Προς το περιεχόμενο

Θα ειμαι οκ με το psr 260?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα και παλι παιδες.

 

Προσφατα ξεθαψα ενα παλιο yamaha psr 600 (οχι σε τελεια κατασταση) και ενα yamaha psr 260 που ειχα απο οταν επαιζα λιγο πιανο (ημουν 14 χρονων). Τωρα που ασχολουμαι με κατι ηχογραφησεις θα θελα να εβαζα καμια ατμοσφαιρα και κανα αρμονιο μεσα και σκεφτομαι αν μου αρκουν αυτα. Θελω να τα χρησιμοποιησω μονο μεσω pc οποτε τον ηχο μου θα τον περνω απο τα plugins μεσω midi.

 

Αξιζει να επισκευασω το psr 600, θα μου φτασει και το psr 260 ή να παω για κατι πιο καινουργιο (αλλα με bugdet ως 150Ε)? Γενικα ειμαι λιγο ασχετος περι πληκτρων και δεν θελω τιποτα σπουδαιο, απλα να μπορω να βγαλω ωραιους ηχους απο αυτα.

 

http://usa.yamaha.com/products/musical-instruments/keyboards/digitalkeyboards/portable_keyboards/psr600/?mode=model

 

Υ.Γ α και μιας και το ανεφερα. Τι εχετε να προτεινετε απο plugins για βιολια, φωνες και ατμοσφαιρικα effects?

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ α και μιας και το ανεφερα. Τι εχετε να προτεινετε απο plugins για βιολια, φωνες και ατμοσφαιρικα effects?

Υ.Γ Μιας και το ανέφερες, εάν είναι να ασχοληθείς με plugins, δίνεις 60-70 ευρώ αφού

Γενικα ειμαι λιγο ασχετος περι πληκτρων και δεν θελω τιποτα σπουδαιο,

...αγοράζεις ένα midi controller...και δεν μπλέκεις με επισκευές ;)

 

όσο για προτάσεις...υπάρχουν για όλα τα γούστα

http://www.kvraudio.com/

από τζάμπα...μέχρι όσο αντέχει η τσέπη σου ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Χρησιμοποίησε πρώτα αυτά που έχεις και μετά... βλέποντας και κάνοντας.

Όπως και ν'άχει, ένα midi κλαβιέ θα το χρειαστείς απ'ότι κατάλαβα.

Οπότε, επισκευάζεις ένα από αυτά που έχεις για χρήση midi keyboard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα να κρατησω αυτα που εχω ή αξιζει να παρω κατι τετοιο?

http://www.thomann.de/gr/maudio_oxygen_61_3rd_gen.htm

Θα καταλαβω διαφορα ή μπααα?

Μεχρι στιγμης οτι εχω κανει το εχω κανει με το psr 260. Αξιζει να δωσω καποια λεφτα για την επισκευη του psr 600? Ξερω πως ηταν πολυ πιο ακριβο μοντελο αλλα επισης πιο παλιο. Eιναι σημαντικες πιστευετε οι διαφορες μεταξυ του psr 260 - psr 600 - (βαλε ενα midi controller <150E)?

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου θελεις να παιξεις με VST, ενα M-Audio Oxygen 61 ειναι οτι πρεπει. Tα PSR που εχεις ειναι παλια keyboards, φανταζομαι εχουν MIDI και τα δυο, αλλα δεν συγκρινονται σαν MIDI controllers με ενα συγχρονο dedicated MIDI controller οπως το Oxygen 61 και αλλα παρομοια controllers.

Τωρα αν θελεις να φτιαξεις και το PSR 600, τι να σου πω? Πιστευω οτι δεν αξιζει τα λεφτα που θα δωσεις, που να μπλεκεις τωρα με service για ενα παλιο αρμονιο, οταν μαλιστα δεν θελεις να το χρησιμοποιησεις για τους ηχους του?

Παρε ενα συγχρονο MIDI controller, συνδεσε το με USB και κανε τη δουλεια σου.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λοιπόν:

 

PSR - 260 (Υπέρ)    

                             

 

1. Είναι Βινταζίλα  ;D

2.Έχει δικούς του ήχους (σιγά τους ήχους δηλαδή :P, άντε κάνα string να σου αρέσει, αλλά έχει τους δικούς του ήχους- νταξ για κάνα πειραματισμό με retro διάθεση είναι "μανούλα" ;D ;D)

3.Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για practice χωρίς να ανοίξεις pc ή ενισχυτή

4.Έχει midi , άρα κάνει για midi controler

5.Το έχεις ήδη

 

 

M-Audio (Υπέρ)

 

 

1.Έχει καλλίτερο πλήκτρο

2.Έχει knobs , faders και sliders για assign σε midi εφαρμογές  που θα το απογειώσoυν.

3.Έχει jog wheel  για  pitch bend και modulation (το pitch από μόνο του για εμένα θα ήταν αρκετό….δεν μπορώ χωρίς).

4.Είναι πιο «σοβαρό» για να σταθεί σε studio.

5.Καλή τιμή , γι΄αυτό που είναι

 

Τα θετικά του ενός είναι τα αρνητικά του άλλου.

Βάλε τα  κάτω και κάμε το κουμάντο σου.  ;D ;D ;D

 

Edit:

 

Αν παίζεις Richard Clayderman style...κράτα το PSR ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

                                   

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ το επιασα το point σας πιστευω!

 

Επειδη εγω το θελω μονο για στουντιακη φαση και οπως ειπατε δεν νομιζω πως θα χρησιμοποιησω τους ηχους που εχει μαλλον θα παω στο oxygen της m-audio.

 

@LK μια μικρη διορθωσουλα μαλλον εννοουσες τα υπερ του psr 600. Το 260 ειναι ενα απλο beginners αρμονιο. To psr 600 μου το εδωσε ενας καλος φιλος που δεν το ηθελε γιατι πηρε καλυτερο και μου ειπε πως οταν το ειχε αγορασει το ειχε παρει αρκετες χιλιαδες δραχμες... Βιντατζιλα δεν λες τιποτα αλλα για studio μαλλον μπααα νομιζω οπως μου τα λετε... Μπορει να το παω κααααποια στιγμη οταν υπαρξουν και τα καταλληλα λεφτα για service και μια εξωτερικη αναβαθμιση για να το εχω για κανα live.

 

Ευχαριστω λοιπον παιδια θα παω λογικα στο oxygen ή στο 49αρι ή στο 61αρι

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

@LK μια μικρη διορθωσουλα μαλλον εννοουσες τα υπερ του psr 600. Το 260 ειναι ενα απλο beginners αρμονιο.

Φυσικά έχει διαφορές από το 600, αλλά όχι τόσες για να κάνουν τη διαφορά στο δίλημμα.

 

off topic

Το πρώτο συγκρότημα που έκανα, το 1986, εγώ με δύο φίλους μου, είχαμε το PSR-60.

Πόσο ζηλεύω και ταυτόχρονα λυπάμαι, (για) τη σύγχρονη εποχή.

Τότε δεν είχα τίποτα...αλλά όρεξη.

Τώρα έχω ένα υπερ πλήρες studio παραγωγής ήχου και εικόνας...σπίτι μου....και τεμπελιάζω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου