Προς το περιεχόμενο

Μουσικό θέμα της "Αθλητικής Κυριακής"


harilatron

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν μπει ο δημιουργός θα ήθελα να τον ρωτήσω πόσο χρονικά είναι το original ενιαίο κομμάτι και που έχουν κάνει κοψοραψιές. Σε κάποια σημεία ακούω κάποιες ανεπαίσθητες ρυθμικές ασυνέχειες όταν τελείωνει / αρχίζει η μελωδία και θα ήθελα να ξέρω αν έχω δίκιο.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οσες φορες  να το δω/ακουσω παντα θα με πιανει ανατριχιλα(αυτο κ το final countdown) και ας ειχα σχολειο το πρωι.Πως και πως περιμενα το βραδυ να παρω τζουρα απο μπαλα ;D, τοτε που επαιζαν μπαλα και οχι εκατο μετρα στιβο

 

και για να ξυπνησουν μνημες  ;D ;D ;D

Fight for Freedom, Fight for RAMBO!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δυστυχώς κι εγώ ξερνώ στο άκουσμα του εμβατηρίου... απο τα παιδικά ψυχολογικά τραύματα που μου άφησε και όπως διαβάζω όχι μόνο σε μένα. Τότε ήθελα να παίζω αντι να παρακολουθώ μπάλα.

 

Το lead για μένα είναι σίγουρα κιθάρα. Κι εγώ δεν ακούω διπλή χορδή για να είναι μπουζούκ αλλά σίγουρα υπάρχει κάποια ταυτοφωνία με δεύτερη κιθάρα; Ισως και αυτη η κακή για τα αυτιά μου απο τότε χρήση της κιθάρας να με απωθούσε. Οι δε τρίλιες του φλάουτου και το ταμπούρο με έστελναν αδιάβαστο. :D Βέβαια ήταν για πολλά χρόνια και μέχρι τα μέσα του 80 ο "σωστός" τρόπος ενορχήστρωσης, με τον κλασσικό τρόπο.

 

Παρα ταύτα παραμένει σημείο αναφοράς για όλους μας. Εντύπωση δε μου προκαλεί το πόσο έχει ταυτιστεί με το ποδόσφαιρο το θέμα αυτό για να παίζει 50 (; ) χρόνια. Αυτό είναι επιτυχία! Το μόνο σίγουρο είναι πως ξυπνά αισθήματα και αναμνήσεις σε όλους και ίσως είναι το πιο γνωστό θέμα μετά τον εθνικό ύμνο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"έλα ρε μαμά, σε παρακαλώ....5 λεπτάκια μόνο, να δω τον Ολυμπιακό... θα τον βάλει πρώτο-πρώτο...να δω το γκολ του Αναστό!!"

 

Μαμά : "5 λεπτά Ολυμπιακό, δόντια και κρεβάτι...θα σε βαράω πάλι το πρωί για να σηκωθείς"

 

Πατέρας (βάζελος) : "ασε το παιδί να δει το Σαραβάκο μπάς και γίνει άνθρωπος".. ;D

 

ΑΑΑΑχχχχχχ, good times, good times.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερό θέμα Χαρίλαε!

 

Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι κάπου ακούγεται μπουζούκι αλλά σίγουρα δεν είναι μόνο του. Μάλλον μαζί με ηλεκτρική θα έλεγα κι εγώ.

 

ΥΓ: Παράλληλα με αυτό το θέμα που ξυπνά ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ δυσάρεστα σχολικά συναισθήματα, υπάρχει και αυτό το κομμάτι των Pet Shop Boys που συνόδευε τότε (σε μια έκδοσή του χωρίς φωνή) τις καλύτερες φάσεις & γκολ της κάθε Κυριακής:

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι πιστεύω ότι είναι εξολοκλήρου γραμμένο με όργανα marching μπάντας. και  ότι αυτό που ακούται ως κιθάρα, είνια κάποιο μεταλόφωνο. Από το μπούκωμα της ηχογράφησης αλλάζει η χροιά του, αλλά στο 0,27 στο κατέβασμα, προφανώς βρίσκει χώρο και ακούγεται σαν μεταλλόφωνο. Και εκτός απο τα κρουστά και το πικολο που αναγνωρίσατε, όλα τα υπόλοιπα πρέπει να είναι brass.

 

 

Καλά μη βρίζετε!!! αυτή την εντύπωση μου αφήνει το κομμάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου