Προς το περιεχόμενο

Μπορω να βαλω piezo πανω στην fender μου ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eβλεπα αυτην την musicman του petrucci που εχει το piezo και παιζει και ακουστικη... Μπορω να το κανω αυτο και στην φεντερ μου χωρις να φενεται κατι απο αποψη καλλωδιων κτλ ?

 

Επισης επειδη εχω πριζακια στο pickguard μου και αλλαζω συχνα πυκνα το pickguard , θα μπορω με το πιεζο να κανω αυτο το βιολι ευκολα και γρηγορα η θα μπλεχτουν και αλλα καλλωδια και δεν θα μπορω να κουνηθω ? Το πιεζο παει πανω στο pickguard η ειναι αλλο κυκλωμα ? Και πως επιλεγεις ποτε θα παιζει και ποτε οχι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πιο απλος τροπος να το ελεγχεις παντως θα ηταν να εχεις απλα ενα χωριστο volume - σε μια κλασσικη strat θα εκανα τα controls master vol, master tone, piezo vol. Ειναι ο πιο απλος τροπος πληρους ελεγχου, μπορεις να το εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εχει διαφορους τροπους να το εγκαταστησεις, εγω μολις το εβαλα στην telecaster μου. εβαλα τους μαγνητες true bypass στο βυσμα (ωστε να μην αλλαξει ο ηχος τους και να παιζουν ακομα και χωρις μπαταρια) και τα ghost saddles με το acousti phonic.

 

γενικως μεσα στην κιθαρα γινεται χαμος απο καλωδια μετα.. αλλα την δουλεια του την κανει, και ειναι ΠΟΛΥ καλυτερο απο οτιδηποτε αντιστοιχο εχω ακουσει/δοκιμασει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το acousti phonic.

Ρε θηρίο...που μπήκε αυτό σε Telecaster? Ανέβασε καμμία φωτογραφία...

 

@ Άρη...Τα παρακάτω είναι προσωπική εμπειρία και άποψη...

http://www.customshop.gr/?btp_work=the-gigers-tribute-tele

 

Ο πιο εύκολος (κατ εμέ) και "αόρατος" τρόπος να βάλεις piezzo σε ηλεκτρική είναι τα προϊόντα της Fishmann...γιατί απλά αλλάζεις τη γέφυρα...

Όταν λές εσύ Fender, πρακτικά εννοείς Strat...μάλλον... οπότε ιδού

http://www.fishman.com/products/view/vmv-powerbridge-pickup-1

και ούτε εμφανή καλώδια ούτε τίποτα.

Χρειάζεσαι επίσης αυτό

http://www.fishman.com/product/powerchip-1

που είναι η προενίσχυση και ο μίκτης μεταξύ των μαγνητών που ήδη έχεις με τον piezzo. Mε λίγα λόγια είναι ένα ακόμα ποντεσιόμετρο που ελέγχεις και το volume του piezzo.

Χρειάζεται επίσης αλλαγή του jack με το της Fishmann, αλλά αυτό έρχεται μαζί με τη γέφυρα.

Να υπολογίσεις ότι θα χρειαστείς και χώρο για μία μπαταρία, που -λογικά- μπορείς να τη χωρέσεις κάτω από το pickguard της Strat χωρίς σκάψιμο.

Στις Τele, ατυχώς, δεν χωράει και σκάβεις.

gig07.jpg

 

Όντως τα ηλεκτρικά γίνονται πολλά...αλλά δεν είναι τραγικό. Εδώ βλέπεις και τη τοποθέτηση του powerchip.

gig020.jpg

 

Όμως...μέχρι εδώ ήταν το τυρί, αλλά δεν φαίνεται η φάκα ;)

Κατά τη δική μου ακουστική αντίληψη, τα συγκεκριμένα piezzo προϊόντα, χάνονται από τους κλασσικούς κιθαριστικούς ενισχυτές. Με λίγα λόγια, σε όσους ενισχυτές δοκίμασα τη κιθάρα μου, ο piezzo χαρακτήρας χανότανε και απλά ήταν άλλος ένας ηλεκτρικός ήχος. Αντιθέτως ήταν αποκάλυψη όταν έπαιζε σε ενισχυτή μπάσου ή ακόμα καλύτερα καρφί στη κάρτα ή σε PA. Δεν το έχω δοκιμάσει σε ενισχυτή ακουστικού οργάνου, αλλά φαντάζομαι ότι για τέτοιους σχεδιάστηκε.

Αυτό που λέω λοιπόν είναι ότι εάν θέλεις να παίζεις live, πρέπει να έχεις 2 ενισχυτές και splitter...όπως άλλωστε δείχνει και το σχεδιάγραμμα pdf της Fishmann.

 

Aπλά, πρίν δώσεις την 300 ευρώ, που κάνουν αυτά τα συστήματα...έχε αυτή τη μικρή παράμετρο στο μυαλό σου. ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε Άρη, μπορείς.

Check this out.

http://www.graphtech.com/products.html?CategoryID=2

Αυτό θέλει κανένα 500-600 και θέλει και πολύ χώρο-σκάψιμο...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@marathon

 

για να παω την αληθεια ξενερωσα λιγο με ολη την περιγραφη... Και αν ειναι να μην  καθαρο ηχο ακουστικης κιθαρας τοτε ισως και να μην λεει πολλα το ολο εγχειρημα αφου ουτως η αλλως ο ηχος των μονων smarioum cobalt που εχει ηδη επανω ειναι πολυ γλυκος και για ακορντα κτλ...Απλα ακουγα προχθες το album του petrucci ,που παιζει και εχει ηχο ακουστικης και ζηλεψα...

 

Ομως ο πετρουκιος πως το επιτυγχανει αυτο το ηχητικο αποτελεσμα ? Με αλλο ενισχυτη ? η κατι αλλο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@marathon

 

για να παω την αληθεια ξενερωσα λιγο με ολη την περιγραφη... Και αν ειναι να μην  καθαρο ηχο ακουστικης κιθαρας τοτε ισως και να μην λεει πολλα το ολο εγχειρημα αφου ουτως η αλλως ο ηχος των μονων smarioum cobalt που εχει ηδη επανω ειναι πολυ γλυκος και για ακορντα κτλ...Απλα ακουγα προχθες το album του petrucci ,που παιζει και εχει ηχο ακουστικης και ζηλεψα...

 

Ομως ο πετρουκιος πως το επιτυγχανει αυτο το ηχητικο αποτελεσμα ? Με αλλο ενισχυτη ? η κατι αλλο ?

 

Άσε επειδή έχω τη Musicman JP6 Piezo, μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι έχει από τα καλύτερα piezo ever. Η musicman έχει 2 εξόδους, μπορείς να πάρεις χωριστά το Piezo και χωριστά το σήμα των μαγνητών. Εγώ το δουλεύω ως εξής. Από τη μία έξοδο στέλνω στην πεταλιέρα μου και από εκεί στην κονσόλα, και από την άλλη στέλνω direct με καρφί το σήμα του piezo στην κονσόλα. Ο Petrucci φαντάζομαι θα παρεμβάλει μέσα μέσα στο σήμα του Piezo ένα κάρο προενισχύσεις και di μέχρι την κονσόλα. Εγώ που το στέλνω direct συνήθως με ένα καλώδιο γύρω στα 5 μέτρα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και με τη χροιά και με την ένταση. Με αυτόν τον τρόπο μπορώ να παίξω και με τα δύο signals ταυτόχρονα αν χρειαστεί (π.χ στο Sultans Of Swing όπου χρησιμοποιώ και piezo και clean μαγνήτες ταυτόχρονα). Βγαίνουν κάποιες strat με Piezo, ψάξε και δες τι φοράνε αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

η tele μου ειναι us custom guitars - το σωμα - οποτε δε χρειαστηκε σκαψιμο, χωρεσαν ολα. στο στερεο βυσμα, με ενα στερεο καλωδιο παιρνεις τα δυο σηματα χωριστα, το ηλεκτρικο παει σε ενισχυτη και το ακουστικο σε κονσολα. αυτη την εποχη βεβαια παιζω καπου οπου δεν εχω ενισχυτη οποτε και τα πεταλια του ηλεκτρικου πανε μεσω sansamp στην κονσολα σε δευτερο καναλι.

 

στον aer ο ακουστικος ηχος ακουγεται παρα πολυ ρεαλιστικος, αλλα και στον twin που τον δοκιμασα μου αρεσε. γενικως ομως χωρις full range ηχειο δεν βγαινει κανονικος ακουστικος ηχος. σε σχεση με προσωμειωσεις οπως acoustic simulation πεταλια η πολυεφφε ακουγεται και ανταποκρινεται πολυ καλυτερα. η μεγαλυτερη διαφορα που ειδα με τα fishman ειναι το οτι τα ghost χειριζονται καλυτερα τις δυναμικες, δηλαδη μπορεις να κοπανισεις και τα piezo μπορουν να ακολουθησουν πιο πολυ. γενικως ο ηχος ειναι αχρωματιστος, δηλαδη πολυ ισος σε ολες τις συχνοτητες, οποτε με ενα εκουαλαιζερ (εσυ η ο ηχοληπτης) μπορεις να τον κανεις οτι θελεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι αντε πες πως το εβαλα... Και πες πως ο ηχος ειναι ικανοποιητικος... Εγω εχω φτιαξει 3 pickguard με διαφορετικης διαταξης μαγνητες και με πριζουλες οποτε θελω ξεβιδωνω και βαζω το αλλο...

 

Βαζωντας και αυτο το μαραφετι θα μπορω να το κανω με την ιδια ευκολια ? Με την εννοια δηλαδη οτι αυτο κολαει πανω στο pickguard και εχει και κωλλησεις πανω στα υπαρχοντα ποντεσιομετρα ,μπλεκεται καπως το πραγμα , η καπως αλλιως παιζει το εργο ?

 

Αν καταλαβα καλα απο τα πιο πανω που γραψατε λογικα κολαει πανω στο Pickguard η αλλα ντι αλλων καταλαβα...

 

Δεν με ενδιαφερει τοσο το αν θα εχει παραπανω καλλωδια κατω απο το Pickguard , αλλα αν θα χρειαστουν νεες κολλησεις στις ηδη υπαρχουσες...

 

Εκτος αν η μονη λυση ειναι αν φτιαξω μονο ενα απο τα pickguard μου με αυτο το συστημα με πριζακια οπως τα υπολοιπα... Οταν ομως θα αλλαζω pickguard τοτε θα πρεπει να ξεκολαω και το προενισχυτακι που προτεινε ο marathon απο πανω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου