Προς το περιεχόμενο

Mac mini ή Mac book για μίξη ήχου?


NEXT IN LINE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ατυχώς...η τελευταία μας παραγγελία στη Dell ήταν (περίπου) 150 pc + οθόνες...αντίθετα πήραμε μόνο 10 Mac Pro :'(...όποτε θέλεις έλα για καφέ ;)

pm  :-*

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 284
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Πάντως αναρωτιέμαι.

 

Σε ένα υποτιθέμενο forum από γυψοσανιδάδες (εκτός αν υπάρχει  :P), «παίζει» τα μέλη του να "διαφωνούν" για τα αλφάδια laser ;

 

Φαντάζομαι το thread του αιώνα.. CST/berger 58-ILMXL VS Bosch PCL 10 S  ;D ;D ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αναρωτιέμαι.

 

Σε ένα υποτιθέμενο forum από γυψοσανιδάδες (εκτός αν υπάρχει  :P), «παίζει» τα μέλη του να "διαφωνούν" για τα αλφάδια laser ;

 

Φαντάζομαι το thread του αιώνα.. CST/berger 58-ILMXL VS Bosch PCL 10 S  ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

 

Ποιο είναι πιο όμορφο και κομψό;  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Ποιο είναι πιο όμορφο και κομψό;  ???

 

Νομίζω αυτό το «τυπικό» πράσινο της Bosch, είναι all time classic. ;D

 

Πέρα από τα «χαζά», νομίζω ότι εδώ έχουμε την κλασσική περίπτωση, different tools ..same job.

 

Δεν «απαξιώνω» την αμιγώς τεχνική συζήτηση, που είναι ενδιαφέρουσα και πολύ μου αρέσει,  αλλά καμιά φορά είναι επίφοβη (το λέω και για εμένα) , από άποψη προσανατολισμού.

 

Με (μας) κάνει να ξεχνάμε ότι σκοπός είναι η μουσική..και καταλήγουμε beta testers.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου μπορείς στο pc σου να βάλεις μια έκδοση hackindosh και σε ευχαριστεί πάρε ένα Mac με τις ευχές μου. Μόνο εσύ ξέρεις αν σε βολεύει. Ότι και να λέει ο καθένας έχει προσωπική εμπειρία από τα θέλω του τα οποία δεν είναι πάντα ίδια με τΑ δικά σου.

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έβλεπα ένα ντοκιμαντέρ κάποτε για τους συνθέτες soundtrack, παρήλασαν πολλά ονόματα….james Horner , Ennio Morricone … και δεν θυμάμαι ποιος από όλους αυτούς, είπε ότι ηχογραφεί στο Acid pro 1.

 

Τότε εγώ είχα στο studio μου της παναγιάς τα μάτια…το acid ΔΕΝ το καταδεχόμουν.

 

Αντιλαμβάνομαι (ως λάτρης των τεχνικών), ότι μια τέτοια συζήτηση, μπορεί ακόμα και να σου «ανοίξει» την όρεξη για δημιουργία, λειτουργώντας με ένα λανθάνοντα φετιχιστικό τρόπο ως κίνητρο, αλλά οι ισορροπίες είναι λεπτές.

 

Έχω φάει ώρες μέρες για optimization , που στην ουσία ήταν για να βελτιώσω μερικά δευτερόλεπτα το render ή το export.

 

Εκεί καλείσαι να αποφασίσεις τι θες να κάνεις. Μουσική ή πληροφορική.

 

Εφόσον ο OP, από ό,τι λέει θέλει να κάνει μουσική….μια χαρά είναι ο mini mac…και ό,τι άλλο….και μάλιστα είναι και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι ένα μισάωρο σοβαρής μελέτης πάνω σε ένα καθαρά μουσικό θέμα, θα κάνει πολύ μεγαλύτερη διαφορά στο τελικό αποτέλεσμα από τη διαφορά PC ή Mac.  ;D

 

Όμως αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι π.χ. για τα μεγάλα pro tools θα πάρεις mac, ή ότι ένα desktop quadcore σφαγιάζει το Minimac στις επιδόσεις με το cubase. Αυτά είναι αντικειμενικά γεγονότα, που καλό είναι να τα λαμβάνουμε υπόψη μας.

 

Βέβαια αν δεν ξέρεις να βαράς τη ΛΑ  ;D ούτε τα cluster της NASA δε σε σώζουν  ;D ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου τη σπάει όταν, αφού στην ερώτηση "single ή  humbuckers ?" έχεις αναλύσει διεξοδικά και πλακωθεί με όλους εάν ο ρόζος στο swamp ash παίζει μεγαλυτερο ηχητικό ρόλο στη πλάτη ή στην όψη του σώματος μιας κιθάρας με μονοπήνιους (γιατί στους humbuckers είναι γνωστό), πετάγεται ο κάθε τσουτσέκης και σου λέει "μα το σημαντικό φίλοι μου είναι να παίζεις μουσική και το παν σε αυτή είναι στο μυαλό και στα δάχτυλα κλπ κλπ".

 

ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΣΕ ΡΩΤΗΣΕ ΚΑΙ ΠΕΤΑΓΕΣΑΙ ΡΑΙ ΦΙΛΩΣ ;

Πάρε τις σοφίες σου και τα κλαδιά ελιάς αλλού.

ΔΙΣ ΙΖ ΦΟΡΟΥΜ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μου τη σπάει όταν, αφού στην ερώτηση "single ή  humbuckers ?" έχεις αναλύσει διεξοδικά και πλακωθεί με όλους εάν ο ρόζος στο swamp ash παίζει μεγαλυτερο ηχητικό ρόλο στη πλάτη ή στην όψη του σώματος μιας κιθάρας με μονοπήνιους (γιατί στους humbuckers είναι γνωστό), πετάγεται ο κάθε τσουτσέκης και σου λέει "μα το σημαντικό φίλοι μου είναι να παίζεις μουσική και το παν σε αυτή είναι στο μυαλό και στα δάχτυλα κλπ κλπ".

 

ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΣΕ ΡΩΤΗΣΕ ΚΑΙ ΠΕΤΑΓΕΣΑΙ ΡΑΙ ΦΙΛΩΣ ;

Πάρε τις σοφίες σου και τα κλαδιά ελιάς αλλού.

ΔΙΣ ΙΖ ΦΟΡΟΥΜ.

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Έλα παραδέξου το.

 

Τί ποιο ωραίο, από το να κλείνει μια συζήτηση με σοφά τσιτάτα   :P, και να χανόμαστε όλοι αγκαλιασμένοι στο λιοβασίλεμα (ή την χιονοθύελλα, για να είμαι πιο επίκαιρος με τις τρέχουσες καιρικές συνθήκες.) …..until next time. ;D ;D

 

Αλλά επειδή δεν "τρέχει" άλλο Thread (που να «ανάψει» τα αίματα – και είναι και απαραίτητο λόγω ψύχους- και αυτό της ευρωβίζιον έδωσε ό,τι είχε να δώσει)…

 

….θα το συνεχίσω και εγώ.

 

Αξιώμωτα:

Οι Mac είναι πιο όμορφοί, τα pc είναι πιο φθηνά……αλλά είναι λίγο φλωριά οι mac, ό,τι και να λέμε.  ;D ;D ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια αν δεν ξέρεις να βαράς τη ΛΑ  ;D ούτε τα cluster της NASA δε σε σώζουν  ;D ;D ;D

Αυτό δεν αναιρεί όμως ότι αγοράζοντας -έστω- ένα MiniMac...ξεκινάς ΑΜΕΣΩΣ να βαράς τη ΛΑ, γιατί δεν ψάχνεις κάρτα ήχου, δεν ψάχνεις DAW...το DAW που ήδη είναι μέσα είναι τόσο εύκολο που δεν χρειάζεται καμμία ιδιαίτερη γνώση, έχει ήδη βασικά στυλ μουσικής για να τζαμάρεις, έχει ήδη έτοιμα midi για έξτρα όργανα...με λίγα λόγια σε βοηθάει να μαθαίνεις να βαράς τη ΛΑ σταδιακά καλύτερα.

 

ΥΓ. Το μόνο που χρειάζεσαι εάν είσαι κιθαρίστας, είναι ένα μικρό σε μεγάλο τζακ για να καρφώσεις τη κιθάρα...και προφανώς δεν γνωρίζεις τη λέξη latency...εδώ δεν υπήρχε με το G3...

Εάν δε, είσαι πληκτράς, χρειάζεσαι ένα controller...που έτσι κι αλλιώς θα αγόραζες...

 

Eίναι με λίγα λόγια, αυτό που -σωστά- λέει ο Λάκης.

Εκεί καλείσαι να αποφασίσεις τι θες να κάνεις. Μουσική ή πληροφορική.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου