Προς το περιεχόμενο

μεταφορά midi αρχείων


stamkosk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα,

 

Είμαι σίγουρος πως οι απορίες μου είναι "παιδικές", αλλά είμαι παντελώς αδαής σε ότι αφορά midi και ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

 

Γνωρίζει κάποιος να μου πει τι θα χρειαστώ και πως γίνεται το παρακάτω;

1.διαθέτω ένα καινούργιο φορητό pc και μερικά παλιά  4κάναλα Boss DR5 rhythm sections (ναι είμαι δεινόσαυρος, το ξέρω) των οποίων έχει τιγκάρει το ενσωματωμένο sequencer

2.θέλω να μεταφέρω paterns και songs από τα boss στο pc

3.αναρωτιέμαι αν γίνεται σε αυτά τα ήδη δουλεμένα paterns και songs να προσθέσω κανάλια midi, να αντιστοιχήσω άλλα όργανα από πχ. μιά κάρτα ήχου, να τα επεξεργαστώ περαιτέρω για να καλυτερέψω τα τραγούδια που έχουν γραφτεί

 

Τι εξοπλισμό χρειάζομαι για οικιακή χρήση; Υποθέτω πως με μιά firewire είμαι καλυμμένος. Αν ναι ποιά προτείνετε;

 

Η εναλλακτική ενός εξωτερικού sequencer μου φαίνεται πανάκριβη και με λιγότερες επιλογές από τη λύση του PC. Έχω δίκιο ή όχι;

 

Σας ευχαριστώ για κάθε συμβουλή.

Κώστας

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

1.διαθέτω ένα καινούργιο φορητό pc και μερικά παλιά  4κάναλα Boss DR5 rhythm sections (ναι είμαι δεινόσαυρος, το ξέρω) των οποίων έχει τιγκάρει το ενσωματωμένο sequencer

Αν θυμάμαι καλά πρέπει να υπάρχει λειτουργία Bulk Dump (μέσω midi είναι αυτή) που σου επιτρέπει να μεταφέρεις ορισμένα ή και όλα τα δεδομένα (PATTERNS - SONGS κλπ) από το μηχάνημα στο PC μέσω MIDI. Τα αποθηκεύεις ως SMF (Standard Midi File) για αρχείο. Ουσιαστικά κάνεις αντίγραφο ασφαλείας (backup).

 

ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ

Σημείωση ότι το αρχείο αυτό αν και SMF δεν περιέχει μουσική, δεν είναι κάτι που μπορείς να το ακούσεις, περιέχει μόνο πληροφορίες που έχουν να κάνουν με τα δεδομένα της μνήμης του DR-5 μεταφρασμένα κατάλληλα για περάσουν μέσω Midi - SysEx (System Exclusive). Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο. Αν παίξεις αυτό το αρχείο (Play) σε κάποιο sequencer δεν θα ακούσεις απολύτως τίποτα. Ουσιαστικά αυτό το αρχείο αντικαθιστά τον τρόπο αποθήκευσης, δηλαδή αντί να αποθηκεύσεις σε δισκέτα ή σε στικάκι τα όσα έχεις στο DR-5 τα αποθηκεύεις μέσω BULK DUMP (μέσω MIDI) σε ένα SMF αρχείο στο PC σου ή οπουδήποτε αλλού (π.χ. hardware sequencer) ως αντίγραφο ασφαλείας.

Θέλει λιγάκι προσοχή (ρυθμίσεις) στην μεταφορά έτσι ώστε να είσαι 100% σίγουρος ότι τα δεδομένα σου πέρασαν - γράφτηκαν σωστά στο sequencer του H/Y.

 

ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Με αυτόν τον τρόπο, αφού κάνεις το ακριβές αντίγραφο ασφαλείας των δεδομένων σου στο PC (και το σώσεις "save"), μπορείς να ελευθερώσεις την μνήμη του DR-5 διαγράφοντας ορισμένα πράγματα που ίσως δεν σου είναι χρήσιμα ή ακόμα και τα πάντα, για παράδειγμα μέσω της λειτουργίας Factory Reset, ελευθερώνοντας έτσι την μνήμη του για να συνεχίσεις και να γράψεις νέα πράγματα.

 

2.θέλω να μεταφέρω paterns και songs από τα boss στο pc

Σου απάντησα πιό πάνω. Αν υπάρχει αυτή η λειτουργία πρέπει να την αναφέρει το manual. Εάν όντως έχει αυτή τη λειτουργία το μηχάνημα κι αν θυμάμαι καλά.

 

3.αναρωτιέμαι αν γίνεται σε αυτά τα ήδη δουλεμένα paterns και songs να προσθέσω κανάλια midi, να αντιστοιχήσω άλλα όργανα από πχ. μιά κάρτα ήχου, να τα επεξεργαστώ περαιτέρω για να καλυτερέψω τα τραγούδια που έχουν γραφτεί

Αν θυμάμαι καλά μπορείς. Κοίταξε το manual. Πρέπει να υπάρχει λειτουργία SYNC (αφορά το MIDI) όπου μπορείς να συγχρονίσεις το DR-5 με ένα DAW (πρόγραμμα sequencer για Η/Υ) και να προσθέσεις ότι θες από κανάλια και όργανα στον H/Y όπου θα παίζουν μέσω SYNC, παράλληλα και συγχρονισμένα με το DR-5.

 

Σε περίπτωση που οι παραπάνω δυνατότητες - λειτουργίες που σου αναφέρω δεν υπάρχουν στο μηχάνημα, απλά αγνόησε ότι σου έγραψα μέχρι αυτό το σημείο.


Ο άλλος τρόπος για να τα μεταφέρεις ως midi πληροφορίες - notes events (εδώ εννοώ ως νότες), είναι να συνδέσεις το DR-5 με το PC και αφού ρυθμίσεις τα απαραίτητα τόσο στο DR-5 όσο και στο PC, να μεταφέρεις τους ρυθμούς ή τα τραγούδια σου ως νότες συγχρονισμένα έτσι ώστε αυτό που θα γραφτεί στο PC να είναι χρονικά σωστό - ακριβώς πάνω στα μέτρα. Διαφορετικά αν δεν είναι συγχρονισμένα μεταξύ τους (DR-5 & PC) αυτό που θα γραφτεί στο πρόγραμμα του PC θα είναι στον "αέρα" ή κουνημένο με αποτέλεσμα να σε δυσκολέψει αργότερα στην όποια περαιτέρω μουσική επεξεργασία και όχι μόνο.

 

Τι εξοπλισμό χρειάζομαι για οικιακή χρήση; Υποθέτω πως με μιά firewire είμαι καλυμμένος. Αν ναι ποιά προτείνετε;

Για να κάνεις τι ακριβώς; Να συνδέσεις το DR-5 με MIDI ή για να γράψεις ήχο (AUDIO) στο PC;

 

Η εναλλακτική ενός εξωτερικού sequencer μου φαίνεται πανάκριβη και με λιγότερες επιλογές από τη λύση του PC. Έχω δίκιο ή όχι;

Εξαρτάται κατά πόσο είσαι καλός χρήστης ενός τέτοιου μηχανήματος. Μουσική θα γράψεις και με τα δύο. Απλά στον H/Y θα έχεις ένα "ευχάριστο" κι έγχρωμο περιβάλλον με ποντίκι, σχετικά παραπάνω δυνατότητες όσον αφορά το midi (άσχετα αν δεν τις χρησιμοποιήσεις ποτέ) και σαφώς κάποιες εναλλακτικές που αφορούν την ποσότητα κι επιλογή των ήχων. Από την άλλη όμως, στο κανονικό sequencer (ανάλογα ποιό) θα έχεις αμεσότητα - σταθερότητα, ανάλογα τον υπολογιστή σου βεβαίως - βεβαίως. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα που όμως κινούνται παράλληλα και για τον ίδιο σκοπό.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Μανώλη καλημέρα και σε ευχαριστώ για όλη τη βοήθεια. Είσαι ιδιαίτερα κατατοπιστικός ακόμα και για ένα τεχνολογικό δεινόσαυρο όπως εγώ. Θα ψάξω όλα όσα ανέφερες. Με εκτίμηση, Κώστας

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου