχαρίων που ΔΕΝ έχουν το θάρρος να παραδεχτούν ότι είναι ημιμαθείς και αρχάριοι.

 

Τι σου είπανε ρε Σάκη και αρπάχτηκες; Ότι είσαι άσχετος. Ε, ναι είσαι ΑΣΧΕΤΟΣ και το χειρότερο είναι ότι συμπεριφέρεσαι και σαν ΑΣΧΕΤΟΣ. Είναι πουθενά γραμμένο ότι πρέπει να καθόμαστε να εξηγούμε τι είναι VST (σιγά τη σπάνια πληροφορία, άμα δεν ήσουνα ΤΟΣΟ άσχετος θα ήξερες που να ψάξεις να τη βρεις αντί να ρωτάς) όταν πριν δύο εβδομάδες μας την έλεγες πάλι επειδή είχαμε το θράσος να σου λέμε ότι "φίλε, μη κουράζεσαι να ψάχνεις το τέλειο pc, δεν είναι σωστή αφετηρία για τη συζήτηση".

 

Μήπως ήρθαμε σπίτι σου να σου τα πούμε; Εσύ δε ρώτησες; Που νομίζεις ότι ρωτάς, στο υπηρετικό σου προσωπικό που θα πρέπει στο πληθυντικό να απαντάνε στις βλακείες σου;

 

Επειδή λοιπόν δεν είμαι υπάλληλος καμίας εταιρείας ώστε να σου ΧΡΩΣΤΑΩ οποιοδήποτε επίπεδο τεχνικών συμβουλών και υποστήριξης σου λέω ξεκάθαρα (και χωρίς κόκκινα γράμματα) ότι είσαι αγενής και ότι η συμπεριφορά σου είναι ανάρμοστη.[/quote']

 

Μην εξακολουθείς να γράφεις κατεβατά ολόκληρα ανευ σημασίας !!!! Δεν βοηθάς καθόλου και είσαι για άλλη μια φορά ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ!!!

 

Θέλεις να απαντήσεις τί είναι τα VST; Απάντησε! Δεν θέλεις να απαντήσεις; Μην απαντάς! Δεν σε υποχρεώνει κανείς να απαντήσεις! Το να απαντάς, όμως, λέγοντας τί ωραίο καιρό που έχει σήμερα, λυπάμαι, αλλά, μάλλον εμπίπτεις στην κατηγορία των ημιμαθών που το παίζουν ξερόλες. Ποτέ μου δεν είπα ότι τα ξέρω όλα, αντιθέτως είπα ότι ξεκινάω από το μηδέν. Δεν καταλαβαίνω την τάση που έχεις να μειώνεις με διάφορα κοσμητικά επίθετα κάποιον αρχάριο αποκαλώντας τον ΑΣΧΕΤΟ κλπ κλπ, κάτι που είσαι ο ΜΟΝΟΣ που το έχει κάνει ως σήμερα!!! Μάλλον χρειάζεσαι ψυχολογική υποστήριξη για να ξεπεράσεις το σαβαρότητα πρόβλημα που έχεις.

 

Μπορείς να γράψεις ό,τι άλλο θέλεις ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ. ΔΕΝ θα απαντήσω. Αρκετά αναλώθηκα με άτομα που είναι πραγματικά ημιμαθή και άσχετα με τη Μουσική Τεχνολογία και ανήμπορα να βοηθήσουν κάποιον που ξεκινά τώρα. Τελεία και παύλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου γράφω για να απαντήσεις. Αν δεν πρόσεξες, δε σε ρωτάω απολύτως τίποτε. Επίσης, σου έχουν ήδη απαντήσει στην ερώτηση που έκανες (ή είσαι τόσο άσχετος ώστε ούτε αυτό το είδες;).

 

Σου γράφω διότι επιχειρείς με γραφικό τρόπο να με προσβάλεις και απλά τραβάω τις διαχωριστικές γραμμές. Όπως μπορούν να δουν όλοι όσοι παρακολουθούν το φόρουμ, δεν επιχειρείς να προσβάλλεις μόνο εμένα, αλλά και άλλους ("φυντάνια" τους είπες).

 

Να στο πω και εδώ: άμε από εκεί που ήρθες.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν με ενδιαφέρει να μάθω πχ το Fruity Loops, αλλά, πάω κατευθείαν στο Cubase 3 ή το Nuendo 3.2,

 

flstudio fanboy mode on

 

sakis,αντί να απαξιωνεις το flstudio θα σου πρότεινα να το μάθεις εξίσου καλα με το cubase/nuendo. καλύτερο συνοδευτικό sampler/drum machine πολυ δύσκολα θα βρεις.

 

flstudio fanboy mode off

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου