Προς το περιεχόμενο

Monitors & κάρτες ήχου...ξανά!


Clouseau

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω διαβάσει τα άπειρα θέματα περι μόνιτορ και καρτών ήχου αλλά

θέλοντας να αποφύγω κάποια περιττή αγορά θα ήθελα να ανοίξω και'γω ένα θέμα.

Ας ξεκινήσω απο το τι κάνω σπίτι με τον υπολογιστή κλπ.Καταρχήν είμαι

ερασιτέχνης,αυτό που θέλω απο τις ηχογραφήσεις μου (audio) είναι κ α θ α

ρ ο ήχο χωρίς φυσήματα,παράσιτα κλπ και δυνατό σήμα.Αυτά που ηχογραφώ

audio είναι ηλεκτρική,φωνή και ακουστική με μικρόφωνο.Μπορεί να προσθέσω

όργανα απο soundfonts,samples,vsti's κλπ και κάνω ένα υποτυπώδες

mastering με διάφορους μπούσουλες.

Λοιποοοοον μέχρι τώρα ο εξοπλισμός μου ήταν απο ανύπαρκτος ως ελάχιστος

και είπα να αγοράσω λίγα πράγματα.Καταρχήν μονιτορ,επειδή τόσο καιρό έχω

κατι 2.1 multimedia ηχειάκια της creative σκέφτηκα οτι θα χρειάζομαι κάτι

καλύτερο απο αυτό.Μέχρι τώρα σκεφτόμουν να αγοράσω αυτά:

http://www.m-audio.com/products/en_us/StudiophileBX5a-main.html

χωρίς να ξέρω κατα πόσο τα χρειάζομαι και τι μου προσφέρουν.Πρόσφατα μια

συζήτηση με μπέρδεψε πάρα πολύ...ανέφερε οτι ήθελα να κάνω αυτή την αγορά

και έγινε λόγος περί χρωματισμός ήχου(αυτά δε χρωματίζουν τον

ήχο),hi-fi,κλπ.Με λίγα λόγια μου προτείνανε να μην αγοράσω μόνιτορ(που

είναι και ακριβά)καθώς δε τα χρειάζομαι αλλα να πάρω απλά 2 δορυφόρους με

γούφερ τα οποία χρωματίζουν...οπότε και είπα οτι ίσως αυτά να κάνουν

καθώς τα δικά μου τα έχουν ψιλοπαίξει

http://www.cambridgesoundworks.com/store/category.cgi?category=mul_speaker

s&item=c1mic2ti

Μετά αν είναι να αγοράσω τέτοια μικρά ηχειάκια γιατι να μη συνδέσω τα

ηχεία του στερεοφωνικού μου που είναι και θηρειάκια;

Πραγματικά δεν έχω ιδέα το τι ακριβώς κάνει το καθένα και τι ακριβώς

θέλω.Σαν αποτέλεσμα ξέρω τι θέλω όμως,να ακούω καθαρά,να μην ηχογραφώ

κάτι και όταν το ακούω σε σωστά ηχεία ακούγεται "σαβούρα" που δεν άκουγα

πριν και τέλος αν γίνεται να ακούω και μουσική απο αυτά.Απο χρήματα δίνω

το πολύ μέχρι 290 που έχω βρεί κάτι tascam.

Δεν είχα σκοπό να ρωτήσω και για κάρτα ήχου αλλα μιας και έχω σκοπό να

αγοράσω αργότερα μην ανοίγω καινούριο θέμα τότε.Όπως είπα πριν θέλω να

ηχογραφώ ηλεκτρική,ακουστική(μικροφωνο) και φωνή-όχι ταυτόχρονα-με 2

αναλογικές εισόδους οπότε είμαι εντάξει,σωστά;Επίσης θέλω να έχει midi

in/out και προενίσχυση.Απο απόδοση αυτό που θέλω επιτέλους να δω σε μια

ηχογράφηση στον υπολογιστή μου είναι δυνατό και καθαρό σήμα!!

Με αυτή και έναν αντάπτορα για midi in/out είμαι κάπως καλά;

http://www.m-audio.com/products/en_us/Delta44-main.html

Συγνώμη για το ομολογουμένως μεγάλο κείμενο και τις

ερωτήσεις-ξαναζεσταμένο φαγητό-που έχετε βαρεθεί να απαντάτε,αλλά επειδή

είμαι λίγο "πελάτης" αγοράζω εύκολα κάτι άχρηστο και...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, είμαστε περίπου στην ίδια θέση. πελάτης κι εγώ και μάλιστα χωρίς πολλές πολλές τεχνικές γνώσεις. Απλά αγαπάω να ακούω και να παίζω μουσική. Κατ'αρχήν (κάτι το οποίο μισώ να το ακούω και να το λέω) όλα εξαρτώνται από το ποσα χρήματα είσαι διατεθειμένος να θυσιάσεις. Θέλοντας και εγώ να ακούω καλά αυτό που θέλω να "γράψω" επέλεξα κάποια στιγμή να αγοράσω monitor ηχεία. ¶κουσα καμιά δεκαριά σετάκια από 200€ μέχρι 1.500. Πήρα κάποια με €600. Αυτά αρέσανε στα αυτιά μου, πράγματι αρκετά ολοκληρωμένος ήχος. Δεν ξέρω αν αποτελεί διαφήμιση (το έχω ξαναγράψει άλλωστε), επέλεξα Genelec και είμαι πολυ ευχαριστημένος. Από θέμα κάρτας ήχου, και έχοντας μια SB Audigy, σου λέω απλά ότι η καινούρια μου Saffire είναι στο δρόμο από μαγαζί του εξωτερικού, οπότε μπορώ να σου μεταφέρω τις εντυπώσεις μου σε λίγες ημέρες. Απλά σου μετέφερα τις προσωπικές μου επιλογές, οι οποίες βασίστηκαν περισσότερο στο αυτί (και στο ποσρτοφόλι), παρά στα χαρακτηριστικά. Καλή συνέχεια

Κeep on bluesing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν φίλε clauseau (ξέρεις γαλλικά;-ασχετο)

και φίλε johny

 

επειδή είμουνα στην ίδια θέση πριν αγοράσω μονιτορς και κάρτα ήχου θα σου μεταφέρω την εμπειρία μου πάνω στο θέμα...

 

Όταν πέταξα τα Creative και έβαλα Monitors ο ήχος στα κομμάτια μου ήταν ασύγκριτα πιο καλός..

 

Το κυρίοτερο ήτανε τα μπάσα, που είτε τα είχα στο φουλ με τα creative (γιατί δεν τα άκουγα) είτε δεν τα άκουγα καθόλου.. Κατάλαβα τι σημαίνει στερεοφωνική εικόνα και οι μίξεις μου ήταν αισθητά πολύ καλύτερες

 

 

τα μόνιτορ δεν χρωματίζουν, αμά χρωματίζουν θέλουν πέταμα.. απλά η ποιότητα τους στέκει στην καθαρότητα και ορθότητα του αναπαραγώμενου ήχου σε όλες τις εντάσεις.. με σκοπό να βοηθήσουν να έχεις μια πιο πλήρη εικόνα στο πώς θα φτάσεις στον ήχο που θέλεις και όχι στο πως θα απολαύσεις τον ήχο που θέλεις..

 

 

είναι ένα σημείο "0" που όσο πιο απόλυτο είναι τόσο πιο καλά τα μόνιτορ που έχεις..

 

 

βασικός παράγων είναι το subwoofer (ξεχωριστό ηχείο) το οποίο σε μόντορ ηχεία στέκεται ως "αναλυτής" τον πολύ χαμηλών συχνοτήτων γιατί στα μονιτορ ηχεία δεν μπορείς να τα διακρίνεις με την μία (μπορείς να διακρίνεις μπάσα άλλα όχι συτχνότητες)

 

επιπλέον όταν έβαλα μονιτορς (απο creative) μπορούσα να διακρίνω ήχους και όργανα που μέχρι πρίν ήταν ανύπαρκτοι στο δικό μου αυτί, και έπειτα άχισα να τα μαθαίνω και να μπορώ στηρίζομαι απάνω τους σαν ένα λευκό καμβά όπου απάνω του ζωγραφίζω στις συχνότητες που επιθυμώ....

 

Όσο για την κάρτα ήχου.. πάρε αυτην που

α. θα έχει την απαραίτητη εργονομία που χρειάζεσαι (είσοδοι-έξοδοι) την απαραίτητ προενίσχυση (εγω με την esi-esp1010 δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος απο την προενίσχυση της ακόμα όταν της έβαλα και τροφοδοσία.) και το κυρίοτερο....

β. θα είναι έχει αξιοπρεπές convertors στα 200-250 ¤ ...Οι M-audio-delta είναι πολύ καλές κάρτες ήχου αλλά δεν έχουν midi in/out.. θα σε συμβούλευα να μην βιαστείς στην αγορά της.. και να μην σε πιάσει λιγούρα για πολλά λεφτά.. (θα την αλλάξεις την κάρτα)

γ. και τo σημαντικότερο ΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ ΜΕ ΤΟ Pc σου...

 

Θέλει αρκετό διάβασμα, για το που θα κινηθείς και τι τελικά χρειάζεσαι... ακόμα και η Julia με ένα καλό προενισχυτή.. σου κάνει τι δουλειά.. είναι στο τι θές να κάνεις.. και τι pc έχεις

 

ΑΝ θέλεις να γράψεις 2 ή 3 όργανα ταυτόχρονα θα πρέπει να βρεις μια κάρτα με περισσότερες εισόδους εξόδους..

 

αν όχι μπορείς να πάρεις μια audiophile , μια καλή κάρτα ήχου, και έναν καλό προενισχυτή-μίκτη..

 

Τέλος επειδή αγόρασα αυτά τα μηχανήματα έμαθα (ή νομίζω ότι έμαθα) πράγματα που διαφορετικά ούτε που θα διαπίστωνα.. Από συνδεσμολογίες με την κάρτα ήχου, μέχρι ρυθμίσεις στον Vst compressora που πρίν δεν μπορούσα κάν να διακρίνω....

 

Εγώ συνολικά έδωσα 240+380 (νομίζω) για μια esp1010 και ένα ζευγάρι samson rubicon r6a. Αν είσαι προπονημένο αυτί στον ήχο τράβα και πάρε σβάρνα τα μαγαζιά για να βρείς τα ηχεία που σου ταιριάζουν... αν τώρα όχι.. είναι δύσκολο να αποφασίσεις γιατί ότι και να ακούς.. σε λίγα λεπτά σε ένα μαγαζί, δεν μπορείς να το εκτιμήσεις (άποψη μου)

 

Καλές αγορές ....σας το συνιστώ.

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά!Για τα άρθρα είναι μεν χρήσιμα για μια πρώτη επαφή αλλά δε νομίζω οτι αποτελούν οδηγό για όλους καθώς έχουμε διαφορετικές ανάγκες,απαιτήσεις και τσέπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τα άρθρα δεν αναφέρονται στις προσωπικές ανάγκες του καθενός, αλλά προσφέρουν σημείο αναφοράς για να βασίσουμε τις αγορές μας, ώστε να μη μπερδεύουμε πχ τις έννοιες Reference Monitor και Hi-Fi ή multimedia monitor.

Από κει και πέρα υπολογίζοντας την τσέπη μας και τα προσφερόμενα "αγαθά", ακούμε προσεκτικά και καταλήγουμε.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ σωστα και ΠΟΤΕ δεν παμε σαν προβατα σε σφαγη στον καθε ενα που θελει να πουλησει οτι του εχει μεινει... 8)

ead, Follow or Get out of the way !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου