Προς το περιεχόμενο

Ηχοι srx και fantom series


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

juno stage και επειδη δενε χω λεφτα για rsx expansion 300 η μια και 100 η μεταχειρισμενες θελω  να περασω στο οργανο μοου τους ηχους του fantom g και ρωτω αν γινεται την στιγμη που εχουν ιδια γεννητρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι σιγουρος αν μπορεις να περασεις ηχους του Fantom G στο Juno. To link που σου εδωσε ο Κωστας εχει ηχους για Fantom S & Fantom X. Στη στηλη Requirements δεν γραφει κατι για Juno Stage.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα θα αρκεστω στο να φτιαχνω δικους μου ηχους τουλαχιστον ειμαι αρχαριος πολυ... παρηγγηλα ενα ελληνικο μανιουαλ ξερετε κανα βιβλιο πανω στα συνθεσαιζερσ ελληνικο παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενε τον Mr Χναρακη να σου πει τι μπορεις να φορτωσεις στο Juno σου. Για Ελληνικα βιβλια τωρα, κοιτα μηπως βρεις καποια του Αντωνη Πλεσσα, απ'οτι θυμαμαι ηταν καλογραμμενα και ο τυπος ξερει καλα το θεμα. Τωρα τιτλους δεν θυμαμαι να σου πω.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αγορασα πριν καποιες μερες το juno stage μου επειδη το οργανο παιρνει srx καρτες ειπα να εκμεταλευτω αυτη τη δυνατοτητα

Δηλαδή ο λόγος που το αγόρασες ήταν αποκλειστικά οι SRX ?

 

μεχρι που ειδα τις τιμες τους 100 μεταχειρισμενες και 280 καινουριες η μια :Ο

Εάν ισχύει το πιο πάνω, δεν είδες πόσο κοστίζουν πριν το αγοράσεις;

 

υπαρχει καποιο σαιτ που μπορω να κατεβασω απο εκει δωρεαν?

Δωρεάν τις κάρτες σαφώς και όχι. Δωρεάν ήχους (patches) ναι μπορείς να βρεις. Κάνε ένα googl-άρισμα, όλο και κάτι θα βρεις, μην περιμένεις όμως SRX. Οι SRX έχουν και την πηγή - και τα δείγματα.

 

Οι ήχοι που θα βρεις για το συγκεκριμένο όργανο θα είναι bulk dump σε SMF format με κατάληξη '*.mid' ή SysEx με κατάληξη '*.syx' ή στο "δικό του" format με κατάληξη '*.svd' ή στο format των editor/librarian που δεν θυμάμαι την κατάληξη, πάει πολύς καιρός. Το manual τα αναφέρει όλα αυτά.

Από εκεί που θα κατεβάσεις τους όποιους ήχους, συνήθως υπάρχουν και σχετικές οδηγίες για το πως και τι.

 

Σε κάθε περίπτωση, εάν έχεις φορτωμένους δικούς σου ήχους στο όργανο και πριν φορτώσεις οτιδήποτε "ξένο", κάνε ένα backup (αντίγραφο ασφαλείας) των δεδομένων (ήχων) σου.

 

Οι SRX κάρτες είναι hardware που περιλαμβάνουν και δείγματα εκτός από τα patches/performances/drum sets. Τους ήχους από τις κάρτες SRX μπορείς να βρεις μόνο στο Fantom-G (αρκετούς), στο νέο Integra-7 (όλους) και φυσικά σε όποιο όργανο φορτώνει/διαβάζει/παίζει κάρτες SRX.

Στο Juno-Stage μπορείς να κατασκευάσεις δικούς σου ήχους patches ή performances πάνω από το ίδιο το όργανο ή μέσω του editor - librarian που υπήρχε στη συσκευασία (σε CD) όταν αγόρασες το όργανο, διαφορετικά κατέβασέ τα από το επίσημο site της Roland. Επίσης, για αρχή, μπορείς να επιλέξεις έναν ήχο που είναι κοντά στο ζητούμενο - σε αυτό που ζητάς, να τον αλλοιώσεις κατασκευάζοντας με αυτόν τον τρόπο τον δικό σου - προσωπικό ήχο.

 

Το Juno-Stage φοράει μηχανή που μοιάζει - είναι πιο κοντά με του Fantom-X και όχι με του Fantom-G. Υπάρχουν αρκετές διαφορές.

Κάποια patches - performances από Fantom-X μπορούν να φορτωθούν κατόπιν επεξεργασίας - μετατροπής. Ανάλογα τι θες να φορτώσεις. Μέσω προγραμμάτων είναι πολύ πιο εύκολο. Υπάρχουν κάποια προγράμματα, επί πληρωμή, που υπόσχονται τέτοιου είδους μετατροπές.

 

Στο θέμα της μετατροπής, αυτό που κατά 99% ενδιαφέρει τους περισσότερους είναι το patch.

 

Ήχοι (patches) από Fantom-G δεν μπορούν να φορτωθούν άμεσα από τον απλό χρήστη. Θέλει ειδική μετατροπή και είναι σχετικά επίπονη διαδικασία να γίνει για έναν μόνο χρήστη και όχι σε επαγγελματικό επίπεδο. Σε αρκετές περιπτώσεις ο χρόνος μπορεί να κοστίσει πολύ παραπάνω από μία SRX.

 

Ήχοι (patches - performances - settings) από διάφορα μηχανήματα άλλων κατασκευαστών (π.χ. Yamaha) δεν μπορούν να φορτωθούν άμεσα στο μηχάνημα. Σε γενικές γραμμές το κάθε μηχάνημα έχει το δικό του format. Υπάρχουν περιπτώσεις όπου, ορισμένα μηχανήματα του ίδιου κατασκευαστή είναι απολύτως συμβατά μεταξύ τους και ορισμένα μηχανήματα πάλι του ίδιου κατασκευαστή που δεν είναι απολύτως συμβατά μεταξύ τους. Οπότε, σε περίπτωση που δεν υπάρχει απόλυτη συμβατότητα, θα πρέπει να γίνει μετατροπή, με όποια τυχόν απόκλιση στο τελικό αποτέλεσμα.

 

Εάν το όποιο "φθηνό-μικρό" Juno-Stage είχε ακριβώς τις ίδιες δυνατότητες με το "ακριβό-μεγάλο" Fantom-G, δεν θα υπήρχε λόγος ύπαρξης του δεύτερου.

 

Ερώτηση.

Ποιες μπάνκες ήχων του Fantom ζητάς; από ποιο Fantom? το X ή το G ?

Είναι κάτι συγκεκριμένο που ζητάς; π.χ. κάποιον συγκεκριμένο ήχο;

Πληροφοριακά, οι περισσότεροι ήχοι που φοράει το Juno-Stage είναι από παλαιότερες - κοντινές σειρές όπως για παράδειγμα XV και Fantom-X.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το juno stage το πηρα γιατι ειναι το καλυτερο στην τιμη του πανω σε αυτα που θελω απο ενα οργανο εχεις απεριοριστες δυνατοτητες και σχεδιαστηκε σαν workstation ασχετα αν εχει η αν οχι sequencer, μιλησα με την αντιπροσωπια και μου ειπε ναι πως εχει την ιδια μηχανη με το fantom x δηλαδη τη σειρα πιο σωστα. Θελω να βρω ολες τις τραπεζες του φαντομ-x να ακουσω τους ηχους και οποιος μου κανει τον περναω στην τζουναρα μου.... εχει κανεις καμια ιδεα που μπορω να βρω τους ηχους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το juno stage το πηρα γιατι ειναι το καλυτερο στην τιμη του πανω σε αυτα που θελω απο ενα οργανο εχεις απεριοριστες δυνατοτητες και σχεδιαστηκε σαν workstation ασχετα αν εχει η αν οχι sequencer, μιλησα με την αντιπροσωπια και μου ειπε ναι πως εχει την ιδια μηχανη με το fantom x δηλαδη τη σειρα πιο σωστα. Θελω να βρω ολες τις τραπεζες του φαντομ-x να ακουσω τους ηχους και οποιος μου κανει τον περναω στην τζουναρα μου.... εχει κανεις καμια ιδεα που μπορω να βρω τους ηχους?

 

και ποιός σου είπε ότι οι ηχοι του fantom θα ακούγονται το ίδιο στο juno?

 

Εδώ έχει κάποια πράγματα για δοκίμασεhttp://www.roland.co.uk/products/productdetails.aspx?p=581&tab=Downloads

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου