Προς το περιεχόμενο

Παραμόρφωση σε καινούργια Sennheiser hd 25;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περίεργο.. εγώ είχα παρεμφερές πρόβλημα (παραμόρφωση στο ενα καναλι) όταν χρησιμοποίησα κάποιο extension καλώδιο και το προβλημα είχε κάτι να κάνει με τις εμπεδήσεις. Η λύση στην περίπτωση μου ίταν ένα ενδιάμεσο καλωδιάκι που μου έφτιαξε ένας φίλος μου με εναν πυκνωτή και μια αντίσταση σε κάθε κανάλιπου έιτε λειτούργησε ώς φίλτρο είτε απλά έφερε την εμπέδηση στα ίσα του (ή και τα δύο) και το πρόβλημα λυθηκε. Σημείωση, χωρίς το extension λειτουργούσαν όλα μια χαρα.

 

ΒΑσικά δοκίμασες φαντάζομαι τα ηχεία σου σε άλλο σύστημα. Μήπως είναι πρόβλημα της κάρτας ήχου? Παρότι μπορεί να μη στο βγάζει με άλλα ακουστικά, ίσως τα Sennheiser να είναι βγάζουν θόρυβο όχι λόγω χαμηλής αντίστασης αλλά λογω impedance mismatch με την κάρτα ήχου (πράγμα σχεδον απίθανο βεβαια..).

 

Όλα τα παραπάνω όπως πάντα με μπόλικη δόση επιφύλαξης και παραεπιστήμης...

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok!σου έχω άλλο ένα challenge  :P...

 

 

και ξαναρωτάω...γιατί θα πρέπει να παραμορρφώνει στα δικά μου και πιθανότατα στα akg 240 του φίλου,ενώ τα stanton που θεωρούνται πολύ πιο τραγικά σαν ακουστικά,να μην γίνεται τίποτα...?

 

Ίσως γιατί τα stanton είναι σχεδιασμένα για djs που θέλουν να ακούνε τα μπάσα στον θεό, ενώ τα senheizer, απλά για isolation στην ηχογράφηση. Σωστή κρίση των χαμηλών συχνοτήτων θα πάρεις μόνο σε ακουστικά που είναι σχεδιασμένα για critical monitoring.

Για να δώσουμε ένα τέλος, πρόβλημα θα έχουν τα ακουστικά αν τους βάλεις διάφορα είδη μουσικής και σε 2-3 διαφορετικά συστήματα, και ακούσεις την παραμόρφωση που λες σε όλα αυτά. Αν παρουσιάζεται μόνο σε boomy κομμάτια, τότε είναι θέμα ικανότητας των ακουστικών και όχι προβλήματος.

Τα hd 25 τα έχω δοκιμάσει και η απόδοσή τους είναι μέτρια..αλλά δεν είναι ο καλός ήχος ο πρωταρχικός τους σκοπός...είναι σχεδιασμένα για να προσφέρουν απομόνωση και να μην υπάρχει διαρροή από τα ακουστικά προς το μικρόφωνο που ηχογραφούμε. Αυτό το κάνουν καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως γιατί τα stanton είναι σχεδιασμένα για djs που θέλουν να ακούνε τα μπάσα στον θεό, ενώ τα senheizer, απλά για isolation στην ηχογράφηση. Σωστή κρίση των χαμηλών συχνοτήτων θα πάρεις μόνο σε ακουστικά που είναι σχεδιασμένα για critical monitoring.

Για να δώσουμε ένα τέλος, πρόβλημα θα έχουν τα ακουστικά αν τους βάλεις διάφορα είδη μουσικής και σε 2-3 διαφορετικά συστήματα, και ακούσεις την παραμόρφωση που λες σε όλα αυτά. Αν παρουσιάζεται μόνο σε boomy κομμάτια, τότε είναι θέμα ικανότητας των ακουστικών και όχι προβλήματος.

Τα hd 25 τα έχω δοκιμάσει και η απόδοσή τους είναι μέτρια..αλλά δεν είναι ο καλός ήχος ο πρωταρχικός τους σκοπός...είναι σχεδιασμένα για να προσφέρουν απομόνωση και να μην υπάρχει διαρροή από τα ακουστικά προς το μικρόφωνο που ηχογραφούμε. Αυτό το κάνουν καλά.

 

έχεις δίκιο...απλώς θεωρώ τραγικό να δίνεις 200 ευρώ για ακουστικά και να μην μπορούν να αποδώσουν καλά "ορισμένες" χαμηλές...γι αυτό το πρώτο πράγμα που σκέφτεται κάποιος,είναι το αν έχουν πρόβλημα...γι αυτό το λόγο ζήτησα από κάποιον που έχει τα ίδια,ν ακουσει τα tracks που έχω ποστάρει και να μου πει τι ακούει...θα ταν χαζό να ζητήσω αντικατάσταση και με το που πάρω τα νέα hd 25 το πρόβλημα να παραμένει...

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καθόλου τραγικό γιατί όπως σου ανέφερα, προσφέρουν πολύ καλό isolation ενώ δεν αγκαλιάζουν το αυτί, όπως τα vic firth. Αν όμως είχαν "τρελή" απόκριση στις μπάσες με αυτόν τον σχεδιασμό, ίσως υπήρχε μεγάλη διαρροή προς το μικρόφωνο, άρα θα ακυρωνόταν ο σκοπός της ύπαρξής τους. Κάθε ακουστικό έχει τα προτερήματα και τα μειονεκτήματά του, απλώς αυτά πρέπει να συμπίπτουν και με τις ιδιαίτερες ανάγκες μας.

Ελπίζω να βγει άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα το τεστ με 2 ζεύγη HD-25 , ένα HD-600 και τα ηχεία του PC . Η μοναδική παραμόρφωση που άκουσα ( κανονική παραμόρφωση λόγο υπερβολικών χαμηλών) ήταν με τα ακουστικά του IPHONE . Αν ακούς παραμόρφωση στα HD 25 ( πέρα από κάποιες υψηλές συχνότητες ) ζήτα αντικατάσταση . Ο υψήσυχνος θόρυβος ακούγεται και στα HD-600 και στα ηχεία του PC .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα το τεστ με 2 ζεύγη HD-25 , ένα HD-600 και τα ηχεία του PC . Η μοναδική παραμόρφωση που άκουσα ( κανονική παραμόρφωση λόγο υπερβολικών χαμηλών) ήταν με τα ακουστικά του IPHONE . Αν ακούς παραμόρφωση στα HD 25 ( πέρα από κάποιες υψηλές συχνότητες ) ζήτα αντικατάσταση . Ο υψήσυχνος θόρυβος ακούγεται και στα HD-600 και στα ηχεία του PC .

 

Θενκ γιου!

Αλλά δυστυχώς,τα ΞΑΝΑπήγα σήμερα,μου είπαν οτι δε μου κάνουν αντικατάσταση γιατί " η πολιτική της εταιρείας λέει ότι μόνο εντός 10 ημερών απο την αγορά γίνεται αντικατάσταση" και θα μου αλλάξουν την κάψα τελικά...το θέμα είναι οτι "δικαιώθηκα" ας πούμε γιατί έκανα sweeping, σε νορμάλ εντάσεις πάντα, στις χαμηλές τους από 40-150 hz και στο αριστερό  άκουγα όλες τις φορές το λεγόμενο rattling,κοινώς συντόνιζαν...ευτυχώς μπόρεσα και τους έθεσα πιο στοχευμένα το πρόβλημα και με πιο χειροπιαστό παράδειγμα γιατί εκείνοι την πρώτη φορά δεν βρήκαν κάτι με το δικό τους έλεγχο...σήμερα τα βάλαν στον παλμογράφο και αφού επικεντρώθηκαν και εκείνοι μόνο στις χαμηλές εντόπισαν το συντονισμό...

ας τσεκάρει όποιος από εσάς θέλει αυτό το site : audiocheck.net  είναι απολύτως κατατοπιστικό και ενδιαφέρον!

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου