Προς το περιεχόμενο

Εχει ξεπεραστει η Gibson?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστεύετε οτι εν 2012 η Gibson, Fender ... έχουν ξεπεραστεί απο άλλες έταιρειες ??

Αν όχι τεκμιηριώστε γιατί  - αν ναι το ίδιο και απο ποιές εταιρείες.

Αν θεωρείτε ότι δεν έχει καν νόημα το τόπικ πείτε το.

 

Δεν ξέρω σε ποιόν ''τομέα'' αναφέρεσαι σχετικά με το εάν έχουν ξεπεραστεί από άλλες εταιρείες. Αν εννοείς π.χ. στον΄''κατασκευαστικό'' τομέα, δηλ. στην ποιότητα κατασκευής, playabilty κ.τ.λ., μάλλον έχουν ξεπεραστεί. Γι'αυτό π.χ. είναι πιο σπάνιο να βρεις έναν σεσσιονά να παίζει με ένα Ταυράκι αντί για μια Musicmann.

 

Στον τομέα του ήχου ή και του vibe αν θες, πιστεύω ότι βιώνουμε μα περίοδο που όχι μόνο δεν έχουν ξεπεραστεί αλλά έχουν επανέλθει.

 

Αμα το σκεφτείς, το Rock των δεκαετιών του 60 και του 70 γράφτηκε με αυτές τις 2 εταιρείες (άντε βάλε και καμμιά Gretsch, Rickenbaker κ.α.). Στην δεκαετία του 80, όπου ο ήχος άλλαξε αισθητά με τα διάφορα ήδη μεταλ αλλά και hard rock (glam rock κ.τ.λ.) οι μουσικοί τότε στράφηκαν σε άλλες μάρκες και μάλιστα πολλοί από αυτούς ''έσκαβαν'' τις stratocaster τους (δεν είχαν θέση για διπλό μαγνήτη τότε) για να βάλουν humbuckers και floyd rose τρέμολα. Mάλιστα αυτός ήταν ο λόγος που η fender αναγκάστηκε για πρώτη φορά να κυκλοφορήσει μοντέλα με διπλούς μαγνήτες, αν θυμάμαι καλά λεγόνταν ''hot roded series''.

Παρομοίως πολλοί μεταλ μουσικοί χρησιμοποιούσαν Gibson LP Custom με πιο γκαζιάρικους μαγνήτες (αναφέρω την Custom γιατί συνήθως η μαύρη Custom ταίριαζε και ''αισθητικά'' με το metal). Δεν είχαν βέβαια τρέμολο για κανουν τις ποζεράδικες υπερβολές της εποχής, αλλά είχαν όγκο στον ήχο...

 

Περίπου τα ίδια συνέβαιναν κα στα 90's.

 

Τις τελευταίες 2 δεκαετίες έχω την εντύπωση ότι το vintage ξαναγινε ''της μόδας''. Νομίζω φαίνεται αυτό και από τα re-issue που βγαζουν αυτές οι 2 εταιρείες (vintage, VOS, signature μοντέλα των ''παλιών'') αλλά πέρα από αυτά τα re-issue, οι περισσότερες κιθάρες που βγάζει η fender και η gibson είναι η επιτομή του κλασσικού, και μου φαίνεται ότι γι'αυτό ο κόσμος ξαναασχολείται τόσο πολύ μαζί τους σήμερα. Άρα μάλλον σε αυτόν τον τομέα όχι μόνο δεν ξεπεράστηκαν, αλλά έχουν επανέλθει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και σου λέω εγώ πχ ότι υπερέχει επειδή είναι πολύ γρήγορη. Και μου απαντάς εσύ μα εγώ θέλω να πηγαίνω σε χωμάτινες διαδρομές με λάσπες..

 

Οπότε κάθε προσπάθεια να σου εξηγήσω γιατί υπερέχει είναι άκυρη μιας και είναι με δικά μου κριτήρια. Και έτσι και στις κιθάρες και σχεδόν σε όλα τα πράγματα η υπεροχή έχει να κάνει με τις προσωπικές δικές μας ανάγκες και γούστα. Συνεπώς πιστεύω αντιλαμβάνεσαι..

 

Φιλε μου δεν σου ζητησα να μου εξηγησεις κατι, τις γνωριζω πολύ καλα πιστεψε με και τις gibson kai τις fender, εδω συζήτηση γινεται.... και ας ξεκολήσουμε απο το θέμα επιτέλους με τις ferrari kai τις πορτοκαλάδες λούξ.....  δεν είναι αυτό το θέμα αλλο π...α αλλο βούρτσα. ..........και για να στο αντιστρέψω με τη δική σου λογική για να σου δείξω οτι αυτοακυρώνεσα,,, αν ήταν θέμα γούστου απλα και μόνο ...δεν θα μιλάγαμε τώρα γia την GIBSON kai ti FENDER. ούτε για τη FERRARI και τη LAMBORGHINI. ...και πραγματικά υπάρχουν πολλα επιχειρήματα για να σου δείξει κάποιος οτι μια φερραρι είναι ανώτερη απο κάποια ΄΄αλλη αντιστοιχη μάρκα αυτοκινήτων.. δεν θεωρείται τυχαία αξεπέραστη....μην το αναλύσω άλλο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ξαναλέω οτι το θέμα είναι ερώτηση, συζήτηση γίνεται ,δεν είναι δήλωση.

( Οι gibson p.x. θεωρείται οτι έχει φοβερή ποιότητα - φοβερό stability - και βάθος-όγκο

προκύπτει λοιπον το ερώτημα (γαι το τώρα - οχι το χθές) gια τα λέφτα που κοστίζουν υπάρχουν αυτή τη στιγμή εταιρείες που την έχουν ξεπεράσει , στα ίδια ή και σε περισσότερα λεφτά (για να το θέσω π.χ. και οικονομικα) γιατι ξαναλέω είναι και η διαφήμιση που έχει πέσει ,δικαιολογείται??) και το αντιστοιχο για τα clean και το γλυκο ηχο της fender)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχθές στη Κερατσίνι που πέρναγα να πάω για Κυψέλη μέσω Δομοκού, είδα μια PRS μια Gibson και μια Fender που ταν στημένες για παράνομη κόντρα. Πήγαιναν τον kώλo τους και οι τρεις αλλά επειδή μ ειχε πιάσει κόψιμο δεν έκατσα να δω ποιά είναι η αξεπέραστη.

 

Μαν εγώ είχα δει ΑΟΟΑ μια κόντρα για Καρέα που θα μου μείνει αξέχαστη. Είναι στο φανάρι μια strat custom shop, μια LP VOS και μια Schecter 7άρα. Ανάβει το πράσινο και βλέπεις τη fender να τα δίνει όλα,  να ξεκινάει με χαστούκια, τη Gibson να φτύνει πίσω άκαφτη και τη Schecter να μην ξεκινάει επειδή ΓΡΑΦΕΙ.

 

H Gibson ως προσθιοκίνητη τουρμπίσια έφυγε μπροστά στην αρχή (είχε κρύο εκείνη τη μέρα και φόρτωνε καλύτερα το τούρμπο), αλλά μετά από 300-400 μέτρα η Fender την πήγαινε προφυλακτήρες. Γυρνάω πίσω να δω τη Schecter και βλέπω οτι 1η, 2α και μισή 3η τις έχει αφήσει κάτω! Μέχρι να τελειώσει η ευθεία όμως (πριν την έξοδο για Αττική) τους είχε ρίξει ΗΔΗ 2 κολώνες... Άρα μήπως οι δύο μεγάλες μάρκες δεν είναι αξεπέραστες?

 

Τι θέλω να πω. Στο δρόμο παίζουν πολλά με τις κιθάρες και γενικά δεν μπορείς να κρίνεις. Για να καταλάβεις καλά μια κιθάρα πρέπει να την πας σε πίστα... Στις Σέρρες πχ στην Κ8 η custom shop υπερστρέφει ενώ η LP υποστρέφει. Όποτε έχω μπει με την εφτάχορδη νιώθω σαν κυρία που πάει σουπερμάρκετ...  Γλιστράω ομαλά με τα 4, αλλά ξέρω πάντα οτι το τιμόνι μου κοιτάζει το δρόμο και δεν πουλάει. Βέβαια παίζει πάντα και το στήσιμο και άλλα πράματα (ψυχολογία, πένες, χορδές κλπ)...

 

Αυτά, φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[move]Αβάδιστα,αβασάνιστα,αβίαστα αγοράζω ξεπερασμένες γκίπσονζ και κάνω την χάρη στους ιδιοκτήτες τους να απαλλαγούν απ αυτή την μιζέρια.Κος Τάκης. (max 49.99 έουρο) [/move]

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν αυτή τη στιγμή εταιρείες που την έχουν ξεπεράσει , στα ίδια ή και σε περισσότερα λεφτά (για να το θέσω π.χ. και οικονομικα)

Επειδή δεν διάβασες το προηγούμενο θέμα που κλειδώσανε (όπως θα κλειδώσουνε και τούτο) 8)...αντιγράφω από τον Superfunk

 

FENDER REVENUE: $280m,GIBSON REVENUE:$175M

 

http://seekingalpha.com/article/733911-ipo-preview-fender-musical-instruments

 

http://www.indeed.com/cmp/Gibson-Guitar

 

Εάν, ΔΕΝ βρείς εταιρίες που να κάνουν αυτά τα νούμερα...σε απλά ελληνικά σημαίνει ότι...ότι και να νομίζουμε εμείς, η πραγματικότητα είναι ότι ο κύριος όγκος πωλήσεων γίνεται από τις 2 εταιρίες ...και επίσης σημαίνει ότι για να γίνεται ο συγκεκριμένος όγκος πωλήσων, ο κόσμος θεωρεί ότι έχουν  φοβερή ποιότητα - φοβερό stability - και βάθος-όγκο...και όλα τα λοιπά.

 

...και άσε τους άλλους να κάνουν κόντρες με τα φτιαγμένα στις πίστες! ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου δεν σου ζητησα να μου εξηγησεις κατι, τις γνωριζω πολύ καλα πιστεψε με και τις gibson kai τις fender, εδω συζήτηση γινεται.... και ας ξεκολήσουμε απο το θέμα επιτέλους με τις ferrari kai τις πορτοκαλάδες λούξ.....  δεν είναι αυτό το θέμα αλλο π...α αλλο βούρτσα. ..........και για να στο αντιστρέψω με τη δική σου λογική για να σου δείξω οτι αυτοακυρώνεσα,,, αν ήταν θέμα γούστου απλα και μόνο ...δεν θα μιλάγαμε τώρα γia την GIBSON kai ti FENDER. ούτε για τη FERRARI και τη LAMBORGHINI. ...και πραγματικά υπάρχουν πολλα επιχειρήματα για να σου δείξει κάποιος οτι μια φερραρι είναι ανώτερη απο κάποια ΄΄αλλη αντιστοιχη μάρκα αυτοκινήτων.. δεν θεωρείται τυχαία αξεπέραστη....μην το αναλύσω άλλο .

 

 

ΝΑΙ!!!!

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ξαναλέω οτι το θέμα είναι ερώτηση, συζήτηση γίνεται ,δεν είναι δήλωση.

Να σου πω εγώ για να μην υποφέρεις γιατί οι άλλοι κοροδεβουν.

 

Υπάρχουν δεκάδες μικρές εταιρείες ή/και luthiers που φτιάχνουν ακριβές απομιμήσεις ή σχεδόν απομιμήσεις Gibson με μακράν καλύτερη ποιότητα από τις Gibson.

 

Υπάρχουν και μερικές Κορεάτικες/Κινέζικες απομιμήσεις που αν και φθηνότερες, ποιοτικά είναι εφάμιλλες και ενίοτε καλύτερες της Gibson.

 

H Gibson από την άλλη είναι η ιστορική εταιρεία που της πρωτοέφτιαξε και η μοναδική που συνεχίζει να κατασκευάζει τις αυθεντικές Gibson.

 

Αν αλλάξεις στα παραπάνω το όνομα Gibson με Fender, πάλι θα βγάζει νόημα.

 

Τώρα αν εσένα ή τον β ή τον γ τον νοιάζει πολύ, λίγο ή καθόλου, αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαν εγώ είχα δει ΑΟΟΑ μια κόντρα για Καρέα που θα μου μείνει αξέχαστη. Είναι στο φανάρι μια strat custom shop, μια LP VOS και μια Schecter 7άρα. Ανάβει το πράσινο και βλέπεις τη fender να τα δίνει όλα,  να ξεκινάει με χαστούκια, τη Gibson να φτύνει πίσω άκαφτη και τη Schecter να μην ξεκινάει επειδή ΓΡΑΦΕΙ.

 

H Gibson ως προσθιοκίνητη τουρμπίσια έφυγε μπροστά στην αρχή (είχε κρύο εκείνη τη μέρα και φόρτωνε καλύτερα το τούρμπο), αλλά μετά από 300-400 μέτρα η Fender την πήγαινε προφυλακτήρες. Γυρνάω πίσω να δω τη Schecter και βλέπω οτι 1η, 2α και μισή 3η τις έχει αφήσει κάτω! Μέχρι να τελειώσει η ευθεία όμως (πριν την έξοδο για Αττική) τους είχε ρίξει ΗΔΗ 2 κολώνες... Άρα μήπως οι δύο μεγάλες μάρκες δεν είναι αξεπέραστες?

 

Τι θέλω να πω. Στο δρόμο παίζουν πολλά με τις κιθάρες και γενικά δεν μπορείς να κρίνεις. Για να καταλάβεις καλά μια κιθάρα πρέπει να την πας σε πίστα... Στις Σέρρες πχ στην Κ8 η custom shop υπερστρέφει ενώ η LP υποστρέφει. Όποτε έχω μπει με την εφτάχορδη νιώθω σαν κυρία που πάει σουπερμάρκετ...  Γλιστράω ομαλά με τα 4, αλλά ξέρω πάντα οτι το τιμόνι μου κοιτάζει το δρόμο και δεν πουλάει. Βέβαια παίζει πάντα και το στήσιμο και άλλα πράματα (ψυχολογία, πένες, χορδές κλπ)...

 

Αυτά, φιλικά.

Μαρτης ;D μου ο Θεος,2 ταστιερες της ειχε ριξει!!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν διάβασες το προηγούμενο θέμα που κλειδώσανε (όπως θα κλειδώσουνε και τούτο) 8)...αντιγράφω από τον Superfunk

 

 

 

FENDER REVENUE: $280m,GIBSON REVENUE:$175M

 

http://seekingalpha.com/article/733911-ipo-preview-fender-musical-instruments

 

http://www.indeed.com/cmp/Gibson-Guitar

 

Εάν, ΔΕΝ βρείς εταιρίες που να κάνουν αυτά τα νούμερα...σε απλά ελληνικά σημαίνει ότι...ότι και να νομίζουμε εμείς, η πραγματικότητα είναι ότι ο κύριος όγκος πωλήσεων γίνεται από τις 2 εταιρίες ...και επίσης σημαίνει ότι για να γίνεται ο συγκεκριμένος όγκος πωλήσων, ο κόσμος θεωρεί ότι έχουν  φοβερή ποιότητα - φοβερό stability - και βάθος-όγκο...και όλα τα λοιπά.

 

...και άσε τους άλλους να κάνουν κόντρες με τα φτιαγμένα στις πίστες! ;)

 

Πριν λίγο έλεγες οτι είναι θέμα γουστου --- τωρα λες οτι μιλάνε τα νούμερα

 

Εγω πιστεύω οτι το θέμα είναι πιο σύνθετο...

και τα goodys είχαν τον κύριο όγκο πελατών καποτε αλλα τωρα κλείνουν....τι σημαίνει αυτο???

Οτι ειχε την καλύτερη ποιοτητα?

οχι απλα ήρθε μια αλλη εταιρεια , οι άλλες εταιρειες που σπασανε το μονοπώλιο, με καλύτερη ποιοτητα, ή την ιδια ποιοτητα και καλυ΄τερο service>> με πιανεις?

Επομένως τι ? Απάντησ稨 ξεπεράστηκαν τα goodys,, τουλάχιστον η μορφή που ειχε το fast food εκείνη την περιοδο.

 

Οι gibson πιστεύεις έχει ξεπεραστεί? αυτή είναι η ερώτηση.

Α)οχι ¨¨ ? (γιατι οχι ομως επειδη δεν βγάζουν αλλες εταιρειες τοσο ποιοτικά οργανα? ή επειδή είναι και κατεστημένο?

Δλδ θελετε να μου πειτε οτι 70% των πελατων της gibson είναι πεπειραμένο στα μουσικα όργανα και δεν πηγαινει ..στο ζντούπ επειδη ειναι gibsonn  ή Porsche (ναι έχω πορσε)!!!

Β)Ναι..? (Υπαρχουν εταιρείες που προσφέρουν αυτο που δίνει η Gibson επι 5 οπως οι ταδε και η δινα,, και υπαρχει στροφή προς αυτά τα οργανα χωρις να απαξιωνεται η πρωτη ,,, )

Το συνεχίζω κι αλλο αν θέλετε αλλα βαριέμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου